Μια γλυκειά ιστορία με απροσδόκητο τέλος.

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πόσο έτοιμοι είναι οι άνθρωποι να "συγχωρήσουν" έναν "δολοφόνο"???
..................
Αυτό θα ήθελα να μου πει κανείς...
Αδυνατώ έστω και να σκεφτώ, την πιθανότητα να συγχωρήσω κάποιον δολοφόνο.....!
Αρνούμαι κατηγορηματικά να πιστέψω ότι κάποιος έχει δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή συνανθρώπου του.
Και ειλικρινά μου είναι αδύνατον να αντιληφθώ τι νόημα θα είχε....!

Θυμάμαι την περίπτωση του βιασμού μέχρι θανάτου ενός πιτσιρικά από τον ίδιο τον πατέρα του. Αρνούμαι να δικαιολογίσω την πράξη αυτή.
Με τη λογική αυτή θα γίνουμαι ζούγκλα........! Ο νόμος του πιό δυνατού....!
Εδώ και χρόνια, έχουμε φύγει από αυτή τη στάση ζωής.....! Δεν κυνηγάμε για να φάμε, δε μένουμε σε σπήλαια.

Και ας μου πει κάποιος......... αν χθες το πρωί είχα σκοτώσει ενα πολυαγαπημένο σας πρόσωπο, το παιδί σας ή τον/την αγαπημένο/η σας........ πόσοι από σας θα με αγκάλιαζαν σήμερα.....? Και μόνο για σήμερα.....?

Δεν μπορώ να πω ότι όλα μα όλα, είναι προεπιλογή και ό,τι γίνεται στον κόσμο τούτο, καλά είναι γινωμένο.... και τίποτα δεν πρέπει να τιμωρείται απίγεια......!
:( :( :cry: :cry: :cry: :?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κι όμως γλυκειά μου Πέννη

Η εκδήλωση του θεϊκού περιλαμβάνει την συγχώρεση σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής!!!

Θεός ειμί γαρ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και φυσικά δεν είναι προεπιλεγμένα όλα...

Ποιός σου είπε κάτι τέτοιο?

Η ελεύθερη βούληση τότε, που θα έπαιζε???


΄Ομως η εκδήλωση του ρόλου ναι είναι προεπιλεγμένη...που στην πορεία αντιστρέφεται και χαρακτηρίζεται από την αλήθεια της ύπαρξης.

Ναι, και ένας δολοφόνος μπορεί να έρθει στην ζωή του σε επίγνωση και να αλλάξει πορεία...το θεϊκό υπάρχει σε όλους...

Και πόσοι από τους "καλούς" νομίζεις ότι το έχουν αντιληφθεί???

΄Ομως η πορεία της ζωής του καθενός μας, βάζει και τα σημεία της εκδήλωσης. Η επίγνωση είναι πολυ "βαριά" υπόθεση...

Και φυσικά δεν είπα να εγκρίνεις την πράξη του...Αλλίμονο!!
Απλά είπα να μην συντονίζεσαι με την κριτική...καλός-κακός.

Σου θυμίζω μόνο πόσο έπρεπε να είχε "μισήσει" η Μαρία τους δολοφόνους του γιού της!! ΄Επαιξε κάτι τέτοιο? ΄Οχι βέβαια!!!
Και όμως και εκείνη πόνεσε...Αυτό δεν αλλάζει. Η ενσάρκωση είναι ενσάρκωση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

΄Ομως η εκδήλωση του ρόλου ναι είναι προεπιλεγμένη...που στην πορεία αντιστρέφεται και χαρακτηρίζεται από την αλήθεια της ύπαρξης.

Ναι, και ένας δολοφόνος μπορεί να έρθει στην ζωή του σε επίγνωση και να αλλάξει πορεία...το θεϊκό υπάρχει σε όλους...

αααααααα τώρα μάλιστα......!

άλλο το έρχομαι με ένα ρόλο, αποκτώ επίγνωση και διορθώνω το "ρόλο" με πράξεις αγάπης.......!
και άλλο κάνω ότι θέλω.....συγχωρήστε με...!

(αν κατάλαβα καλά...!) :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

Και γω συμφωνώ με την Πέννη..!
Όσο αγάπη και να διαθέτεις για τον συνάνθρωπό σου όσο και να συγχωρείς λάθη όσο και να πιστεύεις στην καλή πλευρά ενός ανθρώπου πως μπορείς να συγχωρέσεις έναν άνθρωπο που με το έτσι θέλω λόγω παράνοιας,τρέλας, στιγμή αδυναμίας, διεκδικώντας τη δικαιοσύνη αφαιρεί τη ζωή κάποιου άλλου? με ποιο δικαίωμα παίρνει μια ζωή στα χέρια του? πως μπορείς να συγχωρέσεις έναν τέτοιον άνθρωπο?με τι δύναμη?εγώ πραγματικά δε νομίζω να μπορούσα να αγκάλιαζα έναν τέτοιον άνθρωπο...και αν πάρουμε την περίπτωση ότι κάποιος κοντινός μας άνθρωπος είναι ο "δολοφόνος" η αγκαλιά θα είναι ανοιχτή για προστασία αλλά θα είναι αληθινή ή θα είναι απλά μια πράξη λόγο του ότι είναι κοντινό μας πρόσωπο και θα πρέπει να το στηρίξουμε παρ'όλα τις αποτρόπαιες πράξεις του..!??? :?: :?:
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Και φυσικά δεν είπα να εγκρίνεις την πράξη του...Αλλίμονο!!
Απλά είπα να μην συντονίζεσαι με την κριτική...καλός-κακός.
Ως άνθρωπος (νους) δεν εγκρίνω την πράξη του, ως ουσία (ψυχή) όμως δεν μπαίνω σε κριτική.....! Σωστά?

Ναι, αλλά αυτό μου κάνει ως διαχωρισμός.....!
Διαχωρίζω εμένα, σε νου και ψυχή και το ζητούμενο είναι να τα ενώσω αυτά, ώστε να παράγω Πνεύμα....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συνήθως γράφω μερικά πράγματα χωρίς να τα εξηγώ βαθύτερα ή ότι εννοούνται .Λάθος μου, το ¨χω αυτό .
Όταν γράφω για το Φύλακα ’γγελο δε τον θεωρώ σαν ένα προσωπικό φρουρό, σιγά ολόκληρο Ουριηλ να τον είχα μόνο για πάρτι μου θα έλυνα και θα έδενα εδώ πέρα. :lol: :lol:
Ξέρω ότι τα ονόματα τους είναι κωδικοί, νομίζω το είχα διαβάσει και στα μηνύματα του site ένα δεν κάνω λάθος.
Και όσο για την συνεδρία, θέλω να κάνω channeling ,σύνδεση με τον ανώτερο εαυτό μου, γίνεται?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μυρτώ μου
και εσύ με ποιό δικαίωμα κρίνεις?

Τις πράξεις τις δικές μας μόνο!!!
Οι άλλοι έχουν την ευθύνη της ζωής τους.

Είμαστε ξαφνικά εμείς οι τιμωροί? Αποστασιοποίηση από τους ρόλους...
Υπάρχει η κοινωνία για τιμωρία...που κι αυτή δεν ξέρω πόσο δίκαια πια λειτουργεί...

Και φυσικά ξανατονίζω δεν λέω να "εγκρίνουμε" τις αποτρόπαιες πράξεις. Δεν λέω να ταυτιστούμε μαζί τους. Αλλά και την Μαγδαληνή να την πετροβολήσουν πήγαν, ήταν μεγάλο το παράπτωμά της τότε...
Λέω, απλά, να αφήσουμε τους ανθρώπους που δεν κατανοούν, να ζουν μέσα στην ροή της αγάπης μας.

Αλλιώς πως το αντιλαμβάνεσαι το κατ' εικόνα και ομοίωση???

Και επίσης...
Τι θα λέγατε, αν κάποια στιγμή σας ερχόταν επίγνωση κάποιας προηγούμενης ζωής και διαπιστώνατε ότι είχατε κάνει τα χειρότερα εγκλήματα?
Δεν ερχόμαστε πάντα όλοι σε ρόλο καλού, οι καλοί...Και ποιός είναι καλός τελικά?
Αυτός που δεν αφαιρεί ζωή μεν, αλλά δεν κατανοεί καν την ζωή?
Και μένει στην κριτική, στον πόνο, στον ανταγωνισμό, στην διαφοροποίηση?
Πόσο ο διαχωρισμός από τους ανθρώπους, μας κατατάσσει στα θεϊκά όντα?
Πόσο η κριτική?
Πόσο η αγάπή με όρους?



ερώτηση κάνω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημήτρη μου εγώ δεν κάνω τέτοιου είδους συνεδρίες... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΩΧ!!! ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΕΙΠΑ Ε? SORRY.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλά είσαι απίθανος!!

Με κάνεις και γελάω πολύ!!!!

΄Ομως γιατί ζητάς συγνώμη? Και γιατί είπες "χαζομάρα"????


Πολλοί λένε ότι το κάνουν...Δηλαδή, εννοώ κάνουν συνεδρίες για να σε συνδέσουν με τον Ανώτερο Εαυτό σου. :cry:

απλά, εγώ πιστεύω, ότι εσύ ξέρεις καλύτερα από κάθε αλλον τον τρόπο προσέγγισης...Και σίγουρα ο στόχος παίζει σημαντικό ρόλο στην επίγνωση του!! Δεν είναι δύσκολο...αρκεί να θέλεις. Και να αφαιθείς...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”