reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μα τότε βρε παιδιά σε τι ωφελεί να βάζουνε στο αιθερικό σου πέδιο τόσα πολλά σύμβολα, και να σου λένε ότι εσυ τεχνικά δεν κάνεις τίποτα γιατί όλη τη θεραπεία την κάνουνε οι άγγελοι; Δηλαδή απατεώνας ήταν ο Κέβιν; Εγώ αυτό ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!! :-(
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ναταλακι δεν ξερω αν Κεβιν ειναι απατεωνας και ουτε θα το κρινω εγω αυτο

ομως μπορω να κρινω απο εμενα και τι εχω βιωσει σαν αληθεια τουλαχιστον μεχρι στιγμης μεσα μου

Ναταλακι μπορω να σου υπογραψω ότι οι αγγελοι απο μονοι τους δεν μπορουν να εργαστουν επανω μας και ουτε μεσα απο μας για να σωθουμε ως διαμαγειας ή να σωσουμε τους αλλους ως διαμαγειας

κατανοω ότι αυτα που διαβαζεις σε αυτο το τοπικ σου γκρεμιζουν καποια στανταρ σου και εμενα μου γκρεμιστηκαν πολλά στανταρ μου ιδιαιτερα σχετικα με τους αγγελους και την θεραπευτικη τους

οι αγγελοι συνδραμουν δεν υλοποιουν απο μονοι τους απεναντι σε ενα σωρο αβουλα και αμαρτωλα οντα ενος κατωτερου θεου, αλλωστε εχω αρχισει να πιστευω ότι μας σεβονται πολύ περισσοτερο απο ότι τελικα σεβομαστε εμεις την υπαρξη μας

όταν ο ανθρωπος αναλαμβανει την ευθυνη της υπαρξης του και αναπτυσσεται μεσα απο εκει αγκαλιαζοντας όλα τα μερη του χωρις διακριση αλλα με ωριμοτητα, και ορεξη για δουλεια και εσωτερικη εργασια, τοτε και οι αγγελοι και ολα τα εργαλεια ερχονται να στηριξουν και να συνδραμουν στην προσπαθεια αυτη

χωρις ομως την ευθυνη του εαυτου μας Ναταλι σε βεβαιωνω ότι δεν μετουσιωνεται τιποτα ουσιαστικα αλλα ισως επιφανειακα


>:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Fotini έγραψε:εχω αρχισει να πιστευω ότι μας σεβονται πολύ περισσοτερο απο ότι τελικα σεβομαστε εμεις την υπαρξη μας
Σωστό!!! ;) ;)

Δεν έχω ιδεα για το Αγγελικό Ρεικι ,καταλάβα και εγώ στην πορεία ότι οι άγγελοι βρισκονται μαζί μας συνεχώς, οι άνθρωποι απουσιάζουμε από τη ζωή μας!

μέχρι να το καταλάβω όμως είχα εναποθέσει την ευθύνη της ζωης μου στους αγγέλους , όπως μέχρι προτεινως και στον θεό-Τιμωρό.



:x O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

:-? Κατάλαβα.... :-(
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d<

εχε εμπιστοσυνη Ναταλί στα καινουργια ακουσματα και ερεθισματα ειναι ευλογια

το κατανοω ότι ότι γκρεμιζεται φερνει θλιψη όμως παντα μια αληθεια γεννιεται απο εκει μεσα και ενας καινουργιος δρομος ;)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ναταλί >:d< >:d< >:d< >:d<

Φωτεινή >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Fotini έγραψε:>:d< >:d< >:d<

εχε εμπιστοσυνη Ναταλί στα καινουργια ακουσματα και ερεθισματα ειναι ευλογια

το κατανοω ότι ότι γκρεμιζεται φερνει θλιψη όμως παντα μια αληθεια γεννιεται απο εκει μεσα και ενας καινουργιος δρομος ;)
:-? :-? αυτο μαλλον για εμενα το εγραψα τωρα που το ξαναδιαβαζω :D :D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και για μένα!! :-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

και μένα ρεεεεε O:-) O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Danny
Δεν έχω ιδεα για το Αγγελικό Ρεικι ,καταλάβα και εγώ στην πορεία ότι οι άγγελοι βρισκονται μαζί μας συνεχώς, οι άνθρωποι απουσιάζουμε από τη ζωή μας!

Aυτο που εγραψες Νταννη μου ειναι για ταμπελα, και με μεγαλα γραμματα παρακαλω.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Μα τότε βρε παιδιά σε τι ωφελεί να βάζουνε στο αιθερικό σου πέδιο τόσα πολλά σύμβολα, και να σου λένε ότι εσυ τεχνικά δεν κάνεις τίποτα γιατί όλη τη θεραπεία την κάνουνε οι άγγελοι; Δηλαδή απατεώνας ήταν ο Κέβιν; Εγώ αυτό ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!! :-(
Θα ήθελα εδώ να επανορθώσω ίσως μια παρανόηση, που μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα, όπως το παραπάνω!! Και αυτή η επανόρθωση αφορά τα προσωπικά μου βιώματα και μόνο και απλά την μοιράζομαι μαζί σας, για να αιτιολογήσω την δική μου συμπεριφορά και αντίδραση σε όποια, κατά την δική μου κρίση, λανθασμένη εκτίμηση έχουν οι άνθρωποι για την συμμετοχή των Πνευματικών Ενεργειών στην φυσική ζωή μας.

Οι ’γγελοι και όποια πνευματική οντότητα έχει εμφανιστεί στους ανθρώπους, είτε μέσα από οράματα, είτε μέσα από εσωτερική επικοινωνία, δεν ανήκουν παρά σε ένα πνευματικό πεδίο, το οποίο για τους περισσότερους ανθρώπους είναι ασαφές, γιατί δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό με τις φυσικές αισθήσεις, ούτε να αποδειχτεί μέσω μιας τεκμηριωμένης επιστημονικής άποψης, άρα παραμένει ανεπιβεβαίωτο και μη αποδεικνυόμενο...

΄Οσα συντελούνται ενός αυτού του πεδίου επηρεάζουν το σύμπαν, του οποίου μέρος είναι και ο φυσικός κόσμος των μορφών, ο οποίος και αυτός, με την σειρά του, επηρεάζει το σύμπαν, άρα και το πνευματικό πεδίο, μέσω της συνείδησής του ανθρώπου.

΄Όλα μέσα στην δημιουργία αλληλοεπηρεάζονται και αλληλεπιδρούν, με μοναδικό στόχο να προωθήσουν την εξέλιξη των όντων, αναπτύσσοντας την θεϊκή δράση της συμπόνιας και της απεριόριστης αγάπης και σοφίας, ουσίες της κάθε ύπαρξης μέσα στον Θεό.

Η «αποσύνδεση» των ανθρώπων από τον Θεό, είναι πλασματική, γιατί στην ουσία, τίποτα δεν υπάρχει έξω από την «εμβέλεια» της πρωταρχικής πηγής και το μόνο που τον διαχωρίζει φαινομενικά είναι οι σκέψεις του. Ο άνθρωπος είναι ένα πνευματικό ον, και η συμμετοχή του στον φυσικό κόσμο είναι μία αυτόβουλη απόφαση για την εξελικτική του εμπειρία μέσα σε ένα πιο βαριάς δόνησης πεδίο, έχοντας σαν κύρια ιδιότητα δράσης, την ελεύθερη βούληση.
Αν το σκεφτείτε δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς, αφού διαρκώς βρισκόμαστε σε ένα δίπολο δράσης και επιλογών, μια και η ύλη αφορά δύο πόλους, τον θετικό και τον αρνητικό και δεν θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς αυτόν τον διπολισμό.

Ο άνθρωπος μέσω των σκέψεων και των συναισθημάτων (το ψυχικό του πεδίο δηλαδή) βίωσε την αδυναμία του και έτσι η ελεύθερη βούληση χάθηκε στην διάρκεια της πορείας της ανθρωπότητας, βάζοντάς τον σε διαρκή, δύσκολη για την επιβίωσή του, θέση.

Ο σκοπός λοιπόν της απόφασής του να ζει στον υλικό κόσμο, φάνηκε επιβολικός και σαν να ορίζεται από μια Ανώτερη Δύναμη, την οποία είχε ανάγκη για να τον συγχωρήσει και να τον βοηθήσει στην ζωή του. ΄Ετσι μέσα από αυτήν την ανάγκη έχασε την ισονομία του με όλα τα πνευματικά όντα, που αλληλεπιδρούν και αλληλοεπηρεάζονται…

Η ελεύθερη βούληση είναι μια ιδιότητα του ανθρώπου που δεν μπορεί να επηρεαστεί από κανέναν, εκτός από τον ίδιο. ΄Ετσι άρχισε να γίνεται επιτακτική η ανάγκη, να γνωρίσει ο άνθρωπος τον Εαυτό του και να καταλάβει την θέση του στο πνευματικό σύμπαν και να δράσει μέσα σ’ αυτό, με την θέλησή του!

Σ΄αυτήν την πορεία ανακαλύπτει ότι η θέλησή του ενισχύεται από τις Πνευματικές Δυνάμεις, τις οποίες χρησιμοποιεί για την ανάπτυξή του και την γνώση των Φυσικών Δυνάμεων, μέσα σε μια «συνεργατική» διαδικασία που τον αυτονομεί και συγχρόνως τον ενώνει με μία συμπαντική θεϊκή συνειδητότητα, της οποίας είναι ενεργό μέλος, σαν μονάδα εξέλιξης.

Για να φτάσει όμως σ’αυτήν την συνειδητότητα, δεν έχει επικαλεστεί τις Πνευματικές Δυνάμεις, να δράσουν εκείνες γι’ αυτόν, αλλά έχει γίνει μέρος αυτών των Πνευματικών Δυνάμεων και αλληλεπιδρά μαζί τους, σεβόμενος την δράση κάθε όντος, σε όποια μορφή κι αν εκδηλώνεται.

Με αυτήν την γνώση, μπορεί να επιτρέπει στις Πνευματικές Δυνάμεις να δράσουν μέσα από την συνείδησή του, για όφελος της εξελικτικής διαδικασίας των όντων, γεγονός που δεν έχει σχέση με εγωιστικές επιθυμίες και διττές και πολύπλοκες αποφάσεις.

Αντέδρασα λοιπόν στην άποψη, μια και δεν αποτελεί δική μου πνευματική και φυσική εμπειρία, ότι οι Πνευματικές Δυνάμεις μπορεί να δέχονται εντολές από κάποιον που δεν μπορεί να εκτιμήσει τον Εαυτό του, σαν πνευματικό ον!

Πως λοιπόν κάποιος που βρίσκεται σε εξελικτική διαδικασία πνευματικής αφύπνισης, θα πει σε κάποιο άλλο πνευματικό ον, κάνε εσύ την θεραπεία για μένα?
’λλο σημαίνει ζητώ την συνεργατική συνδρομή για να ενισχυθεί η ενέργεια που δίνω σε κάποιον άλλον και άλλο σημαίνει
αλλά επικαλείσαι τον άγγελο θεραπευτή που στέλνει απλά ενέργεια εκεί που εκείνος θεωρεί ότι χρειάζεται περισσότερο
Δηλαδή? Εσύ που βρίσκεσαι στην όλη διαδικασία? Μόνο στην επίκληση? Πολύ εύκολο μου ακούγεται και εγώ δεν έχω νιώσει τέτοιου είδους ευκολία, στον πνευματικό μου δρόμο. Γιατί με την ίδια έννοια, επικαλούμαι τον Θεό και τότε δεν χρειάζομαι κανένα μυητικό πνευματικό-εσωτερικό «σύστημα» να με θεραπεύσει. ΄Όμως δεν είδα να ισχύει κάτι τέτοιο στην ανθρωπότητα…

Απλά διευκρινίζω την άποψή μου, για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις…

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

προσωπικα θα συμφωνησω πολυ με την βασω τη δωρα και την φωτινη.βασω σε ευχαριστω που παντα μου λυνεισ ολεσ μου τισ αποριεσ. @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

μολις διαβασα μερος ενος αρθρου (με απωθησε και δεν ηθελα να διαβασω αλλο) απο εναν ρεικι "μαστερ" του jinkiden reiki. ο οποιος πρεσυεβει ενα ρεικι παραδοσιακο, ιαπωνικο, "καθαρο" (δογματικο θα ελεγα ) ενα συστημα οργανωμενο με απαιτουμενη αψογη γνωση των "τεχνικων" με ιαπωνικη προσεγγιση οπου θα υπαρχει ενας μονο μαστερ που θα αξιολογει και θα αποφασιζει ποιος θα παρει επομενο βαθμο (βασει προφανως στην γνωση της τεχνικης πλευρας του συστηματος, οπου το αρχαιοτερο καντζι του ρεικι (αυτο που χρησιμοποιουταν προ πολεμικα ) ειναι το σωστο, αυτος ο ανθρωπος μιλουσε για τους μαστερ της γενεολογιας τακατα με συγκαβατικο τροπο διοτι πολλοι εξ αυτων τον επαιρναν τηλεφωνο για να τον ρωτησουν π.χ. για τα συμβολα(προφανως για την εννοιολογικη ερμηνεια τους)κλπ κλπ κλπ. ενοιωσα την ενεργεια ενος "ιεροεξεταστη" που πρεσυευει ενα ρεικι με Παπα, ιερα εξεταση και "καθαρους" σε σχεση με αιρετικους η παρακατανιους ρεικαδες. Ποσο χαιρομαι που υπηρξε μια Τακατα που εφερε το ρεικι στην δυση και ειχε την φωτιση να το δυτικοποιησει και να το μεταδοσει με ελευθερια, την ευγνωμονω. @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”