ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΡΑΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Η εξοικείωση με τις "αθέατες" μεριές του εαυτού χρειάζεται απόλυτη πίστη, εμπιστοσύνη και αφοσίωση στην εσωτερική ανάγκη να βρεις τον θεό μέσα σου.
Πίστη , εμπιστοσύνη, αφοσίωση και άφημα !!!
@};- @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η φαντασία είναι ένας άλλος τομέας φόβου, γιατί οι άνθρωποι έχουν μάθει να βιώνουν με τις αισθήσεις τους και όχι με την ψυχή τους!
Αυτό νομίζω ότι είναι το συνηθέστερο εμπόδιο γιατί καλούμαστε να δούμε και να βιώσουμε με τα μάτια της ψυχής τα οποία στην ουσία δεν γνωρίζουμε.

Το αποτέλεσμα είναι να φοβόμαστε το άφημα και να αμφιβάλλουμε για τις εμπειρίες κατά την διάρκεια των διαλογισμών.
Τότε βρίσκει πρόσφορο έδαφος ο νους, ως γνωστό και ασφαλές εργαλείο και μας κατευθύνει μέσα στα όρια του <ασφαλούς>.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ ότι ο διαλογισμός δεν είναι κάτι που μαθαίνεται. Ο νους σίγουρα είναι ένα εργαλείο που εκπαιδεύεται και υπάρχουν πολλές τεχνικές για να αρχίσει κάποιος να διαλογίζεται.
Υπάρχουν πάντα τα πρώτα βήματα να ξεκινήσει κανείς, όπως και υπάρχουν και δάσκαλοι που μπορούν να σε καθοδηγήσουν.
Δεν γεννηθήκαμε με το να τα ξέρουμε όλα. Πάντα από κάπου ξεκινάμε.
Τώρα αν κάποιος ξεκινήσει μόνος του, η πιο γνωστή μέθοδος είναι έχοντας την επίγνωσή του στην αναπνοή. Και νομίζω ότι αυτή είναι η βασική αρχή του διαλογισμού. Κάθε φορά που ο νους προβάλλει σκέψεις, στρέφεις την επίγνωσή σου στην αναπνοή .
Η πορεία μετά είναι η δύσκολη κι εκεί πιστεύω ότι χρειάζεται μια σχετική καθογήση.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για μενα μετραει η πρόθεση....
Αν και ο διαλογισμος ειναι αλλος ενας τρόπος για το Ευ Ζείν ή.....
για να ανακαλύψουμε την θεότητα μεσα μας.
Για μενα εκει είναι η διαφορα και δεν μπαινω στην διαδικασία! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

ARTYADIS έγραψε:Εγώ πάντως δεν συμφωνώ ότι ο διαλογισμός δεν είναι κάτι που μαθαίνεται. Ο νους σίγουρα είναι ένα εργαλείο που εκπαιδεύεται και υπάρχουν πολλές τεχνικές για να αρχίσει κάποιος να διαλογίζεται.
Υπάρχουν πάντα τα πρώτα βήματα να ξεκινήσει κανείς, όπως και υπάρχουν και δάσκαλοι που μπορούν να σε καθοδηγήσουν.
Δεν γεννηθήκαμε με το να τα ξέρουμε όλα. Πάντα από κάπου ξεκινάμε.
Τώρα αν κάποιος ξεκινήσει μόνος του, η πιο γνωστή μέθοδος είναι έχοντας την επίγνωσή του στην αναπνοή. Και νομίζω ότι αυτή είναι η βασική αρχή του διαλογισμού. Κάθε φορά που ο νους προβάλλει σκέψεις, στρέφεις την επίγνωσή σου στην αναπνοή .
Η πορεία μετά είναι η δύσκολη κι εκεί πιστεύω ότι χρειάζεται μια σχετική καθογήση.
Φυσικά και δεν γεννιόμαστε με τα να τα ξέρουμε όλα, γεννιόμαστε με το να μην τα θυμόμαστε όλα.
Αν και όταν είσαι μικρός/η είσαι ποιο ανοιχτός, ώμος φροντίζουν η μεγάλη να σε κλίσουν.

Ο διαλογισμός εξοικείωση θέλει, κάνοντας διαλογισμό κάθε μέρα σιγά σιγά εξοικειώνεσαι και γίνετε όλο και ποιο εύκολο το να συγκεντρώνεστε.
Εγώ κάνω πεντάλεπτους 2 και 3 φορές την ημέρα. Η αναπνοή που αναφέρεις είναι το σημαντικότερο.

Όταν έχεις τα μάτια κλειστά πλέον βλέπεις ΕΣΕΝΑ, δεν βλέπεις έξω αλλά μέσα, γι αυτό από το μυαλό εκείνη την ώρα περνά το οτιδήποτε. Στην αρχή αν θέλεις παρατήρησέ το, τι είναι αυτό γιατί τώρα, δες τι είναι και δώσε του αγάπη, εξοικειώσου με της σκέψης σου, σιγά σιγά θα γίνουν όλα μην προσπαθείς από την πρώτη να κάνεις πολλά πράγματα...

Μπορείς να συγκεντρωθείς στην αναπνοή σου στην αρχή και μετά να της δόσης και ένα λευκό χρώμα όπου αυτό το λευκό χρώμα σου γεμίζει όλη σου την ύπαρξη, αυτό κάνω εγώ.(κάνης και γρήγορο καθαρισμό έτσι)
Μετά παίζει ρόλο και τι θες να κάνεις...

Αν διαλογίζεσαι καθημερινά γρήγορα θα μπεις στο νόημα και σιγά σιγά θα έρθουν όλα.

Εμένα μια με έτρωγε το χέρι, μια με ενοχλούσε το ένα μια το άλλο, όλο σκέψης, αλλά σιγά σιγά έφυγαν όλα κάνοντας συχνά πυκνά διαλογισμό. Βαλε ένα cd με μουσική του ρεικι χαλαρή κάτσε και απόλαυσε. Όπως είπε και η Βάσω ένα cd με καθοδηγούμενους διαλογισμούς θα βοηθήσει πολύ στην αρχή (καλά και μετά). Πιες ένα τραγάκι,(τσαγάκι :)) Το διόρθωσα) άναψε κανα κεράκι και απόλαυσε σε...
Sorry για το μεγάλο post
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eudemonia την 26 Μάιος 2009 2:30 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν είναι μεγαλο Μιχαηλ ,απλά τις αποψεις σου εμπεριέχει!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ευχαριστώ Μιχαήλ. Ήδη εξασκούμαι και θα συνεχίσω. Να'σαι καλά...
Αν και ο διαλογισμος ειναι αλλος ενας τρόπος για το Ευ Ζείν ή.....
για να ανακαλύψουμε την θεότητα μεσα μας.
Καλλιοπίτσα μου έτσι ακριβώς! Ο διαλογισμός είναι και για τα δύο!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δήμητρά μου ,μετα απο μια διαδρομή,μπορω να σου πω ότι αυτα δεν ειναι και τα δυο,και το ενα και το αλλο,ΑΛΛΑ....η εσωτερικότητα μονο στοχο εχει το να ενθυμηθουμε την θεότητα μεσα μας.Εκ των πραγματων αυτο πλεον εχει ως αποτέλεσμα και το Ευ Ζείν μας.


Υπάρχει μια μικρή διαφορά! ;) και είναι ειδοποιός!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ κάνω πεντάλεπτους 2 και 3 φορές την ημέρα. Η αναπνοή που αναφέρεις είναι το σημαντικότερο.
για μένα δεν έπαιξε κανέναν απολύτως ρόλο!! Η αναπνοή έχει να κάνει με την γνώση της δομής μας...αλλιώς το "αναπνέω βαθιά" δεν έχει νόημα, αν δεν γνωρίζεις το βάθος σου!

Ποτέ δεν πρόσεχα την αναπνοή μου, που είναι μια ανατολική μέθοδος, κυρίως βασισμένη στην γιόγκα...Για τους δυτικούς χωρίς ιδιαίτερη σημασία, απ' ότι έχω αντιληφθεί...

Ο ΄Οσο κυρίως ανέπτυξε αυτήν την τεχνική.
Καλλιοπίτσα μου έτσι ακριβώς! Ο διαλογισμός είναι και για τα δύο!
Δεν νομίζω Δήμητρα ότι η σφαιρούλα αναφερόταν και στα δύο...
Η φυσική μας πραγματικότητα δεν είναι η αιτία του διαλογισμού, ούτε η αιτία της αναζήτησης του Εαυτού μας, παρ' όλο που είναι το αποτέλεσμα όλων αυτών...

Δεν κάνω διαλογισμό για να είμαι καλά...
Κάνω διαλογισμό για να βρω τον θεό μέσα μου!

Σαφώς και δεν είναι το ίδιο! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Στο θεμα μας τωρα <<τα χροματα της αυρας και η συμασια τους>>.
Ποιος θα μου πει την αποψη του για τα δικαμου? Πράσινο σμαραγδί και Χρυσο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιχαήλ.... >:d<

πράσινο σμαραγδί έχουν συνήθως οι "θεραπευτές" :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι όντος.
Με Χρυσό μαζί?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και επίσης είναι χρώμα της καρδιάς, που σημαίνει ότι μπορεί να εργάζεσαι με τα συναισθήματα που έχουν να κάνουν με αυτό το κέντρο.

Αγάπη-συμπόνια-αλτρουισμός

το χρώμα στην αύρα δεν παραμένει ίδιο για όλη μας την φυσική ζωή. Αλλάζει ανάλογα με την συνειδητότητά μας...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το χρυσό αφορά μια πνευματική εκπαιδευτική διαδικασία.
όταν δηλαδή έχεις εσωτερική εκπαίδευση "άνωθεν"...Αλλιώς δεν εμφανίζεται στην αύρα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

για μένα δεν έπαιξε κανέναν απολύτως ρόλο!! Η αναπνοή έχει να κάνει με την γνώση της δομής μας...αλλιώς το "αναπνέω βαθιά" δεν έχει νόημα, αν δεν γνωρίζεις το βάθος σου!

Ποτέ δεν πρόσεχα την αναπνοή μου, που είναι μια ανατολική μέθοδος, κυρίως βασισμένη στην γιόγκα...Για τους δυτικούς χωρίς ιδιαίτερη σημασία, απ' ότι έχω αντιληφθεί...

Ο ΄Οσο κυρίως ανέπτυξε αυτήν την τεχνική.
Έμενα πάλη η πεντάλεπτη με βοήθησαν πολύ λόγο χρόνου αν και κάνω και κανονικό (κανονικό εννοώ όση ώρα χρειάζομαι εγώ) τα απογεύματα.

Η αναπνοή με βοηθά πολύ άσχετα αν είναι γιόγκα η Οσσο, είναι σημαντική για εμένα για να χαλαρώνω, καλά στην αρχή μιλάμε όχι 30 λεπτά να ζαλιστείς να πέσεις κάτω :)) .
το χρώμα στην αύρα δεν παραμένει ίδιο για όλη μας την φυσική ζωή. Αλλάζει ανάλογα με την συνειδητότητά μας...
Ναι ναι εννοείτε

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”