Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας!

Έχω παρατηρήσει ότι μετά από επαφή με πολύ κόσμο, νιώθω ότι το ενεργειακό μου πεδίο "βαραίνει". Αυτό ξεκινάει σαν μία αίσθηση αποσυντονισμού και εκνευρισμού, μετά έρχεται και ο ελαφρύς πονοκέφαλος, ενώ στην συνέχεια περνάει και στο φυσικό σώμα με μία αίσθηση κούρασης και υπνιλίας.

Η "εύκολη" λύση είναι να ζητήσω από κάποιο άτομο να με ξεματιάσει, αν και πλέον με τα σύμβολα της Karuna μπορώ και το αντιμετωπίζω και μόνος μου όταν γυρίζω σπίτι. Άλλη λύση είναι να πέσω στο κρεββάτι και να ξεκουραστώ και να κλείσω και λίγο τα μάτια μου για καμιά ωρίτσα.

Αυτό θυμάμαι ότι ξεκίνησα να το παρατηρώ από το λύκειο περίπου, όπου σχεδόν κάθε μέρα όταν γυρνούσα από το σχολείο "σερνόμουν". Τότε πίστευα ότι έφτεγε η κλεισούρα στο σχολικό που μας γυρνούσε. Πλέον καταλαβαίνω ότι είναι ενεργειακό το θέμα.

Τα τελευταία χρόνια που μετακινούμαι με μηχανή, συμβαίνει πιο σπάνια. Εδώ και έναν μήνα όμως που άρχισα πάλι να μετακινούμαι με μετρό και λεωφορία, άρχισε πάλι σιγά σιγά να γίνεται. Σήμερα λ.χ. γύρισα σπίτι και είμαι πάλι χάλια.

Άραγε γιατί συμβαίνει αυτό; Καταλαβαίνω ότι η επαφή με τόσο κόσμο κλπ έχει κάποια επίπτωση, αλλά γιατί το δικό μου πεδίο να είναι τόσο ευαίσθητο; Γενικά "δουλεύω" το θέμα της επαφής με τον κόσμο (εξ ου και άφησα λίγο την μηχανή και παίρνω το μετρό) και πολύ θα ήθελα να φτάσω στο σημείο να μην το παθαίνω αυτό...

Εσείς παθαίνετε κάτι ανάλογο;

Σας ευχαριστώ πολύ!
>:d< :x
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30154
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θοδωρή το αισθάνομαι κι εγώ αυτό που περιγράφεις. Παλαιότερα, πριν βάλω το reiki στη ζωή μου, ήταν πολύ συχνό
και πολύ έντονο. Τώρα μπορώ να το αποβάλλω αλλά θα ήθελα πολύ να μην το εισπράτω.

Εχω την αίσθηση ότι εμείς το "προσκαλούμε", γιατί έχω παρατηρήσει ότι το παθαίνω όταν συναναστρέφομαι
με ανθρώπους που προσπαθώ να "καθαρίσω" τις επιρροές τους πάνω μου.

Παρατήρησε κάτι αντίστοιχο που πιθανόν να προσπαθείς να μην το "επιτρέπεις".

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από Vasoula »

το συναισθηματικό πεδίο μας "ζει" την δική του ζωή...Νοητικές αντιλήψεις το ελέγχουν, αλλά μόνο συναισθηματικά...
Ας πούμε ότι η αντίληψη ότι οι άλλοι εκπέμπουν αρνητική ενέργεια είναι μία τροφοδότηση του συναισθήματος που για να προφυλαχτεί από την αντίληψη σηκώνει άμυνες εκεί που δεν χρειάζεται. Το συναισθηματικό πεδίο είναι το πεδίο του φόβου, οπότε αυτό και μόνο μας αποδυναμώνει στο να είμαστε σε "επιφυλακή" και να χάνουμε την ενεργειακή μας ακεραιότητα...

Το ρέικι σαφώς και συμβάλλει στην επανάκτηση, αλλά η αυτο-επίγνωση μας κάνει να μην "επιφυλασσόμαστε" και να ανοίγουμε διαρκώς στην καρδιά μας και την Αγάπη.

Οι "άλλοι" δεν είναι "εχθροί"...απλά εμπλέκονται όλοι οι άνθρωποι συναισθηματικά και εκεί άλλος δυναμώνει και άλλος αποδυναμώνεται από τις αντιλήψεις του, που δεν είναι νοητικές αλλά συναισθηματικές...Το τονίζω για να μην μου πείτε ότι δεν σκέφτομαι αρνητικά όταν είμαι με ανθρώπους...Μην αγνοείται τον συναισθηματικό μας νου, που είναι πεδίο επιρροής, πάνω από την νοητική μας άποψη, που δημιουργεί και τις πρώτες μας σκέψεις...Να ξέρετε πάντα ότι υπάρχουν δεύτερες και τρίτες που τις ελέγχει το συναίσθημα, ασυνείδητα...

Ελπίζω να σας βοήθησα λιγουλάκι :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σας ευχαριστώ πολύ!

>:d<

Τάρα μου, είμαι απολύτως σίγουρος ότι προέρχεται από "μέσα", για αυτό και το ψάχνω... >:d<

Βάσω μου, είναι αλήθεια πως υπάρχει ακόμα λίγο μέσα μου το "ο κόσμος είναι κακός". Τελικά ίσως έχεις δίκαιο, δηλαδή να το προκαλεί αυτό... >:d<

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30154
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βάσω, Θοδωρή @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από angelikik »

και εγώ αποσυντονίζομαι εύκολα και επίσης κουράζομαι όταν βρίσκομαι με πολύ κόσμο....νιώθω ότι λαμβάνω και την ενέργεια τους αλλά και τις σκέψεις/συναισθήματα τους χωρίς σειρά όμως...δε μπορώ δηλαδή να τα βάλω σε μια σειρά αυτά που λαμβάνω ή να τα τακτοποιήσω κάπως...μοιάζει πιο πολύ με βουή και είναι όπως τις ταινίες που κάποιος βρίσκεται στη μέση ακίνητος και όλα κινούνται και γυρίζουν γύρω του....
μέσα από την αυτοπαρατήρηση το έχω βελτιώσει αλλά με κουράζει πολύ και έτσι αποφεύγω να βρίσκομαι με πολύ κόσμο....
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18767
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Οι "άλλοι" δεν είναι "εχθροί"...απλά εμπλέκονται όλοι οι άνθρωποι συναισθηματικά και εκεί άλλος δυναμώνει και άλλος αποδυναμώνεται από τις αντιλήψεις του, που δεν είναι νοητικές αλλά συναισθηματικές...Το τονίζω για να μην μου πείτε ότι δεν σκέφτομαι αρνητικά όταν είμαι με ανθρώπους...Μην αγνοείται τον συναισθηματικό μας νου, που είναι πεδίο επιρροής, πάνω από την νοητική μας άποψη, που δημιουργεί και τις πρώτες μας σκέψεις...Να ξέρετε πάντα ότι υπάρχουν δεύτερες και τρίτες που τις ελέγχει το συναίσθημα, ασυνείδητα...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Καθημερινή "επιβάρυνση" του ενεργειακού σώματος

Δημοσίευση από eirini »

πολύ συχνό φαινόμενο.... @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”