Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:και δική μου, όχι απλά γνώμη, αλλά εμπειρία...

αρκεί να αναγνωρίζεις το "πότε" είναι φόβος και ποτε Λόγος...

έχει σημασία, γιατί μέσα στην σιωπή, ο φόβος γίνεται ο δαίμονας που σε καθοδηγεί και τότε παίρνεις λάθος κατευθύνσεις για την ζωή σου...

:x
Οκ,τώρα το έχασα. :-o :oops:
Σε ποιόν φόβο,αναφέρεσαι???? :-?
Λίγη ανάλυση παρακαλώ.. :x
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από angelikik »

την αναζητώ αλλά η πολυλογία μέσα και έξω από το κεφαλι μου δε με αφήνουν να τη πλησιάσω.... ακόμη...
επίσης επηρεάζεται από τους έξω μου.....
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Βασούλα εκπληκτικό κείμενο!! :x :x δεν ξέρω ποια είναι η αξία της σιωπής νομίζω... υπάρχουν φορές που ακούω την σκέψη μου να μου μιλάει και το νιώθω οτι το κάνει από φόβο για να με αποπροσανατολίσει.. υπάρχουν φορές πάλι που μέσα στην σιωπή ακούω την ψυχή μου να μου μιλάει και εκεί είναι ωραία γιατί υπάρχει πολύ αγάπη... είναι λες και μου λέει μην φοβάσαι, με παίρνει από το χέρι και πάμε μαζί να ξετυλίξουμε το κουβάρι να το πιάσουμε από την αρχή... και είναι ελάχιστα δευτερόλεπτα που δεν ακούω τίποτα και νιώθω βυθισμένη σε εικόνες που σχετίζονται με ουρανούς.. :x :x

τελικά μάλλον ξέρω ποιά είναι η αξία της για μένα..όλα τα παραπάνω..και είναι φοβερό που για μια ακόμη φορά νομίζεις οτι δεν ξέρεις τις απαντήσεις αλλά φτάνει να απαντήσεις για να καταλάβεις ότι τελικά ξέρεις!!

και διαπιστώνω αυτές τις μέρες εκπληκτικά πράγματα να συμβαίνουν μέσα μου.. συμπτώσεις που κάθε άλλο παρά συμπτώσεις είναι.. και συνειδητοποίησα μέσα στην σιωπή οτι αν θέλω πραγματικά να θυμηθώ ποιά είμαι και από που έρχομαι πρέπει πρώτα να θυμηθώ ποιά είμαι πραγματικά εδώ σε αυτή τη ζωή.. πριν μπορέσω να κάνω ένα βήμα μπροστά για να βρώ την αλήθεια μου πρέπει να πάω πίσω να θυμηθώ.. κάθε συναίσθημα ...κάθε γεγονός..κάθε πράξη.. και διαβάζοντας τα ημερολόγια μου που "τυχαία" έπεσαν μπροστά μου διαπίστωσα ότι έχω ξεχάσει τόσα μα τόσα πολλά..και κατάλαβα οτι το έκανα για άμυνα τόσο μα τόσο καιρό και όχι πάντα συνειδητά μέχρι που το τελειοποίησα και γινόταν πια αυτόματα..μα τώρα θέλω να θυμηθώ..και όλος ο πόνος που διάβαζα και όλη αυτή η συνεχόμενη αίσθηση του κενού όλα αυτά τα χρόνια τώρα μου βγάζουν νόημα.. τώρα τα βλέπω με άλλη οπτική... και αρχίζω και βλέπω πραγματικά..και ότι βλέπω είναι ευλογία παρόλο που τότε ήταν πόνος.. :x :x

είναι λες και τα ημερολόγια που κρατούσα όλα αυτά τα χρόνια πλην ελαχίστων περιόδων που δεν έγραφα τα δημιούργησα ακριβώς για αυτή την στιγμή που θα ήθελα να θυμηθώ όλα αυτά που είχα ξεχάσει χωρίς να το καταλάβω..για αυτήν ακριβώς την στιγμή του ταξιδιού!! :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ομορφα μπεττουλα :sunny: :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

πρέπει πρώτα να θυμηθώ ποιά είμαι πραγματικά εδώ σε αυτή τη ζωή
κράτησε μέσα σου αυτήν την Αλήθεια, Μπεττούλα!

κράτησε την σαν το πιο ιερό σου κομμάτι!

με σεβασμό ΄και ταπεινότητα, μάθε Εσένα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

είναι πραγματικά πολύ όμορφη αίσθηση που έχω τώρα..αγάπη νομίζω.. και είναι πολύ όμορφο που όταν ξεκίνησα αυτό το ταξίδι ενώ νοητικά συμφωνούσα στο ότι η αλήθεια είναι μέσα μας και να μην ψαχνουμε να την βρούμε έξω από μας τώρα καταλαβαίνω οτι ασυνείδητα συνέχιζα και το έκανα..έψαχνα τον θεό έξω από μένα σαν κάτι μακρινό που θέλω να το αγγίξω.. και τώρα μόνο βιώνω ότι το πραγματικό ταξίδι είναι μέσα μας..να ανακαλύψω ποιά είμαι εγώ πάση θυσία και νιώθω ότι εκεί στο τέλος θα είναι και αυτό που έψαχνα έξω από μένα.. και όταν ανακάλυψα και βίωσα αυτή την αλήθεια εξαφανίστηκαν οι φόβοι.. να ανακαλύψω ποιά πραγματικά είμαι εγώ τώρα σε αυτή τη ζωή.. :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Πάντα υπάρχει στους ανθρώπους η αμφιβολία για τον λάθος ή τον σωστό τρόπο που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις τους.
Κάποιοι υπομένουν αυτά που χρειάζονται να αλλάξουν και κάποιοι προσπαθούν μάταια να αλλάξουν, αυτά που χρειάζονται να υπομείνουν…

Η ισορροπία μεταξύ των δύο οριοθετείται μόνο από τις προσδοκίες που έχουμε από τον θεό, από τους ανθρώπους και από τον Εαυτό μας.

Να νιώσουμε με ειλικρίνεια τις πεποιθήσεις μας και να προσπαθήσουμε να τις αμβλύνουμε και να τις «κάψουμε» στην φωτιά του θεού, χωρίς να μετράμε τις «πληγές», αυτό σημαίνει θεραπεία…
Το να περπατάς μέσα στ’ αγκάθια, καμιά φορά έχει το βαθύτερο νόημα του «σπόρου» που θέλεις να συλλέξεις, αδιαφορώντας για τα ζιζάνια που τον καλύπτουν…
Αλλά αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Αρκεί να ξέρεις ότι αναζητάς τον θεό και όχι τον σκοπό του…

Είναι ο Δρόμος του μυστικιστή αυτός, που αναπτύσσεται με Πίστη και Εμπιστοσύνη, μα και με Αλήθεια…
Δεν θα στην πει κανείς την Αλήθεια…
Μπορεί μόνο να είσαι τυχερός και να σε εμπνεύσει κάποιος να την αναζητήσεις μέσα σου.

Γιατί αν κάποιος τολμήσει να σου πει την Αλήθεια, ο ίδιος θα λυγίσει από το βάρος της ασέβειάς του…

Η κάθε Ψυχή παίρνει όσο χρόνο της χρειάζεται για να στρέψει το βλέμμα της με καθαρότητα στον Θεό…Υπάρχει πάντα ο διχασμός της…Το ένα μέρος της στον θεό, το άλλο στην ύλη…Η ζυγαριά ισορροπεί από την συνειδητοποίηση του τι συμβαίνει μέσα μας, κατ’ αρχήν…
Βασούλα μου :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

O:-) :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: 11 Ιούλ 2011 10:45 am
Προχωρώντας στον δρόμο σου θα έρχεσαι πιο κοντά στην αλήθεια της Σιωπής και θα γνωρίζεις, πέρα από κάθε αμφιβολία, πότε αυτή είναι φόβος και πότε είναι Λόγος…
Το δάκρυ μας είναι πολύτιμο…κυρίως αυτό! Είναι μοναδικό στο να νιώθεις την Αλήθεια αυτού του «πότε»,, πέρα από κάθε αμφιβολία…


Το να περπατάς μέσα στ’ αγκάθια, καμιά φορά έχει το βαθύτερο νόημα του «σπόρου» που θέλεις να συλλέξεις, αδιαφορώντας για τα ζιζάνια που τον καλύπτουν…
Αλλά αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Είναι ο Δρόμος του μυστικιστή αυτός, που αναπτύσσεται με Πίστη και Εμπιστοσύνη, μα και με Αλήθεια…
Δεν θα στην πει κανείς την Αλήθεια…
Μπορεί μόνο να είσαι τυχερός και να σε εμπνεύσει κάποιος να την αναζητήσεις μέσα σου.

Η κάθε Ψυχή παίρνει όσο χρόνο της χρειάζεται για να στρέψει το βλέμμα της με καθαρότητα στον Θεό…Υπάρχει πάντα ο διχασμός της…Το ένα μέρος της στον θεό, το άλλο στην ύλη…Η ζυγαριά ισορροπεί από την συνειδητοποίηση του τι συμβαίνει μέσα μας, κατ’ αρχήν…


Όλα όμως είναι όμορφα…όλα γίνονται για την Αγάπη στην πιο αυθεντική της μορφή…
Vasoula έγραψε: 11 Ιούλ 2011 12:16 pm
ο Δρόμος του καθενός είναι μοναδικός...το πόσο τον "αθωώνει" έχει σημασία από το βάρος των προσδοκιών και ενός παρελθόντος που αντί να είναι ευλογία, γίνεται βάρος ασήκωτο...

Το παρελθόν ενός ανθρώπου είναι πάντα το "έλος" που χρειάζεται να αντιληφθεί και πόσο τον "έθρεψε" με μια λανθάνουσα σταθερότητα...

:x :x :x
Μπεττουλα έγραψε: 09 Νοέμ 2011 1:58 pm πρέπει πρώτα να θυμηθώ ποιά είμαι πραγματικά εδώ σε αυτή τη ζωή..
:cry: @};- :romance-heartbeating: @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Έτσι!
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μπετούλι :romance-adore: :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”