ΑΦΥΠΝΙΣΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΦΥΠΝΙΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλές φορές με ρωτούν οι άνθρωποι τι γίνεται στην ζωή τους και έχουν μια έντονη παρόρμηση για το θείο! Και ενώ την έχουν, αφήνονται να παρασυρθούν από την σκληρή επιβίωση και νιώθουν διαφορετικά, από ότι πράττουν.
Σ' αυτό πάντα απαντώ ότι ο πνευματικός δρόμος χρειάζεται αφοσίωση και υποταγή εσωτερική και όχι δέσμευση από εξωτερικούς παράγοντες που προάγουν την πνευματική ολοκλήρωση φαινομενικά.

Οι άνθρωποι που έχουν ήδη αποφασίσει την αφύπνισή τους πριν έρθουν σε ενσάρκωση, οδηγούνται από τον ίδιο τους τον Εαυτό να την ολοκληρώσουν. Αν αυτό δεν το αντιληφθούν έγκαιρα, τότε οι ίδιοι (το τονίζω) δημιουργούν τις προϋποθέσεις, ίσως βίαια καμιά φορά, να φτάσουν από το σκοτάδι στο φως!!!
Αν και πάλι δεν μπορέσουν να διακρίνουν, μέσα από τον πόνο που έρχεται στην ζωή τους, τις ευκαιρίες, και απλά υπομένουν τον πόνο σαν μοιραίο γεγονός, τότε η ψυχή καταστρέφει το "όχημα" και επιστρέφουν στην αφετηρία για νέες επιλογές και ευκαιρίες.

Αυτά είναι βιωματικές καταστάσεις σε εμένα και πάνω στις οποίες έχει στηριχθεί όλο το οικοδόμημα της ένωσης με το Πνεύμα.

΄Ενα τυχαίο γεγονός που μου συνέβη σήμερα, με έκανε να φθάσω στο ιντερνετ και να το καταγράψω, σαν σημαντικό γεγονός για μένα και ίσως για κάποιους από εσάς!

Η αδερφή μου μού έδωσε να διαβάσω από ένα βιβλίο ένα απόσπασμα για την σημαντικότητα ορισμένων ζωδίων και τι σημαίνει αυτό για την ολοκλήρωση της θεϊκότητας του ανθρώπου (θα γράψω γι' αυτό στην ενότητα ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ).

Ξεφυλίζοντας το, έπεσα πάνω στην παρακάτω παράγραφο, που για μένα ήταν η απόλυτη επιβεβαίωση των όσων έχω βιώσει και αισθανθεί...

Αντιγράφω λοιπόν...

"....Σε έναν άνθρωπο, που το γήινο στοιχείο είναι πολύ ισχυρό αρχίζει η διαδικασία "κρυστάλλωσης".
΄Οταν αυτή η κρυστάλλωση φθάσει σε έναν ορισμένο βαθμό πυκνότητας και, όπως λέγεται, σκληρότητας, καταστρέφεται και διαλύεται εύκολα και τότε ο άνθρωπος προκαλεί την δική του καταστροφή. Αυτό οφείλεται στην ουσιαστικά υλιστική του φύση, καθώς και στα χτυπήματα της μοίρας, τα οποία δεν είναι παρά οι εντολές του νόμου του κάρμα.
...Η πρόοδος γίνεται αδύνατη με την υπάρχουσα μορφή, οπότε πρέπει να επιχειρηθεί κάποια κάθοδος στην κοιλάδα του πόνου, της απόγνωσης και του θανάτου, πριν επιδιωχθεί μια νέα αναρρίχηση στα ύψη..."

Από το βιβλίο "ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ" της Αλίκης Μπέϊλη (διδασκαλία από τον διδάσκαλο Θιβετιανό ή Τζβαλ Κουλ που ανήκει στην 2η ακτίνα ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ) - Εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ




΄Ετσι μπορούμε πιο εύκολα να εξηγήσουμε τον "νόμο του Κάρμα" και να αποφύγουμε την έννοια "τιμωρία" ή "ανταμοιβή", αφού εμείς και μόνο εμείς επιλέγουμε το στάδιο εξέλιξης στο οποίο μπορεί η ψυχή μας να ανταποκριθεί, σε μια ενσάρκωση.

Αυτό μας κάνει να κατανοούμε βαθύτερα τους "υλιστές", τους ανθρώπους που δεν μπορούν να συλλάβουν την θεϊκότητα του ανθρώπου και θεωρούν τον θεό εξωτερική δύναμη, αφήνοντας πάνω του την ζωή τους...και μέσα από αυτήν την επίγνωση μπορούμε να τους συγχωρέσουμε για τις αδυναμίες τους.

΄Οπως επίσης μπορούμε να βοηθήσουμε και εκείνους που αισθανόμαστε ότι βρίσκονται σε συγχυση με την επιλογή τους για αφύπνιση και μέσα από αρρώστειες και πόνο, προσπαθούν να αναρριχηθούν στο φως και να προσανατολιστούν στις αγνές επιλογές της ψυχής τους που τους φέρνει στην πνευματική τους ανέλιξη.

Βέβαια η βοήθεια δεν ορίζεται σε "οίκτο" ή "εξαναγκασμό", αλλά ουσιαστικά να στεκόμαστε σαν "φάροι" φωτός κοντά τους, δείχνοντας απλά και μόνο την κατεύθυνση...

και γράφω το σημαντικό μήνυμα του Τζβαλ Κουλ

Αναλογίσου την ρόδα της ψυχής σου. Συνέχισε το ταξίδι σου. Δεν είναι σημαντικό αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τα λόγια σου και την σοφία σου, ή τα παίρνει αλλιώς. Είναι σημαντικό να ακολουθείς την δική σου εσωτερική ύπαρξη, να καταλαβαίνεις και να ζεις σύμφωνα με την δική σου μοναδική αλήθεια και να βρίσκεις την ειρήνη μέσα σου. 'Οταν έχεις βρει την ειρήνη μέσα σου, το φως της ψυχής σου θα λάμψει μέσα από εσένα και θα δώσει και στους άλλους το παράδειγμα. Οι άνθρωποι που είναι έτοιμοι να το δουν, θα μαγνητιστούν από το φως σου και θα γίνεις γι’ αυτούς πηγή έμπνευσης.
Ο δρόμος της θεραπείας είναι ο δρόμος της αυτογνωσίας.»
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ο δρόμος της θεραπείας είναι ο δρόμος της αυτογνωσίας.»
Βάσω το ίδιο εχει γραφεί αρκετες φορές στο forum σε διαφορα θεματα,και χαίρομαι που το ξαναδιαβάζω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Galazia_Sfaira έγραψε:Βάσω το ίδιο εχει γραφεί αρκετες φορές στο forum σε διαφορα θεματα,και χαίρομαι που το ξαναδιαβάζω.
Kαι θα το γράφω όσο συμμετέχω σ' αυτό το φόρουμ με κάθε ευκαιρία...

Ειδικά σε όσους έχουν ρέικι ή θέλουν να πάρουν...

Για να ξέρουν τουλάχιστον τι "θεραπεύει" και να μην ψάχνονται!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

...Η πρόοδος γίνεται αδύνατη με την υπάρχουσα μορφή, οπότε πρέπει να επιχειρηθεί κάποια κάθοδος στην κοιλάδα του πόνου, της απόγνωσης και του θανάτου, πριν επιδιωχθεί μια νέα αναρρίχηση στα ύψη..."
αυτή είναι μία μεγάλη αλήθεια! Μακάρι όσοι βρίσκονται αυτή τη στιγμή "στην κοιλάδα του πόνου και του θανάτου" να αναγνωρίσουν άμεσα την ευκαιρία για άνοδο στα ύψη!

Φιλάκια και "καλό χειμώνα" γλυκιές μου υπάρξεις
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Bικάκι, επέστρεψαν και οι τελευταίοι ε? :D
Καλό χειμώνα λοιπόν και σε σένα :D

Η κοιλάδα του πόνου και του θανάτου έχει κι αυτή την σημασία της. Και φυσικά τον χρόνο παραμονής, που για τον καθένα μας είναι διαφορετικός.

Εγώ θα έλεγα, μακάρι να αντιληφθουν, όσοι βρίσκονται εκεί, ότι μόνο ο εαυτός τους έχει κάνει αυτή την επιλογή και δεν είναι η μαγική δύναμη του σύμπαντος που τους τιμωρεί.
Μακάρι να αντιληφθούν την αλήθεια αυτής της "κοιλάδας" και να μην θεωρήσουν ότι είναι συμφορές από το "υπερπέραν"...

Μόνο έτσι θα αντιληφθούν την ευκαιρία...
αλλιώς θα προσπεράσουν παρέα με τον φόβο.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Καλώς σας βρήκα

Μεγάλη αλήθεια αυτό που έγραψες Βάσω !
Εγώ θα έλεγα, μακάρι να αντιληφθουν, όσοι βρίσκονται εκεί, ότι μόνο ο εαυτός τους έχει κάνει αυτή την επιλογή και δεν είναι η μαγική δύναμη του σύμπαντος που τους τιμωρεί.
Όταν όμως βρίσκεσαι μέσα στην κοιλάδα τα πάντα είναι μπλοκαρισμένα σε τέτοιο βαθμό ώστε να είναι αδύνατη η επικοινωνία είτε με τον εαυτό σου είτε με τους άλλους.
Εαν προσπαθήσεις να ζητήσεις βοήθεια, εφόσον βέβαια φτάσεις στο στάδιο να συνειδητοποιήσεις την άνάγκη, οι πόρτες κλείνουν γιατί φοβούνται μήπως τους παρασύρεις στον όλεθρο.
Ελάχιστοι είναι οι τυχεροί που θα συναντήσουν τον <φάρο φωτός> και ακόμη πιο λίγοι αυτοί που συναντήσουν τον <φάρο> ο οποίος με καρτερία θα φροντίσει να είναι παρόν την στιγμή που θα είναι ανοιχτό το παραθυράκι στον άρρωστο.

Μήπως αυτός δεν είναι ένας από τους λόγους που στρεφόμαστε πχ στο reiki ???
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Επέτρεψέ μου Έλλη να δαφωνίσω. Οι πόρτες μπορεί να παραμένουν κλειστές για όσο διάστημα χρειαστεί (μέχρι στο τέλος να ανοίξουν και αυτές) αλλά ανοίγουν τόσα πολλά παράθυρα σιγά σιγά που στο χέρι μας είναι να τα δούμε και να τα αξιοποιήσουμε. Για μενα το ρέικι είναι ένα τέτοιο παράθυρο που άνοιξε και ευελπιστώ με τον καιρό να γίνει πόρτα. Και η βοήθεια είναι εκεί, αρκεί να την αντιληφθούμε
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλη μου καλως ήρθες πάλι! :D
΄Αντε να μαζευόμαστε πια...
εφόσον βέβαια φτάσεις στο στάδιο να συνειδητοποιήσεις την άνάγκη
Συνήθως οι άνθρωποι δεν συνειδητοποιούν έγκαιρα τα δεινά που προκαλούν στον εαυτό τους.
Εχω αντιληφθεί, ότι μερικοί μόνο βγαίνουν "κερδισμένοι" από αυτόν τον "άνισο" αγώνα. Και είναι αυτοί που θέλουν να φωτίσουν αυτήν την κοιλάδα, με πείσμα και επιμονή.
Είτε με το ρέικι, όπως πολύ σωστά λες, είτε με την αφοσιωση να γνωρίσουν όλα τα "σκοτεινά" μέρη του εαυτού τους, με όποιο κόστος.

Τα "σκοτεινά" μας μέρη τα σπρώχνουμε συνήθως ακόμα πιο βαθιά, ξεγελώντας τον εαυτό μας, ότι δεν υπάρχουν. Και αρχίζουμε να τα αναζητάμε στους άλλους και να τους "μισούμε" γι' αυτά που βλέπουμε σ' αυτούς.

Πολλοί λίγοι έχουν το κουράγιο να αρχίσουν από τον εαυτό τους. Γι' αυτό και τόσο έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των ανθρώπων.
Ορίζουν την ηθική τους, σύμφωνα με αυτό που θα ήθελαν να είναι και ξεχνούν πως είναι. Και αυτό που θα ήθελαν να είναι, είναι και το σημείο αναφοράς τους για να κρίνουν τους άλλους. Μα στην ουσία κρίνουν τον εαυτό που δεν γνωρίζουν, δυστυχώς!!!

Η κοιλάδα του πόνου, ο λαβύρινθος, το υπόγειο...είναι η ουσιαστική διαδρομή μας προς τον φωτεινό Εαυτό μας. Και το κατέβασμα εκεί, η ουσιαστική μας απόφαση να ζήσουμε πραγματικά και όχι με ψευδαισθήσεις ενός εαυτού που οι άλλοι μας "φόρτωσαν" χωρίς καν να μας ρωτήσουν.

Γι' αυτό εύχομα ξανά, να αντιληφθούν όλοι τον πραγματικο "φάρο" σ' αυτό το υπόγειο που δεν είναι άλλος από τον θεϊκο Εαυτό τους!

Οι υπόλοιποι "φάροι" απλά δείχνουν την διαδρομή...Το φως όμως μόνος του ο καθένας το "ανταμώνει", όταν το αποφασίσει!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οι υπόλοιποι "φάροι" απλά δείχνουν την διαδρομή...Το φως όμως μόνος του ο καθένας το "ανταμώνει", όταν το αποφασίσει!!!

ΚΑΙ
Ο δρόμος της θεραπείας είναι ο δρόμος της αυτογνωσίας.»
Ειναι ο μονος δρόμος για το ΦΩΣ.Οπως κι αν γραφεί όπως κι αν παρομοιαστεί! ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτογνωσία, ναι, αγαπημένη μου Καλλιόπη!
Αυτήν την λέξη όλοι την γνωρίζουν...
Γνωρίζουν όμως σε βάθος τι σημαίνει?

Ξέρουμε πάρα πολλά για την αυτογνωσία...όμως αλήθεια, κρατάμε τις αποστάσεις ασφαλειας από αυτήν...

Σ' αυτήν την διαδρομή πρέπει να ακυρώσουμε πολλά.
Πρέπει να ακυρώσουμε ακόμα και τους ίδιους τους γονεις μας!
Μόνο τότε μπορούμε να τους αγαπήσουμε βαθιά
΄Οταν κατανοήσουμε την δική τους "αγάπη" που τόσο πολύ μας έβαλε στην διαδικασία να θεωρούμε τον εαυτό μας κάτι άλλο, από αυτό που πραγματικά είναι.
΄Οταν κατανοήσουμε το πρότυπο "πατέρας" "μητέρα" και δούμε το μοντέλο αυτό πόσο πολύ εισχωρεί στην ζωή μας και την μετασχηματίζει σε "κοινωνική" ζωή.

Ξέρεις τι μαργαριτάρια ανακαλύπτεις, όταν αποφασίσεις να μπεις βαθιά στα κύταρά σου και να ανοίξεις τους "ασκούς του Αιόλου"???

Πονάει η αυτογνωσία, γι' αυτό, καλή μεν η λέξη, η πράξη όμως που εφαρμόζει την αλήθεια στην ζωή μας, μένει σε απόσταση. Είναι όπως το "μετέωρο" βήμα μεταξύ δύο μεγάλων γκρεμών. Σε ποιόν να πηδήξεις?
Σ' αυτόν που σε ρίχνει στην "μαύρη κοιλάδα" βίαια, ή σ' αυτόν που σε ρίχνει με επίγνωση? Στο μεν πρώτο νομίζεις ότι γίνεται ερήμην σου και πονάς, στο δε δεύτερο πονάς γιατί αναγνωρίζεις...
Διαλέγεις και παίρνεις...έτσι κι αλλιώς τον "πόνο" δεν τον γλιτώνεις.
Η διαφορά όμως είναι ότι μετά ξέρεις τι είναι η ζωή σου! Και ποιός είσαι εσύ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σ' αυτήν την διαδρομή πρέπει να ακυρώσουμε πολλά.
Πρέπει να ακυρώσουμε ακόμα και τους ίδιους τους γονεις μας!
Να σου πώ κάτι Βάσω μου;Οταν βρέθηκα να παλεύω μεσα μου για πολλα,εκείνο που με έσωσε και το λεω σε ολους ήταν ότι ΠΕΘΑΝΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ,κυρίως κι όχι τον πατερα μου.Ειπα μεσα μου θεώρήσε την πεθαμενη και κάνε ότι θα εκανες ,νοιώσε όπως θα ενοιωθες και λειτουργησε μεσα σου ΕΛΕΥΘΕΡΑ.
ΜΟυ χρειάστηκαν εξι περιπου μήνες.........μετα την λατρεψα και κεινη και τον πατερα μου.
Ναι θελει ν ασπασεις πολλα προτυπα,ολες σχεδον τις πεποιθήσεις που μας εμφυτεψαν πολιτεια ,θρησκεία,οικογενεια.
Θελει να δουμε τους εαυτους μας και να τους ανιχνευσουμε ας πουμε οταν ειμαστε ερωτευμενοι.Ποσα αληθεια τοτε μπορουμε να οραματιστουμε,να δημιουργήσοουμε,να πιστεψουμε,να βιώσουμε.Τα παντα μπορουμε όταν σπασουμε τα όρια.
Και κει αακριβως είναι η πεμπτουσία του Ερωτα,εκει λειτουργεί δημιουργικά.Σ εκανει να σπας τα όρια και να βλεπεις ένα αλλο εαυτο.Μα τελικά δεν ειναι ο άλλος,ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.
Κανεις δεν μας το εμαθε,κανεις δεν τους το έμαθε.Γιατι;
Γιατί αν ΑΥΤΟΓΙΓΝΩΣΚΟΜΕΘΑ τοτε το συστημα κινδυνεύει.
Αυτογνωσία σημαινει αμφισβήτηση,καταρριψη,μηδενισμό των πάντων και εκ νέου αναδόμηση και εύρεση των νέων ορίων,εύρεση των απείρων δυνατοτήτων!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτογνωσία σημαίνει να βρίσκεις τον εαυτό σου και κυρίως να γνωρίζεις γιατί είσαι εδώ!

Και ενώ στην αρχή είναι η διάλυση η κύρια διαδρομή, μετά γίνεται ενσωμάτωση και γνώση της ύλης! Εκεί αρχίζουν τα θαύματα!!!

Απέραντη κατανόηση για όλα, απέραντη αγάπη για όλα...ισορροπία και επίγνωση της ζωής, της ζωής σου.

Και αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι τίποτα δεν διαταράσσει την βαθιά γαλήνη, ούτε καν τα δάκρυα πια!

Οι δύσκολες στιγμές κρατάνε πραγματικά ένα δευτερόλεπτο!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ω ναι ναί ναι!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γειά σου ’ννα και ευχαριστώ για την απάντηση
Για μενα το ρέικι είναι ένα τέτοιο παράθυρο που άνοιξε
Συμφωνώ απόλυτα με ότι μου γράφεις αλλά .......
Η μεγάλη δυσκολία είναι μέχρι να φτάσεις στο σημείο να υποψιαστείς ότι υπάρχουν παράθυρα και τότε ανοίγει το πρώτο παραθυράκι της ελπίδας (εντελώς ξεχασμένο) και σε οπλίζει με δύναμη να παλέψεις με όποιον τρόπο επιλέξεις, όπως reiki.
Αυτό το πρώτο παράθυρο είναι <ο ’τλαντας> που επάνω του θα στηριχθούν οι υπόλοιπες προσπάθειες να βρεις το νήμα της ζωής σου και μπορείς να το ανοίξεις μόνο εσύ παρέα με τον εαυτό σου.
Από την στιγμή εκείνη και μετά έχεις χαράξει έναν δρόμο για να αρχίσεις να γνωρίζεις και να ανοικοδομείς τον εαυτό σου.

Εγώ όμως αναφερόμουνα στο διάστημα που έχεις πιάσει πάτο και σ' αυτούς που θα επιλέξουν να μείνουν κοντά σου για να σε παροτρύνουν να υποψιαστείς ότι υπάρχει και ότι μπορείς να το βρεις αυτό το παραθυράκι.



Γειά σου Βάσω,
με χαρά σας ξαναβρίσκω και με ελάχιστο χρόνο στην διάθεση μου.
Παρακαλώ συγχωρείστε με που αργώ να επικοινωνήσω.
Τα "σκοτεινά" μας μέρη τα σπρώχνουμε συνήθως ακόμα πιο βαθιά, ξεγελώντας τον εαυτό μας, ότι δεν υπάρχουν. Και αρχίζουμε να τα αναζητάμε στους άλλους και να τους "μισούμε" γι' αυτά που βλέπουμε σ' αυτούς.
Από προσωπική εμπειρία θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν ξεγέλασα τον εαυτό μου ότι δεν υπάρχουν, τα έσπρωξα βαθιά μέχρι να βρω την λύση έτσι ώστε να συνεχίσω να ζω. Δεν μίσησα ποτέ κανέναν αλλά και δεν προσπαθώ να βοηθήσω, μόνο δηλώνω την παρουσία μου όπου κρίνω ότι είναι απαραίτητη.
Χαίρομαι και αισθάνομαι πραγματική ανακούφιση με ανθρώπους που έχουν προχωρήσει περισσότερο από εμένα γιατί με βοηθούν να θέσω πιο υψηλούς στόχους αποδεικνύοντας συγχρόνως ότι είναι εφικτή η κατάκτησή τους.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χαίρομαι και αισθάνομαι πραγματική ανακούφιση με ανθρώπους που έχουν προχωρήσει περισσότερο από εμένα γιατί με βοηθούν να θέσω πιο υψηλούς στόχους αποδεικνύοντας συγχρόνως ότι είναι εφικτή η κατάκτησή τους.
Αγαπημένη μου ΄Ελλη, γι' αυτό τον ίδιο λόγο χαίρομαι και εγώ!

΄Οχι απαραίτητα γιατί με βοηθούν να θέσω υψηλούς στόχους, αλλά γιατί μου αποδεικνύουν συνέχεια ότι ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!!!
Το θέμα είναι, αν θέλουμε...

Μεταξύ "θέλω" και "εφαρμόζω", υπάρχει ένα τεράστιο κενό "φόβου"!!!
και αυτό δεν το αγνοώ...

΄Οταν λοιπόν είσαι στον πάτο -και σου μιλάω από δική μου εμπειρία- δεν ακούς εσύ ο ίδιος κανέναν!!!
Θεωρείς λοιπόν, επειδή εσύ δεν ακούς, ότι δεν υπάρχει δίπλα σου κανένας και όλοι έφυγαν από κοντά σου και δεν σε στηρίζουν...

΄Ομως Ελλη μου δεν είναι αλήθεια αυτό!!!

Θέλει κουράγιο από τους ανθρώπους να μοιραστούν το "σκοτάδι" τους. Και θάρρος και εμπιστοσύνη...Γι' αυτό το "εγώ" μας, χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε, θεωρεί ότι δεν είναι κανείς κοντά μας, για να καλύψει την δική του αδυναμία να εμπιστευθεί...και να μοιραστεί.

Το "εγώ"βρίσκει και δικαιολογίες γι' αυτό...δηλαδή μας αποτρέπει από το να μοιραστούμε, μήπως γίνουμε κουραστικοί...
Οι ευγένειες το μάραναν!!!!

Σαν "εγώ" θεωρώ την προσωπικότητα που δεν έχει αντιληφθεί ακόμα το ανώτερο επίπεδο Εαυτού!!!

΄Οταν το αντιληφθεί και "συνεργαστεί"΄, όταν ο Εαυτός είναι πια αυτοεκδηλούμενος, κατανοεί ο Ανθρωπος το "σκοτάδι" των άλλων, την έλλειψη εμπιστοσύνη τους, την μοναξιά τους, τον φόβο τους. ΄

Μετά το "μοιράζομαι" αποκτά ιδιαίτερο νόημα! Και ουσιαστικό θα έλεγα! ΄Ομως μην νομίζεις ότι μετά είναι όλα τέλεια...Το "μοιράζομαι" πολλές φορές στα μάτια των "ανίδεων" σημαίνει και διεκδικώ, ή δηλώνω ανωτερότητα.

Απλά, τότε δεν σε ενδιαφέρει τι σημαίνει για τους άλλους...αλλά τι νιώθεις και τι σημαίνει για σένα. Παρ' όλα αυτά, σου ομολογώ, είναι δύσκολο...

΄Οπως βλέπεις η αλληλεπίδραση μεταξύ μας είναι πάντα δυνατή, όσο και αν εσύ έχεις βγει "νικητής" από το σκοτάδι, πάντα θα υπάρχουν λόγοι για να ξαναμπεις...
Τα "μαργαριτάρια" άλλωστε δεν μαζεύονται μεμιάς ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”