Ο Τέταρτος Δρόμος (The Fourth Way)

Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Ο Τέταρτος Δρόμος (The Fourth Way)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα σε όλους και όλες με Αγάπη, Σοφία και Πίστη :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: . Έχει κάποιος ή κάποια διαβάσει την τρίτομη "Γνώση" του Μουράβιεφ ; Είναι έργο που μιλάει σχετικά με τον Εσωτερικό Χριστιανισμό του λεγόμενου Τέταρτου Δρόμου ή Συστήματος Γκουρτζίεφ και σκέφτομαι να το προμηθευτώ επειδή με ενδιαφέρει και κλίνω περισσότερο προς αυτή την κατεύθυνση.

Γενικότερα ο Μυστικισμός όσον αφορά τα δύο μονοπάτια του Εσωτερισμού (Αποκρυφισμός - Μυστικισμός) με έλκει παρά πολύ, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά έχω μια τεράστια διαίσθηση προς τον Μυστικισμό σαν μια φλόγα που καίει στο στήθος
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ο Τέταρτος Δρόμος (The Fourth Way)

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Παναγιώτη καλημέρα,

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν ξέρω τα βιβλία στα οποία αναφέρεσαι.

Παρένθεση: Ποιά είναι η διαφορά Αποκρυφισμού - Μυστικισμού?
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Ο Τέταρτος Δρόμος (The Fourth Way)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Για να το εξηγήσω Κωνσταντίνε θα χρειαστώ ολόκληρες παραγράφους :)) :)) :)) . Γενικά, η βασική διαφορά ανάμεσα τους είναι ότι ο Μυστικισμός εστιάζει στην Καρδιά και τα Συναισθήματα ενώ ο Αποκρυφισμός στην Διάνοια - Νου και τις Σκέψεις του Ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο Τέταρτος Δρόμος (The Fourth Way)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Παναγιώτη καλημέρα :x

Το συγκεκριμένο βιβλίο ούτε εγώ το γνωρίζω, όμως έχει τύχει να διαβάσω στο παρελθόν βιβλία που αφορούσαν τον μυστικισμό, και του Χριστιανισμού , και είχαν αρκετό ενδιαφέρον απο την άποψη της διαφοράς που είχαν με τον δογματισμό των " επίσημων" θρησκειών, και στο ότι αποκάλυψαν αλήθειες και είχαν ουσιαστική προσέγγιση, κάτι που οι"επίσημες" θρησκείες δεν έκαναν.


:x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Ο Τέταρτος Δρόμος (The Fourth Way)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα σε όλους ! Μόλις βρήκα την Μπαγκαβάτ Γκίτα με σχολιασμό του Γιογκανάντα σε PDF :romance-heartbeating: ανυπομονώ να την διαβάσω, έχω διαβάσει και την "Αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι" και με είχε συγκινήσει τότε που την διάβασα.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”