ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13204
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ελαττωματα ειναι ολα και τα θεωρεις ολα στον αλλον...μεχρι να δεις οτι αυτο που σε ενοχλει ειναι ενα ωραιοτατο καθρεφτισμα (τουλαχιστον σε μια σχεση....)!!!!!!

Και ενταξει οχι παντα....
:D

Αλλα γενικα σαν ελλατωμα ...σε εναν ανθρωπο...δεν αντεχω την αδικια και την υποκρισια!

:?
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δεν τη παλευω με το ψέμα, η την απόκρυψη της αλήθειας. @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το ξέρω ότι θα καταλήξουμε όλοι στο πιο ανυπόφορο ελάττωμα... στην έλλειψη ειλικρίνειας!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Εγώ είπα πιο είναι,
όσο για το ελάττωμα του ψέματος δεν με ενοχλεί καθόλου
όταν το κάνουν σε μένα...

Πρώτα απο όλα γιατί κάποτε το έκανα και εγώ,
και δεύτερον για να διακρίνω το ψέμα του άλλου σημαίνει
πως καταλαβαίνω πως λέει ψέματα...

’ρα η πιο πιθανή μου αντίδραση θα ήταν να του χαμογελάσω,
δείχνοντας πως γνωρίζω την αλήθεια και θα πρεπε να νιώσει
τι είναι αυτό που τον έκανε να πεί ψέματα!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

δεν την παλεύω με την αλαζονεία...και με το ψευτικο @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν το καταλάβουμε ότι είναι ψεύτικο, παλεύεται, βρε Φωτεινούλι...

και η αλαζονεία παλεύεται, αν σε αφήνει αδιάφορη το πόσο "μεγάλος" νιώθει ο άλλος...

Εκεί που θα τα βρούμε σκούρα με το ψέμα, είναι όταν άνθρωποι που αγαπάμε αποκαλύπτονται...

Εκεί, χρειάζεται να έχεις εξασκηθεί στην ισορροπία...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Έχει ο Θεός...

αλλιώς παίρνουμε την λαϊκή σοφία..

Θα γυρίσει και ο τροχός θα ;) και ο φτωχός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Εκεί που θα τα βρούμε σκούρα με το ψέμα, είναι όταν άνθρωποι που αγαπάμε αποκαλύπτονται...

Εκεί, χρειάζεται να έχεις εξασκηθεί στην ισορροπία...
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Εκεί που θα τα βρούμε σκούρα με το ψέμα, είναι όταν άνθρωποι που αγαπάμε αποκαλύπτονται...

Εκεί, χρειάζεται να έχεις εξασκηθεί στην ισορροπία...


:x :x :x
ναι όντως σε αυτούς που αγαπάμε αν αποκαλυφθεί ψέμα αυτο είναι δύσκολο :?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Και αυτο που με τρελαινει στο ψεμα που θελει να σου πουλησει ο αλλος οτι εσυ πρεπει να το πιστεψεις αλλιως εισαι υπερβολικος αν φερεις αντιρηση >:\
Οκ να δεχτω οτι πολλα ελατωματα ειναι καθρεφτισμα των δικων μας αλλα σιγουρα οχι και ολα :x
Δεν γινεται ολα τα ελατωματα(σε παρενθεση)να τα εχουμε ολα και εμεις τα ιδια.. @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Προσωπικά δεν έχω (τόσο μεγάλο) πρόβλημα με το ψέμα. Σαν ελάττωμα θεωρώ ότι χειρότερο την εκμετάλλευση. Οποιαδήποτε εκμετάλλευση, με οποιονδήποτε τρόπο (από τον άλλο άνθρωπο, το οποιοδήποτε ζώο, φυτό, το νερό, το έδαφος, τον αέρα, τα πάντα)...
Το ψέμα δεν πηγάζει πάντα από την ιδιοτέλεια, αλλά και από μια κακή εκτίμηση του "καλού".
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η εκμετάλλευση γίνεται από κακό υπολογισμό και άγνοια, Σοφία...

Σαφώς το μεγαλύτερο ελάττωμα είναι η άγνοια...αλλά πολύ λίγοι το γνωρίζουν!

΄Ομως το ψέμα δεν είναι πάντα διαφορετική άποψη του καλού, αλλά αναγκαιότητα να ξεφύγεις από τον εαυτό σου...

και μπροστά σ' αυτήν την αναγκαιότητα, χρησιμοποιείς τον άλλον σαν μέσον...

Αν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο, αυτό δεν είναι ψέμα, αλλά κακή εκτίμηση της υποκειμενικής αντίληψης...
Το ψέμα το ξέρεις όμως πρώτα εσύ ο ίδιος...γι' αυτό το ελάττωμα μιλάμε σαν έλλειψη ειλικρίνειας και υποκρισίας...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: ΄Ομως το ψέμα δεν είναι πάντα διαφορετική άποψη του καλού, αλλά αναγκαιότητα να ξεφύγεις από τον εαυτό σου...

και μπροστά σ' αυτήν την αναγκαιότητα, χρησιμοποιείς τον άλλον σαν μέσον...
Ετσι ακριβώς...
Εχω χαψει.... :-~ .... μυθους, οχι απλά ψέματα!!! :P

Γνωρίζω άτομα μυθομανή, που το ζούνε το ψέμα και σκαρφίζονται καινουρια πράγματα κάθε μέρα!

Ο θυμος που εντοπίζω στον Εαυτο μου είναι , για τον χρόνο που δαπανώ να ακούγοντας π@π@@@@ς....
και πλεον αντικρούω τα ψέματα στα αδυναμά τους σημεια με τακτ, (δεν μου βγαινει να προσβάλλω τον άλλον, αλλά είμαι λίγο τελειομανης με τα κενά που παρουσιάζουν οι ψευτες στις ιστορίες τους) , αλλά ο άλλος δεν δειχνει να μετακινείται καθόλου από αυτη την ανάγκη! :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Σαφώς το μεγαλύτερο ελάττωμα είναι η άγνοια...αλλά πολύ λίγοι το γνωρίζουν!

:x :x :x
Εχεις δικιο και με μια ματια φερνωντας σκεφτωμενη πολλες καταστασεις προς τα πισω θεωρω οτι λογο αγνοιας διεωνιζεις τα ελατωματα των αλλων και βουτας πιο βαθια στα δικα σου..
Μονο με γνωση σοφια και αγαπη μπορεις να διακρινεις τα ελαττωματα σου και εργαζοντας και ξαναεκπαιδευοντας τον ευατο σου να τα φωτισεις και οσο αναπτυσομαστε στην δικια μας ακαιρεοτητα τα ελαττωματα των αλλων να μην βρισκουν εδαφος σε εμας...

@};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

=)) =))
αλλά ο άλλος δεν δειχνει να μετακινείται καθόλου από αυτη την ανάγκη!

Μου ακούγεται πολύ διασκεδαστική διαδικασία (και πιθανών να πλήρωνα να είμαι από μια μεριά και να την βλέπω).

Την εκμετάλλευση την βάζω ως το μεγαλύτερο ελάττωμα (για μένα πάντα) γιατί, ακόμα και αν πηγάζει από άγνοια ή κακώς χειριζόμενη ανάγκη και όχι από καθαρή ιδιοτέλεια, βλάπτει άμεσα και έντονα και συνήθως πολύ περισσότερο από αυτό που φαίνεται.

Αυτό ισχύει και για αυτόν που θα πει ψέμματα για να εκμεταλλευτεί ή να χειραγωγήσει ή να συκοφαντήσει κτλ. Εδώ δεν διαχωρίζω το ψέμα με την εκμετάλλευση.

Αλλά τώρα ο μυθομανής άνθρωπος με αφήνει πολύ αδιάφορη. Ε, καλά, κάποιες φορές οι πολύ ανασφαλείς άνθρωποι γίνονται κουραστικοί... Αλλά τι να πει κανείς...
Όπως και αυτός, που θα πει ψέμματα γιατί ακόμα δεν έχει καταλάβει πως τα ψέματα πονάνε και όχι η αλήθεια, δεν μου προκαλεί τόσο μεγάλη αντίδραση...

Το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε να αποδεχτούμε την αλήθεια και εμμένουμε συχνά στην δική μας "πλασματική" κατάσταση. Γιατί αυτήν (και μόνο) αποδεχόμαστε ως εντάξει και αν αυτό αλλάξει... Κάτι έγινε :P

Αν, για παράδειγμα, μου πει κάποιος πως με βρίσκει όμορφη και μάθω ότι αυτό δεν είναι πραγματικότητα (και το μάθω με τον πιο "προδοτικό" τρόπο), τι με πονάει?
Η αλήθειά του?
Η πραγματικότητα?
Η απλά η δική μου έλλειψη? Η ανάγκη μου να είμαι αρεστή στο συγκεκριμένο άτομο? Η ζυγαριά που έγειρε προς τη μία μεριά, επειδή η συναισθηματική μου "επένδυση" δεν έπιασε?

Σκέψεις @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”