ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ "ΠΑΤΡΙΔΕΣ"

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ "ΠΑΤΡΙΔΕΣ"

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλοί άνθρωποι γεννήθηκαν σε έναν τόπο και μέσα τους είχαν μνήμες, αγάπες για έναν άλλον τόπο…σε ένα άλλο σημείο της Γης, του Γαλαξία, του Σύμπαντος…
Εικόνα


Ανοιξα αυτό το τόπικ για να μπορέσει ο καθένας να μοιραστεί την «πατρίδα» του…όπου και να είναι αυτή, δεν μπορεί να «λογοκριθεί» από κανέναν…
Εδώ μέσα χωράνε αναμνήσεις, εικόνες, σκέψεις, μηνύματα, εμπειρίες…ακόμα και υποψίες…
Οι αόρατες Συνδέσεις μας με μια Εμπνευση είναι μόνο η δική μας Αλήθεια και όσο και να φαίνεται απίστευτη στους άλλους, έχουμε τρόπο να σεβαστούμε τον ιερό χώρο της μνήμης μας και να μην τον προδώσουμε ποτέ, προς χάρη καμιάς πραγματικότητας!
Ακόμα και αν δεν έχει προλάβει να γίνει η υποψία μνήμη, ας μην την μετατρέψουμε σε καχυποψία, με την σκέψη ότι θα μας επικρίνουν…

@};-


΄Όταν ήμουν μικρή έλεγα ότι εγώ δεν είμαι από δω και δεν ήταν παιδικό νάζι, το εννοούσα…Κοιταζα με νοσταλγία τα αστέρια και ήξερα ότι κάπου εκεί βρίσκεται μια «πατρίδα» που με περιμένει…

Εικόνα

Μεγάλωσα με αυτήν την αίσθηση…Και ενώ στην αρχή ήταν μαρτύριο, μετά αγάπησα την Γη και τους ανθρώπους και η «πατρίδα» έμεινε μέσα στην Αγάπη της Ψυχής μου!

Δεν μπορώ να ονομάσω «νοσταλγία» το αίσθημα που χαρακτήριζε κάθε μου ανάμνηση, μικρή ή μεγάλη, γιατί αυτό το αίσθημα έχει καθιερωθεί εδώ στον φυσικό κόσμο, σαν θλίψη για κάτι μακρινό, που ήταν σημαντικό και πέρασε…

΄Όμως δεν είναι ακριβώς έτσι…΄Ενιωσα βαθιά στην Ψυχή μου ότι αυτό που είναι αληθινό είναι και αιώνιο…πάντα είναι μέσα σου και το κουβαλάς…

Στην πορεία οι μνήμες άρχιζαν να ξετυλίγονται με σεβασμό…
΄Όχι για να με κάνουν να νοσταλγήσω, αλλά για να με κάνουν να θυμηθώ… @};-

Να θυμηθώ τα λουλούδια της «πατρίδας» μου…
Ασήμαντα σε ομορφιά για τους περισσότερους ανθρώπους, για μένα ήταν πάντα ένα Φως…μια Πηγή που με έφερνε σε επαφή με τον θεό και με εκείνες τις Ψυχές που είχαν να μου δώσουν σημαντικές «οδηγίες» για την Ζωή…

ω εσεις ψηλά μου δέντρα
δεν μου κρύβετε τον ήλιο
ω εσείς γλυκιές μου νεράιδες
δεν μου κρύβετε τον ποταμό
ω εσύ αξέχαστη γη
δεν με χωριζεις από τον ουρανό
ω εσείς αγαπημένοι μου κλέφτες
μου φέρνετε μηνύματα από την πατρίδα

είμαι εδώ,
σε εσάς ανοίγω την ψυχή και την αγάπη
για να την φτάσει εκείνος μέσα από την Φύση σας
και να χαρεί
που επιτέλους είναι όλα δικά μου!

http://www.youtube.com/watch?v=ej3ITlHl ... re=related


Ο οραματισμός οδηγούσε πάντα εκεί...
Θυμάμαι πια, αγαπημένη μου ψυχή, που ήμασταν. Θυμάμαι τον ουρανό αυτής της αιώνιας «πατρίδας», θυμάμαι τα μάτια σου, θυμάμαι το άγγιγμα σου. Θυμάμαι τον ήλιο που κρατήσαμε και τον σπρώξαμε μαζί στον κόσμο. Θυμάμαι ότι βαστιόμασταν από το χέρι και εγώ σου ξέφυγα.. «Θα σε ξαναβρώ», μου είπες. «Ο ήλιος χωρίς εμάς δεν θα είναι τόσο λαμπερός. Χρειάζεται το φως και των δυο μας.»
΄Εφτασα πρώτη και σε περίμενα. Αφού ήρθες, μου φτάνει…Μου φτάνει που σε βρήκα. Είδες πόσο λάμπει ο ήλιος ξαφνικά? Δεν με νοιάζει πια η ομίχλη…΄Όλα έχουν αξία για μένα τώρα. Και η βροχή, και ο αέρας που φυσάει απαλά και φέρνει τους «κλέφτες» από την πατρίδα μας. Αυτά τα λουλούδια μου θυμίζουν τον «κήπο» μας. Θυμάσαι που τα έκοβες και στόλιζες τα μαλλιά μου με αυτά?
"...Γλυκιά μου ψυχή, νιώθω ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει, άλλά όλα είναι τόσο διαφορετικά. Νιώθω την «πατρίδα» μας σαν το πιο φωτεινό αστέρι του σύμπαντος, που φωτίζει κάθε ξεχασμένη μνήμη και βιώνεται σαν πραγματικότητα.
Κάθε ακτίνα φωτός από εκεί ανασύρει ξεχασμένα μυστικά που έρχονται εδώ σ ’αυτήν την διάσταση σαν φωτεινή αλήθεια που με βάζει συνεχώς στην σιωπή της αποδοχής.
Ακούω για την αγάπη και γελάω. Πόσο οι λέξεις γίνονται περιορισμός. ΄Όλα συντελούνται στο εδώ και τώρα, αλλά η πραγματικότητα είναι ο «χώρος» της ψυχής μας που βρίσκεται παντού.
Δεν χρειάζομαι αναλύσεις για την ζωή. Νιώθω το «άγγιγμα» σου αγαπημένη μου ψυχή και βρίσκομαι αμέσως μέσα στο φως. Η απόλυτη ευδαιμονία, τόσο απόλυτη που μου κόβει την ανάσα. Δεν είμαστε μόνοι μας, αλλά είμαστε μοναδικοί. ΄Αραγε το καταλαβαίνεις; Αυτή η μοναδικότητα περιέχει σκέψεις, συναισθήματα, βιώματα που ο καθένας μας ενσωματώνει στην διάσταση που βρισκόμαστε. ΄Όμως είμαστε μαζί, ενωμένοι τόσο απόλυτα με το φως, που δεν μπορώ να αναγνωρίσω τα όριά μας. Μοναδικοί και ευτυχισμένοι. Είναι σαν να μου απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα με μιας. Για το τι σημαίνει φως, ευδαιμονία, αγάπη. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα μεταφέρω με λόγια σ’αυτήν την διάσταση που βρίσκομαι…μπορώ όμως να τα μεταφέρω σαν φως. Είναι αυτό που γνωρίζουμε και οι δυό μας καλά. Και αυτό συντελείται από εμάς στο εδώ…Στο τώρα όμως συντελείται και η αναβίωση της πραγματικότητας. Και είμαι στην πλήρη της αποδοχή, ότι κι αν σημαίνει για μένα αυτό.

Ένας «κλέφτης» ήρθε σήμερα το πρωί στο παράθυρό μου… «Νιώσε», μου είπε και εγώ αφέθηκα. Σ’ αυτόν τον «χώρο» που βρισκόμαστε, όταν η ύλη μας δυσκολεύει., μπορώ να νιώσω κάθε δόνηση του και να αφεθώ στην αγάπη…Μου είναι τόσο γνώριμος…Εσένα?"

Ο Σείριος…

΄Όταν άκουσα το όνομά του ένιωσα την Ψυχή μου να αγαλλιάζει…
Αμέσως σκέφτηκα «η πατρίδα μου»…

Εικόνα

Σκέψεις που έγιναν Αλήθεια…

Η Αλήθεια δεν έρχεται με προσμονή…Είναι απλά εκεί. Και τίποτα δεν μπορεί να την προσβάλλει…

Εικόνα

Πολλοί ΄Ανθρωποι είναι από εκεί…Θα τους αναγνωρίσεις, θα σε αναζητήσουν, ο κάθε ένας έχει ένα όραμα…
΄Όταν ενωθούν πολλοί στο ίδιο, να ξέρεις ότι πάντα κάπου εκεί γύρω σου θα ανθίζει ένας κλέφτης…Θα πετάει στον ουρανό από το πουθενά, για να έρθει σε σένα…


Εικόνα

Τώρα ξέρω ότι δεν είναι από το πουθενά…

Εικόνα


:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν ξέρω αν είναι η ομορφιά αυτών των εικόνων μόνο που με ελκύει. Είναι και κάτι ακόμα, μυρίζουν Ζωή, Ύπαρξη..

Ο νυχτερινός ουρανός πάντα με τραβούσε σαν μαγνήτης, πολλές φορές για να ξεφύγω από την πραγματικότητα, άλλες απλά για να στοχαστώ, άλλες απλά για να αφεθώ.. Κάποτε έψαχνα την Αλήθεια εκεί έξω, τώρα ξέρω πως όλα είναι μέσα μας.

Η δική μου εμπειρία δεν έχει να κάνει με τον αστερισμό του Σείριου, αλλά με τον γαλαξία Ανδρομέδα, και με τις Πλειάδες. Κυρίως με τις Πλειάδες.. :x

Εικόνα

Εικόνα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( :-( τα ματια μου πλυμμηρισαν με δακρυα

@};- @};- @};- ευχαριστώ
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Απο μικρός έμαθα πως είμαι απο το Λούξορ !!!


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


και τέλος αυτό που είχα δεί ψηλά στον ουρανό την νύχτα στην
Θεσσαλονίκη...στα 17 μου.



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τι ακριβώς είναι αυτό που είδες Λέων? Όντως το είδες?

Στο Λούξορ βρίσκεται το "Αιθερικό Σπίτι" του Serapis Bay
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ήταν αυτό που είδα,αλλά ψάχνοντας βρήκα αυτό και είναι ακριβώς τα ίδια χρώματα που είδα...

:)

Ναι έμαθα πως είναι το αιθερικό σπίτι του Σέραπις.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όταν πρωτοξεκίνησε η εσωτερική μου αναζήτηση είχα την τύχη να γνωρίσω κάποιον άνθρωπο που με ταξίδεψε στη "πατρίδα"!!! @};-

η αγαλλίαση της ψυχής μου ήταν μοναδική και η χαρά της επαφής μου με κάτι τόσο πρωτόγνωρο για μένα, πέρα απο τον αρχικό φόβο και το σάστισμα, ήταν πολύ μεγάλη!!αρχικά ένιωθα και γω την επιστροφή στο εδώ και τώρα της γήϊνης πραγματικότητας σαν μια απότομη προσγείωση!!πολλές φορές απογοητευόμουν απο την πραγματικότητα που βίωνα γύρω μου μέσα απο το πρίσμα των συναισθημάτων και των βιωμάτων μου!! @};-

η "πατρίδα" όμως βρίσκεται μέσα στην καρδιά μας!!την κουβαλάμε στην γή και όσο οι μνήμες μας αφυπνίζονται, τόσο επιτρέπουμε σε αυτό το μεγαλείο να εκδηλωθεί στο εδώ και τώρα!! @};-

αυτό είναι το μεγαλείο του Ανθρώπου!!

:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

πανέμορφα!!! >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Σαν παιδάκι είχα την πεποίθηση ότι βρισκόμουν με λάθος ανθρώπους σε λάθος τόπο.
Είχα συχνές επαφές με το <άγνωστο> και όταν θέλησα να τις μοιραστώ θεωρήθηκαν ανόητες, επιζήμιες φαντασιώσεις.
Κλείστηκα και προσπάθησα να τις ξεχάσω αισθανόμενη ενοχές για την ίδια μου την απροσάρμοστη φύση.
Δημιούργησα φόβους απίστευτους για τα δεινά που θα ακολουθούσαν εάν συνέχιζα να πλάθω το φανταστικό μου κόσμο.
Απομακρύνθηκα πάρα πολύ από την αλήθεια μου και πλήρωσα το τίμημα με πόνο.

Όταν έφτασε η στιγμή, μέσα από διαλογισμό, να βρεθώ στο Σείριο, ένιωσα την απόλυτη σιγουριά, ευδαιμονία, γαλήνη, συγκίνηση κλπ, και η πρώτη μου αντίδραση ήταν να μείνω εκεί, έστω δημιουργώντας και πάλι το φανταστικό μου κόσμο.
Προσγειώθηκα στη γη και μου φάνηκαν όλα τόσα πνιγηρά και βαλτωμένα, βαριά και ανούσια.
Εκεί πάνω είναι ο κόσμος μου, η χαρά που ψάχνω, η ολοκλήρωση.......

Ετοιμαζόμουν να απαρνηθώ το Ανθρώπινο μεγαλείο, το Θεό τον ίδιο, και να ασπαστώ μια καινούρια πλάνη που θα κάλυπτε όλον τον πόνο που είχα δημιουργήσει.
Την εποχή εκείνη γεννήθηκε η παραβολή της τηγανιάς.
Είχε πάρει ένα τηγάνι η Βάσω και με βάραγε, κι εγώ εκεί, επέμενα, να δημιουργώ νέες συνθήκες για τη νέα μου πραγματικότητα……………… έξω μακριά είναι η χαρά, εγώ βρέθηκα κατά λάθος εδώ, ανήκω σε έναν κόσμο ανώτερο και πρόσθετα πέπλα.

Όταν κατάφερα να αποδεχτώ την ενσάρκωση μου και να νιώσω ευγνωμοσύνη για την ύπαρξή μου, έφερα το Σείριο μέσα μου, στο εδώ και τώρα.
Τον διαφυλάττω σαν το σπίτι μου και φροντίζω να εφαρμόζω την κληρονομιά του καθημερινά, όλα αυτά που ένιωσα όταν γνώρισα τον Σείριο, είναι η κληρονομιά μου και την έχω μέσα μου, αρκεί να θυμάμαι………………
Στον Σείριο πέρασα την εκπαίδευσή μου για να ενσαρκωθώ στη γη, ήταν η πρώτη επαφή μου με τον Πατέρα και την Μητέρα.

Η εργασία μου είναι να Τους τιμήσω στην Τρίτη διάσταση, μέσα από την Αγάπη μου, την Αγάπη Του.

@};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Valia

Δημοσίευση από Valia »

μωρό μου γλυκό :x :x :x >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

΄Όταν ήμουν μικρή έλεγα ότι εγώ δεν είμαι από δω και δεν ήταν παιδικό νάζι, το εννοούσα…Κοιταζα με νοσταλγία τα αστέρια και ήξερα ότι κάπου εκεί βρίσκεται μια «πατρίδα» που με περιμένει…
:-o αν σου πώ πώς ακριβώς αυτή την αίσθηση είχα και εγώ από μικρή θα με πιστέψεις ?

δεν το έψαξα ποτέ όμως :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ Ιωαννάκι δεν χρειάστηκε να το ψάξω...το είχα μαζί μου, δεν με άφησε ποτέ!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

μάλλον τότε θα ήταν ιδέα μου τι να πώ :-? παιδική φαντασία ίσως
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και γιατί υποτιμάς την παιδική φαντασία?

απλά δεν είχες τρόπο να το κρατήσεις σταθερά μέσα σου ίσως!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”