Νεούδι

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Νεούδι

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Παναγιώτης και είμαι 18 χρονών. Φοιτώ στο τμήμα μουσικών σπουδών (ενδιαφέρομαι για διεύθυνση ορχήστρας). Είμαι ένας αναζητητής του Φωτός και της Αλήθειας. Η όλη αναζήτηση μου άρχισε όταν ήμουν 15 χρονών. Ήμουν φανατικός Χριστιανός για 3 χρόνια μέχρι που τα διάφορα ευτράπελα των ανθρώπων που διοικούν τον θεσμό της Εκκλησίας, με έβαλαν σε σκέψεις. Για ποιο λόγο ο Θεός στην Παλαιά Διαθήκη είναι τόσο βίαιος ? Πως γίνεται να μας αγαπάει στην Καινή ? Για ποιο λόγο οι παπάδες έχουν ακριβά αμάξια ή παίρνουν λεφτά ή μας εξομολογούν ? Κυρίως, για ποιο λόγο χωρίς κανένα περιθώριο έρευνας και ανοιχτού μυαλού, μας είπαν ότι όλα τα άλλα είναι "σατανικά" και ότι μόνο η δική μας θρησκεία είναι η "καλή" ? Έτσι, άρχισα την αναζήτηση μου. Μελέτησα και μελετάω όλα αυτά τα "απαγορευμένα, βλάσφημα και αιρετικά" που μου έλεγε η Εκκλησία......Άλλες θρησκείες, φιλοσοφία, Ερμητισμός, Γνωστικισμός, Αλχημεία, Καμπάλα, Θεοσοφία, Thelema, Γνώση, Αστρολογία, Μαγεία, Θεουργία, Ανατολική φιλοσοφία......από εκεί κατάλαβα πολλά. Το πρώτο μου βιβλίο που με "έμπασε" σε αυτό το ταξίδι του Εσωτερισμού και του Αποκρυφισμού ήταν η "Μυστική Δοξασία" της Μπλαβάτσκυ στην β Λυκείου. Εντυπωσιάστηκα. Όλη αυτή η σύγκριση θρησκειών με συγκλόνισε. Όλοι οι υπόλοιποι συμμαθητές μου, "μπάλα, γκόμενες, μηχανάκια" ενώ εγώ μελετούσα έννοιες όπως Σεφιρώθ και Γκεματρία. Όλη αυτή η δίψα για γνώση, για την αλήθεια...υπήρξε μεγάλη. Οι καθηγητές μου, με καμάρωναν. Ρωτούσα τον καθηγητή Χημείας το τι είναι Αλχημεία. Χαμογελούσε. Η φιλόλογος μου, κάθε φορά που μας έκανε μάθημα και μας έλεγε κάτι από την Βίβλο ή κάτι άλλο, μου έλεγε να πω και χαμογελούσε. Η θεολόγος μας, μου έλεγε να εξηγώ περαιτέρω μαζί της λεπτομέρειες από κάθε θρησκεία στα παιδιά. Και χαμογελούσε. Η θεία μου, ασχολείται με εναλλακτικές θεραπείες, με ρέικι. Και χαμογελάει. Ο φυσικός μου, έκανα ιδιαίτερα μαζί του εδώ και τρία χρόνια. Ανακάλυψα ότι είναι Τέκτονας, συζητούσα μαζί του, του έλεγα για την επιθυμία μου να μυηθώ. Και χαμογελούσε. Οι συμμαθήτριες μου, με κοιτούσαν με θαυμασμό όσο τα αγόρια με χλεύαζαν. Και όμως, αυτά με επηρέασαν πολύ λίγο. Εγώ συνέχιζα το ταξίδι μου, με πίστη και υπομονή προς την Αλήθεια. Επιθυμούσα διακαώς την οντολογική μου εξέλιξη, την βελτίωση του εαυτού μου, την αυτογνωσία. Είδα ότι και ο Ερμητισμός ήταν μονοθειστικός.....η Αλχημεία έχει και ένα πιο εσωτερικό νόημα. Έτσι τώρα πια, δεν παύω να υπερασπίζομαι αυτήν την ελευθερία που μπορεί να σου χαρίσει η ερεύνα σου προς την Αλήθεια.....όλες οι θρησκείες είναι διαφορετικές πηγές που παρέχουν το ίδιο νερό. Αναρωτιόμουν για την σκληρή στάση απέναντι στον Τεκτονισμό.....απέναντι σε όλα αυτά τα συστήματα που αποτέλεσαν θεματοφύλακες της Παράδοσης (εσωτερικά τάγματα, σχολές κ.α.) Ανακάλυψα ότι τα λόγια αντίφασκαν. Τέκτονες υπήρξαν ΚΑΙ μέλη του εκκλησιαστικού κλήρου. Και Πατριάρχες. Ανακάλυψα έννοιες όπως μύηση, εγρηγόρος, σκεπτομορφή, αστρικό, νοητικό και βουδικό πεδίο, Αναληφθέντες Διδάσκαλοι (κυριώς μέσα από τις επιστολές των διδασκάλων της Σοφιάς, είναι μια καταπληκτική σειρά βιβλίων). Για την Καμπάλα ΚΑΙ τον Ροδοσταυρισμό από βιβλία όπως Η τέχνη της Καμπάλα του Ρώυχλιν, το Sepher Yetzirah, Zohar, Το αμφιθέατρο της αιώνιας σοφίας του Κούνρατ. ΓΙα την Γνώση από βιβλία του Samael Aun Weor. Για την μαγεία
από παλιά γριμόρια (Το βιβλίο του Αμπραμέλιν, Grand Grimoire, Σολομωνική) και από βιβλία του μεγάλου αυτού γίγαντα της τέχνης, Ελιφάς Λεβί. Γραπτά Ερμή Τρισμέγιστου (Κυμβαλείον, Σμαράγδινος Πίνακας, Ποιμάνδρης, Ασκληπιός). Γνωστικά κείμενα (Απόκρυφα ευαγγέλια, Ναγκ Χαμάντι). Τώρα προς το παρόν, έχω κατασταλάξει στην αναζήτηση μου. Συγκεκριμένα, στον Τεκτονισμό τον "αμιγή" όμως, αυτόν που δεν εκφυλίστηκε και κατάντησε πολιτική και ηθική λέσχη. Τον Τεκτονισμό που μέσα από τα σύμβολα του, προάγει το τρίπτυχο Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα. Στον Μαρτινισμό, το σπουδαίο αυτό Χριστοκεντρικό ρεύμα και καρδιακή οδό. Έχω κάνει ήδη αίτηση για μύηση σε Μαρτινιστικό Τάγμα (δεν αναφέρω όνομα). Όσο για τον Τεκτονισμό......αμφιβάλλω αν θα βρεθεί πια "καθαρός" Τύπος. Είμαι υπέρ της δήλωσης της Μπλαβάτσκυ ότι "δεν υπάρχει μεγαλύτερη θρησκεία από την Αλήθεια". Το ίδιο λέει και ο Κύριος, "Γνωρίστε την Αλήθεια, και θα ελευθερωθείτε". Παρόλα αυτά ξέρω ότι αυτό, είναι μια στάση που βιώνω τώρα. Για την εξέλιξη μου και την δική μας σε περισσότερο ΦΩΣ, ΑΓΑΠΗ, ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ. Αυτό διδάσκουν όλες οι θρησκείες, τα πάντα. Για αυτό, ας προσπαθήσουμε να το εφαρμόσουμε σήμερα, ΕΙΔΙΚΑ σήμερα σε μια σκοτεινή περίοδο για την Ανθρωπότητα, όπου έχει ανάγκη πια την μυστηριακή γνώση του Εσωτερισμού. Την γνώση της οντότητας της και την ενεργοποίηση του "καθ΄ ομοίωσιν". "Θεοί έστε και Υιοί Υψίστου", "Αν έχετε πίστη, μπορείτε να κάνετε όσα έκανα εγώ και παραπάνω". Οι παπάδες σου λένε μόνο Χριστός, οι ιμάμηδες μόνο Αλλάχ. Και εγώ, χαμογελάω σε όλους αυτούς και τους λέω "ας μην ξεχνάμε το τι υπηρετούμε και υπηρετείτε.....ΑΓΑΠΗ και ΦΩΣ". Έχω χαρακτηριστεί και ως "παλιά ψυχή". Και όμως. Είναι αυτή η ανησυχία που κάθε Άνθρωπος με Α κεφαλαίο νιώθει. Είναι η ανάγκη να πλησιάσει προς το Φως η οποία ανάλογα τις εποχές, είναι εντονότερη. Είναι η κραυγή ενός ανθρώπου, 15χρονου (τώρα 18χρονου) που λέει φτάνει πια να μασάω ότι μου λένε.....να βρίσκομαι στην συνήθεια. Που βλέπει καθημερινώς την αδικία, την υποκρισία, τον φθόνο, το ψέμα. ΑΛΛΑ, δεν παύει να ελπίζει. Ενός ανθρώπου που είναι "μύστης", γεννημένος ξανά υπό το φως της ελπίδας. Προς το παρόν όμως, ας περιμένουμε την μύηση μου στον Μαρτινισμό :D :romance-grouphug:

Θα χαιρόμουν να ακούσω και τις δικές σας ιστορίες σχετικά με το πως αρχίσατε την όλη διαδικασία της αναζήτησης σας προς το Φως.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Νεούδι

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Παναγιώτη :romance-heartstiny:

Κάνε μια περιήγηση σε τούτον τον χώρο, ενόσω περιμένεις την μύηση σου στον Μαρτινισμό...

Εγώ έφευγα μακριά από οποιοδήποτε μονοπάτι τελείωνε σε "ισμός"...
Σου εύχομαι να βρεις το μονοπάτι της Αλήθειας και είμαι σίγουρη ότι θα το βρεις μέσα σου, σε λίγα χρόνια...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”