Απιστία!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Emmanouela έγραψε:Μα υπάρχουν και αυτού του είδους οι απιστίες....
Αλλά σε αυτό το είδος υπάρχουν και πολλοί λόγοι που ο άλλος δε μπορεί να φύγει...

Νομίζεις οτι υπαρχει δεν μπορω: Είμαι σίγουρη ότι υπαρχει δεν θελω γιατί:
Γιατί ο άλλος χρησιμοποιεί βία, ............ΦΟΒΑΜΑΙΓιατί αυτός που απιστεί έχει ανασφάλειες,ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΞΙΟΣ
Γιατί δεν θέλει να ξεβολευτεί,ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
Γιατί υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα,ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ
Γιατί υπάρχει η συνήθεια, ΖΩ ΠΕΘΑΜΕΝΑ
Γιατί δεν υπάρχει σεξουαλική επαφή ανάμεσα στο ζευγάρι...........!ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΕ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ

Η απιστία έχει πολλά πρόσωπα... γιαυτό κανένας δε μπόρεσε ποτέ να την καταλάβει....!!!

λες να πρεπει να καταλαβουμε την απιστία ή τους συμμετέχοντες σε αυτην;;;;; :D :P :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τυχαία μπηκαν τα τρία χαμογελάκια αλλα πιστεψε με ..τιποτα δεν ειναι τυχαίο!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13242
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Για όλα υπάρχει μια εξήγηση.... αλλά η απιστία δεν είναι ένα φαινόμενο που καταλύει την αγάπη!!! Σαφώς και κάτι κρύβεται απο πίσω... απλά δε μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα οτι αυτός που απιστεί....είναι κακός, δεν αγαπά τον εαυτό του, είναι εγωιστής, ανασφαλής, έχει ψυχολογικά προβλήματα και λοιπά και λοιπά....

Εγώ αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι μην κρίνουμε την απιστία σαν κάτι το οποίο περνάει απο μας, χωρίς να το ακουμπάμε.... γιατί όλοι θα έχουμε απατήσει ή απατηθεί στη διάρκεια της ζωής μας!!!!

:wink:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

αααααααα εγω μιλω ως παθουσα εκατέρωθεν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα σεβη μου :roll:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13242
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

....οπότε ας μην θεωρούμε οτι η απιστία είναι η έλλειψη αγάπης στον εαυτό μας... υπάρχουν αμέτρητοι λόγοι που μπορεί να γίνει και άλλοι τόσοι που δεν γίνεται.......!!
Εγώ να ρωτήσω... είναι καλύτερο να το θέλεις (να απιστήσεις), να μην το κάνεις και να καταπιέζεσαι;;;;; και μη μου πείτε "χωρίζεις".... γιατί εξήγησα τους λόγους που δεν είναι τόσο εύκολο!!!!!!
:roll:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εγω χώρισα και ήταν πιο εύκολο ,πίστεψε με.Για ακριβως τους ιδους λογους που οι αλλοι επικαλουνται οτι δεν μπορουν εγω ,γιατους ιδιους λογους μπορεσα.
Γιατί ακριβως ήξερα οτι δεν μπορουσα να μεινω,δεν ηθελα να μεινω,δεν ήθελα να μιζεριασω,δεν ηθελα,να...κι αλλα τοσα να......
και χωρισα με δυο παιδια,1,5 και 3 χρονων,χωρις δουλεια,τους δικους μου ν ατους εχω κοντρα και βασιζόμενη μονο στην Καλλιόπη.Ηταν οτι πιο σοφο εκανα και για μενα και για τα παιδι μαου .Ημουν 24 χρονων και δεν το μετανοιωσα.Με τον πατερα τους τωρα ειμαστε φιλοι και καθε μερα μου επιβεβαιώνει οτι εκανα κάλιστα! :D
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Βασικά καταθέτω τη δική μου εμπειρία και άποψη.
Εχω σχεδόν 8 χρόνια σχέση. Αυτή η σχέση πέρασε και περνάει από διάφορες φάσεις στην εξέλιξή της.
Στην αρχή στο θέμα υπήρχε η κτητικότητα και η οριοθέτηση "αν εσύ κάνεις αυτό=αυτο" :lol:
Προχωρώντας και εξερευνόντας κατάλαβα πως έβαζα όρια γιατί αρνιόμουν να βιώσω εγώ αυτές τις καταστάσεις. Μέσα από αγάπη και αποδοχή ήρθε κι έρχεται η ελευθερία.
Δεν θα έλεγα τον εαυτό μου μονογαμικό ή πολυγαμικό. Δεν με απασχολεί το ζήτημα πια. Ούτε η λέξη απιστία έχει βαρύτητα.
Θα πω όμως κάτι που είπε ένας μακαρίτης ψυχοθεραπευτής πριν κανα δυο χρόνια σε ένα συνέδριο(το νόημα,μετά από ερωτήσεις στο κοινό με απάντηση "ναι") : "...αφού δίνετε το δικαίωμα στον εαυτό σας να εκφράζει όλα αυτά τα όμορφα συναισθήματα σε όλους τους συνανθρώπους σας, γιατί περιορίζετε την έκφραση της σεξουαλικής σας αγάπης σε ένα μόνο άνθρωπο?"
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εννοείς περιορισμό της πράξης ..........ή της επιθυμίας;
Και τελικα ποιος περιορίζει .....;
Η εσωτερικότητά μας ή ο περίγυρος;
Εγω παντως αν ειμαι καλα με εναν άνθρωπο δεν υπαρχει περιπτωση να "δω" περα απο την μύτη μου αρσενικό κουνούπι.Αν ειμαι μόνη μου παλι.........ξεκινω απο την πεποιθηση "να ερωτευτώ" οποτε παλι στα ίδια πάω.....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88670
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν μπορώ να πω τίποτα για την απιστία. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο λεξιλόγιό μου για να μπορέσω να την εξηγήσω με λόγια.
Δεν υπάρχει ούτε καν σαν έννοια μέσα μου! Δεν αντιπροσωπεύει τίποτα για μένα!

Απιστία σημαίνει τι? Ότι αυτό που έχω εγώ οριοθετήσει σαν πίστη, έρχεται και προσβάλλεται…Αυτό όμως είναι?

Θα σας πω κάτι από εμένα…Είπαμε ότι σ’ αυτό το φόρουμ μπορούμε και να «εκτεθούμε»…Εμένα δεν με νοιάζει η «έκθεση»…Πιστεύω να με ακολουθήσετε σ’ αυτό! ΄Ετσι για να μοιραζόμαστε τις αλήθειες μας!!!!


Σε κάποια φάση της ζωής μου (που μπορεί να είναι εχθές ή σήμερα δεν έχει σημασία)
βρίσκομαι στην διαδικασία συναισθήματος με δύο άντρες, που και για τους δυο έτρεφα ίδια συναισθήματα βαθιάς αγάπης και εκτίμησης.
Και οι δύο αντιπροσωπεύουν για μένα κάτι σημαντικό. Κάτι που βέβαια δεν προσδιορίζεται αμέσως, αλλά αφήνεις την αλληλεπίδραση να σε οδηγήσει…
Υπάρχουν φιλικά συναισθήματα, υπάρχει ταύτιση, υπάρχει μοίρασμα…
Υπάρχει αγάπη…που προσπαθεί να εξελιχθεί σε έρωτα! Το Πνεύμα «παίζει» και εγώ το αντιλαμβάνομαι! Και φυσικά αφήνομαι…χωρίς «εγώ»!

Αισθάνομαι ακριβώς ίδια και με τους δύο, η διαφορά δεν προκύπτει από το συναίσθημα αλλά από την ιδιαιτερότητα των δονήσεων που υπάρχουν μεταξύ μας.

Με τον έναν προχωρήσαμε γρηγορότερα στην ανταλλαγή τρυφερών συναισθημάτων, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω από φιλία!

Με τον άλλον, αυτή η ανταλλαγή ακολούθησε…και ίσως προχωρούσε γρηγορότερα, αφού διαπίστωσα την ετοιμότητα για περισσότερη και στενότερη επαφή.

΄Όμως διαπίστωσα ότι η στενότερη επαφή για μένα ήταν αδύνατη, αφού η ψυχή μου είχε γεμίσει από τον άλλον.

Χωρίς καμία δέσμευση, χωρίς καμία προσδοκία, χωρίς καμία πιθανότητα να εξελιχθεί η φιλία μας σε κάποια στενότερη σχέση, η ψυχή μου είχε ήδη επιλέξει.

΄Ετσι δεν υπήρχε χώρος για κάτι άλλο, παρ’ όλο που αγάπη υπήρχε και με τους δύο.

Αυτή την εξιστόρηση την έκανα, απλά και μόνο για να ανακαλύψετε και εσείς, ότι η αγάπη δεν καλύπτει ανάγκες, ούτε καν το κενό της αγάπης για τον Εαυτό.

Θα ήθελα να σας πω ότι ο ΄Ερωτας είναι «το παιχνίδι» του Πνεύματος στην ύλη.

΄Όταν γίνεται λοιπόν πρέπει να επιτρέψουμε στο Πνεύμα «να παίξει». Δεν υπάρχουν όροι, ανάγκες, διεκδικήσεις, συνταγές, προδοσίες, απιστίες…

΄Όλα αυτά είναι συναισθήματα του εγώ, που προσπαθεί και αυτό να επιβεβαιωθεί εις βάρος του Πνεύματος.

Το Πνεύμα έρχεται στην 3η διάσταση για να «παίξει». Αν του επιτρέψουμε να παίξει με τους δικούς του «όρους», η μόνη διαδρομή για τον έρωτα, είναι η θεϊκή ένωση, γιατί το Πνεύμα αυτό χρειάζεται. Να κάνει την ύλη θεϊκή, μέσα από την δική του «σύσταση» που είναι θεϊκή!

΄Όμως….

Το εγώ χρειάζεται στην αρχή οριοθέτηση.

Το να το πιέζουμε να γίνει Πνεύμα πριν καλά καλά δει τι είναι αυτό το ίδιο, είναι λάθος.

Η θεϊκή ένωση υπάρχει μόνο σαν «ιδεατό» στο μυαλό των ανθρώπων και ποτέ δεν θα την φθάσουν, αν θεωρούν την πίστη σαν θεϊκή διαδρομή, και την απιστία σαν υλική διαδρομή.

Υπάρχει ο πειραματισμός και η έρευνα του εγώ, για να τεκμηριώσει την αγάπη, μέσα από χαρά, πόνο, θλίψη, δυσφορία, αγωνία. Είναι όλα τα συναισθήματα που πρέπει να βιώσει και να αφήσει με ωριμότητα την δράση στο Πνεύμα!

Χωρίς ωριμότητα, η απιστία και η πίστη είναι ακόμα μια ταμπέλα, ακόμα ένα κοινωνικό και οικογενειακό πρότυπο!!!!!




Συνήθως οι άνθρωποι αφήνουν το «εγώ» να «παίξει» αιώνια χωρίς συμμετοχή του πνεύματος. Βιώνουν, λοιπόν, συνεχώς συναισθήματα έλλειψης και εκεί το Πνεύμα αποτραβιέται και δεν «παίζει» το ίδιο, αλλά βιώνει την εμπειρία μέσα από την προσωπικότητα. Και σ’ αυτήν την διαδικασία δημιουργείται το κάρμα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13242
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Συμφωνώ Βάσω...

Αν δεν βιώσεις την ελευθερία του "ΕΓΩ", δε μπορείς να βιώσεις την ελευθερία του πνεύματος...το εγώ λοιπόν έρχεται σε αντιπαράθεση με το πνεύμα... γιατί δε μπορούν να συνυπάρξουν... οπότε ζεις πρώτα το ΕΓΩ για να μπορέσεις μετά να βιώσεις και να εκτιμήσεις το πνεύμα....

’ρα ξεκινάμε απο 14-15 χρονών για να έχουμε μια αρμονική σχέση ολοκλήρωσης στα 30!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :shock: :wink: 8)
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Εννοείς περιορισμό της πράξης ..........ή της επιθυμίας;
και τα δύο. Αυτοπεριοριζόμαστε με τα πρότυπά μας.
Χωρίς ωριμότητα, η απιστία και η πίστη είναι ακόμα μια ταμπέλα, ακόμα ένα κοινωνικό και οικογενειακό πρότυπο!!!!!
Συμφωνώ βεβαίως-βεβαίως 8)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13242
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μα και η απιστία είναι ενα καταδικασμένο κοινωνικό πρότυπο!!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88670
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, Εμμανουέλα μου, δεν είναι σίγουρο αυτό!

Μπορείς να ξεκινήσεις στα 15 και να φθάσεις στα 90 χωρίς να έχεις αγγίξει καν τα όρια του Πνεύματος.

Υπάρχει η δικαιολογία των ανθρώπων "εγώ ζω με όλες μου τις αισθήσεις"!!!

Μα εκεί είναι η ουσία! ΄Οτι δεν ζουν με την εσωτερικότητα της θεότητας, αλλά με ένα "υλικο" εγώ, που σαφώς χρειάζεται, αλλά σε θέση προσφοράς και όχι δύναμης!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Χωρίς ωριμότητα, η απιστία και η πίστη είναι ακόμα μια ταμπέλα, ακόμα ένα κοινωνικό και οικογενειακό πρότυπο!!!!!

Συμφωνώ βεβαίως-βεβαίως
_________________
και εγω βεβαιως βεβαίως και φυσικά εχω εκτεθεί και δεν φοβαμαι.Μα ειναι η ζωή μου.

Εγω δεν εζησα Βασω μου ετσι οπως το λες αλλα ξέρω ότι αν παψω να "ανηκω" καπου δεν με κρατάει τιποτα ,ουτε αναγκες ,ουτε πρεπει ,κανείς και τίποτα.Θελω να μοιράζομαι με καποιον αλλα στην ιδια ποιότητα και στην ιδια ποσοτητα κι αυτο η ψυχη μου τμπορει να το ανιχνευει,οσο το επιθυμει .
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13242
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ναι αλλά σε γενικές γραμμές είναι καταδικασμένο απο τον κόσμο ακόμη και στη μικρότερη ηλικία... κοριτσάκια και αγοράκια που είναι πάνω στο άνθος της ηλικίας τους και έχουν πολλές επιλογές κρίνονται εκ των προτέρων....
όσον αφορά αυτούς που απο 15 μέχρι 90χρονών κάνουν την ίδια δουλειά, απλά αρνούνται να μεγαλώσουν και να αντιμετωπίσουν τη ζωή τους βρίσκοντας δικαιολογίες πρώτα για τον εαυτό τους!!!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”