ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενα βιβλίο που με συνόδεψε στα πολύ νεανικά μου χρόνια... :x

Η ανάγκη μου να αναζητήσω τον θεό, μέσα από μια αγνή και φωτεινή καθοδήγηση...

Η Μπαγκαβάτ Γκιτά είναι απόσπασμα από το μεγάλο έπος της Ινδίας Mahabharata. Σημαίνει "το τραγούδι του Κρίσνα"...

"...δεν είναι η εργασία η ίδια που σφυρηλατεί τα δεσμά μας στον κόσμο των γεννήσεων και των θανάτων, μα η απληστία της διάνοιας, η παραίσθηση του προσωπικού συμφέροντος, της προσωπικής απόλαυσης..."

"...Η αναγκαία εργασία περιλαμβάνει όλα εκείνα τα έργα που καθιστούν τον άνθρωπο ικανό να επιζήσει και να εξελιχτεί σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους, όσον αφορά την επιβίωση, και σύμφωνα με τον Ντάρμα του, όσον αφορά την εξέλιξή του..."

"...Οι αμαθείς ενεργούν με ζήλο για την προσωπική τους ευτυχία. Ο γνώστης με τον ίδιο ζήλο πρέπει να ενεργεί, μα για το καλό των άλλων..."

"...-Τι, όμως σπρώχνει τον άνθρωπο να κάνει την αμαρτία, ακόμα κι άθελά του, σαν να αναγκάζεται με την βία?
- Αυτό είναι η επιθυμία, αυτό είναι η οργή, το μεγαλύτερο κακό που κατατρώγει τα πάντα. Μάθε πως αυτός είναι ο εχθρός εδώ..."


ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ
Θεοδώρου Παντουβα
Εκδόσεις Καρδαμίτσα

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

"...Η αναγκαία εργασία περιλαμβάνει όλα εκείνα τα έργα που καθιστούν τον άνθρωπο ικανό να επιζήσει και να εξελιχτεί σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους, όσον αφορά την επιβίωση, και σύμφωνα με τον Ντάρμα του, όσον αφορά την εξέλιξή του..."
Πόσο αλήθεια!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα έχει πολλές αλήθειες, τις οποίες συνάντησα μετά στην προσωπική μου εσωτερική διδασκαλία...Μέσα από την ζωή την ίδια, βίωσα λέξη-λέξη όλη την πνευματικη αλήθεια!

Και όταν βιώνεις την πνευματική αλήθεια, τότε έχεις εκείνη την σταθερότητα του βουνού, που δεν μπορεί να μετακινηθεί από την θέση του, παρά μόνο υπακούντας στους νόμους του θεού!

"...΄Οταν η ΄διάνοια φτάσει στον Samandhi (φώτιση-γνώση), τότε ελευθερώνεται από κάθε αμφιβολία και σύγχυση κι όλες οι αβεβαιότητες του νου διαλύονται. Η άμεση εμπειρία της Πραγματικοτητας καθιστά άχρηστη και ξεπερασμένη την διδασκαλία των Γραφών..."

"Οταν η ζαλισμένη από τις Γραφές διάνοιά σου σταθεί, σταθερή και αμετακίνητη, στον Samandhi, τότε θα φτάσεις στην ένωση με τον θεό"




"...Σταθερός στην ένωση με τον θεό, να εκτελείς έργα, εγκαταλείποντας κάθε προσκόλληση και μένοντας ο ίδιος και στην επιτυχία και την αποτυχία. Η αταραξία Γιόγκα (ένωση με τον θεό) καλείται..."

"...Σ' αυτόν που έχει αποκτήσει την αλήθεια, οι Γραφές είναι άχρηστες..."

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βάσω μου συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω. Οταν λες Γραφές εννοείς την Αγία Γραφή; Ρωτάω γιατί αν ενώσεις το παζλ των ήδη υπάρχοντων κειμένων της Βίβλου με τα Απόκρυφα θα βρεις αλήθειες που έχουνε ειπωθεί σε όλες τις θρησκείες!! Ο χριστιανισμός δεν ήταν άλλωστε που πέρασε τα γραφόμενα διαφόρων μαθητών και ευαγγελιστών από λογοκρισία; Γιατί ας πουμε να μην μπορούμε να διάβαζουμε μεσα στην Βίβλιο και το Ευαγγέλιο του μαθητή Θαδαίου;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν λέω Γραφές, Ναταλάκι, εννοώ όλα τα ιερά βιβλία και φυσικά την Αγία Γραφή!!

Αν έχεις γνωρίσει την πνευματική αλήθεια, δεν μένεις στην νοητική γνωση των Γραφών, αλλά εισχωρείς στην μυστικιστική πλευρά τους, πράγμα δυσκολο για έναν απλό αναγνώστη!
Γιατί η πνευματική εμπειρία είναι το κυρίως βίωμα της αλήθειας!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ναι πράγματι κι αυτό ισχύει σε όλες τις θρησκείες! Αλλωστε υπάρχουν άνθρωπου που χωρίς να έχουν ποτέ διαβάσει έχουν βιώσει τόσο καλά την θρησκεία που δεν χρειάζονται τίποτε άλλο!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πριν κανα μηνα περιπου περασε μια κυρια απο το μαγαζι και μου εδωσε ενα βιβλιο το οποιο δεν το ανοιξα ακομα, αλλα μολις ειδα γραμμενο το <<Η Μπαγκαβάτ Γκιτά>> το θυμήθηκα και γραφει απο κατω '' ετσι οπως ειναι", εκδοση του 1980.
Κοιτα να δεις θα το ξεχναγα!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για όλα έρχεται η στιγμή, Δημήτρη μου! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Πράγματι, ένα υπέροχο και αισιόδοξο βιβλίο. Σε μαθαίνει να είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου και να συγκεντρώνεσαι στο τώρα, στον Θεό (ότι είναι για σένα ο Θεός). Από χθες το διαβάζω και είμαι κιόλας στο 7ο κεφάλαιο. Η σοφία του Κρίσνα είναι όντως, θεική και υπερβατική.....αλήθειες που περιλαμβάνει και η Βίβλος

"Θεωρώντας την νίκη και την ήττα, την χαρά και την λύπη σαν ίσα, ετοιμάσου για την μάχη (της ζωής)"
"Να νοιάζεσαι για τα έργα, για τις πράξεις , αλλά όχι για τους καρπούς τους"
"Κάνε την αναγκαία εργασία (για να επιζήσεις και να εξελιχθείς) και αυτή που σου τέθηκε από το Ντάρμα"
"Εκείνος που στο Άτμαν βρίσκει ικανοποίηση, δεν υπάρχει υποχρεωτική εργασία"
"Αυτός που βλέπει την χαρά και την λύπη όλων των όντων ίδια όπως τα βλέπει στον εαυτό του, είναι ο πιο μεγάλος Γιόγκι"
"Αληθινά, αγαπητός πάνω από όλα είμαι Εγώ στον Γνώστη και ο Γνώστης είναι αγαπητός σε Μένα"
"Έκείνοι που Με γνωρίζουν ως Υπέρ-ον, Υπέρ-Θεότητα ή Υπέρ-Θυσία. αυτοί με τον σταθερό Νου Με γνωρίζουν"
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”