ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τώρα που μεγαλώσαμε δεν μπορούμε εμείς να αλλάξουμε όνομα, θρησκεία, κλπ; Γιατί να μην μπορούν να διορθώσουν αυτόν τον "κωδικό", όπως τον αποκαλείς, όσοι θέλουν;
Μάνο μου το πρόβλημα κατά την απόψη μου δεν είναι να αλλάξουμε όνομα και να έχουμε κάποιο άλλο που δεν το έχει κανείς άλλος στον κόσμο αλλά να καταργήσουμε από μέσα μας όλες αυτές της θρησκευτικές εντολές που μας έχουν φέρει σε αυτά τα χάλια γενικά σαν ανθρωπότητα.
από καθαρά προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σου πώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να της καταργήσεις αυτές της εντολές ,πολλές φορές πλανήθικα και νόμιζα ότι τα κατάφερα αλλά της βρήκα μπροστά μου άλλες τόσες ,στην ουσία απλά κατάφερα πλέον να της γνωρίζω η να της τσιμπάω πιο εύκολα όταν ξεμυτάνε.
έχω παρατηρίσει γενικά ακόμα και σε ανθρώπους που υποστηρίζουν με μανία ότι είναι άθεοι και δεν έχουν καμία σχέση με την εκκλησία να λειτουργούν μία χαρά υπογείως πολλές θρησκευτικές εντολές.
Επίσης έχω να παρατηρήσω πως όπως το όνομα το έχουνε χιλιάδες άλλοι, το ίδιο συμβαίνει και με τα γεννέθλια. Δεν υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν γεννηθεί την ίδια μέρα;;; ...Άρα η μοναδικότητα μας δεν είναι και τόσο μοναδική...
τώρα όσο γι'αυτό ,εγώ προσωπικά την μοναδικότητα την αντιλαμβάνομαι σε ψυχικό επίπεδο γιατί ναι πιστέυω πώς κάθε ψυχή είναι μοναδική,η σαν προσωπικότητα που διαμορφώνεται σε κάθε ενσάρκωση.
μου έχει τύχει να γνωρίσω άτομα που είχαν την ίδια μέρα γεννέθλια και ήταν τελείως διαφορετικές προσωπικότητες.


>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι Ιωάννα μου, καταλαβαίνω τι εννοείς... Θα είναι δύσκολο να καταργηθούν μέσα μας αυτού του είδους οι θρησκευτικές εντολές και κάθε είδουε εντολές που είμαστε μέσα σε αυτές τόσα χρόνια παγιδευμένοι!
Ας είναι το όνομα μου η τελευταια πάγια εντολή που θα καταρίψω! Ας καταρίψω πρώτα όλες τις υπόλοιπες και βλέπουμε!

Όσο για τη μοναδικότητα, κατάλαβα την οπτική σου... @};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί να έχω ανάγκη άραγε να αλλάξω το όνομα ή την θρησκεία μου?

Εδώ δεν είναι θέμα μόνο του χριστιανισμού, αλλά γενικά των δοξασιών και των δεισιδαιμονιών που σου εντυπώνονται σαν παιδί, για τον θεό...

Τι κι αν αλλάξω το όνομα μου, Μάνο μου ή το δόγμα που εντάχθηκα σαν παιδί ακουσίως? Θα μετακινήσω απλά την εντύπωση...

Εδώ χρειάζεται να ζούμε με κάποια δεδομένα, που δεν ορίζουν τίποτα από τον Εαυτό μας επί της ουσίας.
Ποτέ δεν είπα ότι είναι κάτι λάθος η γιορτή της ονομαστικής εορτής...
Αλλά όπως δεν θα γιορτάσω γιατί πήρα ένα καινούργιο φόρεμα, έτσι δεν θα γιορτάσω γιατί πήρα και ένα όνομα...
Και τα δύο είναι για να τα χρησιμοποιήσω στην κοινωνική μου ταυτότητα και όχι για να τα κάνω μέσον χαράς της Ψυχής μου...

Το να Ζεις στον Φυσικό Κόσμο με Χαρά χωρίς να εξαρτάσαι από αυτόν, είναι μια μορφή Ελευθερίας

Γιατί να περιμένεις την γιορτή σου για να δεις φίλους και να χαρείς? Όμως αν αυτό σε κάνει να νιώθεις όμορφα, Μάνο μου, δεν χρειάζεται να καταρρίψεις τίποτα...
Αυτό είναι το μυστικό...Να χαίρεσαι, να νιώθεις όμορφα στην Ζωή σου και να εκμεταλλεύεσαι τις Στιγμές αυτές, για όσο σου αρέσουν...Να έχεις όμως τα μάτια σου ανοιχτά, να μην γίνουν χαρά από συνήθεια...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μάνο μου αν κάποια στιγμή αντιληφθείς ότι ήρθαμε στον φυσικό κόσμο για να Ζήσουμε με Χαρά και Ελευθερία, θα καταλάβεις ότι δεν χρειάζεσαι μία μέρα ονομαστικής γιορτής για να γιορτάσεις!

Θα γιορτάζεις κάθε μέρα τον Εαυτό σου και την Ευλογία του να Υπάρχεις! @};-

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του ονόματος και των γενεθλίων. Όταν γιορτάζεις το όνομα δίνεις βάση στην εικόνα, ενώ αν γιορτάζεις τα γενέθλια δίνει βάση στην Ύπαρξή σου!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Να έχεις όμως τα μάτια σου ανοιχτά, να μην γίνουν χαρά από συνήθεια...
@-) @-) @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Γιατί να περιμένεις την γιορτή σου για να δεις φίλους και να χαρείς? Όμως αν αυτό σε κάνει να νιώθεις όμορφα, Μάνο μου, δεν χρειάζεται να καταρρίψεις τίποτα...
Αυτό είναι το μυστικό...Να χαίρεσαι, να νιώθεις όμορφα στην Ζωή σου και να εκμεταλλεύεσαι τις Στιγμές αυτές, για όσο σου αρέσουν...Να έχεις όμως τα μάτια σου ανοιχτά, να μην γίνουν χαρά από συνήθεια...
Βάσω έγραψε:Αλλά όπως δεν θα γιορτάσω γιατί πήρα ένα καινούργιο φόρεμα, έτσι δεν θα γιορτάσω γιατί πήρα και ένα όνομα...
Και τα δύο είναι για να τα χρησιμοποιήσω στην κοινωνική μου ταυτότητα και όχι για να τα κάνω μέσον χαράς της Ψυχής μου...
Δήμητρα έγραψε:Όταν γιορτάζεις το όνομα δίνεις βάση στην εικόνα, ενώ αν γιορτάζεις τα γενέθλια δίνει βάση στην Ύπαρξή σου!
Εντάξει, μετά από όλα αυτά... Ειμαι και πολύ Σρουμφοχωριό!!!!
Πιο πολύ πεθαίνεις όμως!
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

τι εννοείς ότι είσαι πολύ στρουμφοχωριό ,κάτσε γιατί εγώ από την άλλη παθαίνω και αναλαμπές ξανθίτιδας :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα Ιωαννάκι μου, μπες στην Αυτογνωσία, για να ισιώσεις, καρδούλα 8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:)) δεν λειτουργώ πολύ σήμερα

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πειράζει, μπες που σου λέω στην Αυτογνωσία...
Πάρε και κανένα καφάσι μπύρες μαζί, θα σου χρειαστούν

8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ααααααα τώρα κατάλαβα το ξανθό =)) εντάξει πάει το έχω κάψει σήμερα,σκορποχώρι είμαι 8-}
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από Μάνος »

...Όταν λεώ Στρουμφοχωρίο εννοώ πως "ζω" στον κόσμο μου, έτσι όπως εγώ τον έχω εγώ πλάσει μέσα στο μυαλό μου, με τις δικές μου εξαιρετικές κατά τ' άλλα "βολεψιές" χωρίς να βλέπω πέρα από τη μύτη μου και χωρίς στην ουσιά να έχω μυαλό-αλεξίπτωτο...
...Και όταν λέω μυαλό αλεξίπτωτο (για να σε προλάβω) το λέω γιατί τα μυαλά είναι όπως τα αλεξίπτωτα: χρησιμεύουν μόνο όταν είναι ανοικτά!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αααααααα εντάξει και εγώ μία από τα ίδια ήμουνα ,τώρα νομίζω το έχω εξελίξει σε ροζοστρουμφοχωριό :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από eirini »

@};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ???

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κάντε το διασκεδαστικό τεστ για να μάθετε τι σημαίνει το όνομά σας στα ιαπωνικά!


Στο διαδίκτυο κυκλοφορεί ένα ευχάριστο τεστ για το τι σημαίνει το όνομά μας στα ιαπωνικά. Ο,τι πρέπει για Κυριακή βράδυ κι ας μην είναι τίποτα περισσότερο από πλακατζίδικο!

Κάντε το τεστ εδώ.


http://el.nametests.com/test/result/dim ... index_new/" onclick="window.open(this.href);return false;

Εγώ το έκανα και μου βγήκε αυτό! :)

Εικόνα
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”