Βάφτιση... τί συμβαίνει?

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ναταλί
Αλλά και πάλι κανείς δεν μπορείνα με κάνει να πιστέψω ότι αυτή η μύηση που όλοι μας έχουμε δεν έχει μεγάλη δύναμη και επιροή μέσα μας αν συγκεντρωθούμε σε αυτήν βάλουμε ΤΗΝ ΕΠΙΡΟΗ ΤΩΝ ΠΑΠΠΑΔΩΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ KAI NΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΜΥΗΣΗΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ!! Βασικά πιστεύω ότι δίνουμε όλη την ενέργεια μας να κατηγορούμε τους παππάδες και τους θεσμούς χωρίς να επικεντρωνόμαστε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ στο θαύμα που έχει επιτελεστεί μέσα μας και δεν έχει αυτό το θαύμα καμιά σχέση με φοβίες και με αρρώστιες!! Αυτό είναι επακόλουθο των εκκλησιών και ΟΧΙ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ ΜΑΣ!!
προσωπικά Ναταλί δεν εχω κολλημα για να εχω με τους παππαδες αλλα ουτε και με τους ρεικι μαστερ

ουτε θεωρω οτι ο ενας ειναι καλυτερος απο τον αλλο, δεν κρινω τους ανθρωπους απο τις ιδιοτητες τους αλλα απο την ανθρωπια τους

ο καθε ενας απο εκει και περα ειναι υπευθυνος των επιλογων του και ελευθερος να πιστευει οτι θελει @};-

αν μπορουσα να επιλεξω και παλι δεν θα βαπτιζομουν ουτε θα παντρευομουν σε εκκλησια, αλλα αυτη ειναι η δικη μου συνειδητοποιηση O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:
Γίνεσαι δηλαδή άλλος Χριστός!!!
και δεν καταλαβαινω δλδ βρε Ναταλι γιατι να μην ΕΙΣΑΙ και να πρεπει να γινεις κατι!!

γιατι δλδ να μην ΕΙΣΑΙ απο την φυση σου θεανθρωπος
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Fotini έγραψε:Ναταλί
Αλλά και πάλι κανείς δεν μπορείνα με κάνει να πιστέψω ότι αυτή η μύηση που όλοι μας έχουμε δεν έχει μεγάλη δύναμη και επιροή μέσα μας αν συγκεντρωθούμε σε αυτήν βάλουμε ΤΗΝ ΕΠΙΡΟΗ ΤΩΝ ΠΑΠΠΑΔΩΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ KAI NΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΜΥΗΣΗΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ!! Βασικά πιστεύω ότι δίνουμε όλη την ενέργεια μας να κατηγορούμε τους παππάδες και τους θεσμούς χωρίς να επικεντρωνόμαστε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ στο θαύμα που έχει επιτελεστεί μέσα μας και δεν έχει αυτό το θαύμα καμιά σχέση με φοβίες και με αρρώστιες!! Αυτό είναι επακόλουθο των εκκλησιών και ΟΧΙ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ ΜΑΣ!!
προσωπικά Ναταλί δεν εχω κολλημα για να εχω με τους παππαδες αλλα ουτε και με τους ρεικι μαστερ

ουτε θεωρω οτι ο ενας ειναι καλυτερος απο τον αλλο, δεν κρινω τους ανθρωπους απο τις ιδιοτητες τους αλλα απο την ανθρωπια τους

ο καθε ενας απο εκει και περα ειναι υπευθυνος των επιλογων του και ελευθερος να πιστευει οτι θελει @};-

αν μπορουσα να επιλεξω και παλι δεν θα βαπτιζομουν ουτε θα παντρευομουν σε εκκλησια, αλλα αυτη ειναι η δικη μου συνειδητοποιηση O:-)
Φωτεινή μου, την βάφτιση ΣΥΓΟΥΡΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΟΡΕΣΑΝ ΚΑΠΕΛΟ όπως και σε όλους μας μάλιστα!! Το γάμο μας όμως ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!! Αν εκεί αφήσουμε πάλι τους άλλους να διαλέξουν για μας ε..... τι να πω!! Τότε μάλλον αυτό σημαίνει ότι δεν επιλέγουμε εμείς για τα σημαντικά πράγματα της ζωής μας!!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Fotini έγραψε:
Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:
Γίνεσαι δηλαδή άλλος Χριστός!!!
και δεν καταλαβαινω δλδ βρε Ναταλι γιατι να μην ΕΙΣΑΙ και να πρεπει να γινεις κατι!!

γιατι δλδ να μην ΕΙΣΑΙ απο την φυση σου θεανθρωπος
Δεν ξέρω....έτσι από μόνος σου χωρις μύηση; Μα γεννιόμαστε θνητοί και μπαίνουμε στη διάσταση της ύλης με το υλικό μας σώμα!!! Δεν χρειάζεται δηλαδή μια μύηση για τα υπόλοιπα σώματα μας; Δεν ξέρω, εγώ΄έτσι το έχω εκλάβει το θέμα για αυτό και το εξήγησα έτσι στον Βασίλη!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Το γάμο μας όμως ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!! Αν εκεί αφήσουμε πάλι τους άλλους να διαλέξουν για μας ε..... τι να πω!! Τότε μάλλον αυτό σημαίνει ότι δεν επιλέγουμε εμείς για τα σημαντικά πράγματα της ζωής μας!!!
μα εννοειται ότι το διαλεξα εγω και ειμαι πολύ μαλιστα περιφανη που για τα τοτε δεδομενα μου ημουνα και πολύ οριοθετημενη στο πως θα το κανω, χωρις να επηραστω δλδ απο γονεις και συγγενεις, μαλιστα το ευχαριστηθηκα και πολύ και το διασκεδασα με πολύ αγάπη

ομως τοτε ειχα εκεινη την συνειδητοτητα, με την σημερινη συνειδηση δεν νομιζω να παντρευομουν καν ουτε σε δημαρχειο

δεν πιστευω δλδ μεσα μου οτι χρειαζομαι ενα επισημο χαρτι για να νοιωθω πιο ασφαλης στην σχεση μου, ή για να ικανοποιησω την εξαρτηση μου, ή για να γινω αποδεκτη απο τον κοινωνικο περιγυρο μου :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Δεν ξέρω....έτσι από μόνος σου χωρις μύηση; Μα γεννιόμαστε θνητοί και μπαίνουμε στη διάσταση της ύλης με το υλικό μας σώμα!!! Δεν χρειάζεται δηλαδή μια μύηση για τα υπόλοιπα σώματα μας; Δεν ξέρω, εγώ΄έτσι το έχω εκλάβει το θέμα για αυτό και το εξήγησα έτσι στον Βασίλη!
εγω πιστευω ότι γεννιεσαι ολοκληρος Ναταλί, δλδ πνευμα και υλη ενωμενα

ενα παιδακι εχει πληρη συνδεση με τον Ανωτερο Εαυτο του τι να την κανει την βαπτιση

ολοι ειμαστε Ναταλάκι θεανθρωποι μεσα μας τον εχουμε τον Θεο και τον Ανθρωπο αλλα το εχουμε ξεχασει, εγω αυτο πιστευω μας διδαξε ο Ιησους και οχι να γεννηθουμε υλη και ανθρωποι και επειτα να παλεψουμε για να βρουμε εναν Θεο :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Γίνεσαι δηλαδή άλλος Χριστός!!!
Αυτή την φράση και εγώ δεν την κατανοώ. Φαντάζομαι δεν εννοείς πως συντονιζόμαστε με την δόνηση του Χριστού. Γιατί κάτι τέτοιο δεν θα το αντέχαμε στα σίγουρα..
Μα γεννιόμαστε θνητοί και μπαίνουμε στη διάσταση της ύλης με το υλικό μας σώμα!!! Δεν χρειάζεται δηλαδή μια μύηση για τα υπόλοιπα σώματα μας; Δεν ξέρω, εγώ΄έτσι το έχω εκλάβει το θέμα για αυτό και το εξήγησα έτσι στον Βασίλη!
Μα μαζί με το φυσικό σώμα, αποκτούμε και τα λεπτοφυέστερα σώματα μας, κάθε φορά, κάνω λάθος;

Εκεί που λες για την μύηση, σε χάνω.. Δεν μπορώ να εκφράσω επακριβώς τι είναι μύηση. Η μόνη μύηση που πήρα είναι αυτή του ρεικι, όπου ανοίχτηκαν τα κανάλια την πνευματικής ενέργειας, και του 2ου βαθμού όπου συντονίστηκα με τα σύμβολα. Όλο αυτό συνοδεύτηκε και από κάποιες γνώσεις που έλαβα στο σεμινάριο. Από εκεί και πέρα, οι επιγνώσεις έρχονταν μόνες τους και σιγά σιγά. Εσύ για τι πράγμα μιλάς όταν λες μύηση για τα υπόλοιπα σώματα μας; :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Kοίταξε πως το εννοώ εγώ: Στο ρέικι ευτυχώς, μας δίνονται και ένα σωρό εξηγήσεις ενώ πριν βαπτιστούμε κανένας δεν κατηχήθηκε στο ποιός πραγματίκά ήταν ο Χριστός και η δυναμή του. Ναι εννοώ αυτό ακριβώς!! Αποκτούμε την δόνησή του!! Αλλά πως να χρησιμοποιήσεις δόνηση κάποιου που δεν γνωρίζεις καν και χωρίς καθοδήγηση; Ετσι όλοι μας την αφήσαμε στην άκρη! Ομως ο ίδιος ο Ιησους μας λέει στην Βίβλο: Εγώ σας λέγω ότι κάμω μπορείτε και εσείς να το κάμετε!! Θα ήταν ευκολότερο να μας κατηχήσει ο Χριστός πριν βαπτιστούμε αλλά....δεν γίνεται έτσι!! Δυστυχώς!! Εχουμε βάλει αυτή την μύηση, την δόνηση του Ιησού Χριστού στην άκρη και κάνουμε ότι μας λένε καπόιοι άσχετοι χωρις καν να το αντιλαμβανόμαστε γιατί δεν΄ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΜΑΣ!! Ναι εντάξει συμφωνώ ότι δεν επιλέξαμε την βάπτιση ακόμα όμως κι αυτοί που θα την επέλεγαν ΌΠΩΣ ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ, Πάλι και έτσι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΜΑΣ ΩΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΖΟΡΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΝΕΧΕΙ!! Ο Χριστός όμως δεν είπε στον Θεό : Ολα καλά μπαμπάκα μου αλλά εγώ δεν θα κάτσω να σταυρωθώ από αυτούς τους ηλίθιους!! Ουτε έκανε κάτι που θα το εμπόδιζε αυτό!! Κατάλαβες; Είμαστε μυημένοι στην ζωή του και το θανατό του αλλά...ΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΜΥΗΤΟΙ!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Fotini έγραψε:
Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Δεν ξέρω....έτσι από μόνος σου χωρις μύηση; Μα γεννιόμαστε θνητοί και μπαίνουμε στη διάσταση της ύλης με το υλικό μας σώμα!!! Δεν χρειάζεται δηλαδή μια μύηση για τα υπόλοιπα σώματα μας; Δεν ξέρω, εγώ΄έτσι το έχω εκλάβει το θέμα για αυτό και το εξήγησα έτσι στον Βασίλη!
εγω πιστευω ότι γεννιεσαι ολοκληρος Ναταλί, δλδ πνευμα και υλη ενωμενα

ενα παιδακι εχει πληρη συνδεση με τον Ανωτερο Εαυτο του τι να την κανει την βαπτιση

ολοι ειμαστε Ναταλάκι θεανθρωποι μεσα μας τον εχουμε τον Θεο και τον Ανθρωπο αλλα το εχουμε ξεχασει, εγω αυτο πιστευω μας διδαξε ο Ιησους και οχι να γεννηθουμε υλη και ανθρωποι και επειτα να παλεψουμε για να βρουμε εναν Θεο :x
Τότε βρε Φωτεινούλι, γιατί ο Χριστός έλεγε : Μετανοείτε και βαπτίζεστε γιατί ήγκικεν η Βασιλεία των Ουρανών; Αυτός το είπε αυτό το λέει και η Βίβλος!! Δεν το είπαν οι παπάδες!! Ο ίδιος ο Χριστός μίλησε για το Βάπτισμα!! Και γιατί να βαπτιστεί κι εκείνος δηλαδή; Ολα αυτά δεν σε μπερδεύουν εσένα αν είμαστε όλοι από την φύση μας Θεοί τι το θέμε το βάπτισμα;
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ναταλί δεν θα το συνεχίσω

ο καθε ενας, οπως ειπα και πιο πανω, ειναι ελευθερος να πιστευει ότι θελει και ειναι και υπευθυνος των επιλογων @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ολα αυτά δεν σε μπερδεύουν εσένα αν είμαστε όλοι από την φύση μας Θεοί τι το θέμε το βάπτισμα
για να σωσουμε την ψυχη μας και να μη παμε στην κολαση O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί δεν θα το συνεχίσω

απορώ και που το άρχισες! :)) :)) :))
γιατί ο Χριστός έλεγε : Μετανοείτε και βαπτίζεστε γιατί ήγκικεν η Βασιλεία των Ουρανών;
βρε Ναταλί, αλήθεια πότε το είπε? ΄Ησουν μπροστά και το άκουσες? ή ήταν μπροστά κάποιος από τους συγγραφείς της Βίβλου και το άκουσε? Απορία έχω...

άντε λοιπόν και βαφτιστήκαμε...που είναι η Βασιλεία των Ουρανών? ούτε καν ο δρόμος προς την Βασιλεία της Ψυχής μας δεν έχει ανοιξει...Και άσε εμένα που είμαι μέσα στα αμαρτήματα και μακριά από τας Γραφάς...

Ανοιξε άραγε για σένα που διαβάζεις τον Λόγο μέσα στην Βίβλο? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

silver29 έγραψε:
Ολα αυτά δεν σε μπερδεύουν εσένα αν είμαστε όλοι από την φύση μας Θεοί τι το θέμε το βάπτισμα
για να σωσουμε την ψυχη μας και να μη παμε στην κολαση O:-)
χαχαχαχαχαχααχααααααααααααααααα! Δηλαδή όλοι οι μη χριστιανοί πάνε στην κόλαση;;;;;; Α καλάααααααααα!!! Υπάρχουν και ποιό δύσκολες καταστάσεις από την δική μου!!!! Ας παρηγοριέμαι λοιπόν μέσα στο χάος μου και τα ατελείωτα ερωτηματικά μου!! Την Βιβλο την γράψανε άνθρωποι που ζήσανε μαζί με το Χριστό!!! Τώρα βέβαια για το μοντάζ που έγινε δεν είμαι και τόσο σύγουρη Βασούλα!! Χαχαχαχααχα!!! Κι ακόμα περισσότερο δεν είμαι σύγουρη για το πόσο ανοίχτηκαν οι πύλες για μένα αλλά πουθένα δεν είπα ότι είμαι αναμάρτητη άρα άτοπον αυτό που γράφτηκε ότι και καλά εσύ είσαι αμαρτωλή και μακριά από τις γραφές! Δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κοροιδευε εσυ Ναταλια.
Εμενα που με βλέπεις βαφτιστηκα μεγαλος 14 ετων ημουν και δεν χοραγα στην κολυμπηθρα και με βαλαν σε βαρελι (αδειο απο κρασι)
Πηρα την μυηση του βαπτισματος και ο χριστος γεννηθηκε μεσα μου. Εχω και πολυ καλο πνευματικο. Τον αρχιμανδριτη Ιωακειμ που τωρα ενορευει στον Ιερο Ναο Αγιων Θεοδωρων Αλμυρού.

O:-) O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κι ακόμα περισσότερο δεν είμαι σύγουρη για το πόσο ανοίχτηκαν οι πύλες για μένα αλλά πουθένα δεν είπα ότι είμαι αναμάρτητη άρα άτοπον αυτό που γράφτηκε ότι και καλά εσύ είσαι αμαρτωλή και μακριά από τις γραφές! Δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα!!

κοίτα αν το βάπτισμα έχει νόημα, χρειάζεται να έχω και φυσικές αποδείξεις...

Μην νομίζεις, το ίδιο έκανα και με το ρέικι, πριν βγω να το διδάξω...
Αν σε εμένα δεν είχε αποτέλεσμα, να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι καλό για την πνευματική μας ολοκλήρωση...

Και αυτό ρωτάω εσένα τώρα! Αφού το διαλαλείς, σε έχει βοηθήσει?

πέρα από την πλάκα τώρα περί αμαρτιών κλπ κλπ

Και την Βίβλο, από όσο έχω διαβάσει τους ερευνητές της, κανένας από τους κοντινούς του Ιησού δεν την έχει γράψει...Προφορική ήταν η διάδοση του Λόγου...Από στομα σε στόμα!!
Αλλά σ' αυτό δεν θα επιμείνω, γιατί δεν την ερεύνησα εγώ η ίδια...οπότε δεν έχω και κάτι να προσθέσω!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”