Ιστοριες Θεραπειας , Προσπαθειες αυτοαποδοχης .

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα βότανα και τα έλαια χρησιμοποιούν την δική τους ενέργεια που ειναι θεραπευτική, μια και η ζωή σε αυτήν την μορφή δεν ζει διαχωρισμένη από την πηγή της.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Με κάλυψαν οι απαντήσεις. Ομως τι είναι προτιμότερο απο τα δύο;
Danny βρηκες την αιτία που το προκάλεσε η δεν το έψαξες αυτό;
Σημασία εχει πως εισαι καλά τωρα :)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δευκαλίων έγραψε:Danny βρηκες την αιτία που το προκάλεσε η δεν το έψαξες αυτό;
Η αιτία γενικότερα βρίσκεται γραμμένη σε πολλά τοπικ αυτού του φόρουμ.
Τα αίτια της δικής μου ασθένειας προέρχονται από τα επιμέρους βιώματα που είναι μοναδικά για τον καθένα μας , που είναι το αποτύπωμα των δικών μου φόβων και προτύπων, αυτό που πρέπει ΕΓΩ να αντιμετωπίσω και ίσως κάποιος άλλος το έχει βιώσει κάπως αλλιώς....

Γενικότερα οι δερματολογικές παθήσεις΄(μηρμηγκιές, αλλεργίες, ακμή κλπ) οφείλονται σε πεποιθήσεις που έχουν περάσει στο πετσί μας και είναι ένα μαζί μας πιά.
Προσωπικά πιστευω ότι οι συναισθηματικές εμμονές προκαλούν την ακμή !
Αλλά εύκολα μπορείς να νιώσεις τις αιτίες στα περισσότερα προβλήματα υγείας διότι τα συμπτώματα είναι συμβολικά:
πχ: Οταν κάποιος έχει ωτίτιδα, ‘‘δεν ακούει την εσωτερική του φωνή‘
οταν έχει μόλυνση στα μάτια , το αντίστοιχο, δεν ‘‘βλέπει ‘‘μιά ξεκάθαρη πραγματικότητα, όταν παθαίνει έμφραγμα, έχει κλέισει την καρδιά στην αγάπη...
:D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

:D Μικρός είχα συνεχεια ωτιτηδες! Πως εννοείς τη συναισθηματική εμμονη;
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ενα παραδειγμα:Είμαι ερωτευμένη με κάποιον , δεν παίρνω αγάπη από αυτήν την κατάσταση ούτε αντλώ χαρά αλλά επιμένω να έχω την εμμονή ότι ντε και καλά αυτό είναι το πρότυπο του έρωτα για μένα.
Είτε ο άνθρωπος είτε το ‘‘πρότυπ﨨 του!! :?

Και βέβαια όλα καταλήγουν στο ότι δεν αντλώ την ενέργεια της αγάπης από τον Εαυτό μου αλλά την απαιτώ από καποιον άλλο για να νιώσω σημαντική .
Και αν δεν μου τη δώσει.... οι κολλημένες πεποιθήσεις μου και η απαξία της αγάπης προς τον Εαυτό μου ... φαίνεται στο δέρμα μου! :wink:

(Παραδείγματα λέω από προσωπικές διαπιστώσεις και όχι κανόνες .... ετσι;;;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ωραία όλα αυτά, αλλά όταν αναφερόμαστε σε μωρά ή μικρά παιδιά;
Ποιες είναι οι κολλημένες πεποιθήσεις της μικρής μου που εμφάνισε αλλεργία το τελευταίο διάστημα; Ποια η δική μου θέση μέσα σ΄αυτό; :roll:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κόλλησα Danny με αυτά που είπες ..ολο το καλοκαίρι έλιωσα στις δερματικές παθήσεις,....... και συνεχίζω ακάθεκτη.


Μπορεί να κάνω χαζή ερώτηση αλλά θα την πω. 8)

Από που μπορούμε να καταλάβουμε τι σημαίνει η κάθε αρρώστεια μου μας τυχαίνει στο δρόμο μας?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aγγελίνι πολλές φορές το ενεργειακό σώμα των παιδιών γίνεται πολύ ευάλωτο στις εξωτερικές συνθήκες, μέσα στα πλαίσια ανταλλαγής ενεργειών όλων των ανθρώπων μεταξύ τους.

Εγώ παρουσίαζα συνεχώς αλλεργίες στην παιδική μου ηλικία, γιατί βαλλόμουν ενεργειακά από το περιβάλλον μου, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αντιδράσω και πρηζόμουν.

Τώρα που καταλαβαίνω τι γίνεται, θυμήθηκα ότι μου συνέβαινε πάντα όταν η μητέρα μου ήταν εκνευρισμένη ή αγχωμένη.
Δεν γινόντουσαν καυγάδες στο σπίτι, αλλά πάντα ένιωθα την ένταση μεταξύ τους.

Μέχρι την εφηβεία μου ήταν τρομερό αυτό! Μετά επικεντρώθηκε στα μάτια μόνο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι αυτή την γνώση την έχει η ψυχή μας!
Χρειάζεται να παίρνεις τα μηνύματά της για να κατανοήσεις την ασθένεια που της προκάλεσες και την εκδήλωσες στο σώμα.

Συνήθως η ασθένεια προέρχεται από το συναισθηματικό πεδίο, που είναι και το μόνο που "κουβαλάμε" σε κάθε μας ταξίδι.

Γι' αυτό και πολλά συναισθήματα προέρχονται και από την προηγουμενη ζωή μας.

Και για να μην γίνει παρεξήγηση, συναισθήματα κουβαλάμε, όχι πράξεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δηλαδή keep on Ρεικι.

Eυχαριστώ Βάσω!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Βασούλα σκεφτόμουν κάτι άλλο, μήπως έχει κάποια σχέση με την εξάρτησή της από μένα. Διανύνουμε μια περίοδο που προσπαθώ να να αυτοαπασχολείται για λίγο, να μαζεύει τα παιχνίδια της, να κάνει ησυχία μια ώρα το μεσημέρι βλέποντας παιδικές ταινίες... Πεισμώνει και χρειάζεται να παραμένω σταθερή σε κλάμματα και παρακάλια. Με δοκιμάζει η σκατούλα αλλά εκεί εγώ...
Κάποια ένταση στην οικογένεια, όχι, δεν είμαστε και φλατ τύποι αλλά δεν άλλαξε και κάτι με πρώτα.
Σκεφτόμουνα λοιπόν μήπως είναι σαν να αποχωρίζεται δερματικά από μένα - παρά τη θέλησή της, γι' αυτό βγάζει κοκκινίλες και πρήζεται κάτω από τα μάτια καθώς και κοκκινίλες στο λαιμό.
Γενικώς με απασχολεί μήπως κάνω κάτι λάθος και μου το φανερώνει το δέρμα της... :oops:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η ευαισθησία των παιδιών συλλαμβάνει τις καταστάσεις διαφορετικά. Μπορεί να εκδηλώσει ένα παιδί αλλεργία, γιατί δεν αισθάνεται ασφάλεια.
΄Οπως επίσης να εκδηλώσει άσθμα γιατί νιώθει την ανησυχία των γονιών του ασφυκτική...

Η ένταση δεν χρειάζεται να είναι θυμός. Μπορεί να είναι και ένα "κρυφό" άγχος που εκδηλώνεται υπόγεια σε σένα.

Τα ενεργειακά μας πεδία έτσι όπως συνδέονται μεταξύ μας, πιάνουν τις δονήσεις.
Αν εσύ αισθάνεσαι ότι πρέπει να απομακρυνθείς λίγο από το παιδί (και σωστά κάνεις) εκείνη το νιώθει και δεν ξέρει με ποιόν τρόπο να νιώσει ασφάλεια.

Αυτή η μερική ανεξαρτοποιίηση από την μητέρα, συνήθως καλύπτεται με κάτι άψυχο, που παίρνει την θέση της. ΄Ετσι πολλά παιδάκια αρχίζουν να έχουν σαν φετίχ κάποιο αρκουδάκι και να μην μπορούν να το αποχωριστούν.

Είναι δύσκολη περίοδος αυτή, γιατί το παιδί δεν έχει αναπτυγμένη την λογική, απλά νιώθει την ενέργεια πολύ πιο δυνατά από έναν ενήλικα ή ακόμα και από έναν έφηβο. Και έτσι "μεταφράζει" τα αισθήματα.

Αργότερα θα τα μεταφράζει με την αποδοχή σου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Εγω συμπαίρανα απο αυτα που ειπώθηκαν οτι εχουν πολύ σημασία οι ενεργιες που περιβάλλουν ενα μικρό παιδί. Αν ενα παιδί μεγαλώσει με ενα γονέα και μέχρι κάποια χρόνια δλδ αν πουμε 3-4 χρονών δεν ερθει σε επαφή με άλλο κόσμο αυτή η περιορισμένη ενεργεια που θα εχει αντιληφθεί θα το επηρεάσει;Ενα υποθετικο παραδειγμα.
Εγω είχα αλλεργεια στα μάτια πολυ εντονη και κανένα κολληριο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα απολύτως
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενα παιδάκι που μέχρι τα 4 του χρόνια δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν άλλον, εκτός από τους γονείς του, απλά θα είναι επιφυλακτικός και φοβισμένος ενήλικας.

Η ενέργειακή ανταλλαγή με τον γονέα είναι έτσι κι αλλιώς πολύ σημαντική σ' αυτήν την ηλικία.
Η ομαλή ανάπτυξη του παιδιού στο ψυχικό του πεδίο εξαρτάται πάντα από την συναισθηματική κατάσταση του γονέα. Αν πχ. δεν έχει το ενδιαφέρον και την αγάπη για το παιδί, αν δεν το παίρνει αγκαλιά, αν δεν εκδηλώνει τρυφερότητα, το παιδί μεγαλώνοντας θα εκδηλώσει αυτήν την έλλειψη, με φόβο και έλλειψη εμπιστοσύνης.

Η διαμόρφωση του χαρακτήρα γίνεται από την παιδική ηλικία, που το παιδί αρχίζει να αναπτύσσει το "εγώ" του. Αν σ' αυτήν την τρυφερή ηλικία, οι γονείς δίνουν "μηνύματα" φόβου, εμμονών, αδιαφορίας, το παιδί προσαρμόζει τις ανάγκες και τις επιθυμίες του, σύμφωνα με το περιβάλλον του.

Μεγαλώνοντας, αφήνει ένα κομμάτι μέσα του, ανώριμο, να αναζητάει, αλλά να μην βρίσκει ποτέ, ασφάλεια και αγάπη.

Εγκλωβίζει μέσα του ένα βίωμα, που του διαμορφώνει και την συμπεριφορά, και ενώ η λογική του τον ωθεί σε αναζήτηση εξωτερικά των αισθημάτων, δεν μπορεί να τα αναγνωρίσει στους άλλους, αφού ένα μέρος του εαυτού του δεν το αποδέχεται.

΄Ετσι στην ηλικία που κανονικά και με ομαλές συνθήκες ανατροφής θα έπρεπε να ενταχθεί στο σύνολο, μεσα από την σταδιακή ωρίμανση της συνείδησης, εκείνος παραμένει στο "εγώ" στάδιο της παιδικής ηλικίας, χωρίς φυσικά να το καταλαβαίνει, το οποίο τον οδηγεί στην απόρριψη του εαυτού του και επίσης στην απόρριψη από το σύνολο.

Αυτό είναι μια φυσιολογική πορεία των ανθρώπων, που δεν κατανοούν το βάθος των συναισθημάτων τους και παραμένουν στο εγώ-στάδιο της παιδικής ηλικίας. Ετσι έχουμε μια ανώριμη ανθρωπότητα, με προσωπικότητες και χαρακτήρες που εκδηλώνουν στην ώριμη ηλικία, τα βιώματά τους.

Η εσωτερική εργασία, σε φέρνει κοντά στον αληθινό σου εαυτό, μέσα από την αναγνώριση του "εγώ-σταδίου" και την αποδοχή του αρχικά, για να προχωρήσεις στην ωρίμανσή του με συνέπεια και αφοσίωση, που θα σε οδηγήσει στα αληθινά ψυχικά σου χαρίσματα και στην αγάπη του εαυτού σου, αναγνωρίζοντας την πνευματική του φύση.

Το ρέικι έχει την δυνατότητα να σε ισορροπήσει ενεργειακά, ώστε να αντιληφθείς ο ίδιος τα μπλοκαρίσματά σου και να τα "θεραπεύσεις". Δεν θα το κάνει "ερήμην" σου. Θα το κάνει με συμμετοχή σου σ' αυτήν την διαδικασία.

Πολλοί άνθρωποι δεν τα καταφέρνουν μόνο με την βοήθεια της πνευματικής ενέργειας, ίσως γιατί φοβούνται να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους μόνοι τους. Σ' αυτήν την περίπτωση ίσως χρειάζεται και μία εξωτερική βοήθεια ενός ψυχολόγου εναλλακτικής θεραπείας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Χθες μου έλεγε μιά συναδελφος που χώρισε με πολύ άσχημες συνθηκες όταν το μωρό της ήταν 1 μηνων! ότι μέχρι τα 3 του της είχε κάνει 3 χειρουγεία !!!

Οποτε είμαι τσακωμένη με τον άντρα μου , ο γιός μου είναι άρρωστος την άλλη μέρα! :evil: Πάντοτε !
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”