Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν ούτε θύτες , ούτε θύματα.
Danny μου ειναι δυσκολο να καταλαβει ενα παιδακι για θυτες και θυματα....Στο μυαλουδακι του μεσα υπαρχει μονο φοβος και ενοχη.

Δε γινετε ομως να ανατρεψει κανεις τα γεγονοτα οποτε ειναι καιρος να παμε παρακατω ..

Κι απο μενα μια μεγαλη αγκαλιαα και σας ευχαριστω που υπαρχετε >:d< >:d< >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ksan8oula έγραψε:Danny μου ειναι δυσκολο να καταλαβει ενα παιδακι για θυτες και θυματα....Στο μυαλουδακι του μεσα υπαρχει μονο φοβος και ενοχη.
Εχεις απόλυτο δίκιο.
... και σε καμμιά περίπτωση δεν υποτιμώ όοολα αυτά τα συναισθήματα που αν δεν δουλευτουν μας βασανίζουν μιά ζωή, και αρρωσταίνουν το σώμα, γιατί με αυτά παλέυουμε όλοι.
Με το φοβισμένο παιδάκι που μεγαλώνοντας γίνεται ένα φοβισμένο άνθρωπάκι, και ζει φορτωμένο με όλα αυτά , και συνεχίζει να φορτώνεται...
Ολα αυτά απελευθερωνονται Μαρία μου με αποδοχή, με συνέπεια με λαχτάρα, και ο φόβος και η ενοχή και όλα αυτά που μας αρρωσταινουν.
Αυτό είναι ΤΟ στοίχημα για όποιον έχει πεισμα.
Και έχω δει στα 2,5 χρόνια που ασχολούμαι με το Ρεικι , θαυματα.
:x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Και έχω δει στα 2,5 χρόνια που ασχολούμαι με το Ρεικι , θαυματα.
Indragostit
Μολις ειδες ενα ακομα θαυμα :-D Γιατι μονο θαυμα θα μπορουσα να το πω αυτο που καταφερατε.
Το παιδικο μου μπαουλακι ηταν τοσο μα τοσο καλα ασφαλισμενο που κανεις ψυχολογος δε καταφερε να το ανοιξει.
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Το πρώτο θαύμα από σένα , Μαρία μου! ;)
Μέσα στα μπαουλάκια, δεν είναι μόνο η θλίψη, αλλά και η δύναμή μας! >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ξανθουλα.... >:d< @};- :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ξανθουλα.....

Να μην τρομαζεις να μ αγαπας
μπρος να κοιταζεις να μην απελπιζεσαι
κι οταν δειλιαζεις και δεν τολμας
να μ αγκαλιαζεις και να προχωρας...

Λογια απο το τραγουδι της υπογραφης μου....... >:d< @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< για ολουςςςςςς
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μαράκι μου!!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Vaso έγραψε:Σωστά αναρωτιέσαι, όπως όλοι μας, Δωρούλα...

Και η πιο σημαντική λέξη που είπες παραπάνω είναι "ξεπούλημα"...
Από την στιγμή που το αισθάνεσαι, είναι...

Μέσα από την αγάπη, νιώθεις πως ο άλλος δεν είναι ένα δεκανίκι των προσωπικών φιλοδοξιών, ούτε ένα συμπλήρωμα ενός λειψού "εγώ" που αναζητάει "ενέργειες" για να ολοκληρωθεί.

Η αγάπη για τον εαυτό μας, δεν είναι τίποτα άλλο, από το γέμισμά του από όλες τις ενέργειες σε ισορροπία, ώστε να μην τις αναζητούμε σε άλλους έξω από εμάς.

Δεν αναζητάμε την αγάπη, γιατί έχουμε έλλειψη από αυτήν. Γιατί έτσι, δυστυχώς, δεν αγαπάμε ούτε τα παιδιά μας, όχι τον σύντροφό μας.

Τα όρια σε μια σχέση μπαίνουν και από τους δύο και όχι από τον έναν. Μαζί με τις δικές μας ανάγκες, αναγνωρίζουμε ότι ένας άλλος άνθρωπος, με δικά του βιώματα και μνήμες, υπάρχει δίπλα μας για να συμπορευθούμε και όχι για να "παλέψουμε" και όποιος νικήσει.

Μέσα σε μια σχέση, εγώ βλέπω, μια διαρκή εσωτερική ειρήνη, και αν αυτή δεν μπορεί να επιτευχθεί, τότε δεν αναγνωρίζω την σχέση.

Η αγάπη περιέχει όλα τα συναισθήματα που την δυναμώνουν και όχι που την αφήνουν "γυμνή" μέσα σε ένα πέλαγος προβλημάτων.

Η φροντίδα για την ανάπτυξη της σχέσης είναι και για τους δύο. Σήμερα εγώ, αύριο εσύ, μεθαύριο και οι δύο μαζί, μέσα από διαρκή επικοινωνία...Γιατί σε μια σχέση, τίποτα δεν είναι αυτονόητο, ακόμα και η αγάπη!!!!
Τα συναισθήματα έχουν στον καθένα μας την δική τους "υποδομή" και αυτήν την υποδομή θα πρέπει σιγά σιγά να "φανερώσουμε" στον άλλον, δείχνοντας ευαισθησίες και αλήθειες που μια ζωή κρατούσαμε για τον εαυτό μας, από φόβο να τις δηλώσουμε.

Δεν είμαστε δυνατοί, όταν χρειάζεται να είμαστε αδύναμοι...
Δεν είμαστε χαρούμενοι, όταν χρειάζεται να βιώσουμε την θλίψη μας.
Και αν έχουμε το θάρρος αυτά να τα μοιραστούμε, και κάνει και ο άλλος το ίδιο βήμα, έχουμε μια σχέση, που αν μη τι άλλο, προσπαθεί να αναγνωρίσει και να εμπιστευθεί...
ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ,ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ :-? :-?

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ:::::
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΑΣ,ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ Τ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΜΑΣ :oops: :oops:

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΧΑΪΔΕΥΟΥΜΕ Τ ΑΥΤΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ :* :*

ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΩ
ΑΓΑΠΗ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ,ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ
αν δεν το κάνουν και οι δύο Χρύσα, αν το κάνεις μόνο εσύ, τότε θα μείνεις ο αδύναμος κρίκος της σχέσης.
΄Εχει σημασία να αναπτύσσονται και οι δύο μέσα από διαρκή επικοινωνία.
Λάθη και αδυναμίες που μοιράζονται, γίνονται δύναμη και στήριξη μιας σχέσης...
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ:::::
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΑΣ,ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ Τ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΜΑΣ
Η εκδήλωση των συναισθημάτων προϋποθέτει εσωτερική ωριμότητα. Αρνητικά συναισθήματα που ελευθερώνονται δεν έχουν στόχο κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά την δική μας λύτρωση.
Φυσικά και κάποιος με την συμπεριφορά του πυροδοτεί τα υπόγεια συναισθήματα, αλλά αυτός είναι μόνο η αφορμή. Η αιτία βρίσκεται στο βάθος και αυτήν έχει σημασία να ανακαλύψουμε...

Μέσα από την ωρίμανση κατανοείς ότι δεν υπάρχουν αρνητικά συναισθήματα, αλλά συναισθήματα που δεν έχουν εκδηλωθεί γιατί δεν είναι αποδεκτά στο σύνολο.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΧΑΪΔΕΥΟΥΜΕ Τ ΑΥΤΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ


Η έκφρασή μας και η επικοινωνία με τους άλλους στηρίζεται πάντα στον σεβασμό που έχουμε για τον εαυτό μας, Χρύσα.
Δεν είσαι εσύ ο κριτής κανενός, δεν έχεις αυτόν τον ρόλο!

Η έκφραση της αλήθειας μας χρειάζεται την ανάπτυξη του Εαυτού μας, αλλιώς γίνεται σκληρότητα, κριτική και υποκειμενική αντίληψη...Αυτό που για σένα είναι δίκαιο, για κάποιον άλλον είναι άδικο...΄Ετσι εμπλέκεσαι στην διαφορετικότητα των χαρακτήρων των ανθρώπων και δεν αναγνωρίζεις την ουσία.

΄Οσο ο εαυτός μας αναπτύσσεται πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, τόσο περισσότερο συναισθάνεται τους ανθρώπους και τους φόβους τους!

Δεν είναι μάχη η ζωή μας, αλλά έτσι μας έμαθαν ότι είναι...΄Οταν δεν έχουμε εσωτερική ειρήνη, δεν θα μπορέσουμε να βρισκόμαστε στο σύνολο ειρηνικά...Δεν φταίνε οι άλλοι γι' αυτό, αλλά η υποκειμενική αντίληψη που έχουμε για τον εαυτό μας...

Η ανάπτυξη περιλαμβάνει την γνώση για τον εαυτό μας και της πραγματικής του φύσης, ώστε να μην μάχεται το διαφορετικό, αλλά να το αγκαλιάζει με αγάπη...

Η αυθεντικότητα της πνευματικής μας φύσης προϋποθέτει κατανόηση της ανθρώπινης...Χωρίς αυτήν την κατανόηση θα είσαι απλά ένας διαφορετικός χαρακτήρας και όχι ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Εξαρτάται βέβαια και από τους στόχους μας, αλλά η αρμονία δεν επιβάλλεται στον εαυτό μας, μέσα από την υποκειμενική οριοθέτηση της αγάπης...
Η αυθεντική αγάπη δεν αντιστέκεται στο διαφορετικό, αλλά εναρμονίζεται και αποδέχεται τον θεό εσωτερικά.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Η έκφραση της αλήθειας μας χρειάζεται την ανάπτυξη του Εαυτού μας, αλλιώς γίνεται σκληρότητα, κριτική και υποκειμενική αντίληψη...Αυτό που για σένα είναι δίκαιο, για κάποιον άλλον είναι άδικο...΄Ετσι εμπλέκεσαι στην διαφορετικότητα των χαρακτήρων των ανθρώπων και δεν αναγνωρίζεις την ουσία.
Ευχαριστώ! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Vaso έγραψε:
ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ,ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ
αν δεν το κάνουν και οι δύο Χρύσα, αν το κάνεις μόνο εσύ, τότε θα μείνεις ο αδύναμος κρίκος της σχέσης.
΄Εχει σημασία να αναπτύσσονται και οι δύο μέσα από διαρκή επικοινωνία.
Λάθη και αδυναμίες που μοιράζονται, γίνονται δύναμη και στήριξη μιας σχέσης...
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ:::::
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΑΣ,ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ Τ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΜΑΣ
[quot]Η εκδήλωση των συναισθημάτων προϋποθέτει εσωτερική ωριμότητα. Αρνητικά συναισθήματα που ελευθερώνονται δεν έχουν στόχο κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά την δική μας λύτρωση.
Φυσικά και κάποιος με την συμπεριφορά του πυροδοτεί τα υπόγεια συναισθήματα, αλλά αυτός είναι μόνο η αφορμή. Η αιτία βρίσκεται στο βάθος και αυτήν έχει σημασία να ανακαλύψουμε...Μέσα από την ωρίμανση κατανοείς ότι δεν υπάρχουν αρνητικά συναισθήματα, αλλά συναισθήματα που δεν έχουν εκδηλωθεί γιατί δεν είναι αποδεκτά στο σύνολο
τωρα το καταλαβαινω απολυτα αυτο και ειλικρινα χαιρομαι πολυ γιατι αυτο ακριβως αισθανομαι και εγω :-D :-D :-D
καταπιεσμενα συναισθηματα που ομως οταν τα εκφρασουμε νιωθουμε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ!!!!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ @};- @};- @};- Η ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΟΥΛΑ @};- @};- @};-

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΧΑΪΔΕΥΟΥΜΕ Τ ΑΥΤΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ

Η έκφρασή μας και η επικοινωνία με τους άλλους στηρίζεται πάντα στον σεβασμό που έχουμε για τον εαυτό μας, Χρύσα.
Δεν είσαι εσύ ο κριτής κανενός, δεν έχεις αυτόν τον ρόλο!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ,ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΒΑΣΟΥΛΑ, Ο ΚΡΙΤΗΣ
ΚΑΝΕΝΟΣ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ,ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!




Η έκφραση της αλήθειας μας χρειάζεται την ανάπτυξη του Εαυτού μας, αλλιώς γίνεται σκληρότητα, κριτική και υποκειμενική αντίληψη...Αυτό που για σένα είναι δίκαιο, για κάποιον άλλον είναι άδικο...΄Ετσι εμπλέκεσαι στην διαφορετικότητα των χαρακτήρων των ανθρώπων και δεν αναγνωρίζεις την ουσία
.
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :? :? :? :?
΄Οσο ο εαυτός μας αναπτύσσεται πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, τόσο περισσότερο συναισθάνεται τους ανθρώπους και τους φόβους τους!
ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙ ΑΤΟ...... ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!!!!

Δεν είναι μάχη η ζωή μας, αλλά έτσι μας έμαθαν ότι είναι...΄Οταν δεν έχουμε εσωτερική ειρήνη, δεν θα μπορέσουμε να βρισκόμαστε στο σύνολο ειρηνικά...Δεν φταίνε οι άλλοι γι' αυτό, αλλά η υποκειμενική αντίληψη που έχουμε για τον εαυτό μας...

Η ανάπτυξη περιλαμβάνει την γνώση για τον εαυτό μας και της πραγματικής του φύσης, ώστε να μην μάχεται το διαφορετικό, αλλά να το αγκαλιάζει με αγάπη... :?
Η αυθεντικότητα της πνευματικής μας φύσης προϋποθέτει κατανόηση της ανθρώπινης...Χωρίς αυτήν την κατανόηση θα είσαι απλά ένας διαφορετικός χαρακτήρας και όχι ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
SOS.................. >:d< >:d< >:d<

Εξαρτάται βέβαια και από τους στόχους μας, αλλά η αρμονία δεν επιβάλλεται στον εαυτό μας, μέσα από την υποκειμενική οριοθέτηση της αγάπης...
Η αυθεντική αγάπη δεν αντιστέκεται στο διαφορετικό, αλλά εναρμονίζεται και αποδέχεται τον θεό εσωτερικά.

@};-
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!! :-D :-D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η εκδήλωση των συναισθημάτων προϋποθέτει εσωτερική ωριμότητα. Αρνητικά συναισθήματα που ελευθερώνονται δεν έχουν στόχο κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά την δική μας λύτρωση.
Φυσικά και κάποιος με την συμπεριφορά του πυροδοτεί τα υπόγεια συναισθήματα, αλλά αυτός είναι μόνο η αφορμή. Η αιτία βρίσκεται στο βάθος και αυτήν έχει σημασία να ανακαλύψουμε...
Ευχαριστώ... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Vaso έγραψε:Η αυθεντική αγάπη δεν αντιστέκεται στο διαφορετικό, αλλά εναρμονίζεται και αποδέχεται τον θεό εσωτερικά.


ΧΡΥΣΑ έγραψε:ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;
Χρύσα, ο κάθε άνθρωπος έχει εσωτερικά τον θεό εν δυνάμει...Ο χαρακτήρας μας μάς κάνει διαφορετικούς και όχι η ουσία μας!

Δεν φταίνε οι άνθρωποι για την οδύνη τους! Δεν φταίνε οι άνθρωποι που ασθενούν, που χάνουν την δύναμή τους, που είναι εγωιστές...
Είναι πολύ ισχυρό το "σύστημα", όμως αν δεις το βάθος των ανθρώπων θα διαπιστώσεις ότι οι περισσότεροι είναι φοβισμένοι, αδύναμοι και εξαρτημένοι από την υποκειμενικότητά τους!

Η υποκειμενική αντίληψη δεν είναι παρά μια διαχωριστική κριτική που σε βάζει στην διαδικασία να θεωρείς τον εαυτό σου θύμα ανάμεσα στα λιοντάρια...Δεν είναι όμως έτσι!
Δεν μπορείς πάντα να αντιληφθείς ότι κι εσύ είσαι λιοντάρι, που έχεις μια υποκειμενική αντίληψη για τον εαυτό σου, ότι είναι αρνί!

Η εικόνα έχει σημασία και αυτό που αντιλαμβανόμαστε για τον εαυτό μας, αν δεν έχει βάθος, είναι μόνο αυτό που φαίνεται με την λογική μας. ΄Ετσι νομίζουμε ότι εμείς είμαστε οι καλοί και οι άλλοι είναι κακοί, ή αντίστροφα, γιατί απλά δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι παίζουμε τους ρόλους που μας έμαθαν!

Και αυτό είναι η οδύνη της ανθρωπότητας! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”