ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Βάσω έγραψε:Η επιβίωση μπορεί να κυλάει ομαλά στην ζωή μας… με τα σκαμπανεβάσματα της εννοείται, όμως κανείς δεν είπε ότι εδώ ήρθαμε μόνο για να επιβιώσουμε σαν είδος. Κάτι σε κατσαρίδα μου θυμίζει αυτό!

Και όσο η ανθρωπότητα συμπεριφέρεται σαν κατσαρίδα, τότε συνεχώς θα βρίσκονται νέα όπλα για να την εξοντώνουν, και θα επιβιώνει συνεχώς, αντέχοντας ολοένα και περισσότερο τα νέα όπλα που την εξοντώνουν…
Είναι Νόμος!
@};- @};- @};-
Μάνος έγραψε:Και αυτό γιατί στην τελική η αγάπη δεν κάνει διακρίσεις, δεν την νοιάζει που μένεις, τι μισθό έχεις, τι αμάξι οδηγείς... Την αγάπη δεν την ενιδαφέρει η οποιαδήποτε σύγκριση! Είναι ανιδιοτελής, δεν έχει στερεότυπα δεν έχει όρια, μέτρα, σύνορα και σταθμά! Βρίσκεται εδώ, ανάμεσα μας!
:cry: @};- >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μανούλη! @};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Πόνος είναι να βλέπεις πως έγινες, αλλά νομίζω μεγαλύτερος πόνος για την Ζωή ενός ανθρώπου είναι να κάνει πως δεν πονάει... να υποκρίνεται... Γιατί η Ψυχή του ξέρει, όσα το «εγώ» του δεν θέλει να αντιληφθεί και εκεί είναι όλη η Ουσία της υποκρισίας... Ότι δεν γλιτώνεις τίποτα τελικά, με το να κάνεις ότι δεν έχεις πόνο και όλα είναι καλά ή να γίνονται άσχημα ξαφνικά…
Να αντέχουμε συνεχώς ότι μας εξοντώνει και απλά να γκρινιάζουμε γιατί χάσαμε τήν κοινωνική πρόνοια...Την Θεία Πρόνοια που χάσαμε μέσα μας την έχει κανείς αντιληφθεί ή μπα?
:-( @};- :x :x





Μανούλη... @};- :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Βασούλα, Μανώλη μου >:d< Με εμπνέει το να διαβάζω τέτοιους διαλόγους :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Πόνος είναι να βλέπεις πως έγινες, αλλά νομίζω μεγαλύτερος πόνος για την Ζωή ενός ανθρώπου είναι να κάνει πως δεν πονάει... να υποκρίνεται... Γιατί η Ψυχή του ξέρει, όσα το «εγώ» του δεν θέλει να αντιληφθεί και εκεί είναι όλη η Ουσία της υποκρισίας... Ότι δεν γλιτώνεις τίποτα τελικά, με το να κάνεις ότι δεν έχεις πόνο και όλα είναι καλά ή να γίνονται άσχημα ξαφνικά…
:cry: @};- @};-


Είμαστε Άνθρωποι του Φωτός…Νομίζω ότι για τους περισσότερους αυτό είναι μια ελπίδα...Σαν κανείς να μην το πιστεύει στην ουσία του...Κάτι σαν το "όλοι άγγελοι είμαστε, αλλά πέσαμε από αυτήν την κατάσταση"...Πιο βλακεία πεθαίνεις, δηλαδή...Γι' αυτό ΄και η Αγάπη έχει γίνει θεωρία...Γιατί αυτό που πιστεύεις ή ονειρεύεσαι, αν δεν έχει γίνει Αλήθεια, θα σε ξυπνάει πάντα ένας εφιάλτης.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Μανουκο μου :* :x >:d<
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από lazaros »

Μανος έγραψε:...Και είμαι τυχερός που κάθε που σας "συναντάω" από απόσταση, την εισπράττω!!!
Ευλογία, ευλογία και πάλι ευλογία που βρισκομαι κι εγώ εδώ μαζί σας, μοιράζομαστε τις σκέψεις μας, τα γέλια μας, τα δάκρυα μας...
Μόνο για σήμερα σας ευχαριστώ!!!
:x :x :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};- @};- @};-
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Giotoula »

Μανούλη :x :x >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από elenaki »

Πόνος είναι να βλέπεις πως έγινες, αλλά νομίζω μεγαλύτερος πόνος για την Ζωή ενός ανθρώπου είναι να κάνει πως δεν πονάει... να υποκρίνεται... Γιατί η Ψυχή του ξέρει, όσα το «εγώ» του δεν θέλει να αντιληφθεί και εκεί είναι όλη η Ουσία της υποκρισίας... Ότι δεν γλιτώνεις τίποτα τελικά, με το να κάνεις ότι δεν έχεις πόνο και όλα είναι καλά ή να γίνονται άσχημα ξαφνικά…
:cry: @};-
Είμαστε Άνθρωποι του Φωτός…Νομίζω ότι για τους περισσότερους αυτό είναι μια ελπίδα...Σαν κανείς να μην το πιστεύει στην ουσία του...Κάτι σαν το "όλοι άγγελοι είμαστε, αλλά πέσαμε από αυτήν την κατάσταση"...Πιο βλακεία πεθαίνεις, δηλαδή...Γι' αυτό ΄και η Αγάπη έχει γίνει θεωρία...Γιατί αυτό που πιστεύεις ή ονειρεύεσαι, αν δεν έχει γίνει Αλήθεια, θα σε ξυπνάει πάντα ένας εφιάλτης.

Πως κατάντησαμε κατσαρίδες, ακόμα αναρωτιέμαι… Να αντέχουμε συνεχώς ότι μας εξοντώνει και απλά να γκρινιάζουμε γιατί χάσαμε τήν κοινωνική πρόνοια...Την Θεία Πρόνοια που χάσαμε μέσα μας την έχει κανείς αντιληφθεί ή μπα?
Βασουλα μου.. @};- :x :x :x
Όμως όχι άλλες μετριότητες στη ζωη μου. Ούτε καν τον καφέ μου!!! Μέχρι τώρα που δεν ξέραμε, ναι, είχαν μερίδιο ευθύνης οι άλλοι. Αυτοί τα κάναν όλα! Εμείς οι αθώοι. ... Όμως πόσο αθώοι είμαστε όταν επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά ακόμα και τώρα που γνωρίζουμε; ...Άρα μια κατσαρίδα, επιλέγει να είναι κατσαρίδα, ενώ πολύ απλά μπορεί να αφήσει την ψυχή της να ανθίσει και μαζί με αυτή θα ανθίσει και όλος ο κόσμος γύρω της. Το Φως θα διαχέεται από παντού....(!)

Δεν είναι εύκολο, το ξέρω... Μάλλον, το φαντάζομαι... Αλλά ρε παιδιά, έχω καταλάβει πως αξίζει τον κόπο και πως όσο είμαστε Μαζί όλα θα γίνουν δυνατά, ακόμα και τ' αδύνατα!!! Η βοήθεια που υπάρχει μέσα σε αυτό το φόρουμε από και προς όλους είναι πραγματικά πολύτιμη! ...Και αυτό γιατί στην τελική η αγάπη δεν κάνει διακρίσεις, δεν την νοιάζει που μένεις, τι μισθό έχεις, τι αμάξι οδηγείς... Την αγάπη δεν την ενιδαφέρει η οποιαδήποτε σύγκριση! Είναι ανιδιοτελής, δεν έχει στερεότυπα δεν έχει όρια, μέτρα, σύνορα και σταθμά! Βρίσκεται εδώ, ανάμεσα μας!
Μανο.. @};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Αγκαλίτσες πολλές για όλα τα παιδάκια!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Ο συναισθηματικός μας κόσμος είναι ο πλούτος μας…

Είναι αυτό το πεδίο που μας κάνει ανθρώπινα Όντα και αληθινούς ως προς την Φύση των συναισθημάτων μας, μας δίνει χώρο να βιώνουμε την εμπειρία μας στην Φυσική μας Ζωή, να νιώθουμε περισσότερα πράγματα, από όσα οι αισθήσεις μας αντιλαμβάνονται.
Πως έγινε ο συναισθηματικός μας κόσμος όμως…

Γεμάτος τραύματα, πληγές και μπλοκαρισμένα συναισθήματα, που δεν πρόλαβαν να γίνουν Αγάπη...

Από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνου να γίνει το Είναι μας μπάχαλο…
καταλαβαίνω και τον πόνο των ανθρώπων, όταν ανακαλύπτουν το πόσο άθλιο και παγωμένο έχουν αφήσει τον συναισθηματικό τους κόσμο, έρμαιο, λες και δεν ανήκει σ' αυτούς, αλλά σε κάποιους άλλους...
Μάνος έγραψε: Πως όμως να μην συμβεί αυτό όταν:
- Έχεις μάθει να άγεσαι και να φέρεσαι βάσει των στερεοτύπων και των προγραμματισμών που στην τελική έχουν γίνει ένα με σενα, τόσο που δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις πια από τα πραγματικά σου θέλω, τις ανάγκες σου και το ποιός πραγματικά είσαι
- Έχεις γαλουχηθεί σε ένα περιβάλλον που μια ζωή πάλευες να αποδείξεις πόσο άξιος είσαι και ερχόσουν αντιμέτωπος με την όποια επίκρηση και αμφισβήτηση από εκείνους που λέγαν πως σε αγαπάνε
- Έχεις μεγαλώσει σε μια οικογένεια που αναζητάς την επιβεβαίωση τους, μόνο και μόνο για να πάρεις λίγο ύψος και να νιώσεις καλά με τον εαυτό σου: ότι με αποδέχονται, άρα με αγαπάνε. Ναι αλλά για να σε αγαπάνε εσύ πρωτίστως θα πρέπει να έχεις κάτι θυσιάσει στο βωμό της αγάπης αυτής
- Έχεις γνωρίσει από την παιδική ηλικία την σύγκριση με τα άλλα αδέρφια - παιδάκια, αδιαφορώντας για το γεγονός πως ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός για αυτό που είναι με τα ελλατώματα και τα προτερήματα του.

Μέχρι τώρα που δεν ξέραμε, ναι, είχαν μερίδιο ευθύνης οι άλλοι. Αυτοί τα κάναν όλα! Εμείς οι αθώοι. ... Όμως πόσο αθώοι είμαστε όταν επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά ακόμα και τώρα που γνωρίζουμε;
Και αυτό γιατί στην τελική η αγάπη δεν κάνει διακρίσεις, δεν την νοιάζει που μένεις, τι μισθό έχεις, τι αμάξι οδηγείς... Την αγάπη δεν την ενιδαφέρει η οποιαδήποτε σύγκριση! Είναι ανιδιοτελής, δεν έχει στερεότυπα δεν έχει όρια, μέτρα, σύνορα και σταθμά! Βρίσκεται εδώ, ανάμεσα μας!

...Και είμαι τυχερός που κάθε που σας "συναντάω" από απόσταση, την εισπράττω!!!
Ευλογία, ευλογία και πάλι ευλογία που βρισκομαι κι εγώ εδώ μαζί σας, μοιράζομαστε τις σκέψεις μας, τα γέλια μας, τα δάκρυα μας...
Μόνο για σήμερα σας ευχαριστώ!!!
ενα και ενα ολα οσα διαβασα.. Ευχαριστω και τους δυο σας :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από eirini »

Πόνος είναι να βλέπεις πως έγινες, αλλά νομίζω μεγαλύτερος πόνος για την Ζωή ενός ανθρώπου είναι να κάνει πως δεν πονάει... να υποκρίνεται... Γιατί η Ψυχή του ξέρει, όσα το «εγώ» του δεν θέλει να αντιληφθεί και εκεί είναι όλη η Ουσία της υποκρισίας... Ότι δεν γλιτώνεις τίποτα τελικά, με το να κάνεις ότι δεν έχεις πόνο και όλα είναι καλά ή να γίνονται άσχημα ξαφνικά…
Η ζωή μου όλη.... Μια ζωή να προσπερνάω καταστάσεις, να τις θάβω βαθειά μέσα μου, να μην επιτρέπω στον εαυτό μου να βιώσει θλιψη ή να μη το δείξει στους άλλους.... Η "δυναμική" Ειρηνη...ακόμα και τώρα που γράφω, μου βγαίνει το "μη δει κανένα μάτι τις αδυναμίες μου"..... πφφφφ... κουράστηκα.... γιατί όπώς σωστά λες, η ψυχή μου ξέρει.... και να σου μετά σου σκάνε όλα μαζί και δεν ξέρεις από που να το μαζέψεις....και όχι τίποτε άλλο αναρωτιέσαι κιόλας τι έπαθες, ενώ δεν ήσουν έτσι.... :?
Η επιβίωση μπορεί να κυλάει ομαλά στην ζωή μας… με τα σκαμπανεβάσματα της εννοείται, όμως κανείς δεν είπε ότι εδώ ήρθαμε μόνο για να επιβιώσουμε σαν είδος. Κάτι σε κατσαρίδα μου θυμίζει αυτό!

Και όσο η ανθρωπότητα συμπεριφέρεται σαν κατσαρίδα, τότε συνεχώς θα βρίσκονται νέα όπλα για να την εξοντώνουν, και θα επιβιώνει συνεχώς, αντέχοντας ολοένα και περισσότερο τα νέα όπλα που την εξοντώνουν…
Τη μέρα που το ανέβασες, βρήκα κατσαρίδα στο σπίτι.... πόσο τυχαίο? :?
Είμαστε Άνθρωποι του Φωτός…Νομίζω ότι για τους περισσότερους αυτό είναι μια ελπίδα...Σαν κανείς να μην το πιστεύει στην ουσία του...Κάτι σαν το "όλοι άγγελοι είμαστε, αλλά πέσαμε από αυτήν την κατάσταση"...Πιο βλακεία πεθαίνεις, δηλαδή...Γι' αυτό ΄και η Αγάπη έχει γίνει θεωρία...Γιατί αυτό που πιστεύεις ή ονειρεύεσαι, αν δεν έχει γίνει Αλήθεια, θα σε ξυπνάει πάντα ένας εφιάλτης.

Πως κατάντησαμε κατσαρίδες, ακόμα αναρωτιέμαι… Να αντέχουμε συνεχώς ότι μας εξοντώνει και απλά να γκρινιάζουμε γιατί χάσαμε τήν κοινωνική πρόνοια...Την Θεία Πρόνοια που χάσαμε μέσα μας την έχει κανείς αντιληφθεί ή μπα?
:-(

Μάνο >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Βασούλα :x :x :x
Μανούλη :x :x >:d< >:d<
Παιδάκια >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”