ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Το να συγχωρώ τους εχθρούς μου δεν μου δίνει εκείνη την Άπειρη Αγάπη που συμβαίνει μέσα μου, όταν δεν έχω κανέναν έχθρό"
:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

υπέροχο κείμενο!!
Υπάρχει μόνο ένα Σημείο μέσα μας που είναι Ελεύθερο να Αγαπήσει και να Αγαπηθεί…Ένας Πυρήνας που για να τον φτάσουμε χρειαζόμαστε Κατεύθυνση, προσανατολισμένη προς το θεϊκό, γυμνωμένη από τις ωραιοποιήσεις του θεϊκού και τους φόβους που προκαλεί η απογύμνωση της Ευθύνης!
Βλέπετε ο Εαυτός μας είναι με το μέρος μας…Μας απαντάει χωρίς να τον ρωτήσουμε
Είναι εκείνο το Φως που δεν μπορούμε να μην νιώσουμε ότι είναι Αληθινό, γιατί η Πηγή του μας ανυψώνει, πέρα από το καλό και το κακό...

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καταπιέζοντας όσα θεωρούμε ότι θα μας χαρακτήριζαν «κακούς», το μόνο που κάνουμε είναι να ανοίγουμε χώρο στην παρόρμηση να το κάνει, μέσω της επίκρισης.

Η παρόρμηση είναι συναισθήματα χωρίς νοημοσύνη…ασυνείδητα!
Πωπώ, αυτό παθαίνω :-D
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Valia

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Valia »

κι εγώ Τάρα μου :?
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Καταπιέζοντας όσα θεωρούμε ότι θα μας χαρακτήριζαν «κακούς», το μόνο που κάνουμε είναι να ανοίγουμε χώρο στην παρόρμηση να το κάνει, μέσω της επίκρισης.

Η παρόρμηση είναι συναισθήματα χωρίς νοημοσύνη…ασυνείδητα!

Καμιά φορά μοιάζει και με τις πράξεις μας που φαίνονται να γίνονται χωρίς νοημοσύνη…

Έτσι τα συναισθήματα χωρίς νοημοσύνη παίρνουν την σκυτάλη και γίνονται αυθαιρεσίες…

Άλλα σκεφτόμαστε, άλλα θέλουμε και άλλα κάνουμε τελικά…

Από πού να το πιάσουμε?

Μα από την ασθένεια του καλού και του κακού φυσικά…
Αυτή που ορίζει και την εικόνα που έχουμε για εμάς και τους άλλους…
Η συγχώρεση είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο…
Η ολοκληρωτική απουσία της μνησικακίας όμως είναι το δυσκολότερο…

Αρκεί να στέψουμε την προσοχή μας λίγο παραπάνω στις απαντήσεις που μας δίνονται καθημερινά μέσα από την Ζωή και απλόχερα μάλιστα…

Βλέπετε ο Εαυτός μας είναι με το μέρος μας…Μας απαντάει χωρίς να τον ρωτήσουμε
Είναι εκείνο το Φως που δεν μπορούμε να μην νιώσουμε ότι είναι Αληθινό, γιατί η Πηγή του μας ανυψώνει, πέρα από το καλό και το κακό...
τι να πω για τα καταπιεσμένα συναισθήματα??? :D η Αρχή έγινε οταν συνειδητοποίησα οτι είχα.. πράγμα που δεν μου περνούσε ποτέ από το μυαλό.. νόμιζα πάντα οτι τα εξέφραζα και τα έβγαζα από μέσα μου και δεν τα ένιωθα να υπάρχουν πόσο μάλλον να δουλεύουν υπογείως... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Stefanos »

Vaso έγραψε:Ποιος είμαι ή ποιος μου φαίνομαι ότι είμαι?
Μια ερώτηση που δεν έχει τεθεί, ενόσω ο Φυσικός Κόσμος είναι πεδίο των ανθρώπων…
Μα μια ερώτηση δεν χρειάζεται να τεθεί, για να πάρουμε απαντήσεις…
Αρκεί να στέψουμε την προσοχή μας λίγο παραπάνω στις απαντήσεις που μας δίνονται καθημερινά μέσα από την Ζωή και απλόχερα μάλιστα…

Βλέπετε ο Εαυτός μας είναι με το μέρος μας…Μας απαντάει χωρίς να τον ρωτήσουμε
Είναι εκείνο το Φως που δεν μπορούμε να μην νιώσουμε ότι είναι Αληθινό, γιατί η Πηγή του μας ανυψώνει, πέρα από το καλό και το κακό...
:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από xanthia »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από blue velvet »

:-( @};- @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από eirini »

Το δύσκολο είναι να δούμε με ειλικρίνεια που καταπιέζουμε εμείς τον Εαυτό μας και την αυθεντικότητά μας και πόσο την μπερδεύουμε με την παρόρμηση...
Η καταπεσμένη αυθεντικότητα ξεπροβάλλει πάντα σαν παρόρμηση…τόσο που κανείς μπερδεύεται με τα συναισθήματά του…Είναι πηγαία ή παρορμητικά?

Καταπιέζοντας όσα θεωρούμε ότι θα μας χαρακτήριζαν «κακούς», το μόνο που κάνουμε είναι να ανοίγουμε χώρο στην παρόρμηση να το κάνει, μέσω της επίκρισης.
Ω θεέ..
Αυτή που ορίζει και την εικόνα που έχουμε για εμάς και τους άλλους…
Η συγχώρεση είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο…
Η ολοκληρωτική απουσία της μνησικακίας όμως είναι το δυσκολότερο…
Αν ο Θεός είναι πανταχού Παρών, αυτό δεν αφορά το ότι μας βλέπει και μας ακούει και μας κρίνει, δεν αφορά το ότι μας υπομένει, μας αγαπά και μας συγχωρεί, είτε θυμώνει και μας τιμωρεί, από ένα ουράνιο πεδίο…
Δυστυχώς αυτό το πεδίο είναι μέσα μας
Και λέω δυστυχώς, γιατί χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο δεν μπορούν να το νιώσουν σαν αλήθεια, παρόλο που το γνωρίζουν σαν αλήθεια…
........
Ποιος είμαι ή ποιος μου φαίνομαι ότι είμαι?
Βλέπετε ο Εαυτός μας είναι με το μέρος μας…Μας απαντάει χωρίς να τον ρωτήσουμε
Είναι εκείνο το Φως που δεν μπορούμε να μην νιώσουμε ότι είναι Αληθινό, γιατί η Πηγή του μας ανυψώνει, πέρα από το καλό και το κακό...
:? :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το να κάνουμε το καλό πάντα, καταπιέζοντας τα συναισθήματά μας και τις ανάγκες μας πολλές φορές, είναι το ζητούμενο?

Το να κάνουμε απλές θετικές σκέψεις, καταπιέζοντας τις εσωτερικές αντιδράσεις είναι το ζητούμενο?
Μεγάλες αλήθειες...

Βάσω έγραψε:Το δύσκολο είναι να δούμε με ειλικρίνεια που καταπιέζουμε εμείς τον Εαυτό μας και την αυθεντικότητά μας και πόσο την μπερδεύουμε με την παρόρμηση...
Βάσω έγραψε:Η παρόρμηση είναι συναισθήματα χωρίς νοημοσύνη…ασυνείδητα!
Βασούλα μου εγώ ακόμα να κατανοήσω τι σημαίνει παρόρμηση... Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα;

Βάσω έγραψε:Η συγχώρεση είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο…
Η ολοκληρωτική απουσία της μνησικακίας όμως είναι το δυσκολότερο…
Βάσω έγραψε:Μα μια ερώτηση δεν χρειάζεται να τεθεί, για να πάρουμε απαντήσεις…
Αρκεί να στέψουμε την προσοχή μας λίγο παραπάνω στις απαντήσεις που μας δίνονται καθημερινά μέσα από την Ζωή και απλόχερα μάλιστα…

Βλέπετε ο Εαυτός μας είναι με το μέρος μας…Μας απαντάει χωρίς να τον ρωτήσουμε
Είναι εκείνο το Φως που δεν μπορούμε να μην νιώσουμε ότι είναι Αληθινό, γιατί η Πηγή του μας ανυψώνει, πέρα από το καλό και το κακό...
:x :x :x
8-> 8-> 8->

Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

...Και μιας και μιλάμε για την καταπίεση...
Αυτή τη στιγμή νιώθω ένα συναίσθημα που είχα χρόνια να το νιώσω. Νομίζω από τότε που πήγαινα σχολείο... Αύριο θα είναι η πρώτη μέρα δουλειάς μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων στο γραφείο και μιλάμε δε θέλω να πάω με τίποτα!!! ...Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί δε θυμάμαι αυτό το συναίσθημα να το είχα στις προηγούμενες δουλειές μου στην Ελλάδα... Γιατί ξανά τώρα; ...Μετά από τόσα χρόνια που έχουν μεσολαβήσει από την εφηβική ηλικία;;;
Τι κακομαθημενιές είναι αυτά τα συναισθήματα καταπίεσης και από που να προέρχονται;
...Ενώ κανονικά θα έπρεπε να νιώθω ευλογία που έχω μια δουλειά πρωινή γραφείου, η οποία μου επικτρέπει να αποταμιεύω κάποια χρήματα, εγώ κάθομαι και μουρμουρίζω... ΓΙΑΤΙ;;;
@};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”