ΘΕΛΩ......!!!

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κάποτε το είχα πει κι εγώ αυτό Θοδωρή. Και μου είπε κάποιος πολύ σημαντικός για μένα "Το εύκολο είναι να φύγεις. Το δύσκολο είναι να μείνεις , να παλέψεις και να αλλάξεις τα πράγματα. Αλλά αυτό χρειάζεται κότσια".
Και εγώ σου λέω ότι το να φύγεις είναι το πιο δύσκολο, αλλιώς όλοι θα το είχαν κάνει και θα είχε ερημώσει αυτή η χώρα. Το ότι "το να μείνεις είναι το πιο δύσκολο", πιστεύω ότι δεν είναι παρά μια δικαιολογία όσων δεν έχουν "τα κότσια" να φύγουν έξω, για να παρηγοργιούνται.
Όλοι θέλουμε να φύγουμε από κάτι που μας στενοχωρεί, κάτι που μας καταπιέζει, κάτι που στεγανοποιεί τους στόχους μας. Όταν κάτι δεν μας βγαίνει, το πρώτο που σκεφτόμαστε είναι αυτό. Είναι όμως αληθινό; Γνωρίζω πολλούς που έφυγαν τον τελευταίο καιρό. Σε πληροφορώ, πως η ζωή τους στο σύνολό της, δεν έχει αλλάξει. Αυτοί δεν έχουν αλλάξει. Τολμώ να πω, πως σε μερικές περιπτώσεις, χειροτέρεψε κιόλας. Ίσως βγάζουν μερικά λεφτουδάκια παραπάνω. Ίσως για ένα διάστημα να έχουν και μια δουλίτσα. Ε και;
Η Ζωή τους όμως παραμένει τόσο άσχημη, όσο και όταν ήταν εδώ. Γιατί μπορεί να έφυγαν αλλά τον εαυτό τους τον πήραν μαζί τους, όσο κοινότυπο κι αν ακούγεται.
Και εγώ έχω φίλους, συνομήλικους που, όσο καιρό εδώ εμείς προσπαθούμε να τα βγάλουμε πέρα κάθε μήνα, αυτοί εξελήσσονται επαγγελματικά και προσωπικά, κάνοντας πράγματα, που, ναι το παραδέχομαι, τα ζηλεύω. Και έχω βαρεθεί πια να είμαι ένας θεατής. Όσο πεζό και εάν ακούγεται αυτό.
Και να σου θυμίσω και τα λόγια του ποιητή "Όπου και να πάω, η Ελλάδα πάντα θα με πληγώνει..." Γιατί την "Ελλάδα" την κουβαλάμε μέσα μας, όσα χιλιόμετρα κι αν διανύσουμε...
Δυστυχώς, πολύ το φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να ξεφύγω από αυτήν την μιζέρια της Ελλάδας.

Τί έχει να μου δόσει αυτή η χώρα; Εκπαίδευση; Εργασία; Κρατικές παροχές; Πολιτισμικά αγαθά; ΤΙΠΟΤΑ. Βλέπω και τους γονείς μου: εργάστικαν από τα 20 τους για να φτάσουν στα 60 παρά, και ξαφνικά βλέπουν τους κόπους τόσων ετών να κατασπαράζονται από ένα "κράτος". Τι σχέδια να κάνω εγώ ή ο καθένας, άμα δεν ξέρεις τί θα σου ξημερώσει;

Θα μου πεις, είναι τα λεφτά το παν; Όχι. Αλλά άμα εδώ αρχίζει και υπάρχει το θέμα ότι σε λίγο δεν θά'χουμε να φάμε, ε ναι, θα σκεφτώ και την επιβίωσή μου και το τι με συμφέρει οικονομικά.

Να "κάτσω και να παλέψω" για ποιόν λόγο; Γιατί να δουλέψω εδώ για δέκα ψίχουλα, από τα οποία τα μισά θα μου τα τρώει το "κράτος" (χωρίς να μου παρέχει και τίποτα) και να μην πάω έξω να δουλέψω ακόμα και για τα ίδια δέκα ψίχουλα, τα οποία όμως θα ξέρω ότι θα μου μείνουν στο τέλος; Να κάτσω να σπουδάσω όταν, ξαφνικά, κλείνουν οι σχολές και χάνονται οι εξεταστικές; Είχα πει φέτος να τελειώσω την σχολή μου. Τελικά αποφάσησα ότι δεν μπορώ πια να περιμένω πότε θα "τους φέξει" να ανοίξουν τις σχολές.

Και άμα είναι αυτά τα πράγματα να "είναι μέσα μου" και να μην φύγουν, οκ, προτειμώ να έχω την δουλίτσα μου και την (όποια) εξασφάληση των αναγκών μου και να τα "δουλεύω", παρά να έχω στο κεφάλι μου και αυτά, και το πως να βγάλω τον μήνα.

Και εν τέλη, προτειμώ να πάω για ένα-δυο χρόνια έξω και άμα δεν τα καταφέρω να γυρίσω, παρά να μην πάω καθόλου. Καλύτερα να "μετανοιώνεις" για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες. (Αν και προσωπικά, προτειμώ να μην μετανοιώνω για τίποτα).

:-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Και ναι, είμαι ένα καρκινάκι που γκρινιάζει.... γρουμφ...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17674
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Θοδωρής έγραψε:Και ναι, είμαι ένα καρκινάκι που γκρινιάζει.... γρουμφ...
:D :D :x >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:D :D :oops: >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88665
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και που θα βρεις αυτές τις αγκαλίτσες, ε καρκινάκι μου? Μου λες? :D

>:d< >:d< >:d< >:d<


δεν είναι ότι δεν συμφωνώ με τις ευκαιρίες που δεν βρίσκονται εδώ πια, αλλά πίστεψέ με πουθενά δεν θα βρεις ευκαιρίες στον κόσμο, εχτός από μέσα σου...

Σου λέω αλήθεια...Από εμπειρία και όχι από γνώση...Σου λέω αλήθεια!

Η Ελλάδα έχει την ενέργεια να στηρίξει την αυτογνωσία σου...Οι άλλες χώρες, από μια ματιά που έχω ρίξει, δεν έχουν παρά ελάχιστες ευκαιρίες για πιο βαθιά κατανόηση...

σου λέω αλήθεια!

όμως μπορείς να φύγεις, να δοκιμάσεις...Πρόσεξε μόνο μην ξεχαστείς με τις "δήθεν" ευκαιρίες και σταματήσεις να χαμογελάς, όπως ακριβώς οι Γερμανοί...Τους έχω ζήσει ΄για τα καλά...



:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πρόσεξε μόνο μην ξεχαστείς με τις "δήθεν" ευκαιρίες και σταματήσεις να χαμογελάς
:-( >:d< >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

όμως μπορείς να φύγεις, να δοκιμάσεις...Πρόσεξε μόνο μην ξεχαστείς με τις "δήθεν" ευκαιρίες και σταματήσεις να χαμογελάς, όπως ακριβώς οι Γερμανοί...Τους έχω ζήσει ΄για τα καλά...

Ετσι ακριβως... τους ζω ετσι μηνες το χρονο σε καθημερινη βαση..
Ειδικα φετος ηταν τοσο προκατελημενοι με την χωρα μας και με τους Ελληνες γενικα απο τον βορδαδισμο των μεσω ενημερωσης που ακομα και αν τους εδινες λογους να χαρουν και να γελασουν αυτοι εστιαζαν στην μιζερια..

@};-
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21723
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Θοδωρή, είμαι της άποψης, πως αν κάποιος ποθεί κάτι πολύ τότε να το τολμήσει με το όποιο αποτέλεσμα. Είναι καλύτερο από το να μην το κάνει και μια ζωή να αναρωτιέται.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88665
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πως αν κάποιος ποθεί κάτι πολύ τότε να το τολμήσει
ε, δεν είναι ακριβώς το ίδιο...

το να ποθήσω κάτι με όλη μου την Ψυχή, από το να προσπαθώ να βρω διέξοδο στο αδιέξοδό μου...

έχει εκείνη την διαφορά του ενθουσιασμού...

και επίσης έχει την διαφορά της επιμονής, της αντοχής και της καλοπροαίρετης διάθεσης ότι αυτό που ποθώ, όσο λάθος και να φαίνεται, ειναι η Ψυχή μου που το θέλει...

ενώ στην δεύτερη περίπτωση, ο φόβος δίνει την αναγκαιότητα...

είναι μερικές λεπτομέρειες που αν τις λάβουμε υπόψη μας, ποτέ στην ζωή μας δεν θα έχουμε συνέπειες από ότι ονομάζεται "λάθος" (από τους άλλους)...

Αν αγαπάς κάτι με όλη σου την Ψυχή, τότε δεν υπάρχει λάθος!

Οι συνέπειες από τα υποτιθέμενα λάθη μάς διαλύουν όταν, απλά, έχουμε επιλέξει από φόβο...

σε όποια επιλογή είναι η Ψυχή μας παρούσα, τότε όλα είναι αρμονικά, ακόμα και τα "λάθη" αφήνουν μέσα μας ένα κομμάτι που έχει ολοκληρωθεί...

Αυτή η αίσθηση του "ανεκπλήρωτου" δεν προέρχεται ποτέ από την λογική...

Γιατί, αν το καλοσκεφτούμε, η λογική μας δεν μπορεί ποτέ να ολοκληρώσει την Ψυχή μας, όταν δεν συμπεριλαμβάνει τα συναισθήματά μας...

Μια "τακτοποιημένη" ζωή δεν μπορεί ποτέ να αφορά την Ψυχή μας...

και πολυ περισσότερο δεν αφορά τον θεό Μας!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21723
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Σωστό είναι αυτό που λες.

Αλλά πολλές φορές η κατανόηση έρχεται μέσω της εμπειρίας.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88665
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν μιλάω για την κατανόηση, αλλά για την επιλογή...

η εμπειρία θα είναι τραυματική έτσι κι αλλιώς, ακόμα κι αν έκανες κάτι σωστό...

χρειάζεται πάντα να είμαστε παρόντες μέσα στον Εαυτό μας και να μην παρασυρόμαστε από την ασυνείδητη μαζική αγωνία...

θα μου πεις τώρα διάφορα, όπως πως είναι δυνατόν να ξέρεις εκ των προτέρων?

και θα σου πω ότι στην επιλογή της Ψυχής πάντα ξέρεις ότι ρισκάρεις για το δικό σου ανώτερο καλό...
ενώ στην επιλογή από φόβο, δεν θα το μάθεις ποτέ...

:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21723
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Για κάποιον όλα αυτά μπορεί να είναι εντελώς θεωρητικά. Πώς θα αναγνωρίσει αυτό που λες αν όχι μέσα από την εμπειρία; Αυτό εννοώ λέγοντας κατανόηση. Πώς θα αναγνωρίσει την επιλογή; Πώς θα αντιληφθεί, αν ωθείται από το φόβο ή πράγματι είναι κάτι βαθύτερο;

Μόνο με την δράση. Βουτάει κι όπου τον βγάλει. Αλλιώς θα ανακυκλώνει τα ίδια και τα ίδια.

Σημείωση: Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88665
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω αν συμφωνούμε... :-?

στην ουσία λέω ότι αυτό που θα σου διασφαλίσει μια ολοκληρωμένη εμπειρία όταν βρίσκεσαι προ επιλογής της, δεν είναι η απαραίτητα καλή της έκβαση, αλλά η εσωτερική εκπλήρωση που θα νιώσεις όταν παίρνεις τις αποφάσεις σου...

στην άλλη περίπτωση αποκλείεται να νιώσεις εκπλήρωση...Θα επιλέγεις πάντα με αμφιβολία και αυτό από μονο του "σαμποτάρει" την ολοκλήρωση της εμπειρίας...Δηλαδή ακόμα και καλά να πάνε τα πράγματα, δεν θα έχεις το αίσθημα ολοκλήρωσης...

Είναι μια λεπτή ισορροπία μεταξύ του "θέλω" και της "θέλησης", που δεν ξέρω αν την περιγράφω καλά, γιατί εγώ περισσότερο την νιώθω, από ότι την υπολογίζω...

΄Οταν ήταν να χωρίσω πχ. το "θέλω" έλεγε όχι και η Ψυχή μου φώναζε ναι!!!

έτσι ακόμα και λάθος να ήταν τότε η επιλογή, ούτε που με ένοιαξε...Ολοκλήρωσα ένα μέρος της Ψυχής μου, όσο δύσκολο και να φαινόταν...και να ήταν εντέλει!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21723
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Φαντάσου όμως να έμενες ακίνητη, προσπαθώντας να αποφασίσεις όταν ένα κομμάτι σου έλεγε όχι και ένα άλλο έλεγε ναι.
Έδρασες και αυτό είναι που έχει σημασία τελικά.

Στην άλλη περίπτωση, δεν θα ήσουν πουθενά. Ούτε στον γάμο σου παρούσα, ούτε στην ζωή σου.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88665
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ είμαι εγώ όμως! Και δρω....όμως στην προκειμένη περίπτωση, οι περισσότεροι αντιδρούν...θεωρώντας ότι κάνουν κάποια κίνηση...

δεν είναι τόσο εύκολο, όσο ακούγεται...

γι' αυτό και οι άνθρωποι ακινητοποιούνται από τις ίδιες τους τις επιλογές...

γιατί ακόμα κι αν φαίνεται ότι έχουμε επιλογές, ουσιαστικά, δεν έχουμε καμία!

μόνό η Ψυχή επιλέγει...

όλα τα άλλα είναι ακινησία...δυστυχώς!

εννοώ ακινησία στην εμπειρία...Μοιάζει σαν να μην έγινε ποτέ...σαν ανάμνηση καλή ή κακή...τίποτα άλλο!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”