Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος ( Γενεσις Α, 2)

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η δυσκολία της εργασίας είναι όταν γεμίζεις τα δύο τρίγωνα.
Εκεί χρειάζεται ακλόνητη πίστη. Συνήθως οι άνθρωποι, νιώθω, ότι υποχωρούν, γιατί προσπαθούν να γεμίσουν τα δύο τρίγωνα συγχρόνως.

Λοιπον ολα οσα μου είπες μου είναι "γνωστά",το ότι όμως μου τα επιβεβαιώνεις παραστατικά ειναι γαι μενα πολυτιμο.
Θα σου πω απλά πως εγω το κάνω.
ΑΝτι για τρίγωνα,σημειώνω ότι τωρα τελευταία νοιώθω και αντιλαμβανομαι να ειμαι μεσα σε τριγωνα,καθε λογής,(τριγωνα των τσάκρας,τριγωνα προσευχής,τριγωνα των οργάνων του σωματος...... :wink: ),χρησιμοποιουσα εναν σωληνα με χωάνη.Λάμβανα απο πανω,λαμβανα κι απο κάτω.Την γήινη ενεργεια την εβγαζα απο το τσακρας του τρίτου ματιου και την απλώνω γύρω μου,και την ανωθεν ενέργεια την βγαζω απο το κέντρο του ηλιακού πλέγματος και παλι το διαχεω γυρω μου οποτε γινεται ταυτοχρονα ενας κυκλος γυρω μου που στροβυλιζεται,με κεντρο την καρδια.
Αρα εδω ειναι το ερώτημα μου σε σχεση με το παραπάνω που αναφερεις.Ειναι πολυ δημιουργικό αυτό που κανω ,και ξερω πως να λαμβανω κι απο τα δυο.ΑΠλά δεν το κανω τακτικά.Θα δοκιμασω με τα τριγωνα γιατι μου δινει μεγαλυτερη ηρεμία σαν λειτουργία.
Ενα ξερω για μενα και το καταθετω με πλήρη ευθυνη ότι θελει πιστη,κατι που σε μενα ειναι και ακλονητο και φυσιολογικό ότι ετσι ειναι.Αυτός ειναι ο λόγος που αν βρεθώ μεσα σε ενα δασος αυτοματα γεμιζω γιατι νοιώθω τις ριζες των δενδρων να γινονται και δικες μου,ταυτοχρονα τα δεντρα τα νοιωθω να υψωνονται μαζι με μενα ως την καρδια τους Συμπαντος.ΑΥτο μπορώ να το κανω και με μια ακτινα φωτος,μπορω να το νοιωσω και με το νερό,μπορω δεν να δω και απο το τρίτο ματι να αντιληφθω μια σπειρα που να επεκτεινεται ως το απειρον καινα ειμαι συνδεδεμενη με αυτο.
Ειμαι σίγουρη ,ειμαι απολυτα σίγουρη ότι καμαι τεχνική,δεν εχει νόημα και δεν πρεπει να γίενται χαριν της τεχνικής.Θελει ΠΙΣΤΗ.
Κάνω την διευκρινηση γιατι νοιωθω ότι κι αυτο ειναι απαραίτητο να μοιραστεί.
Βλεπετε ότι τελικά ακόμα και σε αυτά "τα πρακτικά" κι εκει το μοιρασμα ειναι όμορφο και πολύτιμο ταυτόχρονα.
Ευχαριστω πολυ Βάσω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαίρομαι τόσο πολύ Καλλιοπίτσα μου!!!
Τι σημασία έχει αν είναι τρίγωνο ή κύκλος?

Σημασία έχει μόνο αυτό που είπες...
Ειμαι σίγουρη ,ειμαι απολυτα σίγουρη ότι καμαι τεχνική,δεν εχει νόημα και δεν πρεπει να γίενται χαριν της τεχνικής.Θελει ΠΙΣΤΗ.
:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εικόνα
Εικόνααπο την χαρά μου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω εκπληκτικό!!!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω τωρα μολις ειδα τις τελευταιες δημοσιευσεις και θελω να δοκιμασω "κατι", πανω στη βαση αυτων που λες...

Και ναι !

Νομιζω οτι καπου αρχιζουμε να συγκλινουμε...

Εχω ομως μερικες "ερωτησεις" πρακτικες:

1η. Οι κορυφες των τριγωνων κοιταζουν πανω του πανω τριγωνου και κατω του κατω τριγωνου... Δηλαδη ειναι βαση με βαση, ετσι δεν ειναι; Σαν να σχηματιζουν ενα ρομβο...

2η. Οι κορυφες των τριγωνων λειτουργουν ως κεραιες συλλογης ενεργειας... Ή κανω λαθος;

3η. Το ενα τριγωνο ειναι πανω απο το κεφαλι αρχικα και το αλλο κατω απο τα ποδια... Και οταν γεμισουν ενεργεια κατεβαινει το πανω και ανεβαινει το κατω, ετσι ωστε οταν συναντηθουν και σχηματισουν το εξαγωνο, ο ανθρωπος να ειναι στο κεντρο... Σωστα;

4η. Χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διαδικασια, οταν φτασουμε σε αυτο το σημειο του ανθρωπου μεσα στο εξαγωνο ή ακολουθουμε τη γραμμη της εμπνευσης;

5η. Υπαρχει "τελος" που πρεπει να δωσουμε σε ολη αυτη την εργασια ή απλα την ληγουμε, αφηνοντας τα "σχηματα" να δωσουν οτι εχουν να δωσουν ενεργειακα χωρις να κανουμε κατι αλλο το ιδιαιτερο;

6η. Καθε ποτε μπορουμε να επαναλαμβανουμε την εργασια; Ή μηπως ειναι μια και εξω;

7η.Τι ακριβως κερδιζουμε ή καλυτερα τι ακριβως επιτυγχανουμε με αυτο το εργο;

Θα ηταν καλο να διευκρινησεις οπου μπορεις τα παραπανω ερωτηματα, κρατωντας ομως τη σειρα τους για να μπορυμε ευκολα να παρακολουθησουμε τα λεγομενα σου.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Α ρε καλε μου Σκαπανεα
Α ρε καλε μου Σκαπανέα
τι θα έκανα χωρίς εσένα :D :D :D :D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

1η. Οι κορυφες των τριγωνων κοιταζουν πανω του πανω τριγωνου και κατω του κατω τριγωνου... Δηλαδη ειναι βαση με βαση, ετσι δεν ειναι; Σαν να σχηματιζουν ενα ρομβο...
Ναι ρόμβος. Ακριβώς!
2η. Οι κορυφες των τριγωνων λειτουργουν ως κεραιες συλλογης ενεργειας... Ή κανω λαθος;


Ναι. Ακριβώς!
3η. Το ενα τριγωνο ειναι πανω απο το κεφαλι αρχικα και το αλλο κατω απο τα ποδια... Και οταν γεμισουν ενεργεια κατεβαινει το πανω και ανεβαινει το κατω, ετσι ωστε οταν συναντηθουν και σχηματισουν το εξαγωνο, ο ανθρωπος να ειναι στο κεντρο... Σωστα;
Ακριβώς!
4η. Χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διαδικασια, οταν φτασουμε σε αυτο το σημειο του ανθρωπου μεσα στο εξαγωνο ή ακολουθουμε τη γραμμη της εμπνευσης;
Ακολουθείς την "καθοδήγηση"...Είναι σκληρό το διάστημα αυτό. Γιατί βιώνεις κιόλας, για να αποκτήσεις την εμπειρία του πνεύματος μέσα στην ύλη!!!
5η. Υπαρχει "τελος" που πρεπει να δωσουμε σε ολη αυτη την εργασια ή απλα την ληγουμε, αφηνοντας τα "σχηματα" να δωσουν οτι εχουν να δωσουν ενεργειακα χωρις να κανουμε κατι αλλο το ιδιαιτερο;
Δεν θα έλεγα ποτέ "τέλος". ΄Ομως υπάρχουν σημεία που έρχονται με καθοδήγηση και σε βάζουν ολοένα και πιο βαθιά στην συνειδητοποίηση της πραγματικότητας. Είναι η διεύρυνση μετά που παίζει τον σημαντικότερο ρόλο. Γιατί κατανοείς περισσότερα από όσα τώρα μπορείς να φανταστείς.
Μόλις τοποθετηθούν τα δύο τρίφωνα το ένα μέσα στο άλλο, υπάρχει η περιοχή της "καρδιάς" που εργάζεσαι. Εκεί αντιλαμβάνεσαι την συμπαντική αγάπη σαν ουσία. Είναι η δική σου πηγή ανάσας που δεν μπορείς να την κατευθύνεις ανάλογα με το "ποιός σου αρέσει", αλλά πάει παντού. Είναι η "θεραπευτικη" ανάσα, έτσι λειτουργεί για τους ανθρώπους, που δεν είναι σε συνειδητοποίηση...
Σ' αυτό το σημειό σταματάς να διαχωρίζεις και να διαχωρίζεσαι.
Η διαδικασία μπορεί να είναι διαφορετική για τον καθένα μας, όμως όταν βρεθούμε σ' αυτό το σημείο, ανεξάρτητα από την διαδικασία, όλοι μιλάμε την ίδια γλώσσα...

6η. Καθε ποτε μπορουμε να επαναλαμβανουμε την εργασια; Ή μηπως ειναι μια και εξω;


Δεν υπάρχει εργασία μια και έξω...Η συνειδητοποίηση αλλάζει, η εργασία διαφέρει από το αρχικό στάδιο, αλλά δεν τελειώνει ή τουλάχιστον εγώ δεν το ξέρω ακόμα :wink:
Η εργασία γίνεται καθημερινά...ακόμα και αν έξω γίνεται "πόλεμος"!!!
Χρειάζεται εσωτερική αφοσίωση το όλο διάβημα.
Η σιωπή δεν είναι πολυτέλεια πια! Είναι καθημερινότητα.
7η.Τι ακριβως κερδιζουμε ή καλυτερα τι ακριβως επιτυγχανουμε με αυτο το εργο;
Επιτυγχάνεις την συνειδητή ζωή και την συνειδητοποίηση της αιωνίότητας!!! Αξίζει, πίστεψέ με!

Τα τρίγωνα δεν μπαίνουν με μιας το ένα στο άλλο! Γινται σταδιακά η εισχώρηση. ΄Ομως όταν έχουν μπει αρκετά, είναι η αρχή του ξεκαθαρίσματος του φόβου. Δηλαδή, η αρχή του παντός!

Το "δεν φοβάμαι", περιλαμβάνει την συμπαντική αγάπη, σαν ουσία φωτός, που δεν είναι παρά η ουσία σου!

:) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Μια εικόνα χίλιες λεξεις!!!!!!!!!!!
΄Ομως όταν έχουν μπει αρκετά, είναι η αρχή του ξεκαθαρίσματος του φόβου. Δηλαδή, η αρχή του παντός!

Το "δεν φοβάμαι", περιλαμβάνει την συμπαντική αγάπη, σαν ουσία φωτός, που δεν είναι παρά η ουσία σου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Σκαπανέα, νομίζω ότι μπορείς να βοηθήσεις τώρα...
Γιατί νιώθω ξαφνικά, ότι έφυγε ένας "διαχωριστικός τοίχος" ανάμεσά μας ε? :wink:
Δεν ξερω αν "βοηθησα", οπως λες, με τις ρωτησεις μου... :wink:

Ελπιζω πως ναι, οσους ασχοληθουν με το ολο ζητημα... :idea:

Ομως αυτος ο "διαχωριστικος τοιχος" επεσε χτες βραδυ γυρω στις 7 παρα 10', οταν εκανα διαγνωστικη σαρωση σε ολοκληρο το reikicenter forum :)

Αυτο που συμβαινει τωρα και που βιωνουμε εδω, ειναι "μαλλον" το αποτελεσμα της εν λογω σαρωσης, που ανοιγει ενα δρομο επικοινωνιας μεταξυ μας :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ομως αυτος ο "διαχωριστικος τοιχος" επεσε χτες βραδυ γυρω στις 7 παρα 10', οταν εκανα διαγνωστικη σαρωση σε ολοκληρο το reikicenter forum

Εικόνα

Εικόνα

δηλαδή.... :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Ομως αυτος ο "διαχωριστικος τοιχος" επεσε χτες βραδυ γυρω στις 7 παρα 10', οταν εκανα διαγνωστικη σαρωση σε ολοκληρο το reikicenter forum Smile

Αυτο που συμβαινει τωρα και που βιωνουμε εδω, ειναι "μαλλον" το αποτελεσμα της εν λογω σαρωσης, που ανοιγει ενα δρομο επικοινωνιας μεταξυ μας Very Happy
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
ΓΙΑ ΠΙΟ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΓΝΩΣΗ..... :lol:
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν ξερω αν "βοηθησα", οπως λες, με τις ρωτησεις μου...

Ελπιζω πως ναι, οσους ασχοληθουν με το ολο ζητημα...
Πάντα βοηθάς σκαπανέα!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ομως αυτος ο "διαχωριστικος τοιχος" επεσε χτες βραδυ γυρω στις 7 παρα 10', οταν εκανα διαγνωστικη σαρωση σε ολοκληρο το reikicenter forum


:D :D :D Επιβεβαίωση ότι λειτουργεί η δική μου ενσυναίσθηση!!!

Στο έγραψα στις 8:00 :P
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Deodonus έγραψε: Είναι ένα μεγάλο ζήτημα το εάν πρέπει να εκλαμβάνουμε τα λεγόμενα της Γραφής αυτολεξεί, ή εάν πρέπει να τα εκλαμβάνουμε ως παραβολές, μεταφορές κλπ.

Το πως υλοποιήθηκε η γη, εγώ υποστηρίζω (με κάποιον δισταγμό πάντα) την θεωρία της επιστήμης.
Αυτη ακριβως ειναι και η γοητεια του λογου Θεοδωρε.

Το οτι δηλαδη μεσω αυτου εχουμε τη δυνατοτητα να "μεταφερουμε" διαφορες καταστασεις, δινοντας την ευκαιρια σε οσους τον μελετανε, να αναπλασουν με τη δυναμη της λογικης αναλυσης αλλά και της φαντασιας τους τη μεταφερομενη πραγματικοτητα.

Ειναι παντως γεγονος οτι, ο ομιλων ειτε σκοπιμα ειτε γιατι δεν μπορει διαφορετικα, μεταγγιζει "κωδικοποιημενη" την πραγματικοτητα για την οποια μιλαει.

Ειναι υποχρεωμενος λοιπον ο μελετητης, για να κατανοησει το μηνυμα του γραφοντος, να αναπλασει αυτη την πραγματικοτητα.

Χρησιμοποιωντας λοιπον τις δικες του εκφραστικες δυνατοτητες, προσεγγιζει ερμηνευτικα το λογο αποσκοπωντας στην αποσαφηνηση του.

Εαν λοιπον συμφωνησουμε πανω σε αυτο, τοτε ο αναλυομενος λογος: η δε γη ην αορατος και ακατεσκευαστος, εμπεριεχει ενα μηνυμα που πρεπει να προσδιορισουμε.

Δεν μπορει δηλαδη ο λογος αυτος να ειναι διατυπωμενος, χωρις να ανταποκρινεται σε καποιο συγκεκριμενο περιεχομενο.

Διοτι οπως ειπα και πιο πανω κανείς λογος δεν διατυπωνεται χωρις να μεταφερει κατι, μια και αυτο αποκλειεται απο τη φυση του.

Μια και ο λογος εχει ως προορισμο την κωδικοποιηση διαφορων πραγματικοτητων για την ευκολη αποστολη τους στο χωρο και στο χρονο.

Αυτος ειναι και ο σκοπος του topic, να ανακαλυψουμε συλλογικα με την αναλυση και τη συζητηση, το νοημα του εδαφιου αυτου.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ναι, αλλά μπορεί το μήνυμα που θέλει να περάσει το "η δε γη ην αορατος και ακατεσκευαστος" να είναι ότι απλά η γη δεν υπήρχε τότε.

Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για ποιό μήνυμα είναι αυτό που κρύβεται πίσω από τις λέξεις; Αυτό είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από το τί περιμένει ο κάθε αναγνώστης να ανακαλύψει.
Εάν θέλει να ανακαλύψει ότι αυτό υπονοεί ότι η γη υπήρχε σε άλλη διάσταση, τότε θα το ανακαλύψει.
Εάν θέλει να ανακαλύψει ότι πίσω από αυτό βρίσκεται ότι η γη δεν υπήρχε, θα το ανακαλύψει.
Εάν θέλει να ανακαλύψει ότι πίσω αυτό εννοείται ότι την γη την κατασκεύασαν εξωγήινοι, θα το ανακαλύψει.
Και πάει λέγοντας. Εξαρτάται από το τί θέλει ο κάθ'ένας να δει.

Και για αυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, να προσεγγίζουμε το κάθε χωρίο όσο το δυνατόν πιο ουδέτεροι.

Εσύ τί άλλα επιχειρήματα έχεις για να υποστηρίξεις την θέση σου; Και τί αντεπιχειρήματα έχεις να μου απαντήσεις στην δικιά μου τοποθέτηση, ότι δηλαδή το χωρίο δεν λέει τίποτα παραπάνω από το ότι η γη δεν υπήρχε;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”