Με τι επαγγελμα ασχολειστε;

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Καθότι γερμανοί, οι δύστυχοι, δεν γνώριζαν ότι στην Ελλάδα υπήρχε και ένα διαβολάκι, που τους τάραζε την ησυχία τους :D :D :D :D
  • Δηλαδη στη περιοδο της κατοχης ... ησουνα μαθητρια; :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 04 Αύγ 2007 8:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αφού συνήρθα από τα κλάμματα...σου λέω ένα μυστικό...

χάρη στην γλώσσα, γλύτωσα από το να με κάνουν σαπούνι!!!

Δούλευα μυστικά υπέρ των ελληνικών μυστικών υπηρεσιών, σαν την Καρέζη στο έργο (δεν θυμάμαι όμως πως το λένε, χαχαχα!)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Skapaneas έγραψε:Αγαπητε μου Pou Vriskomai?, αναρωτιεμαι ( σοβαρα αυτη τη φορα :wink: ) αν μια φραση δεν εχει ... πως το ειπες; α ναι!emoticons, δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι λιγο πειρακτικη;
To όνομα μου είναι θάνος. :D
Απολογούμαι για τους ξενόφερτους όρους αλλά βλέπεις Διαδίκτυο = Αγγλικά μιας που εκεί δημιουργήθηκε,
αναπτύχθηκε και συμφωνήθηκε συμβατικά κάποιες λέξεις,να σημαίνουν και να περιγράφουν κάποια πράγματα,έννοιες και καταστάσεις.
Βλέπεις, όσο πλούσια κι αν είναι η ελληνική γλώσσα,μερικές φορές στην προσπάθεια να μεταφράσουμε ή έστω να αποδώσουμε κατά προσέγγιση
μερικούς υπολογιστικούς όρους στα Ελληνικά,είναι περισσότερο από εύκολο να φτάσουμε στα όρια της γραφικότητας και σε σπανιότερες περιπτώσεις
ακόμα και της φαιδρότητας.

Για να απαντήσω όμως και στην ερώτηση σου,όχι. Προσωπικά,μόνο από ένα γραπτό,δεν μπορώ να διαχωρίσω εάν ένας άνθρωπος
τον οποίο δεν έχω δει ποτέ μου και δεν είμαι εις θέση να παρατηρήσω τις εκφράσεις του,τους μορφασμούς του,τις κινήσεις του σώματος του,
τα μάτια του,να πω με σιγουριά εάν η διάθεση του είναι περιπαιχτική,αλαζονική,επιθετική,ειρωνική,ευχάριστη ή ότι άλλο.

Δεν ξέρω τίποτα γι αυτόν και για τον τρόπο που αντιδρά.
Κάθε ένας έχει τις ιδιαιτερότητες του,νομίζω θα συμφωνήσεις σε αυτό και ως εκ τούτου θα ήταν λίγο αφελές εκ μέρους μου,
να μπορέσω να πω ότι ψυχολόγησα σωστά κάποιον μόνο από τα γραπτά του.Μην ξεχνάμε ότι ο γραπτός λόγος όσο δυνατός
κι αν είναι στον χειρισμό των λέξεων,παραμένει απρόσωπος και μπορεί να ερμηνεύεται κατά βούληση ακόμα και αναλόγως
του σε τι διάθεση βρισκόμαστε εμείς εκείνη τη στιγμή. Ίσως να μπορώ κατά προσέγγιση πάντα, μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις,
όταν μια αντίδραση που απορρέει μέσα από ένα γραπτό κείμενο ,είναι παραπάνω από εμφανής,
που στην δικιά μας περίπτωση δεν ήταν.Που ακόμα και αυτό,υπό συζήτηση είναι γιατί το τι είναι ολοφάνερο και το τι όχι,
πάλι ενδέχεται να είναι ευμετάβλητο από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Πέραν αυτού δεν είμαστε όλοι τόσο καλοί παρατηρητές και ερμηνευτές της ανθρώπινης ιδιοσυγκρασίας.Ακόμα και αν εσύ
τα έχεις καταφέρει,εγώ έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου.

Τέλος αν και μπορεί να σου φαίνεται αξιοπερίεργο,ναι μερικές
φορές ένα Emoticon μπορεί να κάνει την διαφορά.
Βλέπεις, προσωπικά μιλώντας,από τη στιγμή που δεν σε έχω απέναντι μου αλλά μιλάμε μέσω του διαδικτύου,
σε ένα Board φτιαγμένο από PHP κώδικα,λειτουργώ και κρίνω βάση κάποιων στοιχειωδών κανόνων λειτουργίας
του διαδικτύου,όπου ένας από αυτούς είναι ότι όταν θέλουμε να εκφράσουμε ένα αστείο ή μια περιπαιχτική διάθεση
ή γενικότερα ένα συναίσθημα,χρησιμοποιούμε ένα Emoticon και αυτό ακριβώς επειδή τον άλλον δεν τον έχουμε απέναντι μας
ώστε να διαπιστώσουμε κάτω υπό ποιο πρίσμα λέει ότι λέει.Αυτός είναι μονάχα ένας άγραφος κανόνας.Υπάρχουν πολλοί.
Όπως λόγου χάρη ότι όταν γράφουμε με κεφαλαία,στην γλώσσα του διαδικτύου είναι σαν να φωνάζουμε και η λίστα συνεχίζεται...
Τι πιο φυσικο να πεις:
Και να 'τανε μονο μια η αδυναμια, καλα θα ητανε...
Εδω κινδυνευουμε να τιναξουμε τα μαθηματικα στον αερα, αν αρχισουμε και τις μετραμε...
Εδώ με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω εντόνως.
Δηλαδή τι ακριβώς μου λες; Ποιος ορίζει το "πιο φυσικό;"
Ποιος το κρίνει αυτό; και σε συνάρτηση με τι; με τα δικά σου κριτήρια;

Γιατί με τα δικά μου,αυτό δεν ήταν ότι πιο φυσικό.
Είδες όμως,τι μπορεί να επιφέρει,αν κάθομαι και γίνομαι υπεραναλυτικός και αναλύω την κάθε σου πρόταση;
Μπαίνουμε σ' έναν φαύλο κύκλο από τον οποίο δεν υπάρχει διαφυγή.
Η μία αντιπαράθεση μπορεί να φέρει την άλλη,ενώ τα νοήματα να εμπλακούν σε τέτοιο σημείο,ώστε η κουβέντα να ξεφύγει τελείως.

Παρόλα αυτά,σκέψου πως ο κάθε ένας έχει το δικό του χιούμορ,
την δικιά του σκέψη,την δικιά του ιδιοσυγκρασία,την δικιά του κουλτούρα,τον δικό του τρόπο άμυνας αν θέλεις κ.ο.κ.
Οπότε,συνετό θα ήταν να μην κρίνουμε εξ ιδίων, με μόνο γνώμονα έναν εγωκεντρικό άξονα του πως θα αντιδρούσαμε εμείς.
Σε αυτό το Forum υπάρχουν λογιών λογίων άνθρωποι,όπου ο κάθε ένας έχει την δικιά του ιδιαιτερότητα
η οποία ακόμα κι αν μας βρίσκει αντίθετους,οφείλουμε να την σεβαστούμε.Το έχουν πει άλλοι αυτό πολύ πριν από εμένα,βλέπε Βολτέρος.

Όσο για τα μαθηματικά μην φοβάσαι,ίσως είναι τα μόνα που δεν πρόκειται να τιναχτούν ποτέ στον αέρα. :D
Μηπως εχεις τιποτα απωθημενα απο το σχολειο; ( :lol: : για να μη το περεξηγησεις παλι )
και ποιος δεν έχει skapanea μου και ποιος δεν έχει... :P
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε:
Μηπως εχεις τιποτα απωθημενα απο το σχολειο; ( :lol: : για να μη το περεξηγησεις παλι )
και ποιος δεν έχει skapanea μου και ποιος δεν έχει... :P
Σωστα!
Ακομα κι εγω εχω απωθημενα με τον εαυτο μου τωρα, οταν τον βλεπω ως εκπροσωπο του σχολειου ...
Σκεψου οι μαθητες...

Και στα περισσοτερα απο τα παραπανω εχεις δικιο...
Οποτε ας παραμεινουμε στα σοβαρα... :?
Και αν χρειαστει να κανουμε και κανενα "παρεξηγησιμο" αστειο, ας χρησιμοποιουμε τα Emoticons.
Εγω δηλαδη γιατι οι αλλοι δεν φαινεται να δημιουργουν προβλημα... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 03 Αύγ 2007 2:37 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:χαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
χχαχαχαχχαχαχχαχαχαχα
Βασω, κοντυνε... λιγο το γελιο σου παραπανω, για να φτιαξει η εικονα :) :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: Λογοκρισία και στο γέλιο???


Καλά :D Το διόρθωσα!!! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Εντελώς τυχαία ανακάλυψα το θέμα εργασία.
’λλη μια σύμπτωση ?

Τα τελευταία 20 χρόνια ασχολούμαι με τον κόσμο της μόδας.
Σπούδασα γεωλογία άλλά δεν έχει καμμία σημασία γιατί δεν εργάστηκα ποτέ στον κλάδο μου.
Τώρα πια έχω δική μου επιχείρηση που ασχολείται με παραγωγές φωτογραφήσεων μόδα, διαφήμιση κλπ
Σε όσους ασχολούνται με διαφήμιση και φωτογραφήσεις θα μπορούσα να κάνω μια παρουσίαση εφόσον το επιθυμούν.

Ετοιμάζομαι να καταθέσω αίτηση για το πρόγραμμα του ΕΟΜΜΕΧ <ανάπτυξη της γυναικείας απασχόλησης και επιχειρηματικότητας>.
Σύμφωνα με τον κανονισμό στου ΕΟΜΜΕΧ χρειάζομαι σύμβουλο επιχειρήσεων ή workshop από τις εταιρίες που είναι εγγεγραμμένες στους θεματικούς συμβούλους του ΕΟΜΜΕΧ
Δεν θα αναφέρω την ιδέα γιατί πρόκειται για κάτι καινούργιο που δεν υπάρχει ακόμη στην Ελλάδα.
Εαν όμως κάποιος ενδιαφέρεται για συνεργασία σχετικά με την επιδότηση θα μπορούσα να του δώσω τις απαραίτητες πληροφορίες.

Ο στόχος μου είναι να δημιουργήσω καινούργια απασχόληση η οποία να μου αφήνει περισσότερο ελεύθερο χρόνο έτσι ώστε να μπορέσω να σχοληθώ με πράγματα πιο σημαντικά για μένα.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Έλλη Καραλή έγραψε:Ο στόχος μου είναι να δημιουργήσω καινούργια απασχόληση η οποία να μου αφήνει περισσότερο ελεύθερο χρόνο έτσι ώστε να μπορέσω να σχοληθώ με πράγματα πιο σημαντικά για μένα.
Δηλαδη;

Ποσο "καινουργια";

Και με τις προϋποθεσεις;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πες μας βρε Ελλη μου σε παρακαλώ............
Κι εγω ενδιαφέρομαι για κάτι αλλά ακόμα δεν μου είναι σαφές....
Ποιός ξερει όμως ..μπορεί εσύ να με ξεμπλοκάρεις.
Αντε πες κατι παραπάνω.
Οσον αφορά τον ελευθερο χρόνο θα συμφωνήσω μαζί σου.
Εργαζομαστε για να ζουμε και δεν ζουμε για να εργαζόμαστε.
Φιλιά!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγώ τι να σας πω, σπούδασα τρία χρόνια σκηνογραφία και ενδυματολογία θεάτρου και δούλεψα στα μμε 5 συναπτά έτη!Τα χρήματα που έπερνα δεν μου έφταναν ούτε για τα τσιγάρα μου(κάπνιζα τότε) και οι ώρες που δούλευα ήταν παρα πολλές!Αποφάσισα λοιπόν να σπουδάσω Αγγλική Φιλιλογία με σκοπό τη διδασκαλία της γλώσσας, έκανα σεμινάρια στην Ελλάδα και πήγα Αμερική, απο τότε δούλευα για χρόνια ως καθηγίτρια Αγγλικών και τα παράτησα πριν 1 χρόνο για να ακολουθήσω το δρόμο της ψυχής μου!Ασχολούμε αποκλειστικά με το Ρέικι και μετακόμισα το Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη για να δοθεί μέσα απο μένα η ευκαιρία στον κόσμο της συμπρωτεύουσας να έρθουν σε επαφή με όλα αυτά που στην Αθήνα πλέον είναι δοσμένα απλόχερα!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Παροχή υπηρεσιών μέσω διαδικτύου η οποία θα προσαρμοστεί στις ανάγκες της σημερινής Ελληνικής οικογένειας.
Όχι πωλήσεις αλλά πληροφορίες και επαφές με άτομα.
Περισσότερα δεν μπορώ να γράψω στο forum.
Δεν υπάρχει αυτή η υπηρεσία προς το παρόν και δεν έχω κατοχυρώσει την ιδέα.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε ζηλευω και χαμογελώ Δωρα μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Έλλη Καραλή έγραψε:Παροχή υπηρεσιών μέσω διαδικτύου η οποία θα προσαρμοστεί στις ανάγκες της σημερινής Ελληνικής οικογένειας.
Όχι πωλήσεις αλλά πληροφορίες και επαφές με άτομα.
Περισσότερα δεν μπορώ να γράψω στο forum.
Δεν υπάρχει αυτή η υπηρεσία προς το παρόν και δεν έχω κατοχυρώσει την ιδέα.
Με ενδιαφερει αμεσα, απολυτα και ολοκληρωτικα το ζητημα

Και μπορω να εγγυηθω προσωπικα τον σεβασμο μου σε οτι εμπιπτει στη σφαιρα της ιδεας σου

Υπαρχει και το καναλι των προσωπικων μηνυματων

Περιμενω

Την περασμενη εβδομαδα πηγα στον Ο.Β.Ι. ( Οργανισμος Βιομηχανικης Ιδιοκτησιας ) για να ζητησω ( οπως και ελαβα ) πληροφοριες για την κατοχυρωση ιδεων και την αποκτηση Δ.Ε. ( διπλωματος ευρεσιτεχνιας )
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εγω συνεχίζω να χαμογελώ,αλλά δεν ξερω γιατί!
Για συνεχείστε παρακαλώ.....αυτό δεν ειναι φορουμ αυτό ειναι......η τελεια συγρονικότητα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”