Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Vaso έγραψε:[
Η εικόνα έχει σημασία και αυτό που αντιλαμβανόμαστε για τον εαυτό μας, αν δεν έχει βάθος, είναι μόνο αυτό που φαίνεται με την λογική μας. ΄Ετσι νομίζουμε ότι εμείς είμαστε οι καλοί και οι άλλοι είναι κακοί, ή αντίστροφα, γιατί απλά δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι παίζουμε τους ρόλους που μας έμαθαν!

Και αυτό είναι η οδύνη της ανθρωπότητας
!

ευχαριστω :*

φυσικα και παιζει ρολο η εικονα που εχουμε για τον εαυτο μας και αν δεν απομακρυνουμε ολα αυτα που μας εμαθαν δεν θα δουμε ποτε την αληθινη εικονα μας :oops:
νομιζω οτι δεν υπαρχει καλο ή κακο,ολοι κατα βαθος ειμαστε το ιδιο,ομως εαν δεν απομυθοποιησεις και τα δυο,βιωνοντας,πώς θα βρεις τελικα την αγαπη μεσα σου :oops:
ολα μας τα συναισθηματα,ειτε ειναι καλα ειτε ειναι κακα,νομιζω οτι εαω δεν βγουν προς τα εξω,και αυτα που δεν γνωριζουμε,δεν θα καταφερουμε ποτε να δουμε την αληθεια!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:
Η υποκειμενική αντίληψη δεν είναι παρά μια διαχωριστική κριτική που σε βάζει στην διαδικασία να θεωρείς τον εαυτό σου θύμα ανάμεσα στα λιοντάρια...Δεν είναι όμως έτσι!
Δεν μπορείς πάντα να αντιληφθείς ότι κι εσύ είσαι λιοντάρι, που έχεις μια υποκειμενική αντίληψη για τον εαυτό σου, ότι είναι αρνί!

Η εικόνα έχει σημασία και αυτό που αντιλαμβανόμαστε για τον εαυτό μας, αν δεν έχει βάθος, είναι μόνο αυτό που φαίνεται με την λογική μας. ΄Ετσι νομίζουμε ότι εμείς είμαστε οι καλοί και οι άλλοι είναι κακοί, ή αντίστροφα, γιατί απλά δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι παίζουμε τους ρόλους που μας έμαθαν!

Και αυτό είναι η οδύνη της ανθρωπότητας! @};-
τόσο μα τόσο αλήθεια @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ω ναι! Το έχω ζήσει και θα συμφωνήσω! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33562
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

πόσο αλήθεια έχει αυτό... το βίωσα στο πετσί μου πρόσφατα... @};-

Ευχαριστώ :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Anna έγραψε:....... το βίωσα στο πετσί μου πρόσφατα... @};-

Ευχαριστώ :x :x
και εγώ και εγώ....

Αχ βρε Βάσω.... @};-
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εκεί που σταματάμε να είμαστε ποτε αρνιά και πότε λιοντάρια,αρχιζει ο δρόμος του Αγαθού!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: Δεν έχει σημασία τι είναι ο άλλος, αλλά τι είσαι εσύ μαζί του!
Γιατί σε κάποιους ανθρώπους αυτό ακούγεται εγωιστικό :-? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ELLI έγραψε:
Vaso έγραψε: Δεν έχει σημασία τι είναι ο άλλος, αλλά τι είσαι εσύ μαζί του!
Γιατί σε κάποιους ανθρώπους αυτό ακούγεται εγωιστικό :-? :-? :-?
Γιατι μέσα στον καθρέπτη των ανθρώπων , φαινεται ο φόβος !!!

Αυτος που κρινει τον άλλον ως εγωιστή, ουσιαστικά φοβάται Ο ΙΔΙΟΣ ότι θα χάσει τον έλεγχο του άλλου, οτι θα τον απορρίψουν , ή ότι οφειλουν να ασχολούνται μαζί του !!!

Για φαντάσου ομως όλη η ανθρωπότητα , ένας - ένας ανθρωπος να έβλεπε ΜΟΝΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ,με τους ανθρώπους , τη φύση, τις καταστασεις!

Αυτο δεν θέλουμε? Να ζούμε τη ζωή μας συνειδητά ?? ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ !!!
Και στη επιλογή μου αποδέχομαι ότι ο άλλος μπορει να είναι ό΄τι θέλει, αλλά εμένα με ενδιαφέρει τι είμαι ΕΓΩ όταν είμαι μαζί του!!!
Και αυτο είναι ανώτερο Εγω, και όχι Κατωτερο! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
fairytale
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009 12:24 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από fairytale »

Χωρις να εχω διαβασει και τις 9 σελιδες του συγκεκριμενου θεματος των σχεσεων θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα....

:roll:

Αν σε απορριψει ενας ερωτικος συντροφος τον οποιο ομως δεν τον γνωριζεις και πολυ καλα..

.. δεν εχεις εισπραξει τριτες γνωμες απο ανθρωπους που τον εχουν ζησει για το προσωπο του....

..και μοναχα απο τις συζητησεις μαζι του νιωθεις πως εχει πολυ ομορφη ψυχη (συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα παντα)...αισθανεσαι πως μπορει να ολοκληρωσει τον εαυτο σου...να σου προσφερει και να του προσφερεις καθημερινα τα πραγματικα στναισθηματα που εχεις και εχει αναγκη .....


Η προσωπικη ομως κατασταση του ανθρωπου αυτου ειναι...ενα ΧΑΟΣ..
..Λιγο καιρο μετα απο εναν δυνατο ερωτα προσπαθει να πεισει τους
γυρω του πως ολα εχουν τελειωσει
.....χωρις βεβαια να εχει πειστει ο ιδιος...

..Κανει καποιες 'επιπολεες κινησεις' ως προς τον ερωτα
......ψαχνωντας ενα φαρμακο για να ξεφυγει απο την ελευθερια
της δεσμευσης , παρασυρωμενος απο τους γυρω πειρασμους
και ισως καποιους ανθρωπους που τον πρωτρεπουν να
ακολουθησει τη δικη τους 'τακτικη'...

..Αρνειται αρχικα να αφιερωθει για λιγο μοναχα στον εαυτο του
και ψαχνει ανθρωπους γυρω του που ισως του εδιναν ολα οσα
ειχε τοσα χρονια...

..Αργοτερα (συμφωνα με τα λεγομενα του ιδιου)...συνειδητοποιει
εχει ερθει ο καιρος να βρει τον εαυτο του μενωντας μονος..


Και υστερα απο καποια συμβαντα και λογια ερχομαι να πω ......
.......(που μπορει να ειναι και λανθασμενο...δεν μπορω να κρινω τις πραξεις του συμφωνα με τις του βλεψεις..δεν ειμαι εγω η καρδια, η ψυχη και η συνειδηση του για να γνωριζω πως δικαιολογει τις πραξεις του..τι θεωρει σωστο και λαθος..ηθικο και ανηθικο).....
........πως για να μη πληγωσει το ατομο που θελει να σταθει διπλα
του, προτιμα να του πει αναληθεις δικαιολογιες, και να το
αποφυγει.


@};-

Ερχομαι ομως τωρα στο εξης ερωτημα :arrow:

-Γιατι να μη πεις την αληθεια...???
Μπορει να ποναει..αλλα το ψεμα πληγωνει ακομα περισσοτερο.
Το ψεμα δινει ψευτικες ελπιδες, μπορει να λεγεται θελωντας να σωσουμε μια κατασταση , αλλα σε καμια περιπτωση δε σωζουμε τα συναισθηματα των αλλων.

-Γιατι να αποφυγεις τον αλλον με ψευτικες διακιολογιες..???
Αφου δεν προσπαθησες καν να γνωρισεις τον αλλον..πως μπορεις να καταλαβεις την αντιδραση και την σταση που θα κρατησει απεναντι σε αυτο.

-Γιατι δεν αποδεχεσαι την βοηθεια οταν σου την προσφερουν
τοσο απλοχερα...???
Αφου υπαρχει τοση κατανοηση απο το αλλο προσωπο, γιατι δεν προσπαθεις να δεχτεις αυτο που σου προσφερει.......
...Γιατι πολυ απλα ποτε δεν ρωτησες ΤΙ ειναι αυτο που ΘΕΛΕΙ να σου προσφερει.


:-? :-? :-?
ΤΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ μεσα απο ολη αυτη την κατασταση ειναι πως

*δεν κραταω καθολου κακια...

*δεν εχω παραξηγηθει με τιποτα απολυτως...

*κατανοω πληρως την κατασταση και τα συναισθηματα του (αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι πολλες φορες ο ερωτας ειναι τυφλος 8) ..

*εχω απιστευτει διαθεση να τον βοηθησω σε οτι χρειστει και στην κατασταση που περναει αυτο το διαστημα.

.......Η λογικη μου βεβαια, επειδη ειμαι και ζυγος..και ζυγιζω ΤΑ ΠΑΝΤΑ..μου λεει να μην ειμαι και τοσο διαχητικη και προθυμη γιατι μπορει στα περισσοτερα να κανω λαθος. Να μην δειχνω ολα τα αισθηματα μου και να μη φανερωνω το ενδιαφερον μου γιατι αυτο συνηθιζεται να παρεξηγειται.
Συνηθιζω να βλεπω καλοπροαιρετα ολους τους ανθρωπους και τις περισσοτερες φορες κανω λαθος..και αυτο ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!

.......Η καρδια μου παλι, και τα ματια, λενε το ακρως αντιθετο..
Μπορει να ειναι η τοση μου θεληση να εχω καποιον ανθρωπο διπλα μου για να ολοκληρωνω την ευτυχια μου. Αλλα αισθανθηκα πως αυτος ο ανθρωπος εισαι ΕΣΥ.

Μαλλον θα εκανα ΛΑΘΟΣ...
...για ακομα μια φορα... :cry: :cry: :cry:

(ΕΤΧΑΡΙΣΤΩ θερμα για το οτι μπορω και μοιραζομαι τις σκεψεις μου και τους προβληματισμους μου με ανθρωπους που νοιαζονται πραγματικα και ακουνε με την ΨΥΧΗ και οχι με τα ματια)

@};- >:d< @};-
...accept yourself as you are...
..and then...become better every day..

http://www.youtube.com/watch?v=u6FwEJwwYcQ
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Κοριτσάκι μου γλυκό :x :x :x

Πως να διορθώσουμε το χάος στην ψυχή ενος ανθρώπου όταν εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ιδέα τι μας γίνεται?

Ποια πραγματικά είναι η αλήθεια που θα ήθελες να ακούσεις από αυτόν τον άνθρωπο και άραγε τι είναι αλήθεια και τι ψέμα?Η αλήθεια πηγάζει από μέσα μας και είναι μονάδικη μας...

Είναι λίγοι οι άνθρωποι που δίνουν απλόχερα και ακόμα λιγότεροι,δυστυχώς,αυτοί που δέχονται να πάρουν :-( :-(

Οχι δεν έκανες κανένα λάθος >:d< >:d<
Το να θέλεις να μοιράζεσαι και να νιώθεις δεν είναι λάθος με τίποτα.Είναι λάθος όμως το να νιώθεις για τον άλλον και όχι για σένα.Η ευτυχία σου θα ολοκληρωθεί μόνο αν εσύ την ''τροφοδοτείς''.Μην περιμένεις από κανέναν άλλον.Αγκάλιασε την νεραιδούλα σου κι ευτύχησε.Εσύ για σένα :x :x :x :x

Ο άνθρωπος αυτός ήρθε στην ζωή σου ως δάσκαλος.Μάθε από όλη αυτή την ιστορία,αφουγκράσου εσένα.Τα γιατί και τα πως που αφορούν εκείνον είναι δικό του κομμάτι ας τα φροντίσει εκείνος κι αν χρειαστεί βοήθεια είμαι σίγουρη ότι θα την βρει..(για όλους έχει...)

Πόνεσα πολύ μέχρι να τα συνειδητοποιήσω όλα αυτά,αλά άξιζε τον κόπο.

:-D

@};- @};- @};-
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Danny έγραψε:
ELLI έγραψε:
Vaso έγραψε: Δεν έχει σημασία τι είναι ο άλλος, αλλά τι είσαι εσύ μαζί του!
Γιατί σε κάποιους ανθρώπους αυτό ακούγεται εγωιστικό :-? :-? :-?
Γιατι μέσα στον καθρέπτη των ανθρώπων , φαινεται ο φόβος !!!

Αυτος που κρινει τον άλλον ως εγωιστή, ουσιαστικά φοβάται Ο ΙΔΙΟΣ ότι θα χάσει τον έλεγχο του άλλου, οτι θα τον απορρίψουν , ή ότι οφειλουν να ασχολούνται μαζί του !!!

Για φαντάσου ομως όλη η ανθρωπότητα , ένας - ένας ανθρωπος να έβλεπε ΜΟΝΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ,με τους ανθρώπους , τη φύση, τις καταστασεις!

Αυτο δεν θέλουμε? Να ζούμε τη ζωή μας συνειδητά ?? ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ !!!
Και στη επιλογή μου αποδέχομαι ότι ο άλλος μπορει να είναι ό΄τι θέλει, αλλά εμένα με ενδιαφέρει τι είμαι ΕΓΩ όταν είμαι μαζί του!!!
Και αυτο είναι ανώτερο Εγω, και όχι Κατωτερο! :x
Νομίζω ότι συμφωνώ :*

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
fairytale
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009 12:24 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από fairytale »

Γλυκια μου Ελλη,


Μπορει να μην ειμαι σε ηλικια για να πω πως εχω περασει πολλα στη ζωη μου, αλλα μετα απο πολλες καταστασεις διαφορετκου χαρακτηρα και θεματολογιας μπορω να πω πως ξερω τον εαυτο μου και αυτα που θελω..γιατι εχω αποδεχτει και αγαπαω αυτο που ειμαι. (χωρις βεβαια να θελω να πω πως γνωριζω τα παντα για μενα...με λαικα λογια..''ξερω τι μου γινεται'')

Γνωριζω πως ειναι λιγοι οι ανθρωποι που μπορουν να δωσουν και να δεχτουν , ειτε λογω φοβου , ειτε λογω αδυναμιας. Και πολυ λιγοτεροι εκεινοι που μπορουν να εχουν τα ιδια θελω με το ατομο μας.

Συμφωνω απολυτα πως η ευτυχια του ανθρωπου ολοκληρωνεται μονο αν την τροφοδοτησεις ο ιδιος, ομως αυτο δεν συμαινει πως δεν μπορεις να νιωσεις ακομα πιο ευτυχισμενος και ολοκληρωμενος με την αγαπη. Το να μη περιμενεις απο κανεναν αλλον να σε αγαπησει θεωρω πως ειναι και ελαφρως εγωιστικο...ολοι εχουν να δωσουν αγαπη σε πολυτιμα ατομα της ζωης τους...
Εγω τουλαχιστον εχω να δωσω πολυ αγαπη, οπως και περιμενω να μου δωσουν.

Δεν μπορουμε να αφηνουμε τις σχεσεις και που μας πληγωνουν να μας κλεινουν στον εαυτο μας, γιατι οπως ειπες 'μαθαινουμε απο την ιστορια'...και η συνεχεια 8α ειναι προχωραμε παρακατω.
Και οπως ειχε αναφερει η Βασω, συνεχιζουμε να δειχνουμε εμπιστοσυνη απλα ειμαστε πιο προσεκτικοι.

Με πολλη αγαπη ('@};-')

@};- @};- @};- @};- @};- :flower: @};-
...accept yourself as you are...
..and then...become better every day..

http://www.youtube.com/watch?v=u6FwEJwwYcQ
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Εννοείται ότι νιώθεις ολοκληρωμένος μέσα από την αγάπη. :x

Υπάρχει ωραιότερο πράγμα από αυτό?Ν'άγαπάς και να αγαπιέσαι,να δίνεις και να παίρνεις?Μεγαλείο... @};- @};- @};-

Αυτό που λέω είναι η αρνηση-απόρριψη του άλλου να μη έχει ως αποτέλεσμα να απορρίπτεις εσύ τον εαυτό σου,κάτι που όπως λες δεν συμβαίνει και χαίρομαι γι'αυτό:x :x :x

Συνεχίζουμε με εμπιστοσύνη λοιπόν απλά είμαστε πιο προσεκτικοί

^:)^ ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
fairytale
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009 12:24 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από fairytale »

@};- @};- @};- @};- @};- @};-


Ισως ηταν λιγακι ασαφης η ιστορια μου και ζητω συγνωμη αν δεν εκφραστηκα καταλληλα σε καποια σημεια.

:arrow: Το ερωτημα που μου δημιουργηθηκε μεσα απο ολη αυτη την ιστορια ειναι, αν πρεπει να σταθω και να υποστηριξω αυτο το προσωπο (φιλικα παντοτε, χωρις καμια καταπιεση και απαιτηση) ή
να κρατησω αποσταση για λιγο διαστημα 'κρατωντας ετσι τον εαυτο μου σε αναμονη'.......

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:


SO ... KEEP WALKING at this INTERESTING and UNEXPLORED PATH named
...LIFE.... @};- >:d< @};-
...accept yourself as you are...
..and then...become better every day..

http://www.youtube.com/watch?v=u6FwEJwwYcQ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το να μη περιμενεις απο κανεναν αλλον να σε αγαπησει θεωρω πως ειναι και ελαφρως εγωιστικο
Φυσικά και είναι εγωιστικό!!! Και ανέφικτο επί του πρακτικού!

΄Ομως το να μην περιμένεις από κανέναν άλλον να σε αγαπήσει με τον τρόπο που θέλεις εσύ, αλλά να δέχεσαι την αγάπη όπως μπορούν να την δίνουν οι άνθρωποι, είναι σοφία!

Δεν θέλουμε με την εσωτερική μας εργασία να ανατρέψουμε τους σύμπαντικούς νόμους. ΄Οταν αναζητάμε τον Εαυτό μας, δεν του αποκλείουμε το δικαίωμα να αγαπά και να αγαπιέται...
Απλά ανακαλύπτουμε την σοφία μέσα μας, ώστε να εκλείψουν οι περιορισμοί μας στο να δεχόμαστε την αγάπη.

Και οι περιορισμοί μας βρίσκονται σε προσωπικούς όρους που μεταβάλλουν την αγάπη σε καταπίεση, με βάση τα βιώματά μας.

Αν ο άλλος δεν μπορεί να εναρμονιστεί με τα βιώματά μας, τότε δεν μας αγαπάει, γιατί δεν το δείχνει έτσι όπως εμείς θέλουμε και έχουμε μάθει...

Είναι τελείως υποκειμενική η ηθική της αγάπης, έτσι όπως μας έχει επικοινωνηθεί από τους μεγαλύτερους...Και ο μόνος τρόπος για να ανακαλύψουμε τις δικές μας ανάγκες και να τις εκφράσουμε, είναι να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας ολόκληρο και όχι μόνο το επιφανειακό του μέρος που ονομάζεται "εγώ"...

Ξέρεις πόσες γυναίκες αρπάζονται από μια σχέση και κρατιούνται εκεί με τα δόντια, μόνο και μόνο για να αναπτυχθούν μέσα από τον κοινωνικό ρόλο της μητέρας?
Υποχωρούν στα θέλω τους, για να ολοκληρωθούν σαν γυναίκες, γιατί έτσι μας έμαθαν...
Ασυνείδητα έρχονται τα πρότυπα από το ασυνείδητο επίπεδο και ωθούν το συνειδητό να αντιδράσει...

΄Οταν είσαι συνειδητός άνθρωπος, δεν αφήνεις κανέναν κοινωνικο "όρο" να κατευθύνει την ζωή σου και τις σχέσεις σου.

΄Αλλιώς δεν γλυτώνεις, ούτε καν από την σχέση με τα παιδιά σου!

΄Οσο για το ερώτημά σου Ελένη μου
Το ερωτημα που μου δημιουργηθηκε μεσα απο ολη αυτη την ιστορια ειναι, αν πρεπει να σταθω και να υποστηριξω αυτο το προσωπο (φιλικα παντοτε, χωρις καμια καταπιεση και απαιτηση) ή
να κρατησω αποσταση για λιγο διαστημα 'κρατωντας ετσι τον εαυτο μου σε αναμονη'.......
Να αναρωτηθείς ειλικρινά, αν το άτομο αυτό χρειάζεται την φιλία σου και να μην την επιβάλλεις. Η υποστήριξη καμιά φορά είναι μια άτυπη συμπόνια, που ο κεντρικός αποδέκτης, τελικά, θέλουμε να είμαστε μόνο εμείς.
Δεν είναι δίκαιο για τον εαυτό μας, να τον βάζουμε στην διαδικασία της αναμονής, για μια σχέση που δεν φροντίζεται και από τους δύο!

Για ποιόν λόγο άλλωστε?
Σχέση σε "ψυγείο", βασικά είναι "κατεψυγμένη"...Για να έρθει στην φυσική της "θερμοκρασία" χρειάζεται πολύ δυνατή θερμοκρασία, και υπάρχει κίνδυνος να "κάψει" τα πάντα!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”