bully.....reiki?

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

bully.....reiki?

Δημοσίευση από chagall »

εδω και αρκετο καιρο βιωνω αυτο που θα
ονομαζαμαι σαν office bullying .Το αποτελεσμα ειναι το αγχος μου να εχει προκαλεσει ακομα και πονο στο στερνο .Κλαματα στο σπιτι ,νευρα .Προσπαθω να συγκεντρωθω στην εννοια του καλου ,της ανωτεροτηας και αυτοσυγκρατησης κατι που μαλλον με εχει θυματοποιησει .

ποια η γνωμη σας ?Εχετε ανιτμετωπισει παρομοιες καταστασεις ?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κατ' αρχήν chagal, παρόλο που γνωρίζω αγγλικά δεν είναι εύκολο να κατανοήσω την κατάσταση στο γραφείο σου ή στη δουλειά σου που επικρατεί αυτη τη στιγμή, και εσύ απο την άλλη δεν είναι δυνατόν να περιγράφεις μια κατάσταση με δυο λέξεις ξένες κιόλας!!θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο ξεκάθαρος??το bullying μπορεί και να μεταφραστεί ακόμα και ότι σε έχουν απειλήσει, σε έχουν κλέψει, σε έχουν χτυπήσει και αν κατι τέτοιο συμβαίνει στη δουλειά σου τότε τι να σου κάνει η αυτσυγκέντρωση και η αυτοκυριαρχία!!!

αν λοιπόν υποθεσουμε πως μάλλον μιλάς για δυσκολίες στον τομέα της δουλειάς σου, όσον αφορά τους συνεργάτες και τους προισταμένους σου, τότε είναι ένα θέμα που χωράει πολύ κουβέντα και φαντάζομαι θα έχουν όλοι να καταθέσουν τέτοιου είδους εμπειρίες!!!το βασικό είναι ότι οι άλλοι είναι οι κθρέφτες μας και ότι η συμπεριφορά τους για να μας ενοχλεί, αντιστοιχεί σε φόβους δικούς μας και θέματα που μας αφορούν για να δουλέψουμε!!το να περνάς σε φάση παθητικότητας δεν ωφελεί κατα την άποψή μου!!Πρατήρησε τι θέλει να σου πει αυτό που συμβαίνει γύρω σου και σε τι χρειάζεται να δώσεις προσοχή όσον αφορά εσένα!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνώ με το Αγγελούδι .
Παλαιότερα βρέθηκα σε τέτοιες συνθήκες με αυτες που υποθέτω οτι εννοεις.
Εκεινη την εποχή δεν μπορουσα να αντιληφθω απολυτως τίποτα για τους λόγους που όλα αυτα συνέβεναν.
Αργότερα κατάλαβα οτι υπήρχαν πάρα πολλά εκεί για να ΄''εργαστώ'' επάνω τους.
Ομως αυτό για να γίνει αντιληπτό , επρεπε να φύγω απο εκεί .....να ηρεμίσω και να παρατηρήσω...
Τωρα χρόνια μετά....ανάμεσα σε όσα ανακάλυψα ....βρήκα και το γεγονός της επιθυμίας να αυτοτιμωρηθώ ΄......μια και αν είμαστε σε τόσο ασχημες συνθήκες [ ανεξάρτητα του αν είναι η οχι αντικειμενικό αυτό] το πιο σοφό είναι να αποχωρούμε και οχι να παλέυουμε με τον εγωισμό και τις αδυναμίες μας.

Απο την αλλη , εχοντας υπ οψιν την δυσκολία ευρέσεως εργασίας και τις ανάγκες της ζωής μας , ποτε δεν θα αφηνα μια δουλειά αν δεν ήμουν βέβαιη για την αντικατάσταση της ...
Σε αυτή την περίπτωση μεθοδευουμε την ''εξοδο'' παρατηρώντας οσο μένουμε και στοχεύοντας στο να αξιοποιήσουμε χαρούμενα τον χρόνο που θα παραμείνουμε.

Προσωπικά επειδή αυτό το τελευταίο ήταν δύσκολο , μετέφερα όλα μου τα συναισθήματα σε άλλους τομείς που χρησίμευσαν σαν ασφαλιστικές δικλείδες ωσπου να βρώ λύσεις .

Ευχομαι να περάσει όλο αυτό.....
chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

Δημοσίευση από chagall »

office bulling= σπασιμο νευρων ,ειρωνικα σχολια ,σκληροτητα που εχουν σαν αποτελεσμα να σε ριχνουν [κλαματα στο σπιτι οταν επιστρεφεις ] .Γινεται εμμεσα ,απροσωπα ,ανωνυμα αλλα φωτογραφικα προς καποιον .Το Σαββατοκυριακο που μας περασε απολυθυκε ο τυπος που ειχε στεισει το ιστο της αραχνης /Εχουν μεινει βεβαια αυτοι που τους χρησιμοποιησε σας δουρειους ιππους .

Ηταν μια εμπειρια -ασκηση για τα ορια μου και ενα ερωτηματικο για την παθητικοτητα μου . Κατα καποιο τροπο σαν να μισο εχει λυθει απο μονο του ;)
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Φίλε/Φίλη Chagall
Αυτό τον ιστό της αράχνης τον αναγνώρισα πού καλά έτσι όπως το περιγράφεις...Ειρωνικά σχόλια,πισώπλατα κτυπήματα,συκοφαντίες κλπ. Όταν το αντιλήφθηκα στην δουλειά μου βγήκε από μέσα μου ένας άλλος εαυτός...
Αφού λοιπόν θέλουν πόλεμο σκέφθηκα θα τους πολεμήσω με τα ίδια τους τα όπλα.....Έβγαλα μια ισχυρή ανταγωνιστικότητα και δύναμη που τους διέλυσε όλους.... Όμως δεν ένοιωσα από αυτό καμία νίκη....Αντίθετα μου έφερε πίκρα γιατί κατάλαβα, ότι δεν ήμουν αληθινή.....Ήθελα να τους εξοντώσω και αμύνθηκα με λάθος τρόπο.
Τώρα όμως πια δεν λέω έπραξα λάθος.....Απλά λέω έμαθα και η εμπειρία φέρνει την επίγνωση της αληθινής δύναμης....!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αγαπητη-ε Chagall , εγω θα σου προτεινα να τους στελνεις φως και αγαπη...ακούγεται ιδεαλιστικο και πρακτικα ανεφαρμοστο....αλλα μπορεις να τα καταφερεις....Ειναι πολύ αποτελεσματικο....οι αντιστασεις καμπτονται..

Εζησα κατι αναλογο στο γραφειο μου, με τροπακτικες σ υνεπειες στην σωματικη και ψυχική μου υγεια....μετα από χρονια τους βλεπω και αδιαφορω γιατι αναγνωρισα τα κινητρα τους....οταν σε νοιώθουν ασημαντο σε λυπούνται, οταν σε νοιώθουν διαφορετικο τους τραβας το χαλι κάτω από τα πόδια και επιτιθενται!

Μην το παιρνεις προσωπικα...αδιαφορησε και απλά ....αγαπησε τους!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Το΄θέμα είναι πολύ γνώριμο...
Και δύσκολο είδικά αν είσαι νέος στο δρόμο της ενέργειας και δεν έχεις οχυρώσει με αυτήν αρκετά τον Εαυτό σου.
Ετσι, οι σκέψεις και οι προθέσεις των άλλων περνάνε μέσα στο δικό σου ενεργειακό πεδίο, και μέχρι που αρρωσταίνεις...

Σκέψου λίγο ,τι είναι αυτό που κάνει τους ανθρώπους δύσκολους, δυσάρεστους και "κακούς"..
Ο φόβος, η ανάγκη τους να ελέγχουν (πάλι φόβος), ο θυμός (πάλι φόβος)...κο.κ.
Αντιμετώπισε τους χωρίς να νιώθεις θύμα, εξάλλου δεν έχει να κάνει με΄σένα, ότι βουρκο κουβαλάει ο καθένας.

Οχύρωσε τον Εαυτό σου και το ενεργειακό σου πεδίο με ενέργεια, κάνοντας αυτοθεραπεία, και ζητώντας από την ενέργεια και τον εαυτό σου να σε βοηθήσει...

Θα εκπλαγείς πως οι άνθρωποι θα ανταποδίδουν αυτό που εισπράττουν από σένα.
:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

Δημοσίευση από chagall »

Απλα υπαρχουν θεματα Αρχες ου τιθενται σε δοκιμασια

* Μονο για σημερα μην Θυμωνεις /τιμιοτητα /αφοσιωση ειλικρινιεια /αγαπη για ολα τα εμβια οντα

Απεριοριστη αγαπη O:-) .................????
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

χμμμ... είναι λίγο λεπτό το ζήτημα !!
Δεν μιλάω για την απεριόριστη αγάπη του στυλ, σας αγαπώ όλους και κάνω τα στραβά ματια , κάνω μόνο υποχωρήσεις, και χάρες για να είναι όλοι ικανοποιημένοι μαζί μου...
Πίστεψέ με, μόνο πρόβλήματα θα φέρει...

Ναι ! Αναγνωρίζεις την αγάπη ως πρωταρχική ουσία ακόμα και στον χειρότερο έχθρό σου, αλλά ΑΓΑΠΑΣ τον Εαυτό σου.

Τον σέβεσαι, θέτεις χωρίς φόβο και πάθος τα όρια σουκαι είσαι αληθινή.
Ολα τα άλλα έρχονται!! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ντανιελάκι!!!!πόσο συμφωνώ!!! >:d<

Πρώτα η φροντίδα, ο σεβασμός και η αποδοχή στρέφονται στον εαυτό μας!!μετα έρχονται και οι άλλοι!!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

chagall οι πέντε αρχες του ρεικι δεν είναι οι δεκα εντολές του Μωηση

για αυτο το λόγω άλλωστε λέγοντες αρχες, αποτελουν κατα την γνωμη μου πιοότητες της αλήθειας μας της ουσίας μας

μην φτάσουμε και στο σημείο να έχουμε ενοχές που δεν τηρούμε τις πέντε αρχές του ρεικι και τελικά αναπαράγουμε και παλι τα θρησκευτικά και δογματικά πρότυπα με μια νεα ταμπέλα που δεν λέγεται πλέον εκκλησιά ή δεν ξέρω τι, σε ρεικι

το ρεικι για εμενα είναι΄βακτηρία για την ενοποίηση ώστε να ξεκλιδωθει η αλήθεια μας, η πορέια αυτη δεν διέπεται απο αρχές αλλά απο ζωή και συνειδηση
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

Δημοσίευση από chagall »

ευχαριστω :-D
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

το ρεικι για εμενα είναι΄βακτηρία για την ενοποίηση ώστε να ξεκλιδωθει η αλήθεια μας, η πορέια αυτη δεν διέπεται απο αρχές αλλά απο ζωή και συνειδηση
Φωτεινούλα μου :x >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”