Απιστία!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπορώ να το βρω στο διαδίκτυο? Και να το κατεβάσω?

Δεν θα το πιστέψετε...

το βρήκε και μου το έστειλε με msn!!!

Αχ, βρε Ηλία μου, αχ...

Ευχαριστώ, το ακούω τώρα.. :D

Καλή επιτυχία μωράκι!!!!!!!!!!!!!Από όλους μας εδώ στο φόρουμ!!
(παιδιά γράφει τώρα...)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο! οκ.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Το έχω πάρει το μύνημα Νίκο μου προ πολλού.....!

Τι γίνεται όμως όταν δεν το παίρνει και ο άλλος αλλά τον αγαπάς?
(Ν.Δ. Αιγόκερω στον 8ο, Β.Δ. Καρκίνο στο 2ο....!)

:( :( :(

Αχ............!

Φιλάκια
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο! οκ.
Αν το λες σε εμένα, δεν θα σχολιάσω τη συνεννοησή μας γιατί τα έχουμε πει πολλές φορές! :)
Τι γίνεται όμως όταν δεν το παίρνει και ο άλλος αλλά τον αγαπάς?
(Ν.Δ. Αιγόκερω στον 8ο, Β.Δ. Καρκίνο στο 2ο....!)

Αχ............!
Περνάς από κατάσταση βαααχ(!) και συνεχίζεις...
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν το λες σε εμένα, δεν θα σχολιάσω τη συνεννοησή μας γιατί τα έχουμε πει πολλές φορές
για σένα το είπα!
:( :( :( :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλά συμβαίνει κι αυτο που λεω κι εγω ακουω το τραγουδι και λεω "ααα ο Παναγιώτης με τις αφιερώσεις". (αυτό λεγεται γείωση Βάσω μου....)
υπάρχει καλύτερη γέίωση από αυτή Καλλιόπη μου?

΄Ετσι γειώνεται το συναίσθημα...ή μάλλον καλύτερα θάβεται...για να αποσυντεθεί εξ ων συνετέθη...κοινά "μπαρούφες" ε? :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ασε ασε!!!!!!!!!Οπως το λες εξών συνετέθη......απο την ανυπαρξία σε μενα, αλλά ο αλλος είναι στην θεση του αχ αχ,μα ......τι να κάνω; :roll:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Καταρχήν έχασα τη μπάλα τελείως.....! :( :( :(

Όταν αγαπάς δεν κλείνεις τα μάτια στα λάθη του άλλου, απλά τα αποδέχεσαι....! στέκεσαι δίπλα του και με την αγάπη σου τον αφήνεις να αντιλειφθεί μόνος .....!
Αγάπα το φίλο σου με τα ελλατώματά του...!

Όταν λοιπόν αυτά εκδηλώνουν ζήλια, αλλά νοιώθεις παράλληλα και την αγάπη του/της συντρόφου, πως μπορείς να τον απορρίψεις γιατί έχει μια ατέλεια...?
Πως μπορείς να πεις, φεύγω....?

:?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

η οποία ενώ ξεκινά με τις καλύτερες προϋποθέσεις, ρομαντικά πολλές φορές, καταλήγει να τρώει τα σωθικά των πρωταγωνιστών....!
Αν καταληγει να τρώει τα σωθικά τότε δεν ειναι σχέση είναι αρρωστεια που σίγουρα θα εκδηλωθεί και σε σωματικό επίπεδο και σε ψυχικό ολων των μελλων.
Τρώει τα σωθικά:
Ο χρονος ειναι διαρκείας.
Τρώει και (δαγκώνει και τεμαχίζει),κατατρώει ,σκάβει,δημιουργεί κοψίματα,ουλες.
Τα σωθικά!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Όταν αγαπάς δεν κλείνεις τα μάτια στα λάθη του άλλου, απλά τα αποδέχεσαι
Μα τι λες Πέννη μου...
΄Οταν αγαπάς δεν βλέπεις τα λάθη του άλλου! Ποτέ.

΄Οταν αρχίζέις και τα βλέπεις δύο πράγματα συμβαίνουν

ή πας να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια

ή έχει αρχίσει η μάχη.

Απο την στιγμή που διακρίνεις λάθη, τελειώνει η γαλήνη...είτε φεύγεις, είτε μένεις.

Συνήθως ότι αντιλαμβανόμαστε σαν λάθος, είναι αυτό που αντιστέκεται στην δική μας ηθική, ή καλύτερα, στο δικό μας πρότυπο.
Κάποια ανεχόμαστε, κάποια όχι.

Το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι
ή να κάνεις υπομονή, ελπίζοντας ότι θα αλλάξει (αδύνατον)
ή να αρχίσεις να αντιδράς...

Και στις δύο περιπτώσεις έχεις χάσει την σχέση...

Στην πρώτη γιατί αισθάνεσαι θύμα
Στην δεύτερη γιατί γίνεται πόλεμος.

΄Οτι αποδέχεσαι, είναι αυτό που αντέχεις να κάνεις "εκπτώσεις" στην δική σου αντίληψη.
Μπορει να σε ενοχλεί, αλλά λιγότερο, ή και ακόμα ελάχιστα.

΄Οταν όμως σε ενοχλεί πολύ, γιατί να μείνεις?
Δικαιολογίες βέβαια έχουμε, αποτέλεσμα όμως έχουμε???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12186
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Είχα μέρες να μπω στο φόρουμ και ουπς....... :roll: η Εμμανουέλα άγγιξε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα. Ενα θέμα που θεωρητικά, οκ..πολλά μπορούμε να λέμε, όμως η ψυχή που πονάει τόσο πολύ? Τί γίνεται??

Συμφωνώ με αρκετά από όσα διάβασα:

α) από την galazia_sfaira:
Αγαπη ειναι να επιτρεψεις στον άνθρωπο που αγαπας να ειναι ευτυχισμενος ακόμα κι αν αυτο συνεπαγεται να ειναι μακρια απο σενα κι εξω απο σενα.....
Δύσκολα πράγματα αυτά αγαπημένη μου, νομίζω όμως πως επάξια αναφέρεσαι σε αυτό και εκτίθεσαι. Σου δίνω πολλά συγχαρητήρια!
Ετσι κι αλλιώς όμως, όταν πραγματικά έρχεσαι αντιμέτωπος με ένα τέτοιο ζήτημα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συγχωρήσεις και να προχωρήσεις. Διαφορετικά, μόνο η ψυχή σου και το εγώ σου θα "ματώνει" συνεχώς.
β) από την Εμμανουέλα:
Και ποτέ μα ποτέ.......δεν φταίει μόνο ο ένας στην απιστία!!!!!!!!
Πολύ σωστά, όπως πολύ σωστά, είχε πει και η Βασω κάποτε, πως όταν ένα ζευγάρι είναι ενωμενο σαν γροθιά ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να μπεί αναμέσά τους!
γ) από τη Βάσω:
Χωρίς ωριμότητα, η απιστία και η πίστη είναι ακόμα μια ταμπέλα, ακόμα ένα κοινωνικό και οικογενειακό πρότυπο!!!!!
δ) από την Ηλία:
και να θυμάστε αυτό την επόμενη φορά που θα κοιτάξετε τον/την συντροφό σας στα μάτια..
Δεν σας ανήκει όπως δεν της ανήκετε...
είναι εκεί γιατι το θέλει..
γιατί το νιώθει..
ε) με πολλά πολλά ακόμη..αλλά και με όλα όσα..αναφέρει η Βασω στο πιο πάνω μήνυμά της...

χμ..τί σημαίνει απιστία?

Ενας φίλος μου, παντρεμένος με ένα μωράκι, μου είπε κάποτε, όταν τον ρώτησα γιατί συνεχώς απατάει τη γυναίκα του: "Γιατί απλά μου αρέσει. Δεν ψάχνω για νέο έρωτα ή για νέα αγάπη. Την .......... (γυναίκα του) την αγαπάω".
Η ειρωνία είναι, πως γνωρίζω πως πραγματικά την γυναίκα του την αγαπάει (δεν ξέρω με τί τρόπο.......όπως θα έλεγε και η Βάσω πολύ σωστά), όμως την παντρεύτηκε α) χωρίς κανένα συμφέρον β) έχοντας ήδη ζήσει έντονα εκείνος τη ζωή του γ)παρ'ότι η γυναίκα του ήταν λίγα χρόνια μεγαλύτερη από εκείνον και με το ρίσκο, λόγω ηλικίας, για το αν θα μπορούσε να φέρει στον κόσμο παιδιά.

Στη δική του περίπτωση, έγκειται νομίζω η συνεχής ανασφάλεια και η συνεχής προσπάθεια για επιβεβαίωση του ανδρισμού του.

Αναφερόμενη σε άνδρες όμως, που δεν έχουν απωθημένα και ανασφάλειες τέτοιου τύπου με τον φίλο μου...γιατί απιστούν?

Και με τον όρο απιστία δεν εννοώ φυσικά το "one night stand".
Γιατί φυσικά και πολύ απλά... "το καράβι έμπασε νερά"...και με ευθυνη και των 2.
Και από εκεί και πέρα τί γίνεται? Ποιός είναι ο θύτης και ποιό το θύμα? Και αν αυτός που διέπραξε την απιστία και ερωτεύτηκε και έδωσε την καρδιά του αλλού για ένα διάστημα, πιστεύει πως συνεχίζει και αγαπάει το έταιρόν του ήμιση αλλά......δεν είναι ερωτευμένος/η μαζί του? Ό έρωτας έρχεται και παρέρχεται ή μιλάμε πλέον για "ξαναζεσταμένο φαγητό"?

Πολλά τα ζευγάρια που μετά από τέτοιου είδους απιστία κατάφεραν να είναι και πάλι μαζί και ευτυχισμένα. Πολλά και αυτά που δεν κατάφεραν.

Και όταν πρόκειται για γάμο και οικογένεια? Τότε τί γίνεται?

Μια φίλη μου, με 2 παιδάκια, μου εξομολογήθηκε πως αγαπάει τον .......... (άνδρα της) αλλά δεν είναι ερωτευμένη μαζί του, και μάλιστα του το έχει πει και το έχουν συζητήσει. Την ρώτησα "πώς κάνεις έρωτα μαζί του"? Μου απάντησε πως δεν παίζει ρόλο. Τη ρώτησα "εκείνος τί απάντησε?" Και μου είπε πως οκ..στεναχωρήθηκε και πως εκείνος συνεχίζει να είναι ερωτευμένος.
Δεν καταφέραμε να ολοκληρώσουμε την κουβέντα γιατί κάποιος μας διέκοψε.

Μου φαίνεται όμως πως σίγουρα πέρασα σε άλλο θέμα..που αφορά το μετά της απιστίας και τον έρωτα μέσα σε έναν γάμο..αλλά οκ...μου ήρθαν όλα αυτά ως σκέψεις...

ΓΑΜΟΣ, ΠΑΙΔΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΕΡΩΤΑΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΨΕΜΑΤΑ (ώς φυσικό επακόλουθο κατα τη διάρκεια της απιστίας), ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ (εάν και εφόσον υπάρχει ακόμη αγάπη στις καρδιές)???

Μιλώντας πάντως για το πολύ ευαίσθητο θέμα του γάμου και της οικογένειας γενικότερα, νομίζω πως εάν και εφόσον μετά τον γάμο αντιληφθείς ελλατώματα ή λάθη που δεν γνώριζες και απλά κάνεις υπομονή..την έχεις χάσει τη μπάλα (οπως πιο πάνω είπε σωστά η Βάσω).

Δυστυχώς, ελάχιστα είναι τα ζευγάρια γύρω μας που είναι πραγματικά ευτυχισμένα...γιατί μας παίρνει η μπάλα της καθημερινόνητας γιατί..γιατί...ο γάμος και κυρίως η συνέχεια του που είναι η οικογένεια, (δηλαδή το Θείο Δώρο που λέγεται παιδιά) χρειάζεται ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ!
Anyway...για να κλείσουμε και ευχάριστα...όσοι ανύπαντροι ακόμη..σκεφτείτε το πολύ σοβαρά! :D :D :D

Εγώ, ανήκω στο club της οικογένειας και θα σας πώ πολύ αργότερα εάν και εφόσον τα κατάφερα!

Ο άνθρωπος πάντα θέλει αυτό που δεν έχει. Και εφόσον ο όρος "ευτυχισμένη οικογένεια" φαντάζει στις μέρες μας ως άπιαστο όνειρο...γιατί τότε (όπως σωστά μου έλεγε ο αδελφός μου) κάποιος που χωρίζει έχοντας παιδιά, παντρεύεται ξανά και ξανακάνει οικογένεια??
Αφού...ξέρει πόσο άπιαστο είναι το όνειρο γιατί ξανακάνει το λάθος?? :D :D

Εγραψα πολλά και σας ζάλησα..αλλά ήταν τόσα πολλά όσα διάβαζα που δεν ήξερα..από που να ξεκινήσω και τί να πρωτογράψω! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαρία μου,

Πραγματικά αναρωτήθηκα για την «απιστία», διαβάζοντας όλα τα post εδώ
.
Ειλικρινά, είναι κάτι που δεν με έχει απασχολήσει σ’ όλη μου την ζωή, σε ότι αφορά τις σχέσεις μου. Δεν μπήκα στην διαδικασία ποτέ να την επεξεργαστώ και ούτε είχα το περιθώριο να αναρωτηθώ, αν ο εκάστοτε σύντροφός μου ήταν πιστός. Γιατί γνώριζα εκ των προτέρων –και αυτό το θεωρώ προτέρημα- αν η σχέση είχε φθαρεί και δεν έπαιρνε «μπαλώματα». Οπότε το τελευταίο που με απασχολούσε, ήταν η «απιστία».

Σωστά αναφέρεις την άποψή μου, ότι κανείς (εκτός από κάποιες ανώριμες περιπτώσεις) αν τρέφει βαθιά αισθήματα για τον σύντροφό του, δεν θα αναζητήσει μια βιαστική και επιπόλαιη αγάπη σε κάποιον άλλον.

Συνήθως οι επιλογές μας για τον σύντροφό μας γίνονται βιαστικά. Δεν αφήνουμε χώρο για βαθύτερα αισθήματα. Τα μηνύματα που παίρνουμε από το περιβάλλον μας είναι «παντρευτείτε, να κάνετε παιδιά». Και όσο να λέμε ότι αυτό έχει ξεπεραστεί, είναι πάντα μέσα μας και μας πιέζει επιτακτικά. ΄Ετσι αρχίζουν οι «εκπτώσεις», σε ότι αφορά τις προτεραιότητές μας. Το συνταίριασμα σε όλα τα πεδία με τον σύντροφό μας είναι κάτι που αφήνουμε πάντα τελευταίο. ΄Όμως έρχεται, σε περίοδο δυσκολιών, να ξυπνήσει τα δικά μας «ψυχογραφήματα» και να δούμε πόσο πολύ εκτιμάμε, ή δεν ανεχόμαστε τον σύντροφό μας.

Ξαφνικά βλέπουμε έναν άλλον άνθρωπο! Που δεν είναι άλλος, αλλά ο ίδιος, που εμείς επιλέξαμε, ΄Όμως μας φαίνεται τόσο «λίγος»! Αρχίζει η κριτική, αρχίζει η προσπάθεια, αρχίζει η μάχη. ΄Οπού υπάρχουν αυτά τα τρία οι σύντροφοι μεταβάλλονται από συνοδοιπόροι στον δρόμο της οικογένειας, σε πολιορκητές και πολιορκούμενους.

Η Εμμανουέλα είπε ότι καμιά φορά δεν μπορείς να φύγεις από μια σχέση!
Και ρωτάω: Γιατί?
Τι μπορεί να σε δένει με έναν άνθρωπο που δεν εκτιμάς? Και η εκτίμηση αναφέρεται πάντα στην ειλικρίνια, να του εκφράσεις την ανάγκη σου για μία άλλη σχέση. Μπορείς?

Δεν μπορώ να κατανοήσω κάτι άλλο σε μία παράλληλη σχέση, εκτός από την ανάγκη να βρεις την βαθύτερη ουσία της αγάπης, που δεν μπορείς να βιώσεις με τον σύντροφό σου.

Το να γνωρίζεις "σεξουαλικά" νέα άτομα, προϋποθέτει να είσαι έτοιμος να "μοιράσεις" τον εαυτό σου. ΄Εχει αποδειχτεί στην πράξη, ότι αυτό καταλήγει τελικά σε μια "κουραστική" άσκηση, που άφήνει την ψυχή "άδεια" από βαθύτερα συναισθήματα. Και αυτό το "άδειασμα" φαίνεται, δυστυχώς, μεγαλωνοντας...

Η βαθιά αγάπη είναι η ωριμότητα να μοιράζεσαι με τον σύντροφό σου τις ανησυχίες σου, να μην βλέπεις τις αδυναμίες του σαν εμπόδια, αλλά σαν σημεία υποστήριξης και εξέλιξης. Η βαθιά αγάπη σε κάνει να αναζητάς διαρκώς νέους δρόμους διεύρυνσης της σχέση και να αφήνεις πίσω σου συμπεριφορές που οδηγούν σε στασιμότητα.

Φροντίζουμε επιμελώς την πνευματική μας εξέλιξη, αλλά την σχέση, δυστυχώς, την αφήνουμε «στάσιμη», με αποτέλεσμα να «λιμνάζουν» τα συναισθήματα και να «βρωμάνε». Και σ’ αυτήν την δυσάρεστη «οσμή» δεν υπάρχει η «ευωδιά» του έρωτα. Ψάχνεις έτσι για νέες εμπειρίες, που θα σου φέρουν έστω και στιγμιαία το «άρωμα» της συγκίνησης. Σ’ αυτήν την διαδικασία μπορεί να ξεγελαστείς από «φτηνά» αρώματα, που όμως είναι ασυγκρίτως καλύτερα από την «μπόχα» που έχεις ήδη βιώσει.

Οι άνθρωποι εύκολα λένε πια «σ’αγαπώ», χωρίς να αξιολογούν το βάθος που οφείλει να έχει σε όλα τα επίπεδα αυτή η λέξη.
Χωρίς βάθος όμως η αγάπη είναι χωρίς γερές ρίζες και έτσι ξεριζώνεται στην πρώτη «μπόρα». Σαν τα αγριόχορτα…
Η απιστία μετά είναι θέμα ωρών…Και, πίστεψέ με, είναι προβλέψιμη…Αν μπορούμε να είμαστε συνεπείς με την ψυχή μας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12186
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Xάρηκα για την απάντησή σου..μου τα θέτεις πολύ απλά και κατανοητά.

Γράφεις σε κάποιο σημείο:
Συνήθως οι επιλογές μας για τον σύντροφό μας γίνονται βιαστικά. Δεν αφήνουμε χώρο για βαθύτερα αισθήματα. Τα μηνύματα που παίρνουμε από το περιβάλλον μας είναι «παντρευτείτε, να κάνετε παιδιά». Και όσο να λέμε ότι αυτό έχει ξεπεραστεί, είναι πάντα μέσα μας και μας πιέζει επιτακτικά. ΄Ετσι αρχίζουν οι «εκπτώσεις», σε ότι αφορά τις προτεραιότητές μας. Το συνταίριασμα σε όλα τα πεδία με τον σύντροφό μας είναι κάτι που αφήνουμε πάντα τελευταίο.

Εγώ Βάσω μου ανήκω στην περίπτωση που πριν παντρευτώ ήμουν βέβαιη (όσο μπορεί να είναι κάποιος) για τον άνθρωπο που αποφάσιζα να γίνει συνοδοιπόρος στη ζωή μου.
Υπερηφανευόμουν γιατί γνώριζα τα ελλατώματα του (ελλατώματα για εμένα φυσικά), και τα είχα αποδεχτεί. Δεν τα είχα αποδεχτεί με πίεση ούτε και με σκοπό να τα αλλάξω. Τα είχα αποδεχτεί γιατί αυτό σημαίνει αγάπη. Πίστευα λοιπόν πως ποτέ αυτά, δεν θα δημιουργούσαν πρόβλημα στη σχέση μας..γιατί τα γνώριζα και τα αγαπούσα.

Το πρόβλημα είναι Βάσω μου πιστεύω, πως τελικά μετα τον γάμο και ειδικά με τη δημιουργία της οικογένειας (κάτι που αρχικά - ίσως λόγω αλλαγής καθημερινών ρυθμών - επιφέρει ένταση στο ζευγάρι), οποιοδήποτε μικρό προβληματάκι, μικρό παραθυράκι, μικρό ελλάτωμα στο σύντροφό σου μεγεθύνεται και γίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
Γι'αυτό και πολύ σωστά γράφεις:
΄Όμως έρχεται, σε περίοδο δυσκολιών, να ξυπνήσει τα δικά μας «ψυχογραφήματα» και να δούμε πόσο πολύ εκτιμάμε, ή δεν ανεχόμαστε τον σύντροφό μας.
Ισως βέβαια να συμβαίνει αυτό αρχικά, και για λίγο..μέχρι το ζευγάρι να ξαναβρεί τις ισσοροπίες του.
Ομως η ζημιιά μπορει να έχει ήδη γίνει.

Τελικά, δεν ξέρω..πόσο βέβαιος μπορεί να είναι κάποιος όταν αποφασίζει να κάνει οικογένεια, πως έχει κάνει τη σωστή επιλογή συντρόφου? Οσο, και αν έχεις ζήσει μαζί με κάποιον πριν την απόφασή σου, όσο και αν έχει δοκιμαστεί η σχέση...τελικά..κάτι χαλάει μετά τον γάμο και τον ερχομό του πρώτου παιδιού - με τον ερχομό ενός θεικού δώρου - δυστυχώς.... Δυστυχώς και πάλι, αυτή νομίζω πως είναι η αλήθεια και πίστεψέ μου το έχω συζητήσει με αρκετά ζευγάρια...

Οι ρυθμοί της ζωής μας, η έλλειψη πνευματικότητας, οι πολλοί ρόλοι της γυναίκας (δυστυχώς πολλά πράγματα μας έχουν γυρίσει μπούμερανγκ), το πού θα πρέπει να δώσεις προταιρετότητα και γιατί?

Γελάω πλέον, καθώς ακούω γυναίκες να λένε πως... φυσικά και πολύ όμορφα μπορεί να συνδυαστεί η καριέρα με την οικογένεια.
χμ..φυσικά και μπορεί να συνδυαστεί εάν βλέπεις τα παιδιά σου 2 ώρες την ημέρα (1 ώρα το βράδυ πριν κοιμηθούν, και 1 ώρα το πρωί όταν ξυπνάνε)...ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ...α ξέχασα και μια "ΟΛΟΚΛΗΡΗ" ΚΥΡΙΑΚΗ! :(

Για να μην πλατιάζω, εν πάση περιπτώσει, μια γυναίκα που θέλει να κάνει καριέρα δεν μπορεί να έχει και οικογένεια??? Μάλλον με τους αναγκαίους καθημερινούς αδηφάγους ρυθμούς όχι??
Και από την άλλη τί μέτρο και να δώσεις? Καριέρα με μέτρο?

Σκέψεις μιας μεσημεριάτικης Κυριακής...οκ..με πολλή αγάπη, πολύ ωριμότητα και πολλά "ΠΟΛΛΗ", μπορούμε τελικά να τα καταφέρουμε..πιστεύω...

"ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ"
"ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ, ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ... ΚΑΘΕ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΑΝΟΙΧΤΟΙ" ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟ"


Καλό μεσημέρι σε όλους σας..η βροχούλα που έπεσε στην Αθήνα μου άρεσε ιδιατέρως σήμερα!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Βάσω:
΄Όμως έρχεται, σε περίοδο δυσκολιών, να ξυπνήσει τα δικά μας «ψυχογραφήματα» και να δούμε πόσο πολύ εκτιμάμε, ή δεν ανεχόμαστε τον σύντροφό μας.

Ξαφνικά βλέπουμε έναν άλλον άνθρωπο! Που δεν είναι άλλος, αλλά ο ίδιος, που εμείς επιλέξαμε, ΄Όμως μας φαίνεται τόσο «λίγος»! Αρχίζει η κριτική, αρχίζει η προσπάθεια, αρχίζει η μάχη. ΄Οπού υπάρχουν αυτά τα τρία οι σύντροφοι μεταβάλλονται από συνοδοιπόροι στον δρόμο της οικογένειας, σε πολιορκητές και πολιορκούμενους.
Ναι, αλλά εκείνη τη στιγμή που επιλέγουμε νοιώθουμε πληρότητα...! Τι χαλάει στην πορεία...?
Μήπως τελικά έχουμε με τη νόηση "επιλέξει" τον συνοδοιπόρο στη ζωή και έχουμε ξεχάσει να ρωτήσουμε την ψυχή μας...? Μήπως η "αγάπη" που νοιώθουμε είναι στη φαντασία μας...?
Ξεχνάμε να ανακαλέσουμε την κοσμική μνήμη μας...? Ή μήπως είναι άλλο ένα μάθημα... το οποίο θα μας αναγκάσει κάποια στιγμή να γυρίσουμε προς τα μέσα.....?

Και πως το όνειρο της ζωής και της αγάπης μας καταλήγει να φαίνεται "...λίγο..."?


Με αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπερηφανευόμουν γιατί γνώριζα τα ελλατώματα του (ελλατώματα για εμένα φυσικά), και τα είχα αποδεχτεί. Δεν τα είχα αποδεχτεί με πίεση ούτε και με σκοπό να τα αλλάξω. Τα είχα αποδεχτεί γιατί αυτό σημαίνει αγάπη. Πίστευα λοιπόν πως ποτέ αυτά, δεν θα δημιουργούσαν πρόβλημα στη σχέση μας..γιατί τα γνώριζα και τα αγαπούσα.
Μαράκι μου, τίποτα δεν είχες αποδεχτεί, γιατί τίποτα δεν γνώριζες. Και βασικά δεν γνώριζες, θεωρώ, τον εαυτό σου, και πόσο μπορούσες να εκτιμας και να στηρίζεις έναν άντρα, που στην καθημερινότητα σου έδειξε και ένα άλλο πρόσωπο.

Συνήθως, σαν ζευγάρι, πριν οι υποχρεώσεις απαιτήσουν επιταχτικά τον χρόνο, την υπομονή σου και την ωριμότητά σου, περνάς απλά καλά. Και φυσικά μέσα στο "περνάω καλά" αναπτύσσονται και συναισθήματα, που μοιάζουν με αγάπη.

΄Οταν έρθουν οι υποχρεώσεις και τα παιδιά, τότε ο καθένας παίρνει την μερίδα του στις ευθύνες και εκεί βγαίνουν τα πραγματικά ελαττώματα, που δεν σου θυμίζουν "τις καλές εποχές", που απλά συζούσες με τον σύντροφό σου, κάνοντας σχέδια για το μέλλον...
χαλαρά και χωρίς την αγωνία των "πάμπερς"!

Τότε η αγάπη, αν είναι βαθιά και ουσιαστική, θα στηρίξει το ζευγάρι.

Δεν είναι η οικογένεια μόνο "τριαντάφυλλα", έχει και αγκάθια. Και το πόσο ώριμος είσαι να τα αγγίξεις χωρίς να τρυπηθείς, έχει να κάνει με την αγάπη και μόνο. Και την έννοια που καταλαμβάνει στην ηθική σου.

Η αγάπη δεν είναι να φορτώνουμε ο ένας στον άλλον τις ατέλειές μας. ΄Ετσι είναι μάχη. Ποιός θα κερδίσει...

Η αγάπη είναι να μοιραζόμαστε τις ατέλειες και να τις εξελίσσουμε σε συγχώρεση και κατανόηση.
Αν δεν το κάνουμε, ο ένας προσπαθεί να βρει υποκατάστατο, και πέφτει πάλι στην παγίδα μιας νέας σχέσης, που την δημιουργεί χωρίς ουσιαστικά να την θέλει, απλά για να γιατρέψει τον πληγωμένο εαυτό του.

Η αγάπη πολλές φορές νομίζουμε ότι δοκιμάζεται...
Είμαι αντίθετη από αυτήν την άποψη!
Τίποτα δεν δοκιμάζεται, αν έχει βάθος! Δοκιμάζονται μόνο τα συναισθήματα της συνήθειας και της δήθεν αγάπης.

Η αληθινή αγάπη δεν δοκιμάζεται, γιατί είναι σίγουρη!!

Θεωρώ ότι ένας σοβαρός κλονισμός σε μια σχέση, πολλές φορές είναι ανεπανόρθωτος. Πρέπει να έχεις φτάσει σε υψηλά επίπεδα αυτογνωσίας για να ελευθερώσεις, να συγχωρέσεις και να ενωθείς ξανά.
Που ίσως αν αποκτήσεις αυτογνωσία, θα αναρωτηθείς.."έχει νόημα?" γιατί θα ξέρεις πια καλά τον εαυτό σου και τις αντοχές σου.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”