Ο "ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ" ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τζίλντα , οταν θα ερθει η ωρα θα γίνει...ετσι κι αλλιως είναι κολλητικό εδω περα....απλώς χαλάρωσε...........

Διάβαζα πρίν ενα βιβλίο .....Είναι του Οσσο και λέγεται << κρυμμένη αρμονία >>
Το είχα ξεχάσει....ενω είχα δεί μόνο την αρχή πριν χρόνια.....

Μου φαινόταν απλό για τα κυβικά του νου μου ..τρομάρα μου ...και με ενοχλούσε το << αφεθείτε >> Τι να αφεθούμε σκεφτόμουν .....εγω θέλω δύσκολα και προσπάθεια...αλλιως .....
Ταχυτητα και συνέπεια , οπως λέγαμε στο χειρουργείο .....

Λοιπόν στο συνιστώ ανεπιφύλακτα...
-----------------

Γαλάζια μου :D :D :D :P
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα το πάρω ελενάκι μου οπωσδηποτε.....ευχαριστω

ποιο ειναι κολλητικο εδώ μεσα, γιατι δεν καταλαβα....?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η ελευθερία , η αγάπη και το παιχνίδι....αυτα είναι τα κολλητικά εδω μεσα.....και ξέρεις κατι ....αν τα πιάσεις δεν υπάρχει πια αντίδοτο....τα εχεις πια μαζί σου.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7583
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Μολις τωρα τελειωσα το διαβασμα ολου αυτου του θεματος..δεν το ειχα δει αλλωστε πιο πριν.....
αναρωτηθηκα γιατι ν απαντησω..ε λοιπον απανταω για να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ...ετσι απλα..οποιος καταλαβε το νοιωθει!
\Δεσ τε κι εδω
viewtopic.php?t=158&postdays=0&postorde ... %E9&start=

αλλα παραθετω και αποσπασμα
Madraoulas
"Vaso αυτα που γραφεις ειναι παντα θεοσταλατα..ετσι το νοιωθω!!
με το μικρο μου μυαλο θα πω οτι ναι χρειαζεται αγαπη..(μαγκια την εχουμε γιατι ειμαστε Ολυμπιακοι)...για να παρεις την καψουλα..αφου δεν θα εχεις φοβο..ειμαι αλλωστε αισιοδοξος.
Οπως ειπα στην αρχη της εισαγωγης μου στο forum ειμαι 'αγνο' παρθενο μαλλι...ουτε σενιμαρια εχω κανει..ουτε εχω ασχοληθει με πνευματικες αναζητησεις σε αλλους χωρους....οτι διαβαζω εδω ειναι η 1η φορα σε σχεση με το πνευμα/ψυχη μας..αλλα με τραβαει γιατι ετσι λεει το ενστικτο μου''
Vaso
''Αυτή η αγνότητά σου Madraoulas με συγκλονίζει...

Και η αυθεντικότητα στην ψυχή παίζει σημαντικό ρόλο.
Η αγάπη είναι η βασική παράμετρος για αυτήν.

Αλλά...κι αυτή παρεξηγημένη...

Για να αγαπάς πρέπει...πρέπει...πρέπει...

Δεν θέλω να αγαπάω με πρέπει...θέλω απλά να αγαπάω...Και αυτή είναι η μαγκιά για μένα!

Απλά, αγαπάω, σημαίνει ότι δεν πρέπει να το καταλάβεις...
Απλά, αγαπάω, σημαινει να μην με ενδιαφέρει αν το καταλάβεις
Απλά αγαπάω, σημαίνει είμαι, ό,τι είσαι''
Madraoulas
'' Vaso μου ...Το εχω νοιωσει ν αγαπαω χωρις να μ ενδιαφερει να το εισπραξω..γιατι πρωτα απ ολα το εισεπραξα στον εαυτο μου οταν αγαπησα!!..ετσι απλα!!....
και να ξερεις, πολλα απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν τα πολυκαταλαβαινω αλλα μου 'καθονται' ομορφα μεσα μου..ειναι αρχη ακομα''
Vaso
''Εσύ το λες, εγώ άλλα καταλαβαίνω... Very Happy

όμως, πραγματικά, αν χρειάζεσαι οπουδήποτε διευκρινήσεις, δεν ειμαι μόνο εγώ, αλλά και όλοι...Και αυτό έχει σημασία!

΄Οταν ξεχειλίζεις από αγάπη καλέ μου Madraoulas, τότε δίνεις παντού, χωρίς να σε νοιάζει τι θα εισπράξεις, αφού είσαι πλήρης!!!
Και τότε "εισπράττεις" τα πάντα!!!!''
Madraoulas
''Εσυ Βασω καταλαβαινεις πολυ περισσοτερα για μενα, απ οτι καταλαβαινω για τον ιδιο μου τον εαυτο...!!
Διευκρινησεις απ ολους θα ζητησω -οταν χρειαστει-γιατι ολοι εισαστε γεματοι αγαπη.
σας ευχαριστω και παλι!''


ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΟΥΤΕ ΣΥΓΧΙΣΤΗΚΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ 'ΜΑΚΡΙΑ' ΜΟΥ....ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑς...Ο ΔΡΟΜΟς ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙς ΜΟΝΟς ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙς ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ...ΚΑΙ 1Η ΑΠ ΟΛΟΥΣ Η ΒΑΣΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗς..ΜΑς ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ..
ΤΗ ΒΑΣΩ ΤΗΝ ΗΞΕΡΑ ΚΙ ΕΧΘΕς?..ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ..ΜΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ..ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ...ΔΡΩ Α Ν Ι Δ Ι Ο Τ Ε Λ Ω ς..ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...
ΕΓΡΑΨΕ ΚΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ''ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ''...Ε ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑ ΓΙΑΤΙ Η ΣΙΩΠΗ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο Λ Α!!..ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΗΤΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΖΗΣΤΕ 'ΕΛΕΥΘΕΡΑ'!!..ΟΛΟΙ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ!

ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ...ΑΡΑ ΟΛΑ!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η ελευθερία , η αγάπη και το παιχνίδι....αυτα είναι τα κολλητικά εδω μεσα
Δεν είναι μόνο κολλητικά είναι σκέτη αγαπο...παγίδα!!!! Έτσι και πιαστείς δεν μπορείς να κουνήσεις. Σου γίνεται βρε παιδί μου μία έξη.... :lol: :lol: :lol:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι βρε παιδι μου , οποιος πεφτει σ΄αυτην την αγαποπαγιδα...δεν φευγει με τιποτα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88666
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σφαιρούλα μου άλλαξα την ονομασία του τόπικ...

Δεν νομίζω να σε πειράζει ε?

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να στέκεται και σαν τίτλος, το όνομα της Βικης και οι διαπιστώσεις της...

Ετσι κι αλλιώς εκείνην αφορούν...

Πάντως αν σε ενοχλεί, θα το αλλάξω πάλι... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πολύ καλα έκανες. Στοχος δεν ηταν η Βικη σαν προσωπο αλλα αυτού του είδους οι συμπεριφορές και κυρίως ΠΩΣ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ.Ευχαριστω που το έκανες!
Καιρός εινα να νοίωσουμε την ενεργεια και μεσα μας και εξω απο μας πέρα κι απο το ίδιο το Ρέικι.
Καιρός ειναι να νοιωσουμε τι εκδηλωνεται και να μπουμε στην διαδικασία του μαθήματος -ευλογία.
Καιρός ειναι να νοιώσουμε τους νομους τους σύμπαντος μέρος του οποιου ειμαστε.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Εικόνα


ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΣΧΟΛΙΑ!!!!!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Γιάννη φανταστικό!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16625
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Αν θέλεις να με βρεις να παίζεις, να νιώθεις, να ζεις.
Αν πάλι δε μπορείς μη φύγεις, μη χαθείς.
8) 8)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ελενη εβαλαν το εικονιδιο που ζηταγες! κανε παραθεση αν θες και στειλτο !!!! -----> :-%

παιζει και αυτο -----> :puke:


:D :D :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ασημένιε μου γλυκιέ , αποφάσισα να μοιράζω αυτά εδω τωρα... @};-
Δεν θέλω να αλλοιώνεται το δικό μου οικοδόμημα , ουτε απο τους επισκέπτες , ουτε απο τα ονειρικά στοιχεία.

Εκτός αυτού , κατάλαβα πλέον οτι είναι αδύνατο παντελώς να μεταδοθεί οποιαδήποτε κατάκτηση του είναι μας σε κάποιον άλλο , ειτε μεσω της διανόησης , είτε μεσω της αίσθησης...

Οτι και να διαβάζει , οτι και να γνωρίζει κανείς, είναι όλα μερος της αλήθειας όπως την αντιλαμβάνεται εκείνη την στιγμή.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:thumbsup: ^:)^ :thumbsup: @};-
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Είχα πολύ καιρό να μπω στο περιβόλι μας.

Αυτό που αντίκρισα στην εδώ ενότητα, θα πρεπε να με γεμίσει θλίψη.
Διαβάζω εδώ και ώρες και ευτυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο.
Ίσως είμαι "πνευματικά ανώριμη" και δεν κατάλαβα τι έγινε εδώ. Ή εν πάσει περιπτώσει, δεν θέλω να καταλάβω......! Με βοηθά περισσότερο να μην καβαλήσω σήμερα το καλάμι της πνευματικής μου ανωτερότητας.........!

--------Τόσο μένος, απαντήσεις, διαξιφισμοί. Η ανωτερότης σε πρώτο πρόσωπο Εγώ ξέρω, Εγώ γνωρίζω, Εγώ εξελίσσομαι, ξέρω Εγω να το κάνω καλύτερα από τον καθένα, άσε που Εγώ ξέρω και τους καλύτερους δασκάλους, γιατί Εγώ είμαι ανώτερη πνευματικά, και Εγώ ξέρω να αγαπώ καλύτερα και απο το Θεό.
Σιγά μη ξέρει ο Θεός, να αγαπάει. Κατέβηκε εδώ να δει τη γλύκα....?
---------- Τέτοια έπαρση....?!!!!!!!-----------

Αυτή τη γεύση μου άφησε αυτή η ενότητα......!
Ειλκιρινά δεν συγκράτησα τους εμπλεκόμενους, πλην μερικών εξαιρέσεων [παλαιών γνώριμων] για τους οποίους δεν περιμένω από δω να μάθω την ουσία των λόγων τους.....!
Έχουν γράψει και καλύτερα ποστ, που τους τιμούν ιδιαίτερα.

Για τα Εγωπαιδάκια, που συνάντησα εδώ και μου άφησαν αυτή την πικρίλα στο στόμα........(ίσως φταίει και ο φραπέ)...... έχω να πω τούτο :
1ον. Οτιδήποτε διαχωριστικό έμαθα να μην το θεωρώ θεϊκό.
2ον. Δεν μπορεί κάποιος να μιλά για δρόμο αναζήτησης, όταν τα λεγόμενά του, δείχνουν ότι έχει φτάσει στο τέρμα του δρόμου του και θεωρεί ταπεινούς βλάκες τους άλλους που αγωνίζονται να τον προφτάσουν....!
3ον. Όσοι κατοικούμε σ' αυτόν τον πλανήτη, δεν τρέχουμε να προφτάσουμε τους "διδασκάλους" που ξεφυτρώνουν σαν τον μαϊντανό τώρα τελευταία.......! Έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε.

και
4ον. Επειδή δεν έχω φτάσει στο τέρμα του δρόμου, έχω πολλά να μάθω ακόμα....... η αναφορά στον Παύλο....... είναι για τον Απόστολο Παύλο........και που αναφέρθηκε νωρίτερα ρήση του... της οποίας χρήση γίνεται......?

Ευχαριστώ και με συγχωρείται........!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”