ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου, όλα περιέχουν βιασύνη!
Τρέχουμε να προλάβουμε...ζούμε στο μέλλον!
Πάντα σκεφτόμαστε "αύριο" και μεταθέτουμε την ζωή μας από την σημερινή ημέρά.

Οι άνθρωποι ακόμα και όταν κάνουμε έρωτα, το κάνουμε περιορισμένα. Στις λίγες ώρες κάποιου ξενοδοχείου...΄Η μεταξύ δύο ημιχρόνων στον ποδοσφαιρικό αγώνα...

Γρήγορη η ζωή...να την προλάβουμε!

Κάθε μέρα ίδιες κινήσεις, κάθε μέρα ίδιες σκέψεις, κάθε μέρα πλήξη!

Οι αισθήσεις περιορίστηκαν! Τα συναισθήματα περιορίστηκαν! Και ζούμε μόνο με τις σκέψεις, με την λογική!

Δεν είναι όμως αυτός ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ο άνθρωπος που συναντώ κάθε ημέρα!
Αυτός είναι μια μηχανή, του είπαν "θα τρως", "θα κοιμάσαι", "θα δουλεύεις", "θα κάνεις παιδιά" και "θα πεθαίνεις"...και αυτό κάνει!

Μια ήσυχη ζωή, χωρίς επιλογές, χωρίς ρίσκο!

Και όταν ρωτάς "γιατί δεν είσαι ευτυχισμένος?", δεν ξέρουν να σου απαντήσουν...

Και όταν ρωτάς "τι κάνεις?", δεν μπορούν να σου πουν τίποτα περισσότερο από το "ας τα λέμε καλά!"

Και όταν λες "σ' αγαπώ", φεύγουν φοβισμένοι!

Γιατί το "σ' αγαπώ" περιορίστηκε κι αυτό! Στο "φοβάμαι, τι θα μου πάρεις!"

Φόβος...που ξεκινά όμως από τον εαυτό μας, αλλά που να το καταλάβουμε, έτσι που είμαστε απασχολημένοι με τις σκέψεις μας!

Δεν είναι μάχη η ζωή! Δεν είναι μάχη ο έρωτας!
Αλλά μέχρι να το καταλάβουμε, έχει έρθει ήδη η επόμενη ζωή...Και άντε πάλι από την αρχή...

Μέχρι να καταλάβουμε ότι τώρα "παίζουμε"...και στο παιχνίδι όλα επιτρέπονται...για να αρχίσουμε να χαιρόμαστε, να γελάμε, να αγαπάμε, έτσι αγνά όπως αγαπά ο Θεός! Μέχρι να καταλάβουμε ότι οι όροι της ζωής τέθηκαν από τα εγώ μας και όχι από τον Εαυτό μας. Μέχρι να καταλύσουμε τους όρους και να ζήσουμε αληθινά, έτσι όπως θέλουμε. Χωρίς φόβο, μόνο με αγάπη!

Αυτή η "αναθεματισμένη" η λήθη...Ας θυμηθούμε επιτέλους!!!


με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Διαβάζω την Ελίζαμπεθ Χέϊκ:

"Ας αντιμετωπίσουμε την σεξουαλική ενέργεια σαν το κλειδί που ανοίγει για εμάς την πόρτα ανάμεσα στο πνεύμα και τον κόσμο της ύλης, από το υψηλότερο στο κατώτερο, αλλά επίσης και από το κατώτερο στο υψηλότερο. Ας την θεωρήσουμε, επομένως, σαν την θεία ώθηση, που μας καθιστά ικανούς να δημιουργούμε επόμενες γενιές, να απαραπάγουμε την ζωή, από επάνω προς τα κάτω μέσα στο σώμα, αλλά επίσης και να μεταμορφώνουμε τον άνθρωπο, εξυψώνοντάς τον πάνω από τη θηριωδία του, σε ένα πνευματικό άνθρωπο, βοηθώντας τον να κατακτήσει τον θάνατο. Θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες γιατί εάν η σεξουαλικη εμπειρία χρησιμοποιηθεί κατάλληλα, μας δίνει τέτοια ευτυχία και στα δύο μονοπάτια. Στο μονοπάτι προς τα κατω είναι σύντομη και εφήμερη. Στο μονοπάτι, που πάει ψηλά, είναι αιώνια ευτυχία..."

Επίσης...

"...Η σεξουαλική ενέργεια είναι ο φορέας της ζωής, επομένως αποτελεί επίσης εκδήλωση του Θεού, αν και με την μορφή της ύλης στο κατώτατο επίπεδο! Εάν ο σκοπός μας είναι να φτάσουμε το Θεό, θα πρέπει να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε την σκάλα του Ιακώβ από το χαμηλότερο σκαλί (Γεν.ΚΗ΄:12) Κανένα από αυτά τα σκαλοπάτια δεν μπορεί να παραλειφθεί. Και πως θα μπορούσε κανείς να απαρνηθεί κάτι και να συνεχίζει να σκαρφαλώνει στο επόμενο σκαλοπάτι, πριν εξοικειωθεί πλήρως με το προηγούμενο;"


"...Ας είμαστε προσεχτικοί! Εφ' όσον κάποιος βλέπει την εγκράτεια, σαν πλήρη αποκήρυξη, σαν ολική θυσία, αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα έπρεπε να απαρνηθεί τα πάντα, αλλά θα έπρεπε πρώτα να προσπαθήσει να γνωρίσει τι είναι τα πάντα..."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13226
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψε η Βάσω!
Εχτές διάβαζα ένα άρθρο σε ένα περιοδικό για το σεξ! Εξηγούσε λοιπόν ένας ψυχολόγος, ότι το γρήγορο σεξ ναι μεν εξιτάρει αλλά μπλοκάρει την ουσία της πράξης. Δεν εννοούμε τώρα αν υπάρχει πάθος για μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, αλλά όταν αυτό γίνεται συστηματικά. Μάλιστα, εξηγούσε ότι οι γυναίκες είναι κατά 68% περισσότερο μπλοκαρισμένες από τους άντρες λόγω των πολυδιάστατων ρόλων τους (σύζυγος, εργαζόμενη, μητέρα, φίλη και νοικοκυρά). Η γυναίκα προκειμένου να ικανοποιήσει το σύντροφο και τον εαυτό της και προκειμένου να προλάβει να συντονίσει όλους τους ρόλους της, αφιερώνει για το σεξ πολύ λιγότερο χρόνο από τον φυσιολογικό με αποτέλεσμα να είναι ελλιπής η ευχαρίστηση και των δυο. Δεν εννοώ φυσικά ότι ευθύνεται μόνο η γυναίκα, απλά η γυναίκα κρατάει πάντα το κλειδί της μεγαλύτερης ευχαρίστησης σε αυτόν τον τομέα..

Για αυτό ας αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο να απολαύσουμε ένα τόσο σημαντικό στοιχείο της ανθρώπινης φύσης μας!!!
8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το κλειδί είναι η ίδια η σχέση
  • Οταν η αγάπη δεν γίνεται συνήθεια

    Οταν η αγάπη δεν γίνεται μάχη

    Οταν η αγάπη είναι παράδοση
τότε δεν υπάρχουν λειτουργικοί ρόλοι στην σχέση...
μπορεί να υπάρχουν συμπληρωματικοί ρόλοι, αλλά ο κύριος είναι ή ΕΝΩΣΗ.

Συνήθως δύο σύντροφοι ξεκινούν με αγάπη, η νομίζουν πως είναι αγάπη, και τελικά διαπιστώνουν ότι η αγάπη έχει και παρακλάδια...έχει μάχες, χειρισμούς, επιβολές, διεκδικήσεις, ζήλιες.

Και τότε η μεν γυναίκα είναι κουρασμένη από τον πολυδιάστατο ρόλο της, ο δε άντρας παραπονεμένος ότι δεν βρίσκει ανταπόκριση στις σεξουαλικές του επιδιώξεις!!

Οι ενέργειες των συντρόφων δεν ενώθηκαν ποτέ!Γι' αυτό και οδηγούνται σε μάχες, χωρίς διέξοδο!

Και σε μια μάχη, ποτέ δεν παραδίδεσαι...

Χωρίς παράδοση όμως, δεν υπάρχει αγάπη...υπάρχει μόνο συμβιβασμός! Ανακωχή!

Και σιγά σιγά η μάχη γίνεται πόλεμος!
Και αλλίμονο στον άμαχο πληθυσμό...Αλλίμονο!

΄Ομως για σκεφτείτε...
  • Να νιώθεις τον άλλον όπως τον Εαυτό σου!
    Να μοιράζεσαι τον Εαυτό σου, για να τον έχεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ
    Να αγαπάς τον άλλον, όπως τον Εαυτό σου!
    Να δέχεσαι πως ο άλλος είναι διαφορετικός από εσένα και όμως τόσο ίδιος!
    Να παραδίδεσαι στην αίσθηση της ενότητας.
    Να μην κρατάς...και να μην κρατιέσαι!
    Να ξέρεις πως είναι αλήθεια η αγάπη...και όχι κοινωνικό φαινόμενο
    Να δίνεις χωρίς να ζητάς...και να παίρνεις χωρίς να απαιτείς
    Να εξαφανισείς από το λεξιλόγιό σου την λέξη "εγώ" και να νιώσεις την ολότητα της λέξης "εμείς".
    Να κρατάς τον/την σύντροφό σου από το ένα χέρι, μα να αφήνεις το άλλο ελεύθερο για να νιώθεις το Σύμπαν...
    Να εξελίσσεσαι μαζί του/της...
    Να ονειρεύεσαι μαζί του/της
    Να μιλάς μαζί του/της με το βλέμμα... και να φτάνεις στην ψυχή.
    Να γνωριζεις ότι η αγάπη δεν δηλώνεται, αλλά την νιώθεις
    Να μπορεις να παραδέχεσαι
    Να μπορείς να επικοινωνείς σε όλα τα επίπεδα...και όχι μόνο στο φυσικό!!!
Πως θα ήταν μετά από όλα αυτά η σεξουαλική ένωση???

Απλά ρωτάω!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αυτές οι προυποθέσεις για να ισχύουν πρέπει να πολεμίσουν και οι δυο το εγώ τους και να παραδοθούν στην αγάπη.. οποιος το προσπαθεί ξέρει ότι το να πολεμάς με το εγώ σου δεν ειναι κατι εύκολο.. πολλες φορές πονάει αλλά στο τέλος αξίζει
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13226
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σεξ! Είναι μια παρεξηγημένη λέξη.

’λλοι το θεωρούν απλά μια πράξη για να σβήσουν τη φωτιά τους.

’λλοι το αναζητάνε συνεχώς μη μπορώντας πραγματικά να αντισταθούν και να κατανοήσουν το γιατί.

’λλοι πληρώνουν.

’λλοι το εκμεταλλεύονται.

’λλοι το προωθούν.

’λλοι το θεωρούν μια πράξη ολοκλήρωσης.

’λλοι το κάνουν γιατί τους εξυπηρετεί.

’λλοι γιατί εκτονώνονται.

’λλοι για να εκδικηθούν.
’λλοι γιατί φοβούνται μην πάθουν κακό.

’λλοι το απαιτούν.

Και άλλοι απλά δεν κάνουν!

Κοιτάξτε πόσοι διαφορετικοί λόγοι υπάρχουν για μια τόσο μικρή λεξούλα!!! Κι όμως είναι όμορφο που υπάρχουν πολλές επιλογές, απλά όταν αυτή η πράξη ολοκλήρωσης βιάζει την ψυχή, καταργείται η ολοκλήρωση και γίνεται δυστυχία…

:roll:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολύ όμορφο και σοφό... Σιγουρα θα έβαζε πολύ κόσμο σε σκέψεις...
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ...ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΤΙ(ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΘΕΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΣΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑΣ...ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σ'ΑΓΑΠΩ... ΚΑΙ ΘΑ Σ'ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...
Εγω δενθαλεγα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Γενικά το "ποτε"και το "παντα" εχει βγει απο το λεξιλόγιο μου.
ΣΑΓΑΠΩ: με χιλιους κι εναν τρόπους ΤΩΡΑ! :D
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13226
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εγώ σκέφτομαι ότι σε κάθε κακή πράξη που κάνει ο άνθρωπος, κάτι θεϊκό θα υπάρχει. Οι άνθρωποι έχουμε μάθει να εκμεταλλευόμαστε κάθε τι που μας δίνει ο πλανήτης και να το αξιοποιούμε ανάλογα, είτε θετικά, είτε αρνητικά. Δεν θα έλειπε το ΣΕΞ από αυτή την εκμετάλλευση. Όμως όσο αποζητάμε την αληθινή αγάπη, τόσο θα απομακρυνόμαστε από την σεξουαλική ενέργεια, μόνο σαν πράξη και θα νιώθουμε την ολοκλήρωση να πλησιάζει.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η Αγάπη galazia_sfaira είναι παντοτινή.. δε σβήνει .. δε χάνετε.. μόλις γεννηθεί ... αρχίζει και μεγαλώνει.. δεν πεθαίνει..

Εμμανουέλα μου έχεις δίκιο αφου όλοι μας έχουμε κάτι θεϊκό μέσα μας αυτό περνάει και στις πράξεις μας.. αλλά οσον αφορά το σεξ .. δυσυχώς υπάρχουν πολλοι που έχουν πάψει να αναζητούν την αγάπη πια.. :cry:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλλιόπη μου

μην τοποθετείς το "για πάντα" στο μέλλον!

Για σκέψου...
  • Μόνο για σήμερα δεν ανησυχώ!
    Μόνο για σήμερα, σ' αγαπώ!

Το "μόνο για σήμερα" ειναι αυτή η μαγική στιγμή όλης μας της ζωής. Κάθε ημέρα και ένα "μόνο για σήμερα..." για να ζούμε με ουσία.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μα ακριβως αυτο ήθελα να πω Βάσω ,ότι δεν παω στο παντα που εχει μελλον αλλα μενω στο ΤΩΡΑ,στο Σημερα.Οπως και να το εγραψα αυτο νοιώθω που λες!Σε ευχαριστω που με διευκρινιζεις γιατι καμια φορα εγω τα γραφω και μονη μου τα καταλαβαίνω.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η Αληθινή ΑΓΑΠΗ δεν είναι παντοτινή;;; γιατί εγώ έτσι πιστεύω...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου μόνο το "σήμερα" είναι αιώνιο, γιατί το "αύριο" μπορεί να αλλάξει. Αυτό είναι εξέλιξη. Τίποτα δεν μένει ακριβώς ίδιο.

Κάθε λεπτό, είναι και μία αλλαγή.

Το "πάντα" είναι στατικό, δεν περιέχει "κίνηση" και έτσι είναι καταδικασμένο να παραμείνει "εγκλωβισμένο" μέσα στον κύκλο της εξέλιξης και να μην μπορεί να συνεχίσει την ανοδική πορεία του.

Το να μείνω στο "σήμερα" και να το βιώσω σε κάθε του στιγμή, εκεί περιέχεται η διάρκεια.

"Μόνο για σήμερα σ' αγαπώ" είναι μια βαθιά αναγνώριση της εμπειρίας του Εαυτού που βιώνει το σήμερα σαν αιωνιότητα.

΄Ετσι δεν ανησυχεί για το αύριο, δεν δεσμεύεται στο χθες!

Αφαιρώντας το παρελθόν και το μέλλον απο την διαδρομή μας, ζούμε την πραγματικοτητα, γιατί μόνο στο σήμερα είναι η πραγματικοτητα.

Με αυτήν την έννοια, απαντώ στην ερώτησή σου

Η αληθινή αγάπη είναι αιώνια

Η δήλωση "μόνο για σήμερα σ' αγαπώ" έχει την διάρκεια της ζωής μας στην 3η διάσταση. Γιατί αυτή η διάρκεια περιέχεται μόνο στην σημερινή ημέρα, που στην συμπαντικη γραμμική ευθεία του χρόνου είναι αιώνια.

Γι' αυτό άλλωστε οι άνθρωποι βιώνουν τα συναισθήματα από την μία ζωή στην άλλη, μέσα από το "κάρμα"
Απλά δεν ξέρουν να τα αξιολογήσουν και μπερδεύονται με το παρελθόν.

Η μία ζωή με την άλλη, είναι το σήμερα, με το αύριο.
Το αύριο περιέχει τις δικές του δυναμικές, αλλά μέχρι να έρθει το σήμερα είναι και η αιωνιότητα.

Σου απάντησα ή σε μπέρδεψα?

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”