reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Οι υπόλοιποι δεν μπορούν;
Σ' αυτό Βασίλη μου μπορείς νομίζω να δώσεις μόνος σου την απάντηση!!

Οποιοσδήποτε ευλογημένος κατέχει τις ανώτερες ποιότητες που ανέφερε η Βάσω πιο πάνω μπορεί!

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Ομως εγώ δεν θέλω να εμπλακώ σε μπίζνες αγκρίμεντ!
:thumbsup:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:[Και έπειτα, η επίκληση αρχαγγελικών ενεργειών, δεν είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά κατακτιέται στον δρόμο της μαθητείας μας.
Γνωρίζω εκ των έσω, ότι κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να κλεισει "συμβόλαιο" με τις πνευματικές οντότητες και να ανοίξουν απλά την πρόσβαση και σε άλλους ανθρώπους, καθώς η εσωτερική επικοινωνία με τον "αόρατο κόσμο" του θεού περιέχει πρωτίστως ταπεινότητα και συμπονετική δράση, καθώς και άνοιγμα καρδιάς στο Πνεύμα.
:x
συμφωνω τοσο πολύ σε αυτο @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε: Επειδή είχα μιλήσει με τον Κέβιν Κορ γι' αυτό, δεν μου είχε αναφέρει κάτι προσβλητικό για το Usui Reiki, αλλά για έναν άλλο τρόπο προσέγγισης της ενέργειας.

Τα υπόλοιπα είναι τερτίπια του μάρκετινγκ αυτών που το διαδίδουν και λυπάμαι πολύ γι' αυτό!

Αν για έναν λόγο εκτίμησα την Ζανίν και το Lightarian Reiki ήταν γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε ούτε από αυτήν, ούτε από όσους το μεταδίδουν, ότι το Lightarian μπορεί να αντικαταστήσει το Usui Reiki. ΄Ισα ίσα, που το τοποθετούν στην επόμενη βαθμίδα από το Usui Reiki, κρατώντας τις παραδόσεις και την σειρά, δηλαδή Usui Reiki, Karuna Reiki, Lightarian Reiki.
Το ίδιο κάνει και ο Ουίλιαμ Ραντ με το Karuna Reiki!
Αυτοί που μου έδωσαν το Αγγελικό ρέικι ουδέποτε είπαν κάτι προσβλητικό για το Ουσούι ρέικι, και μάλιστα λέγανε είναι πολύ καλύτερα να έχεις πάρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δύο βαθμούς Ουσούι ρέικι για να προχωρήσεις στο αγγελικό. Το δεύτερο αν και διαφορετικό βασίζεται στο πρώτο και είμαι βέβαιη όπως λέει και η Βάσω ότι ούτε ο Κέβιν Κορ το υποβίβασε ποτέ το Ουσούι ρέικι! Αλλωστε και ο ίδιος το είχε! Τα υπόλοιπα συμβολα είναι κυρίως Θιβετιανά και δεν δουλεύεις πια τόσο με συγκεκριμένα τσάκρας αλλά επικαλέισαι τον αγγελο θεραπευτή που στέλνει απλά ενέργεια εκεί που εκείνος θεωρεί ότι χρειάζεται περισσοτερο! Εσύ απλά βάζεις τα χέρια σου στους ώμους του θεραπευόμενου και κρατάς τον χώρο της Θεραπείας! Διαρκεί λίγοτερο από μια συνεδρία Ουσούι ρέικι και νιώθεις πολύ έντονα την παρουσία του άγγελου θεραπευτή που σε έχει διαλέξει για να συνεργαστεί μαζί σου μια για πάντα όταν δίνεις....γαλαξιακές θεραπείες! Δεν χρειάζεται να βάλεις στα χέρια σου κανένα σύμβολο, γιατί αρκεί που βρισκόνται στο αιθερικό σου πεδίο και μπορεί να χρησιμοπόιήσει από εκεί ο άγγελος θεραπευτης! Η αυτοθεραπεία πάντως με αγγελικό ρέικι είναι εξίσου υπέροχη όσο με Ουσούι ρέικι και για κανένα λόγο δεν θα υποβίβαζα κανένα από τα δύο συστηματα!
Αυτοί που εμπνεύστηκαν τα υπόλοιπα συστήματα ( Αγγελικό ρέικι, Καρούνα ρεικι ΄η Lightarian reiki) δεν πιστεύω ότι άφησαν ποτε να ενοειθει κάτι που θα υποβίβαζε το παραδοσιακό σύστημα, αλλά δυστυχώς έχω ακούσει από άλλους, ότι οι "δάσκαλοι" που έχουνε πάρει το αγγελικό ρέικι, πολύ συχνά έχουν μιλήσει ενάντια και στο Ουσούι αλλά και στο Καρούνα ρέικι! Προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο για μένα και δεν έχω σκοπό να μπω ποτέ σε "΄κλίκες αγγελικών....δασκάλων!"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλά επικαλέισαι τον αγγελο θεραπευτή που στέλνει απλά ενέργεια εκεί που εκείνος θεωρεί ότι χρειάζεται περισσοτερο
βρε Ναταλί, σοβαρέψου...Είναι δυνατόν αυτό που λες να γίνεται? Τι είμαστε εμείς άβουλα όντα?

Τι ωραία να κάθομαι στον καναπέ μου και να λέω στον άγγελο θεραπευτή, θεράπευσε εσύ τον άνθρωπο!!

Μα έλεος πια!!!!!! :?

Εχεις σκύψει ποτέ πάνω από έναν άνθρωπο που πονάει για να τον θεραπεύσεις? ΄Εχεις αγγίξει ποτέ την ψυχή του να δεις τι βγαίνει?

Τι εύκολα που τα έκαναν όλα!!! ΄Ελεος!!!!!!!!!!!!! :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nαταλία-Νεφέλη
Αυτοί που μου έδωσαν το Αγγελικό ρέικι ουδέποτε είπαν κάτι προσβλητικό για το Ουσούι ρέικι,
Εμενα αυτα μου ειπαν παντως.

Το οτι εχει διαφορετικη εκπορεση η ενεργεια.

το οτι μερικοι απο τους συντονισμους που δινονται σημερα μεσω του συστηματος Ρεικι δεν ειναι και οι πιο υψηλοι.


το οτι το Αγγελικο ρεικι δεν ειναι ρεικι, ειναι κατι αλλο απλως το κολλησανε για να γινει ποιο εμπορικο το συστημα.
και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα.
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Τι να πει κανείς με όλα αυτά που ακούμε :-( :-(

Οι άνθρωποι ψάχνουν τις εύκολες λύσεις, μαγικά ραβδάκια και δεν θέλουν να μπουν στη διαδικασία να ψάξουν τίποτε. :-( :-(

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ ΡΑΒΔΑΚΙΑ !!!

Τέλος τα πήρε όλα ο Χαρρυ Πότερ. ;) ;)
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το οτι εχει διαφορετικη εκπορεση η ενεργεια
Χα! Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά!! :)) :))

Δηλαδή υπάρχουν δύο Θεοί! Από τον έναν Θεό εκπορεύεται το ρέικι του Ουσούι και από τον άλλον το Αγγελικό!

Θα μας τρελλάνουν εντελώς!!! :D :D :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

zefira έγραψε: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ ΡΑΒΔΑΚΙΑ !!!

Τέλος τα πήρε όλα ο Χαρρυ Πότερ. ;) ;)
:thumbsup:

Πεστα βρε Ζεφυρακι... ^:)^
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

:-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

A ρε Χάρυ Πότερ!
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Τι ωραία να κάθομαι στον καναπέ μου και να λέω στον άγγελο θεραπευτή, θεράπευσε εσύ τον άνθρωπο!!

Μα έλεος πια!!!!!! :?

Εχεις σκύψει ποτέ πάνω από έναν άνθρωπο που πονάει για να τον θεραπεύσεις? ΄Εχεις αγγίξει ποτέ την ψυχή του να δεις τι βγαίνει?

Τι εύκολα που τα έκαναν όλα!!! ΄Ελεος!!!!!!!!!!!!! :-( :-( :-(
Δεν έχω κάνει ποτέ συνεδρία σε άλλον Βάσω μου, όπως είπα και πιο πάνω έχω κάνει μόνο στον εαυτό μου αλλά αυτό που βίωσα με πείθει αρκετά ότι αγγελική ενέργεια υπάρχει! Τώρα βέβαια δεν κάθεσαι και στον καναπέ σου! Εκεί είσαι όπως και με το Ουσούι και εισαι σε επαφή με τον θεραπευόμενο! Τώρα τι να πω εγώ για κάτι που δεν έχω βιώσει; Μπορώ να πείσω εσάς που δεν το έχετε καν πάρει; Οχι βέβαια! Ως τώρα δίνω μόνο Ουσούι ρέικι στους άλλους αφού αυτό μου ζητάνε και για αυτό μόνον μπορώ να έχω άποψη!!! Και βασικά ως τώρα αν το έχετε καλοκαταλάβει το αγγελικό ρέικι το κάνω μόνο στον εαυτό μου όταν το νιώσω ότι θέλω να το κάνω αλλά η καθημερινή μου αυτοθεραπεία είναι με το Ουσούι και τα συμβολάκια του! Και δεν μιλάω και πολύ-πολύ για αυτό παρά μονο εάν ερωτηθώ! Αλλά ακόμα και αν είχα δώσει συνεδρίες αγγελικού ρέικι δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να μεταφέρω την εμπειρία!! Εδώ την πρώτη πολύ δυνατή εμπερία που μετέφερα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, και που ήταν προσωπική μου εμπειρία σε έναν ενεργειακο καθαρισμό και βρήκα εναν τοίχο αντιδράσεων!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλά αυτό που βίωσα με πείθει αρκετά ότι αγγελική ενέργεια υπάρχει
γιατί είπα εγώ ότι δεν υπάρχει?

έτσι όπως θέλουν να την περάσουν, με θυμώνει...

κοίτα τι γράφεις βρε Ναταλί μου!
αλλά επικαλέισαι τον αγγελο θεραπευτή που στέλνει απλά ενέργεια εκεί που εκείνος θεωρεί ότι χρειάζεται περισσοτερο
όσο γι' αυτό...
Εδώ την πρώτη πολύ δυνατή εμπερία που μετέφερα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, και που ήταν προσωπική μου εμπειρία σε έναν ενεργειακο καθαρισμό και βρήκα εναν τοίχο αντιδράσεων!
όταν εκθέτεις μια πνευματική εμπειρία, και την μοιράζεσαι σε ένα φόρουμ, σίγουρα ξέρεις ότι δεν μπορούν όλοι να συμφωνήσουν...
΄Ομως αυτό δεν μειώνει την εμπειρια σου...

Δεν πας να μου πεις εμένα ότι θέλεις για την πνευματική μου εμπειρία? Σιγά που θα με νοιάξει...
Θα με ένοιαζε όταν δεν ήμουν και εγώ μέσα μου σίγουρη γι' αυτήν και την θεωρούσα φαντασίωση, θέλοντας να την περάσω σαν εμπειρία...΄Εχει διαφορά, βρε Ναταλί!

Ο τρόπος που βιώνεις εσύ μια εμπειρία, δεν εξαρτάται καθόλου από την αποδοχή των άλλων. Αυτό ξέρω εγώ, τουλάχιστον!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

αλλά αυτό που βίωσα με πείθει αρκετά ότι αγγελική ενέργεια υπάρχει!
Ναταλί φυσικά και υπάρχει αγγελική ενέργεια!!τουλάχιστον για να μιλήσω προσωπικά την έχω νιώσει στη ζωή μου πάρα πολλες φορές και όχι μόνο σε θεραπευτικές συνεδρίες ή διαλογισμόυς αλλά και στην καθημερινότητα!!
Εδώ την πρώτη πολύ δυνατή εμπερία που μετέφερα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, και που ήταν προσωπική μου εμπειρία σε έναν ενεργειακο καθαρισμό και βρήκα εναν τοίχο αντιδράσεων!
Όσο για αυτό θα συμφωνήσω με τη Βάσω!!όταν εκθέτεις θέματα και εμπειρίες σε έναν ανοιχτό κύκλο ανθρώπων του φόρουμ άλλοι συμφωνούν και άλλοι όχι!!είναι φυσιολογικό!!αυτό σημαίνει άλλωστε και συζήτηση!
Ως τώρα δίνω μόνο Ουσούι ρέικι στους άλλους αφού αυτό μου ζητάνε και για αυτό μόνον μπορώ να έχω άποψη
Ναταλί εδώ προσωπικά το έχω νιώσει αλλιώς!!δεν χρειάζεται να έχω κάνει το σεμινάριο του Αγγελικού Ρέικι για να νιώσω την βοήθεια ενός αγγέλου δίπλα μου!και με το Ουσούι νιώθω τη βοήθεια και την δόνηση!!

η σημαντική μου ένσταση σε όλο αυτό με τους αγγέλους είναι ότι δεν γίνεται να παρέμβουν στη δική μας ελέυθερη βούληση και να κάνουν πράγματα για μας, ούτε μπορούμε να τους φορτόσουμε το έργο που εμείς καλούμαστε να κάνουμε για την εξέλιξη της ψυχής μας να μας το κάνουν αυτοί!!και δυστυχώς έχω άπειρα παραδείγματα τόσο απο την προσωπική μου ζωή που ωθήθηκα σε αυτή την πολύ επικύνδινη παγίδα, όσο και απο άλλους!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
Ναταλί εδώ προσωπικά το έχω νιώσει αλλιώς!!δεν χρειάζεται να έχω κάνει το σεμινάριο του Αγγελικού Ρέικι για να νιώσω την βοήθεια ενός αγγέλου δίπλα μου!και με το Ουσούι νιώθω τη βοήθεια και την δόνηση!!

η σημαντική μου ένσταση σε όλο αυτό με τους αγγέλους είναι ότι δεν γίνεται να παρέμβουν στη δική μας ελέυθερη βούληση και να κάνουν πράγματα για μας, ούτε μπορούμε να τους φορτόσουμε το έργο που εμείς καλούμαστε να κάνουμε για την εξέλιξη της ψυχής μας να μας το κάνουν αυτοί!!-
Με καλυψες και εμενα με το παραπανω!!! @};-

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”