ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Καλησπέρα Βάσω

Είμαι κι εγώ εδώ, ίσως με θυμάσαι.
Κάποτε γράφτηκα στο φορουμ για να μάθω γα τον αριθμό 11.
Είχα μια ιδιαίτερη αλαζονεία τότε γιατί δεν είχαν έρθει ακόμα τα πιο δύσκολα.
Τώρα, αυτήν την περίοδο ζω μια μεγάλη εσωτερική σύγκρουση με ψυχοσωματικά συμπτώματα τα οποία με έχουν κάνει να μου «φύγει η μαγκιά». Σε λίγο χάνω την δουλειά μου γιατί δεν μπορώ να ανταπεξέλθω πια σε τίποτα. Ψυχολογικά είμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Πονάει ο λαιμός μου, ο αυχένας, αυτό που οι γιατροί ονομάζουν «αυχενικό» αλλά εγώ νιώθω ότι είναι συσσωρευμένη πίκρα πολλών χρόνων.
Ξέρω , νιώθω , διαισθάνομαι ότι κάποιες φθαρμένες και άχρηστες πια δομές του εαυτού μου, ήρθε η ώρα να σπάσουν για να ξαναβγώ στο φως.
Το κείμενο σου για τον ενδιάμεσο θεό, τον επίγειο πατέρα μας και τα πρότυπα που κληρονομήσαμε απ αυτόν με άγγιξε βαθειά.
Έχω καταλάβει ότι το πρόβλημά μου έχει σε μεγάλο βαθμό σχέση με τον πατέρα μου, και την ψυχική κληρονομιά που μου άφησε η μάλλον δεν μου άφησε αφού ήταν απόμακρος και μόνιμα προβληματικός.
Βάσω πες μου σε παρακαλώ πως γίνεται να εντοπίσω και να απαλλαγώ από όλα τα αρνητικά κατάλοιπα αυτής της κληρονομιάς.
Θέλω να βρω τον ουράνιο πατέρα μου και να βγω στο φως, θέλω να ξανανοίξω την καρδιά μου στην αγάπη και την χαρά, αλλά κάτι με κραταει μακριά.
Δεν ξέρω τον τρόπο.
Αν υπάρχει κάποια τεχνική θα ήθελα πολύ να την μάθω. Χρειάζομαι βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θέλω να βρω τον ουράνιο πατέρα μου και να βγω στο φως, θέλω να ξανανοίξω την καρδιά μου στην αγάπη και την χαρά, αλλά κάτι με κραταει μακριά.
Δεν ξέρω τον τρόπο.
Αν υπάρχει κάποια τεχνική θα ήθελα πολύ να την μάθω. Χρειάζομαι βοήθεια.
Καλησπέρα emi!! @};-

Η βοήθεια που πήρα απο το Ρέϊκι ήταν για μένα καθοριστικής σημασίας, όταν και εγώ α-σθένησα!!στην αρχή το προσέγγισα ώς τεχνική και προσδόκησα την άμεση θεραπεία και επίλυση των υπαρξιακών αλλά και γήϊνων θεμάτων μου!!στην πορεία διδάχτηκα και συνεχίζω να διδάσκομαι την πίστη και την υπομονή, την αξία όλης αυτής της πορείας μέσα και απο τον πόνο του σώματός μου, ο οποίος σταδιακά και με εσωτερική δουλειά έχει αρχίσει να υποχωρεί!!είναι μια ολόκληρη διαδρομή emi, που η ίδια η ασθένεια καμιά φορά είναι η κραυγή της ψυχής που σε καλέι να την διανύσεις!!σου εύχομαι το καλύτερο!! :x :x @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Αυτη την διαδρομη την εκανες με καθοδηγηση η μόνη σου και με τι τροπο.
Εγω νιωθω να χρειαζομαι καθοδηγηση σ αυτη τουλαχιστον την φαση
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ι γήινοι δάσκαλοι μας τέλειωσαν. ΄Ομως στον δρόμο της αυτογνωσίας, χρειάζεσαι οδηγό, αλλιώς είναι δύσκολα τα πράγματα. Το ασυνείδητο είναι ένας τομέας που περιέχει το φως και το σκοτάδι, και ένας άνθρωπος, με ρέικι ή χωρίς, θα χαθεί στην λαχτάρα του να βρει τον θεό, χωρις προηγουμένως να έχει ανακαλύψει και ερευνήσει την ψυχή του και την συνειδησή του!

΄Ετσι οι περισσότεροι δάσκαλοι ρέικι παραμένουν απλά στο ρέικι, χωρίς εμβάθυνση στην πνευματική του δομή. Και γι' αυτό δεν "θεραπεύει" όλους τους ανθρώπους, αποδεδειγμένα.
Ζήτημα αν θεραπεύει το 1/3 από όσους έχουν ρέικι (δική μου εμπειρία βέβαια).

Αλλά κι αυτό, δρόμος είναι, το έχω ξαναπεί...Η εξέλιξη, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, συμβαίνει έτσι κι αλλιώς!

Σου παραθέτω αυτό που έγραψε η Βάσω σε γειτονικό πόστ, απόλυτα συγχρονικά στη δική σου ερώτηση!! :x

Και εγώ emi με οδηγό περπατώ σε αυτή τη διαδρομή!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εμμυ χαίρομαι που είσαι πάλι εδώ! Φυσικά και σε θυμάμαι :x

Δεν είσαι ένοχη για καμία αλαζονεία κορίτσι μου, μια και όσα μάθαμε και κουβαλάμε είναι μέρος του "παιχνιδιού" της ζωής. Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, τώρα χρειάζεσαι αγάπη και αποδοχή, καθώς και φροντίδα! >:d< >:d<

Η αυτογνωσία είναι ένα καθημερινό μονοπάτι, που περνάει συνεχώς μέσα από το φως και το σκοτάδι, για να μας μάθει να ισορροπούμε, να εμπιστευόμαστε τον εαυτό μας, να απομυθοποιούμε τις δυσκολίες και τα εμπόδια και κυρίως να μας ελευθερώσει από την ασθένεια της ψυχής μας και να μας ολοκληρώσει πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά.

Το ρέικι είναι ένας δρόμος και αυτόν γνωρίζω καλά! Αν θέλεις πάρε πληροφορίες για το ρέικι και τις δυνατότητες που μπορείς να έχεις από αυτόν τον δρόμο, και αν νιώσεις ώθηση να τον περπατήσεις, τότε κάντο!

Υπάρχουν πολλοί δρόμοι, το ρέικι δεν είναι ο μόνος!
Από την στιγμή που ζητάς βοήθεια, εκείνη θα σου δοθεί με τον καλύτερο τρόπο για σένα!

Ερεύνησε τα μονοπάτια της αυτοθεραπείας και αν νιώσεις ανάγκη για περισσότερη συζήτηση, ακόμα και προσωπική, είμαι στην διάθεσή σου!

Το αυχενικό έχει να κάνει με σκληρές πεποιθήσεις που μας εμποδίζουν να διευρύνουμε την οπτική μας και να στρέψουμε το βλέμμα μας προς άλλες κατευθύνσεις. Ο λαιμός «αγκυλώνεται» από την μη ευελιξία μας να κοιτάμε ένα θέμα «πανοραμικά», και το κοιτάμε μόνο μέσα από τον τρόπο που μας έμαθαν, δηλαδή μονόπλευρα. Δεν βλέπουμε ευέλικτα την ζωή και είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας και τους άλλους, θεωρώντας τις αντιλήψεις μας πάντα σωστές.
Αυτός όμως ο τρόπος φέρνει ψυχική κούραση, γιατί η ζωή δεν μπορεί να «θωρείται» μόνο από μία οπτική, γιατί η άλλη έρχεται και μας προδίδει στο τέλος!

Σου εύχομαι να βρεις και να νιώσεις την ζωή μέσα από την αγάπη, που είναι και η ουσία της ανθρώπινης φύσης μας! Εκεί είναι και ο ουράνιος πατέρας μας, Εμμάκι! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Αυτο ακριβως σε ρωταω Αγγελε, με ποιον οδηγο πορευεσαι και πως θα βρω τον δικο μου.
Εχω απολυτα συνειδητοποιήσει με μεγαλη μου λύπη οτι οι επιγειοι δασκαλοι μας τελειωσαν πια.
Ειναι βαθυ το πελαγος των αλλαγων και χειαζομαι αμεσα οδηγο.
Πως θα βρω τον δικο μου ?
Εσυ πως βρηκες τον δικο σου?
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Βάσω μου,
εχω αναγκη απο πολλή αγάπη. Ειπες την λέξη κλειδι.
Ήμουν ακαμπτη και ειμαι ακόμα, όχι γιατι δεν θελω να το αλλάξω αλλα γιατι δεν ξέρω πως ειναι η άλλη πλευρα, και ψάχνω να την βρω.
Ναι, αυτη η ακαμψία με πρόδωσε και μαζί μ αυτη και όλοι οσοι ήταν γύρω μου.
Ειανι φανερό ότι η ζωη η ίδια μου μιλάει.
Δεν μεμψιμοιρώ για όσα μου συμβαίνουν έχω συλλάβει το νόημα.
Ψάνω να βρω την άλλη πλευρά , να βγω την άλλη όχθη.
Σ αυτο θελω βοήθεια.
Δεν είναι το ρεικι που χρειάζομαι , τουλαχιστον όχι αυτη τη στιγμή.
Χρειάζεται να πιστεψω σε κάτι καινούργιο μέσα μου γιατί ολα τα παλιά έχασαν καθε νόημα. Χρειάζομαι ένα καινουργιο νόημα.
Ευχομαι να έρθει με καποιον τρόπο.
Εγω δεν μπορω να το βιάσω
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω έγραψε,
Από την στιγμή που ζητάς βοήθεια, εκείνη θα σου δοθεί με τον καλύτερο τρόπο για σένα!
Πως θα βρω τον δικο μου ?
@};- @};- @};- >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24733
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Έμι μου και γω θα σου πω ότι τώρα μπορεί
να περνάς δύσκολα , αλλά νάσαι σίγουρη ότι μετά
από καιρό θα χαίρεσαι γι αυτές τις δυσκολίες , γιατί
θάναι εκείνες που θα σε ωθήσουν να ψάξεις και να
βρεις αυτό που επιθυμείς >:d<
Εμένα πάντως με βοήθησε το Ρέικι και με δυνάμωσε
πολύ όταν άρχισα το δικό μου δρόμο προς τα μέσα
και φώτισε τα βήματά μου !!!
Δεν είναι τυχαίο που βρέθηκες εδώ και
που ξαναγύρισες πάλι >:d< >:d< >:d< ;)
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν είναι το ρεικι που χρειάζομαι , τουλαχιστον όχι αυτη τη στιγμή.
σίγουρα χρειάζεσαι ένα μέσον για να αυτο-θεραπευτείς, Εμμυ μου και αν αυτό δεν λέγεται ρέικι και λέγεται οπως αλλιώς, δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει να πιστέψεις στον Εαυτό σου και στο μονοπάτι που θέλεις να περπατήσεις...Η αγάπη δεν είναι ένα απλό συναίσθημα που μπορεί να θεραπεύσει την ζωή, αλλά είναι η ίδια η ομορφιά της ζωής.
Χρειάζεται να πιστεψω σε κάτι καινούργιο
Ας είναι αυτό το καινούργιο, η νέα οπτική της ζωής με τον Εαυτό σου! :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Εμυ μου καλωσήρθες και πάλι!!
Φυσικά το ρέικι είναι ένας μόνο δρόμος!! Υπάρχουνε πολλοι άλλοι όμως εδώ σου μιλάμε για αυτό που εμείς γνωρίζουμε και έχουμε εξοικειωθεί μαζί του! Να ξέρείς ότι η απλότητα του είναι λίγο παρεξηγημένη αλλά όπως πολλά απλά πράγματα έχει κι αυτό απέραντο βάθος που δεν το γνωρίζεις από την πρώτη στιγμή!!! Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις τελικά την οδό αυτοθεραπείας που ζητάς αλλά πάνω από όλα το φως και την αγάπη που θα σε οδηγήσουν στον Αληθινό Θεό της καρδιάς σου και θα γκρεμίσουν ότι άχρηστο την περιτριγυρίζει!!! :x @};-
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Κορίτσια
σας ευχαριστω όλες μεσα απο την καρδιά μου
Μου κάνει καλό να ξέρω ότι έχω καποιες φίλες που μπορώ να απευθυνθώ
Θα είμαστε σε επικοινωνία
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εμμάκι, μέσα στο φόρουμ όλο υπάρχουν οι δρόμοι της θεραπείας!

Διάβασε, περπάτησε, βρες ξανά την γνησιότητά του Εαυτού σου, που δεν είναι μόνο αυτό που ξέρεις....

Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρεϊτσα μας! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Βασω μου σ ευχαριστω
Θα ήθελα να μαθω αν η θεραπεία με ρέικι μπορεί να γίνει και από απόσταση και τι χρειάζεται γι αυτό
Μπορει να υπάρξει μπερδεμα αν ταυτόχρονα γινεται και αλλη ενεργειακή θεραπεία οπως η ομοιοπαθητική ?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μια θεραπεία με ρέικι δεν έχει καμία αρνητική επίδραση, ούτε καν με την κλασική ιατρική.

Από απόσταση μπορεί να γίνει, όμως το αποτέλεσμα δεν είναι η βαθιά θεραπεία.

Το ρέικι είναι η πνευματική ενέργεια που σε συντονίζει ξανά με τον Εαυτό σου, ώστε να μπορέσεις με την ίδια σου την εσωτερική δύναμη να αναπτυχθείς και να αυτο-θεραπευτείς στο σώμα και στην ψυχή.

Το να ανακαλύψεις τους μηχανισμούς που σε μπλόκαραν συναισθηματικά, είναι ο κυριότερος δρόμος της αυτογνωσίας, και το ρέικι δεν υπολείπεται αυτής. Μπορείς να δράσεις σε όλα σου τα πεδία και να ανοίξεις στο Πνεύμα σου, ώστε να αναγνωρίσεις την σημαντικότητα της ζωής και να βιώνεις την εμπειρία σου με ισορροπία. Κυρίως μπορείς (έχεις την δυνατότητα) να αναπτύξεις την αυτοδιάθεση να θεραπευτείς.

Οι περισσότεροι άνθρωποι, με ρέικι ή χωρίς, ενώ θέλουν να εμβαθύνουν στην ζωή τους, δεν μπορούν να το πραγματοποιήσουν, γιατί τους λείπει ο ενθουσιασμός για την εσωτερική εργασία.
Απογοητεύονται και στην πορειά τα παρατάνε, μια και η αυτογνωσία και η συναισθηματική θεραπεία σε φέρνει μπροστά από αλήθειες, που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αντέχουν για τον εαυτό τους...

Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τον καταλληλότερο "χώρο" για να αναπτυχθείς, ΄Εμμυ μου. Με ρέικι ή χωρίς! Ζήτησες και θα σου δοθεί... >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”