ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγραψα σήμερα...και ηθελα να το συνεχίσω... :-D :-D :-D
Οι πρωινές εμπνεύσεις μου ε? :D


Αν γνωρίζεις τις αιτίες, θεραπεύεις τα αποτελέσματα, είναι Αρχή και Νόμος!

να αποφύγεις την παγίδα του "έτσι είναι ο κόσμος" που εμφανίζει αποτελέσματα χωρίς νόήμα και σκοπό...

Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους ανθρώπους όλους, μπορούμε όμως να αλλάξουμε τον άνθρωπο μέσα μας!

και αν κάποιος μας πει "πως είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν είναι λάθος?" να έχουμε έτοιμη την απάντηση της Ψυχής μας...

όταν ακολουθούμε το σωστό, τότε τα αποτελέσματα του είναι η ασθένεια...Πως μπορώ λοιπόν να ορίσω σαν σωστό κάτι που με αρρωσταίνει? Αν το δεχτώ μέσα μου σαν σωστό, έχω ακυρώσει μεμιάς τον θεό που με ωθεί να τον ανακαλύψω σαν μέρος του σωστού και του λάθους...
Μόνος μου θα ανακαλύψω τις ισορροπίες του σκοταδιού...Γιατί το φως που ακολουθούσα ήταν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ήθελα...
Αρα τι έχω να χάσω? ίσως μια ζωή που δεν την θέλω...

Τραγικό δεν είναι να περιμένουμε να πεθάνουμε για να βιώσουμε την αιωνιότητα της Ζωής? και αυτό όλοι το θεωρούν, τάχα, σωστό...

ε τότε αποφάσισα να είμαι το λάθος σας!


Μ' αρέσουν οι μειονότητες, ίσως το έχω ξαναπεί...

Μ' αρέσει το "λίγο" που δίνει την ποιότητα της εσωτερικής αλχημείας...

Αν μπορούμε να κοιτάμε μαζί τα άστρα και να οραματιζόμαστε τον ΄Ανθρωπο, τι σημασία έχει αν εγώ είμαι "λάθος"?

Αν μπορούμε να κοιτάμε μαζί τον Θεό και να οραματιζόμαστε την Ζωή εντός του, τι σημασία έχει αν εσύ είσαι "σωστός"?

Κάποιος κοιτάει τον Ουρανό και βλέπει μόνο τα αστέρια και τους γαλαξίες...μα δεν είναι λάθος αυτό!

Κάποιος κοιτάει τον Ουρανό και βλέπει μόνο τους αγγέλους...ούτε αυτό είναι λάθος!

Κάποιος κοιτάει την Γη και βλέπει μόνο το ηλιοβασίλεμα...μα δεν είναι σωστό αυτό!

Κάποιος κοιτάει την Γη και βλέπει πολέμους...ούτε αυτό είναι σωστό!

Πως ζητάς, άνθρωπε, να μάθεις την Αλήθεια μέσα σε μια περιορισμένη οπτική άραγε?
Κυρίως, πως ζητάς να είσαι κοινωνός μιας Αλήθειας που δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να την εφαρμόσεις μέσα σου, παρά μόνο σαν "σωστή"?

όμως...

όταν ζητάς να φύγεις μακριά από το πεπρωμένο σου, να είσαι σίγουρος ότι θα πέσεις πάνω του...

Μείνε, λοιπόν, και εκπλήρωσέ το…

΄Όλα σε οδηγούν στο να γίνεις ΄Ανθρωπος του Θεού…


Υπάρχουν πολλές αποφάσεις που χρειάζεται να πάρει ένας άνθρωπος στην φυσική του ζωή...

Αλλά υπάρχει μόνο μια απόφαση που χρειάζεται να πάρει που θα τον « αλλάξει» ριζικά μέσα στις ποιότητες της θειότητας…
Αν θέλει να ανήκει στην μάζα, ή στον Εαυτό του…

"...Σ' αυτόν που έχει αποκτήσει την αλήθεια, οι Γραφές είναι άχρηστες..." μας λέει η Μπαγκαβάτ Γκιτά!

όταν βιώνεις την πνευματική αλήθεια, τότε έχεις εκείνη την σταθερότητα του βουνού, που δεν μπορεί να μετακινηθεί από την θέση του, παρά μόνο υπακούοντας στους νόμους του θεού!

Και τότε…ναι ας είμαι και το λάθος για έναν κόσμο που δεν μπορεί να σταθεί με αφοσίωση στο πεπρωμένο του…


Εσείς πως το σκέφτεστε?


Με λαλά φυσικά… :-D :-D :-D

http://youtu.be/PbLwhekwj5E
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σ' αυτόν που έχει αποκτήσει την αλήθεια, οι Γραφές είναι άχρηστες
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23145
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

!

Δημοσίευση από Danielli »

Μ' αρέσει το "λίγο" που δίνει την ποιότητα της εσωτερικής αλχημείας...

Αυτη η φραση εχει τη Δυναμη μετεωριτη που σκάει πάνω στο πλανήτη!!! @};-

Ετσι ενιωσα αυτο το "λίγο" Βασούλα μου! :x

Κάθε φορά που μετραω τα "σωστα" μου... τα μετραω σε αυτη τη μονάδα μέτρησης που αντιπροσωπευει την αποσταση που με χωρίζει από Μένα!

Μαθαινω να παιζω με τα "λάθη" για τους άλλους... φλερτάρω με το Δικαιο και το απεριοριστο... για Μένα και μονο! :-D

:x :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πως ζητάς, άνθρωπε, να μάθεις την Αλήθεια μέσα σε μια περιορισμένη οπτική άραγε?
Κυρίως, πως ζητάς να είσαι κοινωνός μιας Αλήθειας που δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να την εφαρμόσεις μέσα σου, παρά μόνο σαν "σωστή"?
@};-

:x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

όταν ζητάς να φύγεις μακριά από το πεπρωμένο σου, να είσαι σίγουρος ότι θα πέσεις πάνω του...

Μείνε, λοιπόν, και εκπλήρωσέ το…

΄Όλα σε οδηγούν στο να γίνεις ΄Ανθρωπος του Θεού…



Υπάρχουν πολλές αποφάσεις που χρειάζεται να πάρει ένας άνθρωπος στην φυσική του ζωή...

Αλλά υπάρχει μόνο μια απόφαση που χρειάζεται να πάρει που θα τον « αλλάξει» ριζικά μέσα στις ποιότητες της θειότητας…
Αν θέλει να ανήκει στην μάζα, ή στον Εαυτό του…

"...Σ' αυτόν που έχει αποκτήσει την αλήθεια, οι Γραφές είναι άχρηστες..." μας λέει η Μπαγκαβάτ Γκιτά!

όταν βιώνεις την πνευματική αλήθεια, τότε έχεις εκείνη την σταθερότητα του βουνού, που δεν μπορεί να μετακινηθεί από την θέση του, παρά μόνο υπακούοντας στους νόμους του θεού!

Και τότε…ναι ας είμαι και το λάθος για έναν κόσμο που δεν μπορεί να σταθεί με αφοσίωση στο πεπρωμένο του…
ε τότε αποφάσισα να είμαι το λάθος σας!

ε τότε αποφάσισα να είμαι το λάθος σας!




Μ' αρέσουν οι μειονότητες, ίσως το έχω ξαναπεί...
.... @};- :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάθε φορά που μετραω τα "σωστα" μου... τα μετραω σε αυτη τη μονάδα μέτρησης που αντιπροσωπευει την αποσταση που με χωρίζει από Μένα!
Eτσι είναι Νταννιέλι...

Η μονάδα μέτρησης της απόστασης μεταξύ εσένα και του Εαυτού σου είναι αντιστοίχως ανάλογη της μονάδας μέτρησης της απόστασης μεταξύ της Γης και του Ουρανού...

Μετριέται σε έτη Φωτός η μία και σε αιώνες Αγάπης η άλλη...

μεταξύ των δύο μονάδων υπάρχει μόνο ο χρόνος του φόβου!
και είναι πάρα πολύ λίγος για να σου αφήσει περιθώρια να μετρήσεις τα "σωστά" και τα "λάθος"...

Το μαζικό έχει αυτήν την ιδιότητα...Να κάνει να φαίνεται ο χρόνος τόσος πολύς, που τελικά να μπορείς να τα μετράς...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: όταν βιώνεις την πνευματική αλήθεια, τότε έχεις εκείνη την σταθερότητα του βουνού, που δεν μπορεί να μετακινηθεί από την θέση του, παρά μόνο υπακούοντας στους νόμους του θεού!
>:d< @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μ'αρέσουν αυτές οι πρωινές σου εμπνέυσεις

σ'ευχαριστώ

:x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
drita
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 9:17 pm

Δημοσίευση από drita »

Ευχαριστω Βασουλα,καταπληκτικη εμπνευση! ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η μονάδα μέτρησης της απόστασης μεταξύ εσένα και του Εαυτού σου είναι αντιστοίχως ανάλογη της μονάδας μέτρησης της απόστασης μεταξύ της Γης και του Ουρανού...

Μετριέται σε έτη Φωτός η μία και σε αιώνες Αγάπης η άλλη...

μεταξύ των δύο μονάδων υπάρχει μόνο ο χρόνος του φόβου!
και είναι πάρα πολύ λίγος για να σου αφήσει περιθώρια να μετρήσεις τα "σωστά" και τα "λάθος"...

Το μαζικό έχει αυτήν την ιδιότητα...Να κάνει να φαίνεται ο χρόνος τόσος πολύς, που τελικά να μπορείς να τα μετράς...
Βάσω!!τι είπες τώρα....!!!!

:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Δημοσίευση από elenaki »

Βασω... :x
Για αλλη μια φορα δεν εχω λογια.. ^:)^
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Πως ζητάς, άνθρωπε, να μάθεις την Αλήθεια μέσα σε μια περιορισμένη οπτική άραγε?
Κυρίως, πως ζητάς να είσαι κοινωνός μιας Αλήθειας που δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να την εφαρμόσεις μέσα σου, παρά μόνο σαν "σωστή"?
Vaso έγραψε:Τραγικό δεν είναι να περιμένουμε να πεθάνουμε για να βιώσουμε την αιωνιότητα της Ζωής? και αυτό όλοι το θεωρούν, τάχα, σωστό...

ε τότε αποφάσισα να είμαι το λάθος σας!
Vaso έγραψε:Το μαζικό έχει αυτήν την ιδιότητα...Να κάνει να φαίνεται ο χρόνος τόσος πολύς, που τελικά να μπορείς να τα μετράς.
:-( :-( @};- @};- Καλημέρα σας!!!!! :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30154
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ειρηνάκι μου >:d< >:d< >:d< σούπερ φτυαράκι O:-)

Βασούλα @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Πως ζητάς, άνθρωπε, να μάθεις την Αλήθεια μέσα σε μια περιορισμένη οπτική άραγε?
Κυρίως, πως ζητάς να είσαι κοινωνός μιας Αλήθειας που δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να την εφαρμόσεις μέσα σου, παρά μόνο σαν "σωστή"?

όμως...

όταν ζητάς να φύγεις μακριά από το πεπρωμένο σου, να είσαι σίγουρος ότι θα πέσεις πάνω του...

Μείνε, λοιπόν, και εκπλήρωσέ το…

΄Όλα σε οδηγούν στο να γίνεις ΄Ανθρωπος του Θεού…
@};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23616
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΑΘΟΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”