Κιτρίνης

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και γιατί δεν εξηγούμε από την αρχή τους μαθητές ότι στην ουσία είμαστε συντονιστές

γιατί ποιός σε έχρισε θεραπευτή των άλλων? :-?

η θεραπεία είναι το δικό σου μέλημα για τον εαυτό σου, και αυτό νομίζω ότι έχει εξηγηθεί παραπάνω από ότι χρειάζεται...
Γιατί θεραπεία συντελείται όταν αναγνωρίζεις την ασθένειά σου...

το ότι μπορείς να "εκπαιδεύσεις" και άλλους στο ρέικι και να τους μεταφέρεις την δυνατότητα της αφυπνισης της αυτοθεραπείας, δεν σημαίνει ούτε οτι έγινες δάσκαλος, ούτε ότι έγινες θεραπευτής...

Η βαθιά σημασία της θεραπείας έχει μάλλον παρεξηγηθεί, όπως και το σώμα το ίδιο είναι παρεξηγημένο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιατί όμως Βάσω επιμένουμε στο όνομα θεραπεία και όχι συνεδρία ?
Και γιατί δεν εξηγούμε από την αρχή τους μαθητές ότι στην ουσία είμαστε συντονιστές ?
_________________
Γιατί βρε Ελισσαβετάκι, το πρεστίζ που δίνει η λέξη "θεραπευτής" δεν είνει το ίδιο με αυτό του "συντονιστή"!!! :D

Και πέρα απο την πλάκα για να νιώσουμε τι πραγματικά είναι και επιτελεί η πνευματική ενέργεια και πως λειτουργεί, πειραματιζόμστε με εμάς σε όλα τα επίπεδα και θεραπέυουμε τον εαυτό μας!!μεσα σπο αυτή την ιερή διαδρομή που θα διανύσουμε με αγνότητα και συνέπεια, αποκλύεται να βγούμε και να πούμε τη λέξη "θεραπέια" γιατί πλεον γνωρίζουμε!!και μη μου πεις πως όχι??? @};-

όσοι το κάνουν, η θεραπέια η δική τους είναι μια υπόθεση που δεν την έχουν κατακτήσει ακόμα!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε:
Και γιατί δεν εξηγούμε από την αρχή τους μαθητές ότι στην ουσία είμαστε συντονιστές

γιατί ποιός σε έχρισε θεραπευτή των άλλων? :-?

η θεραπεία είναι το δικό σου μέλημα για τον εαυτό σου, και αυτό νομίζω ότι έχει εξηγηθεί παραπάνω από ότι χρειάζεται...
Γιατί θεραπεία συντελείται όταν αναγνωρίζεις την ασθένειά σου...

το ότι μπορείς να "εκπαιδεύσεις" και άλλους στο ρέικι και να τους μεταφέρεις την δυνατότητα της αφυπνισης της αυτοθεραπείας, δεν σημαίνει ούτε οτι έγινες δάσκαλος, ούτε ότι έγινες θεραπευτής...

Η βαθιά σημασία της θεραπείας έχει μάλλον παρεξηγηθεί, όπως και το σώμα το ίδιο είναι παρεξηγημένο...
Η προσωπικότητα επιλέγει τον ρόλο του δασκάλου ή του θεραπευτή κι εμείς ακολουθούμε :-?

Το σημαντικότερο είναι να κατανοήσουμε την σημασία της θεραπείας και για να φτάσουμε εκεί θα πρέπει να περάσουμε από την αναγνώριση της ασθένειας.

Υποθέτω ότι από την στιγμή που έχεις δουλέψει τα προαναφερόμενα, βρίσκεσαι και στον δρόμο προς την πνευματικότητα.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
Γιατί όμως Βάσω επιμένουμε στο όνομα θεραπεία και όχι συνεδρία ?
Και γιατί δεν εξηγούμε από την αρχή τους μαθητές ότι στην ουσία είμαστε συντονιστές ?
_________________
Γιατί βρε Ελισσαβετάκι, το πρεστίζ που δίνει η λέξη "θεραπευτής" δεν είνει το ίδιο με αυτό του "συντονιστή"!!! :D

Και πέρα απο την πλάκα για να νιώσουμε τι πραγματικά είναι και επιτελεί η πνευματική ενέργεια και πως λειτουργεί, πειραματιζόμστε με εμάς σε όλα τα επίπεδα και θεραπέυουμε τον εαυτό μας!!μεσα σπο αυτή την ιερή διαδρομή που θα διανύσουμε με αγνότητα και συνέπεια, αποκλύεται να βγούμε και να πούμε τη λέξη "θεραπέια" γιατί πλεον γνωρίζουμε!!και μη μου πεις πως όχι??? @};-

όσοι το κάνουν, η θεραπέια η δική τους είναι μια υπόθεση που δεν την έχουν κατακτήσει ακόμα!! :x
΄πολύ σωστά :-(

περισσότερο σεβασμό στην λέξη θεραπεία :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η λέξη "θεραπεία" στην καθημερινή μας ζωή είναι ήδη παρεξηγημένη...

θεραπεία κάνεις όταν συντονίζεις τα κέντρα και όταν δίνεις ενέργεια σε σημεία όπου έχει "λιμνάσει" η ζωτική ενέργεια...

θεραπεία στο σώμα και στα λεπτοφυέστερα πεδία...
Θεραπεία σημαίνει αποκατάσταση....

Αποκαθιστάς την ζωτική ενέργεια...
την νοητική και συναισθηματική εμμονή όμως δεν μπορείς να την αποκαταστήσεις, μακάρι να λιώσεις με τα χέρια πάνω στο σώμα του άλλου...

Αυτή χρειάζεται εσωτερική θεραπεία και γνώση, που μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο δεν αποκτιέται...

Η ολιστική θεραπεία λοιπόν, δεν μπορεί να προκύψει, αν δεν έχει προκύψει πρωτίστως στον εαυτό σου...

Πως λοιπόν θα γίνεις θεραπευτής, αν σου διαφεύγει η σημασία της ολικής θεραπείας?

Νομίζω ότι το ρέικι είναι μια συντονιστική διαδικασία που μας φέρνει κοντά στο πνευματικό μας πεδίο...Το πόσο θα του επιτρέψουμε να δράσει ολικά προς την συνείδησή μας, εξαρτάται από τον φόβο μας!!!

Παρ' όλα αυτά είναι πολυ όμορφη μια συνεδρία ρέικι, που φροντίζεις τον άλλον μέ αγάπη...Και για αρχή, αυτό είναι αρκετό και για τον δότη και για τον λήπτη...

@};-

Θεραπεύεις μέχρι του σημειου που μπορείς και αυτό, για να μην παρεξηγηθούμε, είναι συντονισμός...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ευχαριστώ :*
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

και εγώ ευχαριστώ!!!! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Shakti έγραψε:το έκανα , αλλά δεν είναι από τους αυτοκαθαριζόμενους κρυστάλους??? :-?
σε ενα βιβλιο για κρυσταλλουσ που εχω λεει οτι ο κιτρινησ,ο κυανητησ και οαζεστουλιτησ ειναι αυτοκαθαριζομενοι,ενω ο κοκκινοσ χαλκηδονιοσ και η καρνεολι αλλα και οδιαφανοσ χαλαζιασ καθαριζουν αλλουσ κρυσταλλουσ. @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Έχω ήδη έναν αμέθυστο, έναν κιτρίνη κι έναν χαλαζία φάντασμα. Τον κιτρίνη και τον χαλαζία δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καθόλου, τον αμέθυστο όμως μου αρέσει να τον έχω πάντα στο κομοδίνο μου. Από καιρό σκέφτομαι να πάρω έναν κυνανίτη και μία σπηλιά σελεστίτη.
Έχει κάποιος στοιχεία γι'αυτά που να μην είναι από την Βίβλο των λίθων? Μπας και αποφασίσω τελικά.....
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έλεν ότι έχω γράψει είναι απο αυτό ακριβώς το βιβλίο!!δεν έχω κάποια άλλη πηγή προς στιγμήν!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Thanks any way ! :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ELEN M έγραψε:Έχω ήδη έναν αμέθυστο, έναν κιτρίνη κι έναν χαλαζία φάντασμα. Τον κιτρίνη και τον χαλαζία δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καθόλου, τον αμέθυστο όμως μου αρέσει να τον έχω πάντα στο κομοδίνο μου. Από καιρό σκέφτομαι να πάρω έναν κυνανίτη και μία σπηλιά σελεστίτη.
Έχει κάποιος στοιχεία γι'αυτά που να μην είναι από την Βίβλο των λίθων? Μπας και αποφασίσω τελικά.....
Ελεν θα σε συμβούλευα να αφήσεις το ένστικτο σου να διαλέξει,άλλωστε λένε οτι οι κρύσταλλοι μας διάλεγουν στην ουσία,όταν κάποιος κρύσταλλος σε ελκύει πολύ σε διαλέγει για να εργαστείς μαζί του. @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οταν λετε να εργαστουμε με εναν κρυσταλο,δηλαδη πως?

Πχ παραγγειλα απο ebay εναν αμεθυστο ακατεργαστο οπως επισης και εναν λαμπραδοριτη.

Πως θα μπορεσω να εργαστω μαζι τους?

>:d< :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Tασούλη μπορείς να τους χρησιμοποησεις συνδυαστικα με ρεικι επανω στα σημεια που αντιστοιχει και απελευθερωνει τις ιδιοτητες του ο καθε κρυσταλλος, ή με τον πειραματισμο οπου νοιωθεις οτι χρειαζεται τον τοποθετησεις εσυ ο ιδιος

πχ. αυτο το διαστημα εχω πολύ υποστηρικτικα διπλα μου τον ροζ χαλαζία, οταν κανω την αυτοθεραπεια μου, τον ακουμπάω εκει που νοιώθω και κανω ρεικι

επισης τον ακουμπαω δίπλα μου και στον διαλογισμό :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”