Νιώθω προδοσία και μπέρδεμα.

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

galazia_sfaira έγραψε:Δεν παμε στο δικο μας δόγμα...χωρις ενοχες,ισοπεδώσεις κλπ κλπ ....
Γιατί καλα κι άγια τα άγια των αγίων αλλα καιρος να δουμε και τα δικα μας καντηλια τι καπνο φουμάρουν! >:d<
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) Αστα ρε Σφαιρούλα!!! Οπου υπάρχει ο τιτλος: πνευματικότητα υπάρχουνε και κουλά, και κουκουλώματα και καμουφλαρισματα συνειδητα και υποσυνείδητα που κανείς μας δεν μπορεί τελείως να ξεσκεπάσει!! Το καθημερινό ψάξιμο λοιπόν τα ΄συμπεριλαμβάνε όλα και.....θεραπεύει τα περισσότερα!! Ο καθένας μας έχει τον κόσμο του και τις πληγές του, και είχα κι εγώ πληγωθεί πάρα πολύ που σαν μοναχή έκανα ότι μπορούσα για παιδιά και ηλικιωμένους ομως για όλους ειμουνα η "καλόγρια", η "θεούσα" , η δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, αλλά ποτέ ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους!!!!
Κάποτε σε ένα μασκέ πάρτυ των παιδιών του κατηχητικού, έπαιξα και χόρεψα μαζί τους!!! Ξαφνικά όλοι πάγωσαν! Η μουσική έπαιζε αλλλά τριγύρω σιωπή!!!! Ακινησία!!! Ηταν απλά επειδή κατάλαβαν ότι κι εγώ χόρευα μαζί τους!!!! Γιατί;;;;;;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτό που προκαλεί πάντως και ενοχλεί δεν είναι η πνευματικότητα ή όχι σε οποιονδήποτε χώρο, αλλά η υποκρισία, ο οποιοσδήποτε που επικαλείται οποιαδήποτε αρετή την οποία δεν κατέχει, είναι υποκριτής και φυσικά θα κατακριθεί από κάποιον που επιλέγει να μην δογματίζετε.. Οπότε δεν αμφιβάλλω ότι ο εξομολογητής σου είναι όντως έτσι όπως τον περιγράφεις, αλλά η εμπειρία μας έχει συνηθίσει αλλιώς σε αυτόν τον χώρο..και είναι θέμα σοφίας του καθενός να είναι επιφυλακτικός ή όχι..
Και στην πολιτική και στην θρησκεία και στην επιστήμη και παντού υπάρχει αυτό το φαινόμενο, όπου υπάρχουν άνθρωποι όπως είπε και η Ντάνυ..
Όλα αυτά με εντελώς φιλική διάθεση..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

VasilisM έγραψε:Όλα αυτά με εντελώς φιλική διάθεση..
ΠΑΝΤΑ >:) >:) >:) >:)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) Α ρε Ντάνυ!!!
chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

Δημοσίευση από chagall »

Mυηση ,βαθμοι ,συστηματα ,με ή χωρις , η εξελιξη μου , η ανυψωση των δονησεων μας και κυριως του Κατωτερου μας ευατου ειναι μια μαχι που δινουμε και θα δινουμε ολοι μας .

Η ζωη ειναι δυσκολο σχολειο

Σημαντικα μυαλα του ουμανισμου και της αναγεννησης μιλησαν αλλωστε γι αυτο σαν την Πτωση απο τον Παραδειο ^:)^
Fairy
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 10:07 am

Δημοσίευση από Fairy »

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις συμβουλές που μου δώσατε πραγματικά με βοηθήσατε να αισθανθώ καλύτερα και να επιστρέψω στην αυτοθεραπεία μου επισταμένως. Τη χαρά μου και τη δύναμή μου με ότι συνεπάγεται αυτό.

Ιδιαίτερα να ευχαριστήσω μία ψυχή την Βάσω που χωρίς να με γνωρίζει μίλησε μαζί μου με την αγάπη που τη διακρίνει και με έφερε πάλι στο φώς, όλη αυτή η στενοχώρια που είχα μέσα μου έφυγε ιδιαίτερα μετά απο τη κουβέντα μαζί της και πολύ ρέϊκι.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Όσο για τα δόγματα, συμφωνώ με ένα μέλος ή περισσότερα μέλη-συγνώμη δεν θυμάμαι το/ τα υποκοριστικά- κοινώς η ιδέα αυτού που έγραψε, ότι όλοι δογματικοί είμαστε στη ουσία και για αυτό υπάρχουν και τα δόγματα, πάνω μας πατάνε και καλά μας κάνουνε =)) =)) =)) =))

Ας έχουμε το νού να αγαπήσουμε τον Θεό και τη πλάση του χωρίς δόγματα και ταμπού.

Καλό απόγευμα σε όλους :-D :-D :-D
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χαίρομαι για σενα Fairy!!καλό απόγευμα!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Danny έγραψε:
Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Εξομολόγηση είναι η τέχνή του να σε γυρίζει κάποιος μαλακά και γλυκά στα πιο όμορφα κομμάτια του εαυτού σου και να σου τα δειχνει με αγάπη και συμπόνια για να μην τα ξαναπροσβάλεις!!!
Πιστευω ότι η παγίδα είναι στα "άσχημα" κομμάτια, και το πως σε γυριζει κανεις από αυτά στα όμορφα χωρις να δημιουργεις -ασυνειδητα- ενοχές και φόβους. @};-

Ο μεγαλύτερος σκόπελος αυτού του δρόμου είναι όταν τα ¨ασχημα" έρχονται και ξαναρχονται αλλά δεν ξερεις πως να τα "αντιμετωπίσεις" γιατι η θρησκεία δεν σου λέει πουθενά πως να τα αγαπήσεις.

Δεν είχα την τυχη να γνωρίσω έναν Σοφό Ιερέα, αλλά πολλούς παπαγάλους.
Ομως και στο Φως να πάει, θα μπορεις και πάλι να τον συμβουλευθεις. ;)
συμφωνω τοσο πολυ! @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

silver29 έγραψε:Ναταλια τον χωρο της εκκλησιας τον ξερω καλα.. και δε συζηταμε για την ορθοδοξη που κανει καραμπαμ οτι τελικα.. ειναι ανορθοδοξη!

Εχω μεγαλωσει απο μικρο παιδακι με το ευαγγελιο στο χερι..

Θελεις να το πεις ρωμαιοκαθολικη, καθολικορωμαικη, ευαγγελικη, αποστολικη κλπ κλπ?

Ολοι τους βγαζουν δισκο στο τελος... οτι προαιρειστε..

Μη μου πεις οχι...

Σιγουρα υπαρχουν φωτισμενοι ανθρωποι στον χωρο της εκκλησιας αλλα κι αυτοι θυματα ειναι... για να οικονομανε καποιοι αλλοι!

ακομα και οι αγιοι που αναφερεις..
για πηγαινε στους ταφους τους να δεις ποσα εκατομυρια τζιραρουν καθε μερα! ;)
πεσ τα πεσ τα ! ^:)^ ^:)^

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”