Θάνατος

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Θάνατος

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

parhs έγραψε:Τι χρειάζεται να κάνει καποιος που πιστεύει οτι με το θάνατο τελειώνουν όλα και εχει αμελήσει τα πάντα στη ζωή του και περνάει όλη τη μέρα χωρίς να κανει απολύτως τίποτα; Απλά επειδή ξέρω ενα ατομο σε αυτή τη κατασταση θέλω ιδέες.Κανεις δεν έχει καταφέρει κάτι ούτε εγώ. Και προσπαθεί να βρει λογικές απαντησεις και κοιτάζει τις θεωρίες των επιστημόνων που λένε πως δεν υπάρχει τίποτα. Εχετε καμιά ιδέα;
Aν ο φίλος σου πιστεύει ότι με τον θάνατο τελειώνουν όλα και δεν υπάρχει τίποτα ήδη βιώνει τον θάνατο κάνοντας ακριβώς αυτό που πιστεύει. Βιώνει το τίποτα γιατί έχει δώσει αυτή την εντολή στον εγκέφαλο του. Ο εγκέφαλος σαν ένας Η/Υ παίρνει τις εντολές που του δίνουμε. Τον συμβουλεύω λοιπόν να δώσει νέα εντολή στον εγκέφαλό του αγνοώντας αυτά που του λένε οι διάφοροι που δεν μπορούν και να το αποδείξουν και να δηλώσει ότι ο Θάνατος είναι η αληθινή ζωή. Τότε θα αντιληφθεί, ότι το μηδέν που ζούσε μέχρι χθες γίνεται 1 γιατί έδωσε κίνηση στην ανυπαρξία του. Η κίνηση είναι ζωή. Όλο το Σύμπαν είναι μία αέναη κίνηση. Τίποτα δεν μένει στάσιμο και ότι φαίνεται ακίνητο απλά έχει πιο χαμηλή δόνηση. Πες στον φίλο σου να βγει και να κοιτάξει τα αστέρια Όλα έχουν τροχιά και όταν κάποια στιγμή γίνουν πολύ φωτεινά και "πεθάνουν" όταν γίνουν supernova ξαναγεννιώνται πάλι σε ένα άλλο Σύμπαν πιο φωτεινά και αυτό το λέει η Αστρονομία.
Ας δώσει ο ίδιος νέα κίνηση στην ζωή του και τότε θα βρεθεί ο ίδιος σε μια νέα διαφορετική παραγματικότητα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Χρειάζεται όμως θάρρος να αποφασίσεις εσυ ο ίδιος και όχι οι άλλοι για την ζωή σου!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ισως έγινα πιο συγκεκριμένος και πήρα πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.
Πρώτα απο όλα να τονίσω πως δεν είναι κοντινό πρόσωπο απλά τυχαίνει 2 φορές τη βδομάδα απλά να μιλήσουμε όπως μιλάμε σε ενα γνωστό.Εξάλου όποιον βρίσκει τον ξεκινάει με αυτά τα θέματα.
vaso Δεν ξέρω με πια έννοια εννοεις το άρρωστος αλλά σε φυσικό επιπεδο έχει πάθει πάρα πολλες αρρώστιες λόγω των ψυχολογικών.Επομένως αυτό που καταλαβαίνω εγώ ως συμπερασμα είναι με οτι με χρονο θα συνειδητοποιήσει κάποτε κάποια πράγματα και οτι τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ομως πολλοί πιστεύουν οτι μπορούν να βοηθησουν και νιώθουν ενοχές μετά επειδή πιστεύουν πως είναι χρέος τους κάπως να βοηθησουν.
Προσωπικά ξέρω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι απλά ρώτησα μήπως απλά μπορούσα να προτείνω κάτι. Οπως και σε ενα συμφοιτητη μου είχα προτεινει που να απευθυνθεί για ενα θεμα που τον απασχολούσε και αλλαξε 100% η ζωή του και ελυσε ενα πολυ μεγαλο του προβλημα.
Ξερω πολύ καλά οτι δεν είμαι τώρα σε κατασταση να βοηθησω γενικά ούτε είναι υποχρεωση μου σε αυτη τη φάση που είμαι να κάνω κατι τετοιο. Ομως πιστεύω πως εαν ειχα 'εξελιχθει' εσωτερικά μόνο τοτε θα μπορούσα να εκανα κάτι αλλά ο δρομος είναι μακρύς για αυτό.
Καταλαβαίνω πάντως οτι δεν ενδεικνυτε για αυτό το ατομο θεραπεία με ρεικι κτλ απο οτι γράφετε.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πάρη , όταν άρχισα να ασχολούμαι με το Ρεικι και να πιστεύω στην αλλαγή μορφής -και όχι στο θάνατο-, δεν είμουνα και 100% σίγουρη ότι είναι έτσι τα πράγματα.
Οταν με ρωτούσαν οι δικοί μου λοιπόν αν αυτό που σκέφωτμαι και ζω είναι μία ουτοπία ξέρεις τι απαντούσα??

" Παιρνάω τόσο καλά , πιστευωντας, έιμαι τόσο ευτυχισμένη, που θα το κάνω μέχρι την τελευταία μου ώρα !!! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΜΕ ΦΑΝΕ ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ !!!" :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:ποιός σε έφτυσε?

η κοπέλα που δεν ήθελε βοήθεια?

και εσένα τι σε νοιάζει?
Οχι καλέ !!! :lol:
Δεν βρισκω εγώ ποτέ χρόνο να την δω, να την ακούσω, να είμαι κοντά της. :?
(Και όταν έχω χρόνο αποφεύγω και είμαι γαιδούρα :oops: )
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ξέρω με πια έννοια εννοεις το άρρωστος αλλά σε φυσικό επιπεδο έχει πάθει πάρα πολλες αρρώστιες λόγω των ψυχολογικών.
Ενας άνθρωπος που δεν πιστεύει ότι η ζωή συνεχίζεται και μετά τον φυσικό θάνατο, δεν είναι άρρωστος ψυχικά, ούτε σωματικά, αυτό εννοώ...’κολουθεί μια θεωρία υλιστική και είναι απόλυτα αποδεκτή, αφού τίποτα δεν μπορεί να αποδειχτεί σαν αλήθεια με τεκμηριώσεις.

Αυτό που αποδεικνύει την ασθένεια του, δεν είναι η φιλοσοφική τάση του, αλλά η εμμονή του με το θέμα της αθανασίας, που δηλώνει υποσυνείδητο τρόμο (όχι απλά φόβο).

Η ψυχική ασθένεια εκδηλώνεται με σταδιακή παραίτηση από την ζωή, και αυτό οδηγεί (αν δεν είναι κιόλας) σε μελαγχολία που είναι ένα ελαφρύτερο στάδιο της κατάθλιψης...

Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και ούτε χρειάζεται νομίζω... Οι αποφάσεις του καθενός είναι και η διαδρομή του...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οχι καλέ !!!
Δεν βρισκω εγώ ποτέ χρόνο να την δω, να την ακούσω, να είμαι κοντά της.
(Και όταν έχω χρόνο αποφεύγω και είμαι γαιδούρα
καλά γελάω ε?
Αντε να ξαναρωτήσω...

Από που πηγάζει η υποχρέωση που αισθάνεσαι να της κάνεις παρέα, από την στιγμή που σε ενοχλεί κάτι τέτοιο?

Θεωρείς υποχρέωση την παρέα με έναν άνθρωπο ή χαρά?

Αν το θεωρείς υποχρέωση, φορτώνεσαι ενοχές που δεν έχουν νόημα..
Αν το θεωρείς χαρά, τότε θα ήσουν δίπλα της

Και το ένα και το άλλο συναίσθημα έχουν κάποιο νόημα για σένα Ντάννυ μου?
Και αν ναι, γιατί? ΄Ενας μίνι διαλογισμός πάλι... :lol: :lol: :lol: :lol:

επιγνώσεις μπορείς να πάρεις και από τον τρόπο που χτενίζεσαι, αν θέλεις... :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: επιγνώσεις μπορείς να πάρεις και από τον τρόπο που χτενίζεσαι, αν θέλεις... :lol: :lol:
Τώρα που το λες !!!! :lol: :lol:

Μου φαίνεται αντί για επιγνώσεις , φορτώνω ενοχές εεε??? :oops:

(Τώρα πάει εεε?? Το :oops: )
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

ΧΑΡΙΝΤΕΑ
Ολα όσα εχεις πει εχουν ειπωθεί και απο εμένα.Και όσα λες για τα αστερια ΄το συμπαν απλά απαντάει οτι ακουγονται πολύ ωραία αλλά δεν εχουν καμια σχέση με την πραγματικότητα.Και λέει οτι τι να καταλαβεις απο αυτά μιας και είναι όλα ιδια και δεν υπάρχει Θεος κτλ. Και οτι θα πεθάνει και μετά τίποτα. Απλα θεωρεί ολη τη σκέψηκαι τη συνειδηση ως μια απλή βιολογική λειτουργία όπως ισχυρίζονται οι επιστήμονες του κλάδου.

Απο τις βιωματικές σας εμπειρίες τι αποψη εχετε για αυτο το θέμα(θανατου);
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο θάνατος είναι το αντίθετο της ζωής.

Ο τρόπος που επιλέγεις να ζήσεις την ζωή σου είναι και ο τρόπος που επιλέγεις να βιώσεις τον θάνατό σου.

Όταν γεμίζεις την ζωή σου με αγάπη τότε και ο θάνατος που είναι αναπόσπαστο μέρος της, εμπεριέχει αγάπη.

Έάν δεν έχεις καταφέρει να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου, τότε ο θάνατος γίνεται τρόμος.

Για βαθύτερη ανάλυση και ανασκόπηση του θέματος θα πρέπει να επανεξετάσουμε το νόημα της λέξης θάνατος το οποίο και διαφέρει ανάλογα με τον άνθρωπο.

Για παράδειγμα για μένα θάνατος δεν είναι η παράδοση του σαρκίου μου αλλά η παράδοση της ψυχής μου.
Το σώμα μου γερνάει και το αγαπώ γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Κάθε σημάδι και επίγνωση, κάθε επίγνωση και βήμα προς την ελευθερία.
Θα χαρώ να το παραδώσω όταν έρθει η ώρα γιατί θα έχω ολοκληρώσει τον κύκλο.

Αξιοσημείωτο επίσης είναι ότι ο θάνατος αλλάζει όψη στην διάρκεια της ζωής μας με αποτέλεσμα να αλλάζουν οι απόψεις μας και ο τρόπος που τον αντιμετωπίζουμε.
Αρκεί να συνειδητοποιήσουμε ότι το σκόταδι μπορεί να φωτιστεί.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μονο αν βιώνεις συνειδητά την ζωή μπορείς να βιώσεις και τον θανατο σαν την συνεχειά της!
Ενας άνθρωπος που ήδη ζει πεθαμενα ειναι έντρομος μπροστα στην ζωή ....γιατι να φοβαται τον θανατο παραπανήσια;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ενας άνθρωπος που ήδη ζει πεθαμενα ειναι έντρομος μπροστα στην ζωή ....γιατι να φοβαται τον θανατο παραπανήσια;
Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια!!! Η Ζωή δεν είναι να σκέφτεσαι τι είναι αλλά να την ζεις κάθε στιγμή... Φιλάκια
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ο θάνατος είναι το αντίθετο της ζωής.
Ελλη μου ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής αλλά η συνέχεια της ζωής σε άλλο επίπεδο πιο λεπτοφυές. Όσο σκεφτόμαστε ότι είναι αντίθετο θα προσπαθούμε να το εξωραίσουμε και να αποβάλλουμε τον ενδόμυχο φόβο μας. Όταν όμως κατανοήσουμε ότι θάνατος στην ουσία δεν υπάρχει και ότι είναι μία συνέχεια με άλλη μορφή τότε θα ζούμε κάθε λεπτό στο ΤΩΡΑ. Όσο για το φυσικό σώμα που αποδίδουμε στην Γη ας το νοιώσουμε παραστατικά σαν το τρίχωμα των πουλιών/ζώων που το αλλάζουν και συνεχίζουν να ζουν... Αλλάζουμε λοιπόν το φυσικό μας περίβλημα και συνεχίζουμε να ζούμε με άλλη μορφή με νέες εμπειρίες.
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...εδώ κανετε λάθος και οι δύο...

Αυτή η φιλοσοφική απάντηση και η ρητορική αλήθεια δεν έχει νόημα για αυτούς που ζουν μηχανικά...Ζούμε, είναι η απάντηση, και δεν θέλουμε να σταματήσουμε να ζούμε... Και είναι το 90% του πληθυσμού της γης...

Η ζωή είναι αυτή που τώρα αντιλαμβανόμαστε...και αφού δεν αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο για ζωή, φοβόμαστε αυτό το κάτι άλλο! Αυτή είναι η αλήθεια τους, και πρέπει να την σεβόμαστε...

Δεν αντιστρέφεται ο φόβος με την αλήθεια μόνο! Πρέπει να αγαπήσουν τον εαυτο τους πρώτα...Από εκεί ξεκινάμε και όχι από τον πόλεμο του φόβου... Χρειάζεται οι άνθρωποι να νιώσουν την αγάπη και να είναι ασφαλείς μέσα σ' αυτό το αίσθημα...

Βήμα βήμα κατακτιέται ο θάνατος, βήμα βήμα κατακτιέται και η ζωή... ίδια προσπάθεια θέλει!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είναι ακριβώς το περίβλημα που αλλάζουμε...
Αλλάζουμε και προσωπικότητα και φύλλο και τόπο...
Δεν υπάρχει επόμενη ζωή, παρά μόνο μνήμες από την προηγούμενη...

Δεν είνα απλά τα πράγματα για την ψυχή που δεν έχει βρει τον τρόπο να ενωθεί με το πνεύμα της μέσα σε υλική μορφή...
Η αιωνιότητα, ακόμα και στο άλλο επίπεδο, φαίνεται περιορισμένη...

Ο φόβος του θανάτου είναι ακριβώς αυτή η ενθύμηση του "χάνω την συνειδηση"...

Μόνο η συνειδητότητα ζει αιώνια...

Απόψεις μου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Elissavet έγραψε: Ο τρόπος που επιλέγεις να ζήσεις την ζωή σου είναι και ο τρόπος που επιλέγεις να βιώσεις τον θάνατό σου.
Αξιοσημείωτο επίσης είναι ότι ο θάνατος αλλάζει όψη στην διάρκεια της ζωής μας με αποτέλεσμα να αλλάζουν οι απόψεις μας και ο τρόπος που τον αντιμετωπίζουμε.
Το να ακουει κανεις τετοιες προτασεις αξιζει να περιμενει χρονια ...
Λογια που φερουν το αρωμα της ελευθεριας απο την χαραμαδα του παραθυρου μεσα στο δωματιο μου ...
Λογια που προμηνυουν ειρηνικο αγωνα και προοπτικη ...

Λογια που θυμιζουν το αιμηστο Λιαντινη , οχι γιατι την διατυπωμενη θεωρια του ... αλλα για την παροιμιωδη αγωνιστικη του υπεθυνοτητα να κανει πραξεις τα λογια του ...

- Ελλη τωρα καταλαβα γιατι απο κοντολογης Ελλη διαλεξες το Ελισαβετ .... αρχισες να μυριζεις αριστη του κρατους της αγαπης ( αριστοκρτησσα δλδ ) χαιρομαιιιιιιιιιιι ... :)

ΝαμασΤΕ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 11 Σεπ 2008 7:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”