Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Fotinoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26048
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Βικούλα »

:)) :)) :))
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33552
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Δωρουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27337
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Ellaki »

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Sofoula »

Ένας φίλος μου στο facebook:

<<Στην Κηφισίας, στο ύψος περίπου του ΚΑΤ βλέπεις ξαφνικά να ξεπροβάλει πίσω από το θάμνο του διαζώματος μια γιαγιά με ένα καροτσάκι (με μωρό μέσα).

Αν φτερνιστεί και της φύγει ελάχιστα εκατοστά πιο μπροστά το καροτσάκι κινδυνεύει να το χτυπήσει ένα αυτοκίνητο που κινείται στην αριστερή λωρίδα κοντά στο κράσπεδο.

Κι εσύ, εμπιστεύεσαι το παιδί σου στη μάνα σου γιατί έχει μεγαλώσει παιδιά και ξέρει>>
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Valia

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Valia »

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26048
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Βικούλα »

ναι ξέρει, τις κάνει πιο επιτυχημένα τώρα τις πατατιές 8-x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30017
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( :-( :-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Στη πολιτική επικαιρότητα,τώρα,έγκυρες πηγές αναφέρουν ότι δε θα πειραχθεί τελικά ο κατώτατος μισθός.
Απλά θα μετονομαστεί σε ανώτατος :D
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Sofoula »

Pretty much, ισχύει ήδη Δημήτρη μου ^^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Σοφάκι μου το ξέρω,απλώς υπάρχει και πιο κάτω =((
Βtw,ωραία υπογραφή έχεις βάλει >:d< @};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Sofoula »

Ξέρω Δημητράκι μου, το έχουμε αυτό το θέμα με τους γονείς :)) :)) :))
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30017
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-D :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24643
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από ALEXOULA »

''Excision'': Το συγκλονιστικό ντοκιμαντέρ της Actionaid για την κλειτοριδεκτομή


Στην Κένυα του 2013, κορίτσια ηλικίας από 6 έως 15 ετών υποβάλλονται σε ακρωτηριασμό των εξωτερικών γεννητικών οργάνων. Το αναχρονιστικό έθιμο της κλειτοριδεκτομής σε ένα βίντεο που πρέπει να παρακολουθήσετε


Στη μάχη της ενημέρωσης της παγκόσμιας κοινής γνώμης σχετικά με την πρακτική της κλειτοριδεκτομής, το ελληνικό τμήμα της ''ActionAid'' επιστρατεύει τη δύναμη του κινηματογραφικού φακού και παρουσιάζει ντοκιμαντέρ με τίτλο ''Excision'', σε συνεργασία με την εταιρεία παραγωγής ''Indigo View Productions''.

Το ντοκιμαντέρ φέρει την υπογραφή της σκηνοθέτριας Βίκυς Βελλοπούλου και γυρίστηκε τον περασμένο Ιανουάριο, εστιάζει στην πρακτική της κλειτοριδεκτομής σε μια πολύ φτωχή και απομακρυσμένη περιοχή της Κένυας.

Εν έτει 2013 οι μισές από τις 42 φυλές της Κένυας κάνουν κλειτοριδεκτομή (FGM). Πρόκειται για την αφαίρεση των εξωτερικών γυναικείων γεννητικών οργάνων για μη ιατρικούς λόγους και εκλαμβάνεται ως μία αναχρονιστική παράδοση.

Τα στατιστικά στοιχεία της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας αναφέρουν ότι καθημερινά έξι χιλιάδες νεαρά κορίτσια υφίστανται αυτόν τον ακρωτηριασμό των εξωτερικών γεννητικών τους οργάνων, δηλαδή περίπου δυο εκατομμύρια το χρόνο.

Πολλοί κοινωνικοί επιστήμονες το χαρακτηρίζουν ως ένα ''πολιτιστικό αδίκημα παγκοσμίων διαστάσεων'', οι διεθνείς οργανισμοί κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου θανατηφόρων μολύνσεων , λόγω των μηδαμινών εγγυήσεων υγιεινής προφύλαξης, οι φεμινιστικές και οι κοινωνικές-ακτιβιστικές οργανώσεις καταγγέλλουν ένα έγκλημα κατά των γυναικών και τα δυτικά κράτη έχουν αρχίσει να την συμπεριλαμβάνουν στην ποινική τους νομοθεσία.

Στόχος του συγκεκριμένου ντοκιμαντέρ είναι να ενημερώσει, να ευαισθητοποιήσει και να καταδείξει τις συνέπειες του αναχρονιστικού εθίμου αλλά και την αλλαγή του κλίματος.

Η λέξη-κλειδί, η κινητήριος δύναμη, το σύνθημα είναι: ''Επιλογή. Κορίτσια μπορείτε να αποφασίσετε. Έχετε το δικαίωμα να επιλέξετε''.

Το συγκλονιστικοτερο όλων είναι οι μαρτυρίες μικρών κοριτσιών που υποβλήθηκαν σε κλειτοριδεκτομή και μιλούν για αυτή την επώδυνη εμπειρία τους. ''Έφυγα από το σπίτι μου για να σωθώ'', ''Φοβήθηκα να πω όχι'', ''Είπα στον εαυτό μου, ας το δεχτώ και ας ζήσω όπως οι υπόλοιπες γυναίκες'' αναφέρουν χαρακτηριστικά.

Το ντοκιμαντέρ ''Excision'' θα κάνει πρεμιέρα την Τετάρτη 13 Μαρτίου, στις 8 μ.μ., στην αίθουσα 1 του κινηματογράφου ''Odeon Όπερα'', στην Αθήνα. Όλα τα έσοδα θα διατεθούν για τη στήριξη της ''Action Aid''. Μετά την προβολή θα ακολουθήσει συζήτηση με τη σκηνοθέτρια. Στη συνέχεια το ντοκιμαντέρ θα ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο.

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/excis ... 65867.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Tα καλύτερα σχόλια του Διαδικτύου

Δημοσίευση από Sofoula »

Και μόνο που το σκέφτομαι :-( :-( :-(

Ο μόνος λόγος που μπορώ να το δω σαν κάτι θετικό, είναι που έχω ένα πραγματικό επιχείρημα όταν λέω πως η παράδοση είναι συνήθως μια παλιά ηλίθια ιδέα, που δεν θα γίνει καλύτερη επειδή διατηρείται στα χρόνια που περνάνε...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”