ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο άνθρωπος που ζει δύο χρόνια χωρίς χρήματα

Εικόνα


Χωρίς δεκάρα στην τσέπη από δική του επιλογή, ο Μαρκ Μπόιλ σταμάτησε να χρησιμοποιεί χρήματα κάποια στιγμή του 2008. Σήμερα, κοντά δυο χρόνια μετά, ο 31χρονος Βρετανός παραμένει ταπί κι όχι απλά ψύχραιμος αλλά πανευτυχής.

Ο Μαρκ Μπόιλ, είναι απόφοιτος οικονομικού πανεπιστημίου με μάστερ στη διοίκηση επιχειρήσεων και τα οικονομικά και άλλοτε διευθυντής σε επιχειρήσεις. Η ιδέα γεννήθηκε όταν: «Συζητούσα με ένα φίλο για τα προβλήματα της υφηλίου και συνειδητοποίησα πως όλα τους συνδέονται με τα νομίσματα, τότε ήταν που αποφάσισα να απαρνηθώ το χρήμα, πούλησα το σπίτι μου και παράτησα τη δουλειά μου, δεν έχω υπάρξει περισσότερο ευτυχής και υγιής στη ζωή μου», λέει ο ίδιος.

Τώρα κατοικεί σε ένα τροχόσπιτο κοντά στον πόλη του Μπρίστολ, εργάζεται εθελοντικά τρεις ημέρες την εβδομάδα σε μια οργανική φάρμα στην για να μπορεί να κερδίζει τα... ξυλά του.

Καλλιεργεί ο ίδιος τα τρόφιμά του ενώ δεν καταναλώνει ούτε κρέας ούτε ζωικά προϊόντα. Τις καθημερινές του ανάγκες τις πραγματοποιεί με αυτοσχέδιες λύσης, κάνει μπάνιο στο ποτάμι, αντί για οδοντόκρεμα χρησιμοποιεί ένα μείγμα από κόκαλα σουπιάς και μάραθο και κάπως έτσι πλένει και τα ρούχα του με ένα αυτοσχέδιο απορρυπαντικό από ξηρούς καρπούς.

Διαθέτει κινητό και laptop τα οποία φορτίζει με ρεύμα που εξασφαλίζει με τη βοήθεια ενός ηλιακού ταμπλό.

Ο ίδιος δηλώνει πιο ευτυχής από ποτέ και μάλιστα θέλησε να το μοιραστεί και έγραψε ένα βιβλίο με τίτλο «The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living». Μάλιστα με τα χρήματα που κέρδισε από τις πωλήσεις του βιβλίου του έχει σκοπό να αγοράσει μία τεράστια έκταση και να φτιάξει ένα κοινόβιο.


:x :x :x



http://www.schizas.com" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

τέλειο :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω αγγλικά γμτ να τον ρωτήσω αν θέλει συγκάτοικο! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Υπεροχο!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Καταπληκτικό!
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Πολύ καλό!
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Καλο και του βγαζω το καπελο Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

δεν ξέρω αγγλικά γμτ να τον ρωτήσω αν θέλει συγκάτοικο!
Πές τις θες πουλάκι μου να στο μεταφράσουμε :* :* :* :*
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι! O:-) O:-) O:-) O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τι όμορφο, να ακολουθείς τη φαντασία σου και να βρίσκεις την αλήθεια σου!!!

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

έτσι ακριβώς Τάρα μου :x

πρόσφατα είχα διαβάσει και μία συνέντευξη από μία γερμανίδα που είναι 72 χρονών και ζεί χωρίς χρήματα εδώ και 15 χρόνια και δήλωνε πολύ ευτυχισμένη.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πολυ καλο!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πραγματικά είναι εξωφρενικό να σκεφτείς οτι όλα τα προβλήματα που σχετίζονται με την φτώχεια και την πείνα θα μπορούσαν να λυθούν αν αποφάσιζαν να εκτυπώσουν μερικά παραπάνω νομίσματα και να τα μοιράσουν εκεί που χρειάζεται!! αλλά φυσικά κάτι τέτοιο θα ανέτρεπε όλο το οικονομικό σύστημα...

μπράβο στο παλικάρι που το επέλεξε σαν τρόπο ζωής!! ... και ναι μπορεί να γίνει άλλο που μας φαίνεται δύσκολο γιατί έχουμε εξαρτηθεί τόσο από την τεχνολογία, την πολυτέλεια και τις ανέσεις!! ένα μέρος μου πάντως θα ήθελε να μας δει να επιστρέφουμε σε έναν τέτοιο τρόπο ζωής.. :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Μπέττυ αν τύπωναν χρήμα συνεχώς, η αξία του χρήματος θα έπεφτε.. γι αυτό δεν γίνεται :lol:

Ο τύπος αυτός είναι απόφοιτος οικονομικής σχολής και κάποια στιγμή αντιλήφθηκε πως τα δεινά αυτού του κόσμου οφείλονται στο χρήμα, έτσι αποφάσισε να ζήσει χωρίς αυτά.
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”