Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Μια άλλη ζωή...
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Γεια σας!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες απορίες γιατί θέλω να αγοράσω μέσω ιντερνετ κάποιους κρυστάλλους. Το site πολύτιμη γη έχει αυθεντικούς κρυστάλλους; Ξέρεις κάποιος με σιγουριά να μου πει;
Επίσης όταν λεει οτι ενας κρύσταλλος είναι 31-50g αυτο πόσο ειναι περίπου; Πολύ μικρος; Γιατί λεει extra large.
Με αυτό το μέγεθος μπορώ να δουλέψω και να δω αποτελέσματα;

Θέλω να αγοράσω σε αυτό το μέγεθος (είναι σε βότσαλο) οψιδιανό μαύρο, μαύρο όνυχα, μάτι ταύρου και οπωσδήποτε και μαύρη τουρμαλίνη εκεί λέω να πάρω Ακατέργαστη Ράβδος Πρίσμα 51-60gr 3-11cm. Θα κάνει καλύτερη δουλειά αφού είναι ακατέργαστη ;
Την θέλω οπωσδήποτε για προστασία από φθόνο κλπ. Αν τα έχω αυτά στην τσάντα μου θα δουλεύουν ή πρέπει να βρω τρόπο να τα φοράω;
Πολλά τα λεφτά όμως βρε παιδιά μαζί με μεταφορικά βγαίνουν 40 ευρω....μηπως να παρω απλα ενα βραχιόλι από μαυρη τουρμαλίνη με 3 ευρω;

Ευχαριστώ όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν. :romance-heartstiny:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλημέρα little η Πολύτιμη Γή απ' όσο γνωρίζω έχει αυθεντικούς κρυστάλλους ναι, έχω η αλήθεια καιρό να αγοράσω γιατί έπαιρνα κρυστάλλους απο εκεί αλλά πιστεύω ότι συνεχίζει να διατηρεί καλή ποιότητα. 31- 50 γραμμάρια είναι πολύ καλό μέγεθος κρυστάλλου για να δουλέψεις μαζί του ναι ,δεν είναι μικρός.
Τουρμαλίνη Ράβδο ακατέργαστη μπορείς να πάρεις και λίγο πιο μικρή και μπορείς να την φοράς και στο λαιμό με ένα δερματάκι, η ακατέργαστη ναι είναι εξαιρετικός κρύσταλλος και πολύ όμορφος όπως είναι σε ράβδο, συνήθως φαίνεται πολύ ωραία στο λαιμό και είναι πολύ προστατευτικός κρύσταλλος.

:romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Δώρα σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ! :x

Εχω διαβάσει πολύ καλά πράγματα για την προστασία που προσφέρει η μαύρη τουρμαλίνη και την έχω λατρέψει. Ξέρεις όμως αν προστατεύει εξίσου είτε αν την φοράς σαν κολιέ είτε σαν βραχιόλι; Έχω βρει και πολλά βραχιόλια με μαύρη τουρμαλίνη αλλά σίγουρα η ακατέργαστη θα ναι καλύτερη.
Αλλά αν δεν έχει τρυπά και ειναι ακατέργαστη θα καταφέρνω να την δένω μόνη μου με το δερματάκι ώστε αν την κάνω κολιε;

Αρκετά λεφτά βγαίνουν αν και πες είναι κάτι που σου κρατάει για πάρα πολύ καιρό και πιστεύω να αξίζει.
Έχω βάλει στο μάτι και άλλα πράγματα όπως φεγγαρόπετρα που πιστεύω είναι ιδανική για εμάς τις γυναίκες. Αλλά θα το αφήσω για μια άλλη φορά αυτό.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Little και το βραχιόλι της μαύρης τουρμαλίνης θα είναι μια χαρά δεν υπάρχει διαφορά στο που τφοράς τον λίθο, όσον αφορά την προστασία του, απλά συνήθως αποτελείται απο κατεργασμένο λίθο και μου αρέσει περισσότερο ο ακατέργαστος προσωπικά αν με ρωτήσεις, λένε ότι οι λιγότερο κατεργασμένοι λίθοι εκτός των άλλων διατηρούν τις ιδιότητές τους ατόφιες και γι'αυτό τους προτιμώ. Υπάρχουν πολύ όμορφες πλεκτές θηκούλες για το λαιμό ή και το χέρι που μπορείς να τοποθετήσεις το λίθο μέσα χωρίς να χρειαστεί να είναι τριπιμένος κιόλας, και να τον φοράς ακατέργαστο! Όπως όμως σε βολέψει θα κινηθείς, απλά σου λέω κάποιες ιδέες πως θα το έκανα εγώ! :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Καλημέρα!
Αχ τι ωραία δεν το ήξερα πως υπάρχουν αυτές οι θηκες. :romance-inlove: Για να χωράει στην θηκούλα πρέπει να πάρω το μικρότερο μέγεθος όμως;
Ξέρεις καποιο site στο οποίο μπορω να βρω τέτοιες θήκες γιατί δεν κατάφερα να βρω κάποιο.

Οι αλλοι λίθοι που επέλεξα είναι και αυτοί αρκετά δυνατοί;
Δεν λεει ότι ειναι ακατέργαστοι απλά λέει βοτσαλάκι. Λογικά δεν πρέπει να χουν επεξεργαστεί όμως ε; Απλα τους ετρίψανε και τους κάναν σε σχήμα βότσαλου;
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Δωρουλα έγραψε: 28 Μαρ 2022 10:53 am Little και το βραχιόλι της μαύρης τουρμαλίνης θα είναι μια χαρά δεν υπάρχει διαφορά στο που τφοράς τον λίθο, όσον αφορά την προστασία του, απλά συνήθως αποτελείται απο κατεργασμένο λίθο και μου αρέσει περισσότερο ο ακατέργαστος προσωπικά αν με ρωτήσεις, λένε ότι οι λιγότερο κατεργασμένοι λίθοι εκτός των άλλων διατηρούν τις ιδιότητές τους ατόφιες και γι'αυτό τους προτιμώ. Υπάρχουν πολύ όμορφες πλεκτές θηκούλες για το λαιμό ή και το χέρι που μπορείς να τοποθετήσεις το λίθο μέσα χωρίς να χρειαστεί να είναι τριπιμένος κιόλας, και να τον φοράς ακατέργαστο! Όπως όμως σε βολέψει θα κινηθείς, απλά σου λέω κάποιες ιδέες πως θα το έκανα εγώ! :romance-heartstiny:

Δωρούλα εχεις ιδέα που μπορούμε να βρούμε τέτοιες θηκούλες για τον λαιμό ή για το χέρι; Γιατί πολύ μου άρεσε η ιδέα!!!!!! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οι αλλοι λίθοι που επέλεξα είναι και αυτοί αρκετά δυνατοί;
Δεν λεει ότι ειναι ακατέργαστοι απλά λέει βοτσαλάκι. Λογικά δεν πρέπει να χουν επεξεργαστεί όμως ε; Απλα τους ετρίψανε και τους κάναν σε σχήμα βότσαλου;
Καλημέρα little ναι είναι πολύ προστατευτικοί οι λίθοι που διάλεξες. Αυτό κάνουν υποθέτω ναι τους λειαίνουν προφανώς για να γίνουν στην μορφή των βοτσάλων. Απο θήκες που εφαρμόζονται στον κρύσταλλο παιδιά χωρίς να χρειαστεί να τρυπηθεί, έχει παντού, μεταλλικές που αγκαλιάζουν τον κρύσταλλο διακριτικά σε κάποιο σημείο με κρικάκι ενσωματωμένο για να περάσει η αλυσίδα ή το δερματάκι μέχρι την λεγόμενη τεχνοτροπία του macrame με αυτές τις κλωστές που φαίνονται σαν πλεκτό, όπου να ψάξετε διαδυκτιακά ή σε μαγαζιά με ημιπολύτιμους λίθους θα βρείτε, είναι και οι δύο τρόποι πολύ διαδεδομένοι.

:romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Δώρα για την βοήθεια.
Θα το ψάξω ! :romance-heartsthree:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Να σαι καλά little :) :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Καλημέρα στην παρέα και πάλι! :x
Ήθελα να ρωτήσω και ποιο κρύσταλλο θα προτείνατε για θεραπεία του τσάκρα του λαιμού; Γιατι εχω ενα θεμα υγειας και θα θελα να δοκιμάσω μήπως με βοηθήσει! Μήπως lapis lazuli ;
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλημέρα και πάλι little :romance-heartstiny:

Ναι ο lapis lazuli είναι πολύ διαδεδομένος λίθος για το τσάκρα του λαιμού, αν θες δες λίγο και τον Χαλκιδόνιο, έχει πληροφορίες μέσα στην σελίδα, έχει πολύ όμορφη ενέργεια και αυτός :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Σε ευχαριστω πολύ Δωρούλα για την πρόταση, θα το διαβασω ! :romance-heartsthree:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από little »

Δωρούλα καλημέρα και πάλι ! :romance-heartstiny:
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι γενικά σε μια περίεργη φάση γιατί θέλω να δουλέψω αρκετά πράγματα !
Εκτός απο την αρνητική ενέργεια που θελω να διώξω και να φοράω και κάποιον λίθο όπως είπαμε πιο πάνω, έχω και το πρόβλημα με το ότι δεν έχω θάρρος ή μάλλον θράσος να αντιμετωπίσω ορισμένους ανθρώπους. Γιατί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι ΔΕΝ παίρνουν από όρια, πρέπει να σαι επιθετική για να τους βάλεις στην θέση τους και εγώ γενικά είμαι πολύ ήσυχη και με αρχές και αυτοί οι άνθρωποι αυτό το θεωρούν αδυναμία, σου λέει με παίρνει να την πρήξω ειναι σοβαρή κλπ δεν θα κανει κατινιές. Οπότε θέλω να κουβαλάω μαζί μου 4 λίθους. Εναν για προστασία (μαυρη τουρμαλίνη οπως είπαμε ή εναν απο τους αλλους που προείπαμε), έναν για να μην ταράσσομαι να διατηρώ την ψυχραιμία μου σε καταστασεις bullying και πίεσης, και έναν για να έχω αυτοπεποίθηση αλλα και έναν για να μιλάω επιτέλους και να λέω τόσα όσα πρέπει για να βάζω τους άλλους στην θέση τους.

Για να μιλάω υποθέτω πως οι λίγοι για το τσακρα του λαιμού θα ειναι ότι πρέπει. Για την αυτοπεποίθηση διάβασα για καρνεολη και κοκκινο ματι της τίγρης (νομιζω λεγεται ματι του ταυρου), δεν ξέρω αν συμφωνείς!
Και για να διατηρώ την ψυχραμία μου και να μην ταράσσομαι, να εχω αυτοέλεγχο ποιος λίθος ειναι κατάλληλος;
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απορίες για αγορά κρυστάλλων

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλημέρα little θα σου πρότεινα έναν κιτρίνη αντί για καρνεόλιο ή μάτι του ταύρου, είναι ένας φωτεινός λίθος και μαζί δυνατός και πολύ θεραπευτικός, και ο αμέθυστος θεωρώ ότι βοηθάει πολύ με την μωβ φωτεινή χρωματική του δόνηση για ηρεμία σε κατάσταση ταραχής.
:romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”