Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αγαπη ειναι...να θες τον αλλον ετσι οπως ειναι...και να πιστευεις πως για σενα ειναι το ιδανικο....
Αγαπη ειναι...να λες στον αλλον οπως εισαι μεινε...και οχι να του λες για μενα γινε ρουχο δανεικο....

Οπως λεει και το ομωνυμο τραγουδι της Αννας Βισση, ειναι αυτο που αντιμετωπιζουν αν οχι ολες, οι περισσοτερες σημερινες σχεσεις...ανεξαρτητως ηλικιας...
Η αγαπη ειναι λυτρωση...ειναι ουσια..ειναι ζωη...ειναι η πηγη...ειναι τα παντα....οταν δε μπορουμε να αντιληφθουμε την αγαπη μονο, αρχιζουμε και βρισκουμε δικαιολογιες και αρνητικα στον ανθρωπο μας...

Ετσι τον γνωρισαμε και ετσι τον αγαπησαμε...χωρις να περιμενουμε να αλλαξει...χωρις να ελπιζουμε οτι θα αλλαξει...
Αν εχουμε ενα αρνητικο που ενοχλει τον ανθρωπο μας, προσπαθουμε να το διορθωσουμε και οχι να το αλλαξουμε....ή πολυ απλα στην πορεια αυτο το αρνητικο αγαπιεται και απο τον αλλον....

Σεβεται το χωρο μας...σεβεται τη σκεψη μας...σεβεται την παιδικοτητα μας...αλλα πανω απο ολα σεβεται εμας...

Ετσι ειναι η αγαπη...ακουμε τον αλλον, χωρις να κατακρινουμε τις επιλογες του....οποτε διαφωνουμε, το δηλωνουμε με αγαπη και σεβασμο...ακομα κι αν περιεχει θυμο ή τσακωμο....δεν παυουμε να σεβομαστε τον αλλον...οταν η επιλογη του αλλου εμπεριεχει και εμας και εμεις διαφωνουμε....το δηλωνουμε...

Η αγαπη δεν καταλυει τη διαφωνια....η αγαπη κανει διαλογο...η αγαπη ειναι εκει...

Και αυτο ειναι το τραγουδακι που αναφερω πιο πανω...
http://www.youtube.com/watch?v=3tODa6cbYp4
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

@};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- >:d<
Άβαταρ μέλους
vidas
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 22 Δεκ 2008 12:26 am
Τοποθεσία: χολαργος

Δημοσίευση από vidas »

αγάπη.... έχει πολλές εκδοχές! αγάπη προς στους φίλους, τους γονείς μας, τους γύρο μας και πολλές άλλες αλλα μονο μια διαφέρει! προς τον άνθρωπο που διαλέξαμε για ταίρι μας. για εμενα αποτελεί ξεχωριστή κατηγορια αγάπης. εκεί εμπλέκεται και ένα άλλο κομμάτι που λέγεται απαιτήσεις και ο ερωτας που τον ταυτίζουμε πολλές φορες με τον πόνο! ας μην κρυβόμαστε όλοι έχουμε απαιτήσεις από την σχέση μας που εξαρτώνται από το ποσο είμαστε ερωτευμένοι και μελλοντικά από το ποσο τον αγαπάμε. παράδειγμα ο σεβασμός! μια λέξη...... χίλιες έννοιες .........και εκατομμύρια πληγές. πάντα όσο δεν παίρνουμε θα πληγωνόμαστε και όσο δεν δίνουμε θα πληγώνουμε. είναι στην φύση μας και αυτό είναι κομμάτι της ανθρωπιάς! πάντα θα περιμένουμε αντάλλαγμα όσο αγαπάμε για να αγαπάμε ακόμα ποιο πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vidas την 28 Ιαν 2009 6:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

aetos έγραψε: Μήπως πρέπει να αλλάξω εικονίδιο και να βάλω και εγω την φωτογραφία μου??? λέω μήπως...
γιατι για πουλί και για ψάρι καλά τα πάω..στο ανθρωπινο κάτι μου ξεφεύγει...

Καλό απόγευμα σε όλους με άπειρα :) :) :)
φιλιά
Για το αετουλι..το εγραψε Μαιο του 2008...καθως διαβαζα το ειδα και απλα το αναφερω αφου προσφατα εβαλε τη φωτο της...
Ελενακι 'βλεπεις' τωρα αυτο που βλεπουμε εδω και καποιο χρονικο διαστημα σε σενα ;) @};- :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Εμμανουελάκι...

αν δεν μπορείς να αγαπήσεις τον εαυτό σου γι' αυτό που είσαι, πως θα αγαπήσεις τον άλλον γι' αυτό που είναι?

θέλεις, λογικά, να κουμπώνει με τις πεποιθήσεις σου, κι αυτό δεν γίνεται, γιατι οι πεποιθήσεις είναι το δικό σου εμπόδιο να αγαπήσεις τον εαυτό σου...

Θέλεις να σε αποδέχεται, κι αυτό δεν γίνεται, γιατί δεν είσαι αποδεκτή κυρίως από εσένα.

Θέλεις να σε αγαπάει και να τον αγαπάς, αγνά και με σεβασμό, αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί η αγνότητα είναι ο αυθορμητισμός σου να είσαι ο εαυτός σου, είτε γινει αποδεκτός, είτε όχι!

Ο χαρακτήρας των ανθρώπων είναι ακριβώς το δανεικο ρούχο...
Γιατί το αυθεντικό δεν μπορεί παρά να σέβεται ακόμη και το κάλπικο... Αυτό ειναι το μεγαλείο της αγάπης, αλλιώς μιλάμε για υποχώρηση που ικανοποιεί μόνο ένα πάθος! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαντρουλίνο μου , μου εχει βγεί το μάτι απο αυτα που βλέπω.....χι χι χι εκτός που ανάμεσα σε όλα , βλέπω και εσενα σε φωτό με το σεξυ Μαράκι... :)) η σειρά μου να βάζω χαμογελαστα εικονίδια .... :-o
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω @};- αυτο είναι για να το κολλήσουμε στο ψυγείο ακριβως στο ύψος των ματιών μας.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

aetos έγραψε:Μαντρουλίνο μου , μου εχει βγεί το μάτι απο αυτα που βλέπω.....χι χι χι εκτός που ανάμεσα σε όλα , βλέπω και εσενα σε φωτό με το σεξυ Μαράκι... :)) η σειρά μου να βάζω χαμογελαστα εικονίδια .... :-o
ζηλευεις? :-? :D....Μαντρουλινο ε?..χμμμμμ :-? :-?
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:P .... :cat:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαδρυ γιατι δεν βαζεις αυτην την φωτο στο αβαταρ σου ωστε να ειναι ολα καλα κι αρμονικα? :-D :-D @};- @};- @};-

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

μμμμμ..καλη ιδεα..αυριο στη δουλεια θα δω τι θα σκαρφιστω :-?
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βασουλα μου το ξερω...αλλα ενας ανθρωπος δεν ειναι ετοιμος...δεν γεννηθηκε επεξεργασμενος και ωριμος να δεχτει την αγαπη αγνη οπως ειναι....

..στην πορεια μιας σχεσης, μαθαινουν και οι δυο...γνωριζονται με την αγαπη..την αφουγκραζονται...τη νιωθουν..και αυτο πολλες φορες δεν ειναι εφικτο να γινει αμεσως..χρειαζεται χρονος....αλλα οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν θελουν να συνεχισουν και ετσι τερματιζουν τη σχεση χωρις καν να προσπαθησουν....

και αυτο ειναι κριμα οταν υπαρχει αγαπη...ή τουλαχιστον υπαρχει προοπτικη στην αγαπη!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Emmanouela έγραψε:Αγαπη ειναι...να θες τον αλλον ετσι οπως ειναι...και να πιστευεις πως για σενα ειναι το ιδανικο....
Αγαπη ειναι...να λες στον αλλον οπως εισαι μεινε...και οχι να του λες για μενα γινε ρουχο δανεικο....

Οπως λεει και το ομωνυμο τραγουδι της Αννας Βισση, ειναι αυτο που αντιμετωπιζουν αν οχι ολες, οι περισσοτερες σημερινες σχεσεις...ανεξαρτητως ηλικιας...
Η αγαπη ειναι λυτρωση...ειναι ουσια..ειναι ζωη...ειναι η πηγη...ειναι τα παντα....οταν δε μπορουμε να αντιληφθουμε την αγαπη μονο, αρχιζουμε και βρισκουμε δικαιολογιες και αρνητικα στον ανθρωπο μας...

Ετσι τον γνωρισαμε και ετσι τον αγαπησαμε...χωρις να περιμενουμε να αλλαξει...χωρις να ελπιζουμε οτι θα αλλαξει...
Αν εχουμε ενα αρνητικο που ενοχλει τον ανθρωπο μας, προσπαθουμε να το διορθωσουμε και οχι να το αλλαξουμε....ή πολυ απλα στην πορεια αυτο το αρνητικο αγαπιεται και απο τον αλλον....

Σεβεται το χωρο μας...σεβεται τη σκεψη μας...σεβεται την παιδικοτητα μας...αλλα πανω απο ολα σεβεται εμας...

Ετσι ειναι η αγαπη...ακουμε τον αλλον, χωρις να κατακρινουμε τις επιλογες του....οποτε διαφωνουμε, το δηλωνουμε με αγαπη και σεβασμο...ακομα κι αν περιεχει θυμο ή τσακωμο....δεν παυουμε να σεβομαστε τον αλλον...οταν η επιλογη του αλλου εμπεριεχει και εμας και εμεις διαφωνουμε....το δηλωνουμε...

Η αγαπη δεν καταλυει τη διαφωνια....η αγαπη κανει διαλογο...η αγαπη ειναι εκει...

Και αυτο ειναι το τραγουδακι που αναφερω πιο πανω...
http://www.youtube.com/watch?v=3tODa6cbYp4
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασουλα μου το ξερω...αλλα ενας ανθρωπος δεν ειναι ετοιμος...δεν γεννηθηκε επεξεργασμενος και ωριμος να δεχτει την αγαπη αγνη οπως ειναι....
Εμμανουελάκι μου, το θεμα είναι ότι όταν γεννιόμαστε βρισκόμαστε στην κατάσταση της αγάπης και της αγνότητας.

Η ανωριμότητα προέρχεται από την εκπαίδευσή μας σαν άνθρωποι! :-( :-(

Η εκπαίδευση μας βασίζεται στα πρότυπα συνειδητά και ασυνείδητα, ώστε να εκπαιδευθεί ο ψεύτικος εαυτός μας, αυτός που χρειάζεται την αγάπη με τους δικούς του όρους...

Η αγάπη βασίζεται σ' αυτούς τους υποκειμενικούς όρους, και όλη μας η ζωή διαμορφώνεται με αυτούς...

΄Ερχεται όμως κάποια στιγμή στον καθένα μας, που αναζητά την αγνότητα και την αγάπη χωρίς όρους, γιατί η δυναμική μας είναι να αγαπάμε και όσο και αν την ξεχνάμε, έρχονται βίαια γεγονότα, για να μας το θυμίσουν.

Σημαντικό για την διαδρομή μας είναι να γνωρίζουμε ότι η έλξη μεταξύ μας δεν βασίζεται στην αγνή αγάπη, αλλά μας ωθεί σε κάποιον άνθρωπο, για να εργαστούμε γι' αυτήν με τον εαυτό μας και την αλήθεια.

΄Ετσι, δεν είναι απόλυτα ασφαλές το "εγώ έτσι είμαι", γιατί τελικά διαπιστώνεις όσο εργάζεσαι, ότι εσύ δεν είσαι έτσι, αλλά έτσι σε έκαναν...

΄Οταν μπορέσεις να πεις "εγώ είμαι αγάπη", τότε η σχέση ίσως ισορροπήσει, γιατί δεν θα βασίζεται στην ανάγκη σου γι' αυτήν, αλλά, όπως σωστά λες, στον σεβασμό και την συμπόρευση...

Η αγάπη σε μια σχέση είναι η έμπνευση να γίνει η σχέση αρμονική και το κάθε μέλος της να αγγίζει με κατανόηση τα συναισθήματά του, λαμβάνοντας υπόψη και τα συναισθήματα του άλλου...

Κάθε σχέση, όπως και να λέγεται, μας φέρνει μπροστά στα δικά μας εμπόδια να αγγίξουμε τον αληθινό μας εαυτό, και αν αυτό το επεξεργαστούμε με αγάπη, έχουμε το όφελός για την ζωή μας.

΄Ολοι γεννηθήκαμε μέσα στην τελειότητα, μα εκπαιδευθήκαμε μέσα στην πόλωση... ο σκοπός μας είναι να την ξαναβρούμε, μέσα από την ατελή μας έκφραση, που ολοκληρώνεται εσωτερικά, μέσα από την συνύπαρξη...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”