Ποιητικά έργα, στίχοι

Η μουσική και η ποίηση στη ζωή μας...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο πρώτος μου Δάσκαλος! :-( :-( :-(


ο άθεος!!! :-( :-( :-( :-( @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι ...εμείς οι άθεοι! @};-
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τις πρισσότερες φορές η πάλη αυτή είναι ασύνειδη, βαστάει λίγο, δεν αντέχει μια αδύνατη ψυχή ν' αντιστέκεται καιρό πολύ στη σάρκα, βαραίνει, γίνεται κι αυτή σάρκα, κι ο αγώνας παίρνει τέλος. Μα στους υπεύθυνους ανθρώπους, που έχουν μερόνυχτα καρφωμένα τα μάτια τους στο ανώτατο Χρέος, η πάλη ανάμεσα στη σάρκα και στο πνέμα ξεσπάει χωρίς έλεος και μπορεί να βαστάξει ως το θάνατο.
:-( :-( :-( :-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24766
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ο πλέον γνωστός Έλληνας συγγραφέας και διανοητής ,
παρόλο το κυνηγητό!!!!!!!!!!!!!!
Είναι από τους αγαπημένους μου @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Αν οι άθεοι ήταν σαν τον Καζατζάκη μόνον με αυτούς θα έκανα παρέα..... Ομως δυστυχώς δεν είναι....Ο Καζατζάκης είναι μορφή που ύμνησε ακόμα και η ίδια η Εκκλησία της Δύσης παίρνοντας όμως μόνον όσα την συνέφεραν.....
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καταπληκτικό το κείμενο.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

"Το φιλί" ΤΑΤΙΑΝΑ ΡΑΪΣΗ-ΒΟΛΑΝΑΚΗ


Σου έδωσα ένα φιλί-κι άς μην το πρόσεξες :-( - που έγινε λουλούδι μα πριν μαραθεί φρόντισε να γίνει μια στρογγυλή μπαλίτσα σαν ήλιος κι εσύ νόμισες πως ήταν τόπι-άκου τόπι!!- και θέλησες να παίξεις. Όταν το έπιασες σχημστίστηκε μια καρδούλα ολόγλυκια και τρυφερή και πώς να παίξεις με την καρδούλα αναρωτήθηκες πονηρό αγγελάκι εσύ! Και η καρδούλα για να σε παρασύρει φόρεσε πανιά κατάλευκα και σαλπάρισε για να σε ταξιδέψει στη θάλασσα του παραμυθιού στην απεραντοσύνη του ονείρου.

Εσύ τότε σκέφτηκες-ποιος το περίμενε- να πάρεις μαζί τους δισταγμούς σου αλλά γρήγορα διαπίστωσες πως δεν χωρούν στο καραβάκι του ονείρου οι δισταγμοί σου κι απόμεινς παραπονεμένο, καημενούλι μου, σαν ξεχασμένο γοβάκι.

Ώσπου ένα ρόζ σύννεφο, ροζ απροσδιόριστο, μπορεί να είχε και λίγο γαλάζιο μέσα μπορεί λέω, σου φαννέρωσε και το άλλο γοβάκι για να μην νιώθεις μοναξιά.Μαζί να πρπατήσετε το δρόμο τον ατέλειωτο της φαντασίας(άλλοι τον λένε της ζωής) σου είπε το σύννεφο.

Και η διαδρομή σε μάγεψε, μα ως το φράχτη μόνο, αυτόν με το πουλί, που ακουμπά στο σπιτάκι και που είχε ένα λουλούδι περασμένο στην ξυλοδεσιά του και αυτό, είπες, σε παραξένεψε. Ύστερα σε ζάλισε ο ήλιος που νόμισες πως ήταν τόπι - άκου τόπι!!- έτσι είπες αστοχαστο γοβάκι και τότε το άλλο γοβάκι δεν άντεξε, φόρεσε ταφτερά που είχε κρυμμένα στις αποσκευές του. Φτερούγισε σαν πουλί καλώντας σε να πετάξετε ως εκεί που δεν φτάνει ο νους, στην αγκαλιά του απείρου.

Μα τι σε κράτησε?Ταραχή ή φόβος?Αδιευκρίνιστο. Πάντως ξανάγινες αγγελάκι. Μανία και αυτή!!!Στάθηκες μετέωρο στη γραμμή του χρόνου, κοιτώντας μια πάνω μια κάτω, ροκανίζοντας το δίλημμα. Μέχρι που έπεσε το "εγώ " σου σαν μοβ σταγονίτσα ή περιττή λεξούλα στη θάλασσα και τότε θυμήθηκες το φιλί!!

Το ουσιώδες είναι που εντέλει δοκίμασες τα φτερά και την αίσθηση της ελευθερίας.

Την ώρα που πετούσες σκέφτηκες, μπορεί να το είπες κιόλας, τι καλά θα ήταν να ταξίδευα με το καραβάκι στη θάλασσα του παραμυθιού ατενίζοντας τον κόκκινο ήλιο που είναι τόπι-άκου τόπι!!-να συναντούσα το λουλούδι, εκείνο το μαγικό λουλούδι που έγινε καρδούλα για χάρη μου- ποιος να το πίστευε - να στο χαρίσω με ένα φιλί, που θα το πρόσεχες όπως κάνουν τα αγγελάκια που δεν φοβούνται.

:-( :-( :-( :-(

@};-

Το βρήκα σήμερα στις στίβες των βιβλίων της μετακόμισης διόλου τυχαία και το αφιερώνω σε σενα Βάσω και σε όλα τα κορίτσια του 2ου κέντρου!! @};- με βαθειά φιλία!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αγγελακι @};- :-(


:x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33728
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Δωρούλα @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:x @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

καρδούλα :x :x @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16624
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Αγγελακι μου γλυκο......:-( :x
Δωρο........ >:d< >:d< >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23145
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:-D >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΙΚΗ-ΠΟΙΗΣΗ”