Πνευματική Αναζήτηση

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Πνευματική Αναζήτηση

Δημοσίευση από eudemonia »

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις. Θα ήθελα να συζητήσουμε περί της πνευματικής αναζήτησης πέρα από το σημείο της θεραπείας του εαυτού μας, και όλα τα αρχικά στάδια που πρέπει να γίνουν.
Λόγου χάρη ας πούμε εφόσον έχεις κάνει όλα τα αρχικά στάδια μετά τι γίνεται? Η γνώσει θέλω να πω, δεν σταματά ποτέ.(για μένα είναι ενθύμηση και όχι κάτι καινούριο που αποκτάμε)
Από κει και έπειτα? Βολευόμαστε με έναν καθαρισμό χώρου ή καθαρίζοντας τσάρκας και θεραπεύοντας? Εντάξει, αγαπάμε αλλήλους κτλ.
Το επόμενο βήμα? Τα παραπάνω που ανέφερα είναι ίσως αρκετά και δεν χρειάζεται παραπάνω. Αλλά εσείς τι πιστεύετε?

Θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν έχω παρακολουθήσει μαθήματα ρεικι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι σημαίνει "πέρα από την θεραπεία του εαυτου μας"?

Η θεραπεία του Εαυτού μας ειναι η εναρμόνιση της τριπλής φύσης μας, ώστε να ζούμε συνειδητά.

Συνειδητά σημαίνει ότι δεν έχουμε απορρίψει την ανθρώπινη φύση μας, αλλά δεν ζούμε μόνο με αυτήν.

Συνειδητά επίσης σημαίνει ότι δεν φοβόμαστε την ζωή

Συνειδητά επίσης σημαίνει ότι αφήνουμε το φως της ύπαρξής μας να λάμψει και να εκδηλωθεί σε όλο το σύμπαν.

Το ρέικι είναι ένα βοήθημα να νιώσεις την πνευματική ενέργεια και να μπορέσεις μέσα από τον εαυτό σου να επανασυνδεθείς με τον θεό...

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, δεν είναι ο μοναδικός...

Σημασία έχει να οδεύεις στο μονοπάτι και όχι απλά να το γνωρίζεις...

Και γι' αυτό χρειάζεται θάρρος, δύναμη και κυρίως ταπεινότητα.

Αυτή η γνώση που εννοείς, είναι μόνο εσωτερική.
Αν ανακαλύψεις την πηγή, την έχεις πάντα μέσα σου.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θες να πείς .....τι γίνεται αφου έχουμε γνωρίσει τον εαυτο μας,τον εχουμε αγαπήσει ,άρα εν μερει τον θεραπεύουμε,και φυσίκά αφου αγαπησαμε τον εαυτο μας αγαπάμε και αλληλους τι γίνεται μετα απο τα παραπάνω;
Κατάλαβα καλά Ευδαιμονία;

Για μενα εχω να πω μετα απο καποα χρονάκια ότι ακομα με γνωρίζω ,σίγουρα με αγαπώ πολύ πολύ,και αυτη μου η αγαπη με θεραπευει κιολας.

Ισως κάτι που δεν εχει να κάνει με το Ρέικι αλλα με το ποιον δάσκαλο θα καθίσεις και τέτοια γράμματα θα μάθεις..... θα σε οδηγήσει και σε πνευματική αφύπνιση.
Καλώς μας ήρθες!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Νομίζω πως το ταξίδι προς το μέσα μας δεν έχει όρια.

Σιγά- σιγά αντικαθίσταται το Εγώ με τον Εαυτό.

Η αναζήτησή μας γίνεται κάθε στιγμή και κάθε λεπτό. :x

Είναι ένα πολύ όμορφο ταξίδι που σε φέρνει όλο και πιο κοντά στη Θεϊκή αγάπη.

Για μένα τουλάχιστον είναι ηρεμία, ευλογία, αποδοχή αυτού που είμαι για να μπορέσω να αποδεχτώ και όλα τα πλάσματα γύρω μου.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι σίγουρα
συμφωνώ με αυτά που είπατε αλλά ίσως να μην το έθεσα σωστά. Θέλω να πω ότι είναι πολλά ενδιαφέροντα άλλα πράγματα. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες που δίνονται κατά καιρούς σε επικοινωνίες για την εξέλιξη των ανθρώπων και της γης.
Τον δρόμο για τις παραπέρα διαστάσεις έκτος της 3ης, για άλλα συστήματα κτλ. Και βέβαια για την υλοποίηση, γιατί μην ξεχνάμε είμαστε και άνθρωποι...
Και πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ταμπέλες και ότι δεν πρέπει να έχουμε παρωπίδες. Υπάρχουν πολλές αλήθειες. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του. Για να μην πολυλογώ, πώς βλέπετε της αλλαγές που λέγετε ότι θα έρθουν, απλά τις περιμένετε?

Δεν ξέρω αν το θέτω καλά αλλά που θα πάει... :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχει ειδικό τόπικ που έχουμε κάνει κάποιες αναφορές για τις εξελίξεις Ευδαιμονία. Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο 2012

Φυσικά ο καθένας μας εναρμονίζεται με αυτό που νιώθει και όχι με αυτό που ακούει...

Υπάρχουν πολλές θεωρητικές απόψεις για τις αλλαγές που έρχονται, και νομίζω ότι ο καθένας βιώνει τις αλλαγές εσωτερικά.

Αυτό το "είμαστε και άνθρωποι" έχει πολλές εξηγήσεις...Και επίσης πάρα πολλές δικαιολογίες, για να συνεχίσουν οι άνθρωποι να είναι απλά άνθρωποι και να μην εκφράζουν το είναι τους σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

Δεν θεωρώ ότι είμαστε απλά άνθρωποι και αυτό δεν έχει να κάνει με την εξέλιξη του είδους, αλλά με την εξέλιξη των όντων γενικά...

Μέσα σε ένα εξελισσόμενο σύμπαν, τίποτα δεν μπορεί να είναι στατικότερο από αυτό το "είμαστε και άνθρωποι"...

Είμαστε μόνο ΑΝΘΡΩΠΟΙ, και όταν αυτό το θυμηθεί και ο τελευταίος άνθρωπος, τότε η ανθρωπότητα σαν σύνολο θα βιώσει την θειότητά της...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Μέσα σε ένα εξελισσόμενο σύμπαν, τίποτα δεν μπορεί να είναι στατικότερο από αυτό το "είμαστε και άνθρωποι"...

Είμαστε μόνο ΑΝΘΡΩΠΟΙ, και όταν αυτό το θυμηθεί και ο τελευταίος άνθρωπος, τότε η ανθρωπότητα σαν σύνολο θα βιώσει την θειότητά της...
Βάσω μου...... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< ΠΟΛΥ Σ' ΑΓΑΠΑΩ >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Μμμ... Ναι σωστά. Vaso δύσκολα κάποιος μπορεί να διαφωνήσει μαζί σου, τα λες πολύ καλά. Και διάβασα κάποια τόπικ που λες πολύ δυνατά πράγματα...

Όταν αναφέρομαι στο ότι είμαστε και άνθρωποι εννοώ ότι ναι μεν όλα είναι ωραία και καλά στο μονοπάτι αυτό αλλά μόλις έρχονται η λογαριασμοί από ΔΕΗ ή τράπεζα, κατευθείαν σε γειώνουν, χαχα :)) =)) !

Είμαστε εξελισσόμενα όντα και δεν έχουμε έρθει εδώ απλά για να ζήσουμε ως όντα 3τοδιαστασιακά.
Σκοπός μας είναι να εξελιχτούμε σε αυτό που πραγματικά είμαστε. Και δεν χρειάζεται να αφυπνιστεί όλη οι ανθρωπότητα για να βιώσουμε την θεότητα Ο κάθε άνθρωπος έχει τον ίδιο σκοπό αλλά με διαφορετικό μονοπάτι. Δεν είναι δικαιολογία να λες είμαστε άνθρωποι γιατί είναι πολλά τα προβλήματα. Τι θα έλεγες σε αυτούς που κάηκε ότι είχαν και δεν είχαν, στα παιδιά που πεθαίνουν από αρρώστιες. Και πολλά αλλά λυπηρά... (Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα Vaso)

Όσο για το 2012 δεν πρόκειται να γίνει τπτ που θα καταλάβει ο άνθρωπος, άμεσα. Με την ευδαιμονία δεν αναφέρομαι στο 2012 αλλά στην γενικότερα ένια της που έχει πολύ μεγάλη ενέργεια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν έρθει η ΔΕΗ, ευδαιμονία μου, θα πληρώσεις ότι έχεις κάψει, απλά... :)) :))

Μπορεί η ατομική εξέλιξη να είναι ο προσωπικός μας στόχος, αλλά ο ευρύτερος θεϊκός είναι η συνολική μας εξέλιξη...

Αλλιώς ο καθένας μόλις έφτανε σε έναν επιθυμητό στόχο "φώτισης" θα έφευγε για τα βουνά για να περάσει ήσυχα την υπόλοιπη ενσάρκωσή του μαζί με τον θεό...

Ο φάρος, καλέ μου φίλε, δεν χρειάζεται καράβια...Τα καράβια όμως τον χρειάζονται στο μοναχικο ταξίδι τους...

:x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Όταν εξελισσόμαστε εμείς εξελίσσονται και η γύρο μας. Όταν γινόμαστε κανάλια και τραβάμε Φως αυτό αυτόματα πάει και στους υπόλοιπους.
Όσο για την φώτιση πιστεύω πώς όταν ένας άνθρωπος φτάσει στο επιθυμητό σημείο όπως ανάφερες θα επιλέξει τελικά να μίνι και να βοηθήσει και άλλους όπως έκαναν όλοι οι διδάσκαλοι στην ιστορία.

Δεν γίνετε να εξελιχτεί όλοι οι ανθρωπότητα, όλοι μαζί, τώρα που μιλάμε πεθαίνουν χιλιάδες σε όλον τον κόσμο. Η ζωή θα συνεχιστή όπως πάντα γινόταν αλλά σε άλλο επίπεδο, όταν γίνει αυτό θα είναι όλοι έτυμη είτε συνειδητά είτε όχι θα το καταλάβουν. Δε υπάρχουν διακρίσεις. Μπορεί να δουλεύουμε για εμάς αλλά συγχρόνως βοηθάμε πολλούς...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

eudemonia έγραψε:
Δεν γίνετε να εξελιχτεί όλοι οι ανθρωπότητα, όλοι μαζί, τώρα που μιλάμε πεθαίνουν χιλιάδες σε όλον τον κόσμο. Η ζωή θα συνεχιστή όπως πάντα γινόταν αλλά σε άλλο επίπεδο, όταν γίνει αυτό θα είναι όλοι έτυμη είτε συνειδητά είτε όχι θα το καταλάβουν. Δε υπάρχουν διακρίσεις. Μπορεί να δουλεύουμε για εμάς αλλά συγχρόνως βοηθάμε πολλούς...
Ευδεμονία μου ποιός λέει οτι δεν γίνεται να εξελιχθεί όλη η ανθρωπότητα μαζί? Και αν πεθαίνουν χιλιάδες στον κόσμο, ποιός λέει οτι αυτό είναι "κακό"? Ολα γίνονται με μια θεϊκή ροή που τίποτα δεν είναι τυχαίο και όλα γινονται για την εξέλιξή μας... :x
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Καλά ναι δεν το εννοούσα έτσι. Όπως τα λες είναι.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Πνευματική Αναζήτηση

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η θεραπεία του Εαυτού μας ειναι η εναρμόνιση της τριπλής φύσης μας, ώστε να ζούμε συνειδητά.

Συνειδητά σημαίνει ότι δεν έχουμε απορρίψει την ανθρώπινη φύση μας, αλλά δεν ζούμε μόνο με αυτήν.

Συνειδητά επίσης σημαίνει ότι δεν φοβόμαστε την ζωή

Συνειδητά επίσης σημαίνει ότι αφήνουμε το φως της ύπαρξής μας να λάμψει και να εκδηλωθεί σε όλο το σύμπαν.
Βασούλα μου τι εννοείς λέγοντας "τριπλή φύση μας";
Βάσω έγραψε:Ο φάρος, καλέ μου φίλε, δεν χρειάζεται καράβια...Τα καράβια όμως τον χρειάζονται στο μοναχικο ταξίδι τους...
:x :x :x

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πνευματική Αναζήτηση

Δημοσίευση από Vasoula »

Σώμα - Ψυχή - Πνεύμα...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Πνευματική Αναζήτηση

Δημοσίευση από eirini »

:x :x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”