ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΝ

Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΝ

Δημοσίευση από zefira »

Καλημέρα,

Ξέρει κάποιος από εσάς κάτι για τον Αρχάγγελο Μέτατρον;
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μπές αν θες σε αυτήν την διεύθυνση ....

http://greek.loveandempowerment.com/metatron_gr.html
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Καλλιόπη έχεις μήπως κάποιο link να διαβάσω για τους:

Μελχιώρ
Γασπαρ
Βαλτάσαρ????

Με ενδιαφέρει πολύ γιατί έχω πέσει με τα μούτρα στον Ζωροασρισμό και θέλω να καλύψω κάθε κενό! :lol:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Xριστινάκι όχι δεν εχω κατι συγκεκριμενο,δεν μου ερχεται κατι στο νου.ΑΝ όμως μπείς στο google.gr σιγουρα θα βρείς πολλά και θα επιλέξεις ότι σου κάνει.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Christina έγραψε:Καλλιόπη έχεις μήπως κάποιο link να διαβάσω για τους:

Μελχιώρ
Γασπαρ
Βαλτάσαρ????

Με ενδιαφέρει πολύ γιατί έχω πέσει με τα μούτρα στον Ζωροασρισμό και θέλω να καλύψω κάθε κενό! :lol:
Τι σχέση έχει ο Ζωροαστρισμός.... με τους 3 μάγους που πήγαν στη φάτνη τα δώρα......?

:?: :?: :?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Διαβάζοντας διάφορα κατα καιρούς για τον συγκεκριμένο Αρχάγγελο απο πολλές και διαφορετικές πηγές λέγεται ότι είναι ο μόνος Αρχάγγελος που ενσαρκώθηκε(κομματι αυτού δηλαδή) στη Γη, ο επονομαζόμενος Ενώχ, γνωστός και ως γραφέας του Θεού!είναι Αρχάγγελος που μπορούμε να επικαλεστούμε για δουλειά πνευματική που έχει να κάνει κυρίως μ ε τα Ακασικά αρχεία, δηλάδη τις πληροφορίες για προηγούμενες ζωές !επίσης θεραπευτικά βοηθά σε άνοιγμα του καναλιού και απεμπλοκή απο νοητικά μπλοκαρίσματα!θεωρείται προστάτης του συμπαντικού νου της πηγής του φωτός!ασύλληπτη οντότητα όσον αφορά την κατανόησή μας για αυτήν και τη δουλειά μας με τις δονήσεις της! :roll: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Iexor έγραψε:
Christina έγραψε:Καλλιόπη έχεις μήπως κάποιο link να διαβάσω για τους:

Μελχιώρ
Γασπαρ
Βαλτάσαρ????

Με ενδιαφέρει πολύ γιατί έχω πέσει με τα μούτρα στον Ζωροασρισμό και θέλω να καλύψω κάθε κενό! :lol:
Τι σχέση έχει ο Ζωροαστρισμός.... με τους 3 μάγους που πήγαν στη φάτνη τα δώρα......?

:?: :?: :?: :?:
Μεγάλη!

Και ίσως την πιο σημαντική!

Όταν ολοκληρώσω την μελέτη μου θα παραθέσω ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τον Ζαρατούστρα και τους 3 μάγους αλλά και τον Ιησού.

Εκεί ίσως απαντηθεί το ερώτημα σου αλλά ίσως και όχι.
ίΣως η φύση του είναι να παραμείνει ερωτημα ή και να γεννήσει άλλα ακόμη βαθύτερα.

Σε λίγο αγαπητή Ιεχώρ θα έχω κάποιες πληροφορίες.
Δεν απαντώ γιατί η εκπαίδευση μου είναι ημιτελής....
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οι τρεις μάγοι λέγεται ότι ήταν μύστες του Ζωροαστρισμού καθώς κατάγονταν και απο Περσία, Μεσοποταμία όπου ήκμαζε η συγκεκριμένη εσωτεριστική ομάδα!παραπάνω δεν γνωρίζω οπότε και εγώ περιμένω τη Χριστίνα! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

http://www.dianacooper.com/index.php?op ... Itemid=191

Στην τελευταία : Αρχάγγελος Μέτατρον !
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Τώρα διαβάζω κάποια βιβλία περι Ζωροαστρισμού.
Αυτό το σύμπτηξα, ήταν 2 σελίδες απο το βιβλίο που αναφέρω πιό κάτω.
Ο ίδιος αναφέρει σάν βιβλιογραφία του την Μπλαβάτσκυ και τόν Νταρμστέτερ.

... Το Βεντιστάντ ήταν κατα βάση μιά απόκρυφη πραγματεία η οποία μετά απο χιλιάδες χρόνια έγινε σχολή.
Απο την εποχή κιόλας του πρώτου Ζωροάστρη δεχόταν πυρά και διαβρώσεις.
Ομως κατα αυτήν την διάρκεια ζωής της, οι μύστες δάσκαλοι αποκατέστησαν την διδασκαλία και αναζωογόνησαν το έργο της.
Ολοι τους υπήρξαν μεταρυθμιστές και διαμαρτύρονταν ενάντια στα μή θεοσοφικά δόγματα.
Κάποιος απο αυτούς αναμόρφωσε τις μαγικές πρακτικές των Αιγυπτίων και Χαλδαίων στον υπόκυκλο παρακμής τους .
Ολοι αυτοί δέν ήταν παρά ενσαρκώσεις, οσοδήποτε περιορισμένες της αρχικής Επίδρασης.

Ο τελευταίος (Ζωροάστρης) που το έκανε ήταν εκείνος που έκτισε τον ναό του Αζαρέξ, πολλούς αιώνες πρίν απο την ιστορική εποχή, αυτός ήταν ο Μάγος που δίδαξε τις δοξασίες της Θείας Μαγείας οι οποίες διαδόθηκαν απο την Βακτρία στη Μηδία - και απο εκεί, με το όνομα του Μαγισμού, χρησιμοποιήθηκαν απο τους Μύστες Αστρονόμους στη Χαλδαία - και επηρέασαν σημαντικά τις δοξασίες του Μωυσή. ...
------------------------------------------------------------------------------------
Βιβλίο: Οι διδασκαλίες του Ζωροάστρη, απο τη Ζέντ Αβέστα Μπ.Π. Βαντια (Κέδρος), σελ 19-20
------------------------------------------------------------------------------------
Πηγές αυτού του ισχυρισμού:
Παράβαλε Ε.Π.Μ. Μπλαβάτσκυ , Μυστική δοξασία, Π 359
Νταρνστέτερ (1849-1894)
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008 4:08 am
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευση από ANDROMEDA »

http://www.angels.gr/PINAKES.html

Έχει και τον αρχάγγελο Μέτατρον
Φιλικά Ανδρομέδα~!

Μέσα στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ο Αρχάγγελος Μέτατρον ήταν ο Ενώχ όταν ήταν στην Γη και λέγετε επίσης ότι είναι και ο δίδυμος αδελφός του Αρχάγγελου Σάνταλφον. Είναι ένας από τους πιο δυνατούς αρχάγγελους και το χρώμα του είναι το λευκό ή φως. Συσχετίζετε με το 8ο τσάρκας ή ’στρο της Ψυχής το οποίο βρίσκεται μια παλάμη πάνω από το κεφάλι και όταν ενεργοποιηθεί θέτει σε λειτουργία το <<φωτεινό σώμα>> και βοηθάει στην <<ανάληψη της συμπαντικής συνείδησης>> κ.τ.λ.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μαζί με όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν για τον Μέτατρον μπορώ μόνο να προσθέσω ότι είναι πολύ αποτελεσματικό να ζητούμε την βοήθειά του πριν από κάθε μας θεραπεία και αυτοθεραπεία ως προς το άνοιγμα της διαίσθησής μας, και κάθε πρώί να του ζητάμε να μας καθαρίζει κατά την διάρκεια της ημέρας από οτιδήποτε δεν ειναι 100% αγνό φως. Καθαρίζει την άύρα και μπορεί να προστατέψει τον χώρο μας από αρνητικές ενέργειες!!
nika
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Αύγ 2009 5:22 pm

Δημοσίευση από nika »

galazia_sfaira έγραψε:Μπές αν θες σε αυτήν την διεύθυνση ....

http://greek.loveandempowerment.com/metatron_gr.html
Καλησπέρα!

Είμαι η Νίκα και είμαι νέα στην ομάδα.

Η διεύθυνση που έχεις γράψει δεν εμφανίζεται. Υπάρχει μήπως κάποια άλλη;

Σ'ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

γαλαζια μου και εγω πηγα να μπω και δεν μου την εμφανιζει την σελιδα.

@};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”