Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτό μα

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτό μα

Δημοσίευση από Annoula »

έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτό μας!

Μια αποκαλυπτική έρευνα έλαβε δημοσιότητα. Ο σύγχρονος άνθρωπος είναι τόσο απορροφημένος στον εξωτερικό κόσμο και τόσο αποκομμένος από τον εσωτερικό του κόσμο που θα προτιμούσε να υποβληθεί σε ηλεκτροσόκ, παρά να καθίσει μόνος του με τις σκέψεις του για μόλις 15 λεπτά…

Σάρλοτσβιλ, Πενσιλβάνια
Πολλοί άνθρωπο, και ειδικά άνδρες, φαίνεται ότι προτιμούν να υποβάλλουν τον εαυτό τους σε ένα επώδυνο ηλεκτροσόκ παρά να μείνουν άπραγοι σε ένα δωμάτιο για 15 λεπτά, δείχνει μελέτη ψυχολόγων στο Science. Τα ευρήματα, λένε οι ερευνητές, δείχνουν ότι συχνά νιώθουμε άβολα με τις ίδιες μας τις σκέψεις, και στρεφόμαστε στον εξωτερικό κόσμο για ανακούφιση.

Ο κοινωνικός ψυχολόγος Τίμοθι Ουίλσον στο Πανεπιστήμιο της Βιρτζίνια στο Σάρλοτσβιλ δηλώνει ότι ξεκίνησε τη μελέτη πιστεύοντας ότι οι άνθρωποι θα απολάμβαναν την παρέα του εαυτού τους.

«Έχουμε αυτόν τον γιγάντιο εγκέφαλο, γεμάτο ευχάριστες αναμνήσεις, ο οποίος έχει την ικανότητα να λέει ιστορίες και να πλάθει φαντασιώσεις. Πιστεύαμε ότι [η μοναχική περισυλλογή] ήταν κάτι που ο κόσμος θα απολάμβανε» σχολιάζει σε ανακοίνωσή του.

Στα πρώτα από τα 11 πειράματα της μελέτης, ο Ουίλσον και οι συνεργάτες του ζήτησαν από φοιτητές να παραδώσουν το κινητό τηλέφωνο, τα χαρτιά και τα στιλό που είχαν πάνω τους και να περάσουν έξι έως 15 λεπτά σε ένα δωμάτιο με ελάχιστα έπιπλα. Μπορούσαν είτε να σκεφτούν ένα θέμα της επιλογής τους είτε να επιλέξουν ένα θέμα από μια λίστα. Σε όλες τις περιπτώσεις, όμως, περίπου οι μισοί από τους 409 εθελοντές δήλωσαν ότι δεν απόλαυσαν την εμπειρία.

Οι ερευνητές αποφάσισαν να δώσουν στους φοιτητές άλλη μια ευκαιρία να κάνουν παρέα τον εαυτό τους, οπότε επανέλαβαν το πείραμα δίνοντας στους συμμετέχοντες τη δυνατότητα να λάβουν μέρος από το σπίτι. Τα αποτελέσματα όμως δεν άλλαξαν, και το ένα τρίτο των εθελοντών παραδέχτηκε αργότερα ότι έκανε ζαβολιά και δεν ακολούθησε πιστά τις οδηγίες.

Τα αποτελέσματα δεν άλλαξαν ακόμα και όταν το πείραμα επαναλήφθηκε με εθελοντές μεγαλύτερης ηλικίας από την εκκλησία ή τη λαϊκή αγορά.

Το πιο δραματικό αποτέλεσμα ήρθε όταν οι ερευνητές υπέβαλαν τους εθελοντές σε ένα αρκετά επώδυνο ηλεκτροσόκ -τόσο επώδυνο ώστε τρεις στους τέσσερις δήλωναν ότι θα πλήρωναν για να το αποφύγουν στο μέλλον. Κι όμως, όταν κλήθηκαν να μείνουν μόνοι στο δωμάτιο, πολλοί πάτησαν το κουμπί της ηλεκτροπληξίας.

Οι άνδρες φαίνεται ότι είναι λιγότερο πρόθυμοι να χαθούν στις σκέψεις τους, καθώς σχεδόν επτά στους δέκα πάτησαν το κουμπί, κάτι που συνέβη με μόλις μία στις τέσσερις γυναίκες.

Παρά τη διαφορά ανάμεσα στα δύο φύλλα, η απροθυμία των εθελοντών να μείνουν μόνοι με τον εαυτό τους εντυπωσίασε τον Δρ Ουίλσον.

Όπως σχολιάζει ο ίδιος στο δικτυακό τόπο του Science, τα ευρήματα δείχνουν να οφείλονται σε έναν συνδυασμό ανίας και αδυναμίας ελέγχου των σκέψεών μας. «Νομίζω ότι το μυαλό μας είναι φτιαγμένο να ασχολείται με τον κόσμο. Όταν δεν του δίνουμε κάτι να εστιαστεί είναι δύσκολο να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε» λέει.

Ο ίδιος θεωρεί ότι οι εθελοντές των πειραμάτων θα είχαν περάσει καλύτερα αν είχαν εκπαιδευτεί στο διαλογισμό ή σε τεχνικές χαλάρωσης και εστίασης της σκέψης.

Το περιεχόμενο των σκέψεων φαίνεται εξάλλου να έχει αρκετά μεγάλη σημασία, αφού οι συμμετέχοντες που δήλωσαν ότι απολαμβάνουν την ονειροπόληση ήταν πιθανότερο να μείνουν ικανοποιημένοι με τη μοναξιά τους.

«Ενθουσιασμένος» με τα ευρήματα της μελέτης δηλώνει και ο Μάθιου Κίλινγκσγουορθ του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Σαν Φρανσίσκο, ο οποίος είχε καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσματα στις δικές του μελέτες.

Όπως είπε στο Science, «όταν οι άνθρωποι περνούν το χρόνο τους μέσα στο κεφάλι τους νιώθουν πολύ λιγότερο ευτυχισμένοι».

Πηγή:http://enallaktikidrasi.com
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-(
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Τραγικό :-(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Μάνος »

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Οι άνδρες φαίνεται ότι είναι λιγότερο πρόθυμοι να χαθούν στις σκέψεις τους, καθώς σχεδόν επτά στους δέκα πάτησαν το κουμπί, κάτι που συνέβη με μόλις μία στις τέσσερις γυναίκες.

Παρά τη διαφορά ανάμεσα στα δύο φύλλα, η απροθυμία των εθελοντών να μείνουν μόνοι με τον εαυτό τους εντυπωσίασε τον Δρ Ουίλσον.
Αυτό εμείς δεν έχουμε ανάγκη να μας το πουν οι έρευνες και οι ψυχολόγοι..

Έχουμε τη Βασούλα.. :* :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Δημητρούλα μου...

Γνωρίζεις μια περιοχή καλά, όταν έχεις μάθει να κινείσαι με ασφάλεια μέσα στους δρόμους της...Όταν πια δεν χάνεσαι, αλλά ξέρεις απ' έξω κάθε αδιέξοδο, μα και κάθε έξοδο, κάθε σύνδεση με μια άλλη περιοχή, κάθε δρομάκι που μπορεί να σε βγάλει σε κεντρικές αρτηρίες...¨Οταν μπορείς να προβλέπεις που θα συμβεί το μποτιλιάρισμα και το αποφεύγεις, όταν ξέρεις ποιό φανάρι ανάβει γρήγορα ή αργά, που είναι επικίνδυνη μια στροφή, που είναι ολισθηρός ο δρόμος, που μαζεύει νερά...

Και αν έρθει κάποιος ξένος σ' αυτήν την περιοχή και σε ρωτήσει πως να βγει στο τάδε σημείο, του δίνεις τις πληροφορίες που χρειάζεται, όσο πιο ξεκάθαρα μπορείς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις εσύ το αυτοκίνητό του...
Αν δεν έχει καταλάβει τις οδηγίες θα χαθεί...Και θα ξαναρωτήσει...και θα ξαναχαθεί και θα ξαναρωτήσει... Είναι ξένος στην περιοχή, δεν έχει ενδιαφέρον να την μάθει...
Μαθαίνεις μια περιοχή μόνο αν έχεις ενδιαφέρον να την γνωρίσεις καλά...

έτσι είναι και η "περιοχή" του Εαυτού μας...

Μαθαίνεις να Ζεις μέσα του, με ασφάλεια μόνο όταν τον γνωρίσεις καλά...Όταν αυτό γίνει αυτονόητη ανάγκη και όχι υποχρεωτική διέλευση από την περιοχή του, για να πας σε ένα άλλο σημείο, δεν νομίζω να χαθείς ποτέ...

Το ότι ξέρω εγώ την περιοχή, δεν λέει τίποτα...
Εσύ οδηγείς καρδούλα...

Ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος έτσι ώστε να χρειάζεται να παίρνει οδηγίες σε όλη του την ζωή...




>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

πω πω Βασούλα μου :cry: το εγχειρίδιο...

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Vasoula »

καταλαβαίνεις όμως τι κάνεις στον Εαυτό σου, όταν περιμένεις συνεχώς οδηγίες, Ταρούλι μου...
εκτός ότι συμφιλιώνεσαι με τον προγραμματισμό σου, δεν οξύνεις και το ενδιαφέρον σου για τον Εαυτό σου...Θέλεις να τον φτάσεις μέσω ασφαλούς δρόμου, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει...

Τι σημαίνει ασφαλής δρόμος? Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει ασφαλής δρόμος, γιατί αυτός σε φέρνει μπροστά σε ανασφαλείς οδηγούς...εκείνους που θα τρέξουν να σε πάρουν από το χέρι να σε πάνε εκεί που θέλουν...
Δεν το βαρέθηκες αυτό το μοτίβο? δεν το μπούχτισες?

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ναι Βασούλι μου :x δεν το θέλω .... δίνω προβάδισμα στο φόβο έτσι και αυτοσαμποτάρομαι.

Την Ελευθερία μου Θέλω, όχι ένα καλύτερο μανδρί. :D

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Και αν έρθει κάποιος ξένος σ' αυτήν την περιοχή και σε ρωτήσει πως να βγει στο τάδε σημείο, του δίνεις τις πληροφορίες που χρειάζεται, όσο πιο ξεκάθαρα μπορείς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις εσύ το αυτοκίνητό του...
Αν δεν έχει καταλάβει τις οδηγίες θα χαθεί...Και θα ξαναρωτήσει...και θα ξαναχαθεί και θα ξαναρωτήσει... Είναι ξένος στην περιοχή, δεν έχει ενδιαφέρον να την μάθει...
Μαθαίνεις μια περιοχή μόνο αν έχεις ενδιαφέρον να την γνωρίσεις καλά...
Βάσω έγραψε:καταλαβαίνεις όμως τι κάνεις στον Εαυτό σου, όταν περιμένεις συνεχώς οδηγίες, Ταρούλι μου...
εκτός ότι συμφιλιώνεσαι με τον προγραμματισμό σου, δεν οξύνεις και το ενδιαφέρον σου για τον Εαυτό σου...Θέλεις να τον φτάσεις μέσω ασφαλούς δρόμου, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει...

Τι σημαίνει ασφαλής δρόμος? Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει ασφαλής δρόμος, γιατί αυτός σε φέρνει μπροστά σε ανασφαλείς οδηγούς...εκείνους που θα τρέξουν να σε πάρουν από το χέρι να σε πάνε εκεί που θέλουν...
Αχ ρε Βασούλα μου...
Αυτό με τους ασφαλείς δρόμους...
Ανωξείδωτο ξεγυρισμένο!!!
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μαθαίνεις μια περιοχή μόνο αν έχεις ενδιαφέρον να την γνωρίσεις καλά...

έτσι είναι και η "περιοχή" του Εαυτού μας...

Μαθαίνεις να Ζεις μέσα του, με ασφάλεια μόνο όταν τον γνωρίσεις καλά...Όταν αυτό γίνει αυτονόητη ανάγκη και όχι υποχρεωτική διέλευση από την περιοχή του, για να πας σε ένα άλλο σημείο, δεν νομίζω να χαθείς ποτέ...

Το ότι ξέρω εγώ την περιοχή, δεν λέει τίποτα...
Εσύ οδηγείς καρδούλα...
Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει ασφαλής δρόμος, γιατί αυτός σε φέρνει μπροστά σε ανασφαλείς οδηγούς...
Αχ, Βασουλίτσα μου, ο Λόγος σου.. πάντα αγγίζει και την πιο σκληρή καρδιά.. :cry: @};- @};-

Σ' αγαπώ πάρα πολύ! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε:καταλαβαίνεις όμως τι κάνεις στον Εαυτό σου, όταν περιμένεις συνεχώς οδηγίες, Ταρούλι μου...
εκτός ότι συμφιλιώνεσαι με τον προγραμματισμό σου, δεν οξύνεις και το ενδιαφέρον σου για τον Εαυτό σου...Θέλεις να τον φτάσεις μέσω ασφαλούς δρόμου, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει...

Τι σημαίνει ασφαλής δρόμος? Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει ασφαλής δρόμος, γιατί αυτός σε φέρνει μπροστά σε ανασφαλείς οδηγούς...εκείνους που θα τρέξουν να σε πάρουν από το χέρι να σε πάνε εκεί που θέλουν...
Δεν το βαρέθηκες αυτό το μοτίβο? δεν το μπούχτισες?

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
πόσο αλήθεια! :? :x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Έρευνα αποδεικνύει πόσο αποκομμένοι είμαστε από τον εαυτ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

καταλαβαίνεις όμως τι κάνεις στον Εαυτό σου, όταν περιμένεις συνεχώς οδηγίες, Ταρούλι μου...
εκτός ότι συμφιλιώνεσαι με τον προγραμματισμό σου, δεν οξύνεις και το ενδιαφέρον σου για τον Εαυτό σου...Θέλεις να τον φτάσεις μέσω ασφαλούς δρόμου, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει...

Τι σημαίνει ασφαλής δρόμος? Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει ασφαλής δρόμος, γιατί αυτός σε φέρνει μπροστά σε ανασφαλείς οδηγούς...εκείνους που θα τρέξουν να σε πάρουν από το χέρι να σε πάνε εκεί που θέλουν...
Δεν το βαρέθηκες αυτό το μοτίβο? δεν το μπούχτισες?
Βάσω! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”