ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η δική μου άποψη για αυτά τα ηθικά διλήμματα και την προέλευσή τους, είναι ότι χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψουμε τον Εαυτό μας και να έχουμε το θάρρος να πάμε, όχι απλά ενάντια στις ανάγκες μας, αλλά στην βαθύτερη επεξεργασία αυτών.

Αν κατανοήσεις ότι αυτή σου η πράξη, απλά σου έδωσε την ευκαιρία να εμβαθύνεις στις πραγματικές σου ανάγκες, κερδίζοντας χρόνο, ίσως να μην είναι τόσο βαρύ το «καθήκον»…
Η απόφασή σου, αν δεν είναι απλή «επανάπαυση», θα σε βοηθήσει να δεις βαθύτερα το νόημα της ζωής και να διαμορφώσεις το παρόν σου, χρησιμοποιώντας τα εσωτερικά «ευρήματα» με πνευματική ωριμότητα και όχι με φόβο.

Συνυπολογίζοντας πάντα, αυτό που λες, ΄Ανιμα
σύμφωνα με την δική μου παρούσα κατάσταση.
σου λέγω ότι το να κερδίσεις χρόνο κατά την διάρκεια της ωρίμανσής σου για πιο βαθιές τομές στην ζωή σου, είναι σεβασμός στην συνείδηση που αναπτύσσεται πνευματικά.
΄Όλα θέλουν τον χρόνο τους και για να ωριμάσουν οι καταστάσεις μέσα σου δεν αρκεί μια «επαναστατική» τομή στις παρούσες συνθήκες, αλλά προέχει η εξομάλυνση μεταξύ του εγώ και της Ψυχής, ώστε εμείς να βάλουμε τα θεμέλια της πληρότητας της ζωής για τις μελλοντικές γενιές.
Αν κάνουμε απλά επανάσταση (χωρίς να έχουμε ωριμάσει πνευματικά), και όπως έχει δείξει η ιστορία, το χάος θα επαναληφτεί στις επόμενες γενιές με μαθηματική ακρίβεια.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε ενσυναισθάνομαι Ανιμα, όσο δεν μπορείς να φανταστείς…
Και θα προχωρήσω λίγο τις σκέψεις μου… :x

΄Όταν γεννιόμαστε καλούμαστε να μπούμε σε έναν λαβύρινθο και να βρούμε μόνοι μας την έξοδο, με θάρρος και δύναμη.

Σ’ αυτήν μας την εμπειρία η Ψυχή μας και το Πνεύμα μας έχουν συναινέσει και μια ενωτική Θέληση μας ωθεί προς την φυσική ζωή. ΄Ετσι ερχόμαστε με «όπλα» για να διανύσουμε αυτόν τον λαβύρινθο…
Στο ξεκίνημα παίρνουμε τις αρχικές ωθήσεις από τον πνευματικό κόσμο, αλλά στην συνέχεια αυτές οι πνευματικές ωθήσεις σβήνουν και αντικαθίστανται από τις ωθήσεις των εκπαιδευτών-γονιών μας και αργότερα από διδασκαλίες διαφόρων ειδών.

Μπαίνουμε, λοιπόν στον λαβύρινθο, για να πραγματώσουμε, μέσω αυτών των γήινων ωθήσεων, το έργο μας, που είναι απλά να βρούμε την «έξοδο»!

Στην πορεία, ανακαλύπτουμε ότι προχωράμε διαρκώς σε αδιέξοδα. Η θεωρία δεν μπορεί να μας βοηθήσει να πραγματώσουμε το σκοπό μας, ούτε η διδασκαλία.

Και εκεί υπάρχει ένα ηθικό δίλημμα…

Συνεχίζουμε με επιμονή να αναζητάμε την έξοδο, βασιζόμενοι μόνο στην θεωρία και την διδασκαλία των παλαιότερων, ή γυρνάμε πίσω στην Αρχή για να θέσουμε το πρόβλημά μας ξανά, αναθεωρώντας.
Αν επιλέξουμε να βαδίσουμε σύμφωνα με το πρώτο Αξίωμα, βασιζόμενοι στην παλιά θεωρία σαν την μόνη σωστή, τότε θα συναντάμε στην ζωή μας τα αδιέξοδα των άλλων.
Αν επιλέξουμε να γυρίσουμε πίσω στην Αρχή και να διαπραγματευθούμε περισσότερες διεξόδους και λύσεις για τον Δρόμο μας, τότε συνδεόμαστε με τα χαρίσματά μας, με τα «όπλα» μας και ανακαλύπτουμε «διεξόδους», που ούτε καν είχαμε φανταστεί.

Το όλο θέμα, όπως βλέπεις, είναι στην απόφασή μας να αναθεωρήσουμε τον Δρόμο που άλλοι επέλεξαν για εμάς. Να γίνουμε, δηλαδή, από «ακόλουθοι» θεωριών της ζωής, δημιουργοί της.

Φυσικά χρειάζεται θάρρος και πίστη. Ο εύκολος δρόμος είναι να ακολουθήσουμε την ζωή, έτσι όπως αυτή προβάλλεται μέσα από τα φαινόμενα των θεωριών.
Ο δύσκολος δρόμος είναι να αναθεωρούμε αυτό που μας οδηγεί σε αδιέξοδο. Να έχουμε την τόλμη να βρούμε την «έξοδό» μας, πέρα από την μαζική θεώρηση, που αποτελεί απλά μια άποψη για την ζωή και δεν έχει συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Η επανάστασή μας τότε γίνεται όχι για τους άλλους και τις θεωρίες του, αλλά γιατί θέτουμε στον Εαυτό μας το πρόβλημα από την μη πραγμάτωση των θεωριών αυτών και ερευνούμε περισσότερο την «έτοιμη» λύση που μας παρουσιάστηκε…

Η σύμπτωση στην ζωή μας είναι μια ανώτερη αναγκαιότητα της Ψυχής να μας δώσει κίνητρα εσωτερικής ελευθερίας, ώστε να είμαστε οι νικητές της εμπειρίας και όχι απλά άνθρωποι που βασανίζονται από αυτήν.

Η ζωή μας είναι μια πνευματική εμπειρία και όπως σε κάθε πνευματική εμπειρία υπάρχει η αμφισβήτηση από τους άλλους, έτσι συμβαίνει και στην ζωή μας, μέχρι να αποφασίσουμε ότι το βίωμα είναι ατομικό και δεν χρειάζεται να συμφωνήσουν όλοι με αυτό, όταν εμείς μέσα μας γνωρίζουμε ότι αυτό το βίωμα είναι «τεκμηριωμένο» από την εσωτερική μας πνευματική «επιστήμη»…

Αν ακολουθήσουμε πιστά τα ευρήματα αυτής της πνευματικής επιστήμης, θα εμφανίσουμε στην ζωή μας και την ενοποίηση του είναι μας, ώστε η θεωρία της Σοφίας να μπορέσει να γίνει πράξη Αγάπης.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Η ζωή μας είναι μια πνευματική εμπειρία και όπως σε κάθε πνευματική εμπειρία υπάρχει η αμφισβήτηση από τους άλλους, έτσι συμβαίνει και στην ζωή μας, μέχρι να αποφασίσουμε ότι το βίωμα είναι ατομικό και δεν χρειάζεται να συμφωνήσουν όλοι με αυτό, όταν εμείς μέσα μας γνωρίζουμε ότι αυτό το βίωμα είναι «τεκμηριωμένο» από την εσωτερική μας πνευματική «επιστήμη»…
:x >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Διάβασα πολλές φορές αυτά που γράφεις και θα ξαναδιαβάσω κι άλλες μέχρι να καταλάβω.
Είμαι σίγουρη ότι κάτι μου λες αλλά είτε είμαι χαζή είτε κάτι με εμποδίζει (με εμποδίζω εννοώ). Μάλλον το δεύτερο.
Να συνεχίσω ή θα το κουράσω το θέμα; Μήπως είναι για άλλη ενότητα;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να συνεχίσεις ΄Ανιμα... :x :x

Η αναζήτηση έχει ερωτήσεις...δεν είναι απλά τα πράγματα.

Η εκπαίδέυση ενός ανθρώπου έχει τόσο ριζώσει μέσα του, που οτιδήποτε κάνει έξω από αυτήν, το θεωρεί "υπερφυσικό" και δεν το κατανοεί εύκολα.

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

[Αν επιλέξουμε να γυρίσουμε πίσω στην Αρχή και να διαπραγματευθούμε περισσότερες διεξόδους και λύσεις για τον Δρόμο μας, τότε συνδεόμαστε με τα χαρίσματά μας, με τα «όπλα» μας και ανακαλύπτουμε «διεξόδους», που ούτε καν είχαμε φανταστεί.]

Μακάρι κάποια στιγμή να καταφέρω να το βιώσω, έστω και στο ελάχιστο.. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κοριτσάκι μου όλα έχουν την αναλογία της Θέλησης σε ίσιο ποσοστό

αντίληψη, μέθοδος, θάρρος = πραγμάτωση

δηλαδή πρώτα χρειάζεται να κατανοήσω το πρόβλημα (αντίληψη)
μετά να βρω με ποιόν τρόπο επιθυμώ να βρω την λύση του (μέθοδος)
και μετά να αντιμετωπίσω τους "κινδύνους" από την αυτήν την ευθύνη ΄(θάρρος)

όλα, μετά α ν α θ ε ω ρ ο ύ ν τ α ι!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

ευχαριστώ. @};-
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:κοριτσάκι μου όλα έχουν την αναλογία της Θέλησης σε ίσιο ποσοστό

αντίληψη, μέθοδος, θάρρος = πραγμάτωση

δηλαδή πρώτα χρειάζεται να κατανοήσω το πρόβλημα (αντίληψη)
μετά να βρω με ποιόν τρόπο επιθυμώ να βρω την λύση του (μέθοδος)
και μετά να αντιμετωπίσω τους "κινδύνους" από την αυτήν την ευθύνη ΄(θάρρος)

όλα, μετά α ν α θ ε ω ρ ο ύ ν τ α ι!

:x :x :x
:x @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Ωραία λοιπόν ας συνεχίσω με τις απορίες μου. :-D

Σωστά καταλαβαίνω ότι δεν ήταν "κακό" που πήρα την απόφαση αυτή του συμβιβασμού επειδή δεν ήμουν έτοιμη/ώριμη να πάρω την άλλη απόφαση, αλλά είναι "καλό" που προβληματίστηκα;
Ότι η άρνησή μου να συμβιβαστώ δεν έπρεπε να γίνει για λάθος λόγους όπως μια αυθόρμητη κόντρα στην "εξουσία";
Ότι αν ήμουν σίγουρη για το σωστό της απόφασής μου δεν θα με ένοιαζε τι λένε οι άλλοι και θα μπορούσα να την υποστηρίξω και μέσα μου και έξω μου;
Μα μήπως και το ωράριο εργασίας έτσι δεν επιβλήθηκε όμως? Χαρίσαμε την ποιότητα της ζωής μας, ερήμην μας, εργαζόμενοι ατέλειωτες ώρες με το ίδιο χρηματικό αντίκρισμα.
Ναι δίκιο έχεις! Και ξέρεις πόσο με έχουν βοηθήσει λίγες κουβέντες που μας είπες σχετικά με την εργασία μας τότε στο σεμινάριο; Από τότε συνέχεια τις θυμάμαι, ειδικά όταν είμαι στην εταιρία. Και να δεις πόσο έχω βελτιώσει το ωράριό μου από τότε! Βασικά το έφερα στη σωστή του διάσταση (με ελάχιστες εξαιρέσεις που πραγματικά χρειάζεται να κάτσω παραπάνω). Και προσπαθώντας να το ψάξω λίγο περισσότερο μέσα μου, σχετικά με τα κίνητρά μου, διαπιστώνω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν ήταν για το αν ήθελα να επιστρέψω σπίτι μου ή όχι ή το να μην με διώξουν ή το να πάρω αύξηση κλπ. Αλλά το -να το πω όσο πιο απλά γίνεται- να πάρω αυτό το πολυπόθητο "μπράβο" από τους "εργασιακούς μου γονείς". Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι αυτό; Μοιάζει με μη ενηλικίωση και αν το συνειδοτοποιήσεις για πρώτη φορά είναι λίγο ντροπιαστικό αλλά και φοβιστικό. Γιατί συνειδητοποιώντας ότι δεν το χρειάζεσαι σου δίνει ένα αίσθημα ελευθερίας και πολλές φορές η ελευθερία τρομάζει τους ανθρώπους. Γιατί η ελευθερία φέρει και ευθύνη. Την ευθύνη της ίδιας μας της πορείας ως άτομα. Είναι σε πολλούς από εμάς πιο εύκολο να "κατηγορούμε τους άλλους για αυτά που μας συμβαίνουν. Είτε πρόκειται για γονείς, δασκάλους, κράτος, μοίρα κ.ο.κ. Ίσως κάποιοι ακόμα κι αν φτάσουν να καταλάβουν ότι είναι μεν ελεύθεροι αλλά φέρουν και ευθύνη, να επιλέξουν συνειδητά ή υποσυνείδητα ότι προτιμούν την ανελευθερία.

Μεγάλο μέρος νομίζω στην αποφασή μου να δεχτώ έπαιξε ακριβώς το παραπάνω. Δεν μπόρεσα να πω "όχι" επειδή θα ήμουν μετά "κακό παιδί" ή "κακή μαθήτρια".

Σκεφτόμουν ακόμα:
1. Δεν πιστεύω (για διάφορους λόγους) ότι με αυτό τον τρόπο βοηθάω κάποιον, είτε εταιρία είτε εργαζόμενους. Γιατί αν το πίστευα, θα ήταν πιο συνειδητή και πιο εύκολη η απόφασή μου.
2. Δεν φοβάμαι την απόλυση. Το είδα πραγματικά σαν ευκαιρία να κάτσω λίγο με τα παιδιά μου, που βλέπω πόσο με έχουν ανάγκη και μετά όταν πραγματικά φτάσουμε στο απροχώρητο να βρω μια οποιαδήποτε εργασία θα βοηθήσει στο εισοδήμά μας παραβλέποντας καριέρες, αναγνώριση κλπ.
3. Το θέμα μήπως αντιστέκομαι σε αυτό τον συμβιβασμό μόνο από εγωισμό, το σκέφτηκα μήπως γίνεται υποσεινήδητα σαν μια πιθανή εκδοχή και είναι κάτι που δεν θα το ήθελα.
4. Έλεγα ότι αν δεν είχα παιδιά (ίσως τους μόνους ανθρώπους που αν τους ρωτούσες θα σου λέγαν "μακάρι να απολυθεί η μαμά") τότε σίγουρα δεν θα το δεχόμουν.
5. Από την άλλη θυμόμουν τα λόγια σου περί εργασίας και τον πραγματικό σκοπό που θα έπρεπε να εξυπηρετεί (απλά σαν μέσο επιβίωσης) και τόσο με έχει βοηθήσει όπως σου είπα παραπάνω και είπα μήπως γίνομαι υπερβολική με τον τόσο προβληματισμό μου για μερικά (όχι πολλά αλλά ούτε και ανάξια λόγου) ευρώ μείωσης. Ίσως αυτό που χρειάζομαι πραγματικά είναι μια ανακατάταξη των αναγκών μου και γενικά των προτεραιοτήτων μου ώστε να βρω ισορροπία. Αν υπήρχε αυτή η ισορροπία ίσως να μην βρισκόμουν σε δίλημμα.

Νομίζω τελικά ότι οι υπόλοιποι δεν με επηρέασαν στην απόφασή μου, άσχετα αν έκανα αυτό που είπαν. Ο βασικός και βαθύτερος λόγος μάλλον είναι αυτός που είπα παραπάνω περί "επιβράβευσης" και μετά η ευθύνη απέναντι στα παιδιά λειτούργησε σαν φόβος (ή εκφοβισμός) και η τελευταία σκέψη το έκανε πιο ανώδυνο.

Το θέμα το συζητάω γιατί έχει πάει πολύ παραπέρα από την οικονομική κρίση και τις μειώσεις μισθών.... Μακάρι να μην σας κούρασα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σωστά καταλαβαίνω ότι δεν ήταν "κακό" που πήρα την απόφαση αυτή του συμβιβασμού επειδή δεν ήμουν έτοιμη/ώριμη να πάρω την άλλη απόφαση, αλλά είναι "καλό" που προβληματίστηκα;
Ότι η άρνησή μου να συμβιβαστώ δεν έπρεπε να γίνει για λάθος λόγους όπως μια αυθόρμητη κόντρα στην "εξουσία";
Ότι αν ήμουν σίγουρη για το σωστό της απόφασής μου δεν θα με ένοιαζε τι λένε οι άλλοι και θα μπορούσα να την υποστηρίξω και μέσα μου και έξω μου;
Nαι, ΄Ανιμα, σωστά κατάλαβες! :-D :-D :-D

και γνωρίζεις μια χαρά το πιο βαθύ πρόβλημα, όχι μόνο στον εργασιακό τομέα, αλλά και σε όλους τους τομείς της ζωής μας.
Αυτή η ανάγκη μας για συνέχιση των γονικών ρόλων, αφήνει ένα μέρος μέσα μας ανώριμο να προσπαθεί να την ικανοποιήσει.

Στα παρακάτω θέματα είναι υγιής ο προβληματισμός σου όμως!
Η αυτοπαρατήρηση μόνο μπορεί να μας βοηθήσει σε διλήμματα, αλλιώς η απόφασή μας παίρνεται «εν θερμώ» και ίσως αυτό είναι που μας βασανίζει αέναα και όχι η συγκεκριμένη δράση.

Θα σου πω κάτι απλό.
Στην συγκεκριμένη στιγμή οι εργοδότες έχουν υπεροχή σε εξουσία από τους εργαζόμενους. Θα μου πεις πότε δεν είχαν?
Σε περίοδο επαρκούς ευημερίας είναι πιο ομαλά τα θέματα στον τομέα της εργασίας.
΄Εχεις πιο πολλές ευκαιρίες να κάνεις επιλογές και πιο πολλές δυνατότητες να αλλάξεις εργασία και να εξομαλύνεις τέτοιου είδους ηθικά διλήμματα.
Νομίζω ότι κανένας μας δεν θα δεχόταν, αδιαμαρτύρητα, μια περικοπή του μισθού του. Ο νόμος κάλυπτε τον εργαζόμενο σ’αυτά τα δικαιώματα και έτσι η εξισορρόπηση υπήρχε και για τις δύο μεριές.
Τώρα όμως ο νόμος ο ίδιος βάρυνε την ζυγαριά προς το μέρος του εργοδότη.
Και μείναμε εμείς στον αέρα…

Οι δυνατότητες εργασίας μειώνονται δραματικά και εμείς καλούμαστε να αντέξουμε αυτήν την κρίση.
Δεν εξετάζω αν φταίγαμε ή δεν φταίγαμε γι’ αυτήν την κρίση (είναι άλλο θέμα).
Έχουμε ένα σταθερό δεδομένο, το οποίο δεν μπορούμε να αγνοήσουμε, αλλά χρειάζεται να συνυπολογίσουμε στην απόφασή μας, αν θα δεχθούμε αυτήν την περικοπή, ή θα φύγουμε από την εργασία…

Το άλλο δεδομένο που χρειάζεται να συνυπολογίσουμε είναι αν τα χρήματα του οικογενειακού ταμείου αρκούν για τις βασικές μας ανάγκες, ώστε να μην «επιτεθούμε» ακούσια στην οικογενειακή ευημερία, όπως την έχει σχηματοποιήσει ο καθένας μας, ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά, αποφασίζοντας «εν θερμώ» να παραιτηθούμε από την εργασία μας.

Κάνω μια παρένθεση εδώ…Στην μόνη περίπτωση που είναι αναγκαία και ηθικά επιβαλλόμενη η ανάληψη ευθυνών για άλλους, είναι η ανάληψη των ευθυνών για τα παιδιά μας, όσο αυτά είναι ανήλικα. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν είναι αναγκαίο να αναλαμβάνουμε ευθύνες για άλλους ανθρώπους, μπορώ να σου πω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο βάρος των ανθρώπων, παρ’ όλα αυτά το βλέπουμε συνεχώς να «ανθίζει» στην κοινωνία μας, μέσα στην ελληνική οικογένεια και να επεκτείνεται και σε άλλους τομείς.

Και πάμε τώρα στο ηθικό δίλημμα που παρουσιάστηκε στην περίπτωση που αναφέρεις.
Συνήθως το οικογενειακό εισόδημα, που προέρχεται από δύο μέρη της που εργάζονται, μειώνεται δραματικά και δεν επαρκεί, γιατί ανάλογα με το εισόδημα διαμορφώνονται και οι ανάγκες μας. Θέλουμε για τα παιδιά μας και για εμάς το καλύτερο δυνατόν και αυτό δεν είναι κάτι που χρειάζεται να το επεξεργαστούμε αυτήν την στιγμή, σαν ιδεολογία, γιατί είναι κάτι φυσιολογικό.

Αυτό που χρειάζεται να εξετάσουμε είναι η διαμόρφωση των αναγκών μας, με βάση τα κοινωνικά στάτους και τις επιβαλλόμενες «συνήθειες» και όχι με γνώμονα τις πραγματικές μας ανάγκες. Χρειάζεται να δούμε πριν έρθουν τα πράγματα έτσι, ώστε να μας αναγκάσουν να το κάνουμε, αν οι ανάγκες μας έχουν πολλαπλασιαστεί από μια κοινωνική εξέλιξη σύγκρισης που μας ωθεί συνεχώς στην κατανάλωση, ασυνείδητα, δηλαδή χωρίς να το παίρνουμε είδηση, και αν μέσα σ’ αυτές τις ανάγκες έχουμε συνυπολογίσει, εκτός από τα υλικά αγαθά, και τις ηθικές ανάγκες των ατόμων, που είναι περισσότερο επιτακτικές, αλλά επειδή είναι εσωτερικές, δεν είναι εύκολα αναγνωρίσιμες.

Δύο άνθρωποι που εργάζονται για να κάνουν την ζωή τους καλύτερη, αγνοούν τις πιο βαθιές ηθικές τους ανάγκες, που είναι η επικοινωνία, η τρυφερότητα, η έκφραση αγάπης, η ατομική δημιουργικότητα σε πράγματα απλά, που τους ικανοποιούν, το μοίρασμα συναισθημάτων και το παιχνίδι.
Πολλά ζευγάρια δεν έχουν πια χρόνο να «κλάψουν» ό ένας στην αγκαλιά του άλλου και κλαίνε μέσα τους, ο καθένας μόνος του, γιατί δεν προλαβαίνουν να το κάνουν μαζί! Κοινά, αποξενώνονται…
Αν υπάρχουν παιδιά, επεκτείνεται αυτή η εξωτερική κάλυψη αναγκών και σ’ αυτά τα πιο ευάλωτα μέλη της οικογένειας και φροντίζοντας διαρκώς για την «κοινωνική» τους πρόοδο, ξεχνάμε, τις περισσότερες φορές, την ψυχική και πνευματική τους πρόοδο.
Ετσι μάθαμε…΄Ετσι μας εκπαίδευσαν…Αυτό σημαίνει οικογένεια και κοινωνία.

Και έρχεται τώρα η κρίσιμη ερώτηση…Αυτό σημαίνει πνευματική-ψυχική-σωματική ολοκλήρωση για μια Ανθρώπινη ΄Υπαρξη?

Εχω καιρό να δω, απλά, χαρούμενους ανθρώπους. ΄Εχω καιρό να δω ανθρώπους που εκφράζουν αγάπη ουσιαστικά και έχουν όραμα.

Και η ζωή κυλάει, έτσι όπως μας την διηγήθηκαν…
Αυτό για μένα υπήρξε το ηθικότερο δίλημμα μεταξύ ζωής και ασθένειας, μεταξύ πραγματικής ατομικής εμπειρίας και συνεχιζόμενης εμπειρίας των προγόνων μας.

Το σημαντικότερο είναι, όταν αναζητάμε την εσωτερική ελευθερία, να γνωρίζουμε τι να την κάνουμε και γιατί την επιδιώκουμε.
Και όταν αυτό το έχουμε σταθερά μέσα μας, τότε βρίσκουμε και την θέση μας στο Σύμπαν και την υπερασπιζόμαστε για το Καλό όλων.
Αλλιώς κάθε «μάχη» που δεν προέρχεται από την εσωτερική ελευθερία, έχει προκαταβολικά «διακυβεύσει» την «νίκη» στις επόμενες γενιές.
Το θέμα το συζητάω γιατί έχει πάει πολύ παραπέρα από την οικονομική κρίση και τις μειώσεις μισθών.... Μακάρι να μην σας κούρασα.
Φυσικά και δεν μας κούρασες. Τέτοιου είδους θέματα δεν συζητιούνται σε δύο αράδες, ΄Ανιμα! >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το σημαντικότερο είναι, όταν αναζητάμε την εσωτερική ελευθερία, να γνωρίζουμε τι να την κάνουμε και γιατί την επιδιώκουμε.
Τα πιο απλά ερωτήματα, είναι και τα πιο βαθιά...!

Όπως : Από πού έρχομαι? Που πάω? Ποιος είμαι? Θέλω να θεραπευτώ? και ο κατάλογος συνεχίζεται..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

πολύ επίκαιρα αυτά τα θέματα συζήτησης! :x :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Βάσω σε ευχαριστώ από καρδιάς για το χρόνο σου και την υπομονή σου @};-
Έχω αρχίσει και καταλαβαίνω και είναι πολύ σημαντικό αυτό.
Συμφωνώ σε κάθε τι που λες.
Αυτό που χρειάζεται να εξετάσουμε είναι η διαμόρφωση των αναγκών μας, με βάση τα κοινωνικά στάτους και τις επιβαλλόμενες «συνήθειες» και όχι με γνώμονα τις πραγματικές μας ανάγκες. Χρειάζεται να δούμε πριν έρθουν τα πράγματα έτσι, ώστε να μας αναγκάσουν να το κάνουμε, αν οι ανάγκες μας έχουν πολλαπλασιαστεί από μια κοινωνική εξέλιξη σύγκρισης που μας ωθεί συνεχώς στην κατανάλωση, ασυνείδητα, δηλαδή χωρίς να το παίρνουμε είδηση, και αν μέσα σ' αυτές τις ανάγκες έχουμε συνυπολογίσει, εκτός από τα υλικά αγαθά, και τις ηθικές ανάγκες των ατόμων, που είναι περισσότερο επιτακτικές, αλλά επειδή είναι εσωτερικές, δεν είναι εύκολα αναγνωρίσιμες.
Σε αυτόν τον προβληματισμό έχω μπει τους τελευταίους μήνες και έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα. Είναι ωραίο τελικά να "ελευθερώνεσαι " από την ύλη.
Αυτό όμως που με δυσκολεύει αρκετά είναι :
Αν υπάρχουν παιδιά, επεκτείνεται αυτή η εξωτερική κάλυψη αναγκών και σ' αυτά τα πιο ευάλωτα μέλη της οικογένειας και φροντίζοντας διαρκώς για την «κοινωνική» τους πρόοδο, ξεχνάμε, τις περισσότερες φορές, την ψυχική και πνευματική τους πρόοδο.
Όπως τα λες, έτσι όπως έχω εκπαιδευτεί, με κάνει να έχω αμφιβολίες και σύγχιση και να πέφτω σε παγίδες καταναλωτισμού που εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι ήταν λάθος. Υπερεκτίμησα την ύλη νομίζοντας ότι θα καλύψω άλλες ανάγκες που εξ ορισμού δεν καλύπτονται με υλικά αγαθά. Και πάλι έρχονται τα διλήμματα.
Το χειρότερο δε είναι ότι και τα ίδια τα παιδιά μεγαλώνοντας πέφτουν θύματα του καταναλωτισμού (το βλέπω στον μεγάλο μου) χωρίς όμως αυτά να συνειδητοποιούν την παγίδα της υπόθεσης.
Αχ, και πως να εξηγήσεις στο 5χρονο ότι οι gormiti δεν φέρνουν την ευτυχία....
:-?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αχ, και πως να εξηγήσεις στο 5χρονο ότι οι gormiti δεν φέρνουν την ευτυχία....
:D :D :D :D :D

Ειναι τα ερεθίσματα που έχει από φίλους, στο σχολειο , στην τηλεόραση!
Δεν μπορούμε να τα αποστηρώσουμε από αυτά!

Οπότε όταν με ρωταει και μένα (ο δικος μου ο 5αχρονος) αν μου αρεσουν αυτα τα παιχνίδια του, του λέω ότι ΔΕΝ μου αρέσουν, εξηγώντας του ότι οι άρχοντες τις φύσης στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι έτσι.
Μέχρι να μην είναι η δικη του αναγκη να παιζει με αυτα, τον αφήνω να χρησιμοποιει την φαντασία του όπως νομίζει!

Με προβληματίζει μόνο πως τα παιδιά αυτης της γενιάς οικειοποιούνται όλα τα κακομούτσουνα πλάσματα που παιζουν με αυτα , ως δυνάμεις του ΚΑΛΟΥ.... :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”