Μουσικά Ενδιαφέροντα

Η μουσική και η ποίηση στη ζωή μας...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Μουσικά Ενδιαφέροντα

Δημοσίευση από Sofoula »

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις απόψεις σας για τα είδη μουσικής που σας αρέσουν, τις μουσικές δραστηριότητες στις οποίες έχετε πάρει μέρος (ή ενδιαφέρεστε να πραγματοποιήσετε στο μέλλον), σχόλια για αγαπημένους μουσικούς καλλιτέχνες ή σχήματα και γενικά ότι άλλο σχετικό με την μουσική σας έρθει να αναφέρετε...


[Δεν κάνω thread μόνο με τα είδη μουσικής (πχ μόνο metal) γιατί δεν πιστεύω πως θα έχει πολύ μεγάλη ανταπόκριση... Αν έχετε διαφορετική άποψη μπορούμε να τα διαχωρίσουμε πάντως ;) ]
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:thumbsup:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

meinall έγραψε:
Δαιμονία Νύμφη έγραψε:Σε τι συγκρότημα ήσουν Μαρία; τι μουσική παίζατε; :-D

Secret Garden - Prayer
http://www.youtube.com/watch?v=hAU_VL8G548
:x :x :x :x
Αμαλίτσα το συγκρότημά μας μεγάλη επιτυχία! Μόνο εμείς το ξέραμε, δεν προλάβαμε να φτάσουμε σε live, ούτε καν για το είδος μας δεν είχαμε καταλήξει. Μάλλον προς rock-alternative πήγαινε. Προλάβαμε να γράψουμε βέβαια 2 τραγούδια δικά μας (κυρίως δικά μου προς μεγάλη μου έκπληξη) και να βγάλουμε μερικές διασκευές πριν αρχίσουμε να το διαλύουμε λόγω καλοκαιριού, κάποιου μέλους (ιδρυτικού δυστυχώς) που δεν ήθελε να συνεννοηθεί και ενός άλλου που λόγω ικανοτήτων μας περιόριζε στην επιλογή των κομματιών, με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόοδο από πρόβα σε πρόβα. Μετά λόγω ανεργίας των περισσότερων, αρχίσαμε να το βλέπουμε ανώφελο να δίνουμε τόσα λεφτά το μήνα με αυτά τα δεδομένα.

Κυρίως μπήκα για την εμπειρία χωρίς να ξέρω ούτε αν θα ανταπεξέλθω, ούτε αν θα μου αρέσει. Ήταν η τρίτη φορά που μου πρότεινε κάποιος για πλήκτρα και επειδή πάντα είχα την περιέργεια και την επιθυμία να βρεθώ σε ένα συγκρότημα και σε ένα στούντιο, είπα να το δοκιμάσω αυτή τη φορά έστω και στα γεράματα :P Ήταν από αυτά τα πράγματα για μένα, που λες ότι θες να κάνεις πριν πεθάνεις.

Τελικά μου αρέσει! Τα καλά νέα είναι ότι ο ντραμίστας έχει εκδηλώσει την επιθυμία του να συνεργαστεί μαζί μου στο μέλλον σε άλλο σχήμα και ελπίζω όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν να μη με ξεχάσει γιατί τον εκτιμώ και στη συνεννόηση και στη δουλειά του.

Αυτά :-D


Εσύ που είσαι μέσα στα πράγματα; Είσαι/ήσουν σε κάποιο μουσικό σχήμα;


Σόρυ Βασούλα, αν σε ενοχλεί μπορεί να μου το στείλει και σε ΠΜ. Το σταματάω εδώ >:d<
Λοιπόν, απαντάω εδώ :-D @};-
Όχι, δεν ήμουν ποτέ σε κάποιο μουσικό σχήμα.. [αν και θα ήθελα μάλλον, αρκεί να παίζαμε την μουσική που μου αρέσει, πράγμα που σπανίζει ] :-D @};-

Μικρή λοιπόν έκανα πιάνο για κάποια χρόνια αλλά μετά το σταμάτησα και έκοψα κάθε επαφή με το πιάνο.. επειδή ήμουν και μικρή τα ξέχασα όλα... μέχρι πριν 2-3 χρόνια που άρχισα να παίζω πάλι πιάνο, μόνη μου αυτή τη φορά. [όσα τραγούδια μου άρεσαν, όχι κλασικά].

Πριν 7 περίπου χρόνια έπαιζα κιθάρα [όταν πρωτοάρχισα να ακούω μέταλ], παρ'όλα αυτά ποτέ δεν έμαθα ολόκληρο κάποιο κομμάτι, μόνο τα σημεία που μου άρεσαν έπαιζα [αν μπορούσα].

Ακόμα, παίζω φλογέρα [alto, soprano, και ιρλανδική] και μπορώ να πω οτι το αγαπάω πολύ αυτό το μουσικό όργανο.. [ειδικά την alto φλογέρα! :-D ]

Τέλος, έχω πάρει ένα βιολί εδώ και κάποιο καιρό και προσπάθησα να μάθω αλλά χωρίς επιτυχία... Οπότε ο επόμενος μου στόχος είναι όταν θα έχω λεφτά να αρχίσω μαθήματα.. γιατί ναι μεν στα άλλα είμαι αυτοδίδακτη.. στο βιολί όμως λίγο δύσκολο :))

Αυτά :x Γενικά μου αρέσουν πολύ τα μουσικά όργανα... Λατρεύω πχ τον ήχο της άρπας! :x :x :x :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Αμαλάκι μου γλυκό, σε φαντάζομαι με μια άρπα, σου πάει :x :x
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Αμαλάκι πόσα πολλά έχεις γνωρίσει! Τέλεια η άρπα -αρκεί να βρεις που θα εξασκείσαι.

Εγώ αν αποφάσιζα να μάθω κάτι άλλο θα πήγαινα σε κιθάρα (για πιο οικονομικά) και για πιο σοβαρά σε βιολοντσέλο.

Αυτό που μου έχει κολλήσει και θα το κάνω κάποια στιγμή δώρο στον εαυτό μου είναι ένα σοπράνο γιουκαλίλι :P . Έχει λένε διαφορετική τεχνική απ' την κιθάρα αλλά αν το καλοψάξεις μπορείς να παίξεις άπειρα πράγματα μ' αυτό.
Όχι ότι θα έπαιζα ποτέ έτσι :)) , αλλά για του λόγου το αληθές:

http://www.youtube.com/watch?v=ZqaYmQZgrB4

’σε που το παίρνεις παραμάσχαλα και πας διακοπές. Ενώ το πιάνο που! :))
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

meinall έγραψε:Αμαλάκι πόσα πολλά έχεις γνωρίσει! Τέλεια η άρπα -αρκεί να βρεις που θα εξασκείσαι.
Αρκεί να την βρεις γενικά θες να πεις! Αν ήταν φτηνή θα έπαιρνα, αλλά που να βρω 3 χιλιάρικα; =))

Ναι αυτό με την μεταφερσιμότητα είναι ένα θέμα. Το καλό με την φλογέρα είναι οτι μπορώ να την μεταφέρω όπου θέλω! Πάω μια βόλτα πχ με το ποδήλατο και την έχω μαζί μου στο σακίδιο!

Κάπου διάβασα οτι έχεις σπουδάσει Ορφ... Τι είναι αυτό; :-?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Valia έγραψε:Αμαλάκι μου γλυκό, σε φαντάζομαι με μια άρπα, σου πάει :x :x
Συμφωνώ! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Δαιμονία Νύμφη έγραψε:Κάπου διάβασα οτι έχεις σπουδάσει Ορφ... Τι είναι αυτό; :-?
Ένα σύστημα μουσικοκινητικής αγωγής (υπάρχουν κι άλλα), μουσική προπαιδεία δηλαδή. Εμπνευστής του ο μουσικοσυνθέτης Carl Orff, ο οποίος το δημιούργησε ξεκινώντας από την πίστη σ' αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες, ότι δηλαδή λόγος, μουσική και κίνηση αλληλοεπηρεάζονται και και αλληλοπροωθούνται. Μέσα από την πορεία του τη μουσική (όχι τόσο τη συνθετική, αλλά από σχολές χορού, συνεργασία με χορευτές και μουσικούς κι από μια ραδιοφωνική εκπαιδευτική εκπομπή που κλήθηκε να παρουσιάσει), γεννήθηκε σιγά σιγά η ορχήστρα Orff (η οποία έχει και φλογέρα) και κατόπιν το σύστημα Orff.

Ο δάσκαλος του Orff μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά (από 3-4 χρονών μέχρι.... έχω δει και 40 χρονών) να κατανοήσουν τα υλικά της μουσικής και να μάθουν τα βασικά στη μουσική, μέσα από τα παιχνίδια, το χορό, το λόγο (λογοπαίγνια, ποιήματα, τραγουδιστό λόγο, γλωσσοδέτες κλπ), τα θεατρικά δρώμενα (με υλικά ό,τι βάλει ο νους μας), μουσικά όργανα ή ακόμα και το σώμα τους για μουσικό όργανο, τον αυτοσχεδιασμό και όλα μαζί θα τους δώσουν βήμα βήμα τη χαρά της κατάκτησης των γνώσεων και των επιδεξιοτήτων που αποφασίζει ο δάσκαλος (και αρμόζουν στην ηλικία και την ωριμότητά τους), αφήνοντάς τα παράλληλα περήφανα που όλα αυτά τα κατάφεραν μόνα τους τόσο εύκολα. Μα κυρίως χαρούμενα με όλα αυτά τα καινούρια ερεθίσματα. Όσο πιο εύκολο είναι για τα παιδιά βέβαια, τόσο πιο προετοιμασία θέλει από το δάσκαλο. Μα αυτή είναι και η ουσία. Η μάθηση επιτυγχάνεται όταν μας προκαλεί κάτι ενδιαφέρον. Και ενδιαφέρον μας προκαλεί όταν είναι παιχνίδι κι όχι μάθημα. Όταν έχουμε χρώματα, ήχους, ιστορίες, υλικά (υφάσματα, χαρτόνια, ξερά φύλλα από τα δέντρα, πέτρες από τη θάλασσα...) και περίεργα μουσικά όργανα.Όταν είμαστε ελεύθεροι να πειραματιστούμε όπως θέλουμε εμείς, να ανακαλύψουμε τις δυνατότητες κάποιου οργάνου πχ. Ή τις δικές μας όταν μας αφήνουν να αυτοσχεδιάσουμε και να αφήσουμε τη φαντασία μας ελεύθερη χωρίς τα καλούπια του "πρέπει" και "δεν πρέπει".
Αυτό μπορεί να γίνει και αντίστροφα. Να προσεγγίσεις την κίνηση μέσα από τη μουσική και το λόγο. Και σιγά σιγά να ανακαλύψεις τις δυνατότητες του σώματός σου και να το αναπτύξεις (πχ ισορροπία, έλεγχος του σώματος κλπ)
Παράλληλα υπάρχουν και παιδαγωγικά οφέλη. Μαθαίνουμε να είμαστε ίσοι με όλους (ακόμα και ο δάσκαλος), να περιμένουμε τη σειρά μας, να δεχόμαστε ολονών την προσπάθεια, να τη δοκιμάζουμε κι εμείς και να παίρνουμε κι εμείς με τη σειρά μας αρχηγικούς ρόλους.

Όλα αυτά συνοπτικά για να μην κουράσω.
Αν έχεις κάποια απορία όμως, εδώ είμαστε :-D
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολύ ωραίες σπουδές Μαράκι @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Κατάλαβα! Πολύ όμορφο ακούγεται :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Και εγώ βιολί θέλω να μάθω, αλλά δύσκολο προς το παρών, βέβαια αν είχα τα χρήματα θα μάθαινα σαντούρι, μακράν το αγαπημένο μου μουσικό όργανο.. :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Βασίλη αν τελικά μάθεις βιολί, ενημέρωσε με ε :)) :))
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

ΟΚ :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

VasilisM έγραψε:Και εγώ βιολί θέλω να μάθω, αλλά δύσκολο προς το παρών, βέβαια αν είχα τα χρήματα θα μάθαινα σαντούρι, μακράν το αγαπημένο μου μουσικό όργανο.. :D
Σαντούρι ήθελα να μάθω όταν ήμουν....προ-προνήπιο ? Ούτε και θυμάμαι τον εαυτό μου. Θυμάμαι όμως ότι το είχα δει σε ένα φιλικό σπίτι και θεωρούσα ότι μπορώ να παίξω, ότι είναι εύκολο για μένα. Δεν ήξερα να φάω μόνη μου, αλλά γι' αυτό ήμουν τόσο σίγουρη! Θυμάμαι για χρόνια ήταν το αγαπημένο μου όργανο και πίστευα ότι μπορούσα να παίξω μόνη μου.

Μπορεί και να μπορούσα, κανείς δεν ξέρει (και δεν έμαθε ποτέ :)) )

Είχαν κι ένα πιάνο που ψιλοαγνόησα (με εντυπωσίασαν μόνο οι ψηλές νότες) και σίγουρα διάφορα μπουζούκια και μπαγλαμαδάκια τα οποία ούτε και θυμάμαι να παρατήρησα.
Τελικά έμαθα πιάνο κι έγινε το αγαπημένο μου.

Η τρέλα για το σαντούρι μου πέρασε κάπου μέσα στο Δημοτικό. Έτσι κι αλλιώς, το είχα από μικρή. Ανά πάσα στιγμή, άμα μου δώσεις ένα σαντούρι θα παίξω -σιγά το πράγμα :))

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΙΚΗ-ΠΟΙΗΣΗ”