Απόψεις...

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Η φιλανθρωπία είναι ο εξιλασμός για όσα έχουμε ενοχικά αποκομίσει από μια θρησκεία που κρίνει τον άνθρωπο και το καλό, σύμφωνα με όσα δίνει...
Ποτέ δεν του είπε να πάρει...Γιατί αν πάρει, αν προσπαθήσει να πάρει, δεν θα τον ελέγχει πια...
θυμα

θυμαμαι στη σχολη οπου η πληοψηφια των καθηγητριων μας ηταν κατι θεουσες με τον κοτσο που ηταν ταγμενες στην υπηρεσια και προσφορα στον ανθρωπο, μας ζαλιζαν τα μυαλα ποσο σημαντικη ειναι η προσφορα στον ανθρωπο που παντα με ταπεινοτητα και με σκυμενο το κεφαλι πρεπει να παρεχουμε αγογγυστα , να δινουμε αγαπη κλπ..κλπ... αυτες που δεν επετρεπαν στα κοριτσια να φορουν βερμουδες οταν η θερμοκρασια ανεβαινε να ειμαστε αξιοπρεπεις κατα τα δικα τους προτυπα ,ειχαν χαραγμενο μονιμα ενα χαμογελο ενω το νιωθαμε οτι πισω απ αυτο κρυβοταν φαρμακι.Οι ιδιες μισουσαν τη ζωη σε ολες της τις εκφρασεις αυτες οι ιδιες πιστευαν οτι υπηρετουσαν τη ζωη και σεβονταν και αγαπουσαν τον ανθρωπο.
Ε αυτη την υποκριτικη αγαπη ουτε εγω την θελω... για μενα η αληθινη αγαπη ειναι πολλες φορες σκληρη, ακομα και στα παιδια μας καποιες φορες ειμαστε σκληροι γιατι οι τηγανιες που θα φανε αργοτερα απο τη ζωη θα ειναι αφορητες.
οι τηγανιες πολλες φορες ειναι να ξυπναμε για να μη πλεουμε σε πελαγη πλανης.. και ειδικα οταν η προθεση αυτου που μας τη δινει ειναι το αληθινο ενδιαφερον και η αγαπη. @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαράκι, φαντάζεσαι να μην υπήρχαν εδω μέσα διαφωνίες και ενστάσεις?

Θα λέγαμε ο καθένας μια "πατάτα" (δεν΄αναφέρομαι σε σένα φυσικά, όλοι μας μπορεί να πούμε κάτι που αντικειμενικά-όπου μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει αντκειμενική αλήθεια-δεν στέκει),θα στέλναμε αγκαλίτσες και φιλάκια που τις περισσότερες φορές δεν θα τα νοιώθαμε και το φόρουμ θα αριθμούσε δέκα σελίδες γιατι δεν θα είχαμε τίποτα να πούμε από φόβο μήπως κάποιος "παρεξηγηθεί"...

Τότε θα ήταν όλα ωραία και καλά? Ε, όχι δεν θαθελα να συμμετέχω σε τέτοιο φόρουμ....

Ξέρεις πόσες φορές έχουμε πονέσει εδω μέσα από κάτι που είπε ο ένας στον άλλον? Ε λοιπόν αυτές τις στιγμές ενοιωσα ευγνωμοσύνη γιατί ανοιγαν τα μάτια μου και η ψυχή μου όλο και πιο πολύ.....Κι έτσι σιγά σιγά άρχισα να αγαπώ και τον εαυτό μου....

Και τους ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου.....γιατί μαθαίνω ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ ΝΑ ΖΩ!

@};-
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

:x :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

γιατί μαθαίνω ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ ΝΑ ΖΩ!
και να ευχαριστείς τον Εαυτο σου γιατί πρωτίστως ΘΕΛΗΣΕ να μάθεινα ΖΕΙ!! >:d<
Γιατι κανείς δεν μαθαίνει αν δεν είναι διατεθειμένος μα μάθει,που να του δώσεις χιλιες τηγανιές! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Για να κλεισω εδω την δικη μου τοποθετηση λοιπον .

1)Ζηταω συγνωμη που αναφερθηκα στο θεμα περι σεισμων και δεν σκεφτηκα οτι μπαινει κοσμος στο φορουμ.Εχετε δικιο

2)Ειχε δικιο ο Ηλιας σαν αντμιν που μου ειπε να προσεχω τι γραφω και ειναι δικαιωμα του να πιστευει οτι θελει για το θεμα αυτο ,οπως και ολων ...ισως σε μενα φανηκε λιγο αποτομος ο τροπος

3)Ειχε δικιο και η gilda που θυμωσε με τον τροπο που αναφερθηκα στο θεμα σεισμος.Εμοιαζε οντως οτι το διασκεδαζα ασχετα αν δεν νιωθω ετσι.Συγνωμη που σε εκανα να θυμωσεις..

4)Αγαπηστε οπως θελετε ,οπως ξερετε και οπως νιωθει ο καθε ενας καλυτερα με τον εαυτο του.
Εγω ετσι νιωθω και ετσι εκφραζω την Αγαπη .Με μεγαλωσαν 2 υπεροχοι ανθρωποι που σεβαστηκαν τις επιλογες και την ελευθερια των παιδιων τους να ακολουθησουν τα πιστευω τους .Καμια θρησκεια και καμια κοινωνια δεν μου εκανε πλυση εγκεφαλου γιατι απλα εγω δε το επετρεπα.Σεβαστα τα πιστευω τους αλλα σεβαστα και τα πιστευω μου.

5)Σε ευχαριστω που φροντιζεις να μου θυμιζεις την ψυχικη μου κατασταση Βασουλα αλλα ξερεις κατι??Δε γεννηθηκα ετσι....Μεχρι τα 34 δεν ημουν κλεισμενη σε 4 τοιχους.Προλαβα κουκλα μου να μαθω τι σημαινει αγαπη .Κι αν ειμαι κλεισμενη σε 4 τοιχους ,δεν ειναι γιατι δεν αγαπαω τον ευατο μου.Σου ειχα στελει καποτε π.μ και σου εξηγουσα.Απο σενα ιδικα περιμενα να καταλαβεις....
Δε σε εχω δει ποτε..δε σε εχω ακουμπησει ποτε ,δε ξερω τον ηχο της φωνης σου και ισως να μη σε συναντησω ποτεΑΛΛΑ σε ξερω ....σε αγαπαω ,σε πιστευω,σε σεβομαι ....κι αυτο δε μπορει να ειναι τυχαιο .Δε θελω να βγειτε απο την ζωη μου γμττ σας.......σας αγαπησα ξανθοτρελοπαιδα.. :-( Αλλα εγω αν δω ζητιανο θα βοηθαω......κι αν με χαστουκισουν ..ναι θα γυρισω και το αλλο μαγουλο

6)
Ο Ιησούς μου είχε πει κάποτε...
Μιλας με τον Χριστο Βασω???
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

ksan8oula έγραψε: Δε θελω να βγειτε απο την ζωη μου γμττ σας.......σας αγαπησα ξανθοτρελοπαιδα.. :-( Αλλα εγω αν δω ζητιανο θα βοηθαω......κι αν με χαστουκισουν ..ναι θα γυρισω και το αλλο μαγουλο
Ξανθουλα αν ηταν με καθε διαφωνια να βγαζαμε και να μας εβγαζαν απο την ζωη τους οι συναθρωποι μας τοτε δεν θα υπηρχε ανθρωπος στην ζωη μας..
Επισης για μενα μιλαω και το μαγουλο γυριζα , και ειδικα μια περιοδο που ημουν συναισθηματικα ευαλωτοι με τα ατομα με ειδικες αναγκες για προσωπικους λογους κατεληγα να δινω ενω δεν ειχα διασφαλισει ουτε γαι εισητιριο να γυρισω σπιτι μου, αλλα πιστεψε με απο φοβο λειτουργουσα ετσι και ουτε την δικη τους ζωη αλλαζα αλλα δυσκολευα την δικη μου , γιατι οταν δεν ειχα τρωγαν τα σωθικα μου οι ενοχες..

Σεβομαι τον τροπο που θελεις να αγαπας εσυ , αλλα σεβομαι και τον δικο μου..
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ξανθούλα....δεν θέλω να μου ζητάς συγγνώμη που μ΄έκανες να θυμώσω....δεν θυμώνω εύκολα πλέον.....ευτυχώς..... εδω χρησιμοποίησα την πιο πρόσφορη λέξη(θυμωσα) για να μην πλατειάσω..

Δεν είπαμε ποτέ ότι δεν σε θέλουμε εδώ ή δεν σε "αγαπάμε" ή σε απορρίπτουμε....απλά υπάρχει μια διαφορά στη θέση ζωής.....εσυ νοιώθεις ότι δεν "σε παίζουμε" κατά φάσεις, δεν φταίμε όμως εμείς....(θυμήσου "κλειστές ενότητες" "Σαμπάλλα" κλπ).....και νοιώθεις άσχημα....δεν χρειάζεται κορίτσι μου σε διαβεβαιώ....αγαπα τον εαυτό σου...εμπιστεύσου και τότε όλα θα πάνε καλά...

Και σε αγαπάμε....αλλά με τον δικό μας τρόπο ;)

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

gilda έγραψε:Ξανθούλα....δεν θέλω να μου ζητάς συγγνώμη που μ΄έκανες να θυμώσω....δεν θυμώνω εύκολα πλέον.....ευτυχώς..... εδω χρησιμοποίησα την πιο πρόσφορη λέξη(θυμωσα) για να μην πλατειάσω..

Δεν είπαμε ποτέ ότι δεν σε θέλουμε εδώ ή δεν σε "αγαπάμε" ή σε απορρίπτουμε....απλά υπάρχει μια διαφορά στη θέση ζωής.....εσυ νοιώθεις ότι δεν "σε παίζουμε" κατά φάσεις, δεν φταίμε όμως εμείς....(θυμήσου "κλειστές ενότητες" "Σαμπάλλα" κλπ).....και νοιώθεις άσχημα....δεν χρειάζεται κορίτσι μου σε διαβεβαιώ....αγαπα τον εαυτό σου...εμπιστεύσου και τότε όλα θα πάνε καλά...

Και σε αγαπάμε....αλλά με τον δικό μας τρόπο ;)

@};- @};- @};-
Oχι gilda...!!

Στα θεματα <κλειστες ομαδες-Σαμπαλα...κλπ δεν ενιωσα οτι δε με παιζεται και οτι δε με αγαπατε....
Αναφερθηκα τοτε σε αυτα και ολα τα αλλα που μου διαφευγουν τωρα ,επειδη ειχα αποριες,αντιρησεις ,αποψη....!
Σκεφτηκα να εκφραστω οπως εκφραζονται ολοι εδω..για να παρω απαντησεις ...να μαθω αν θες εστω κι απο τον αντιλογο..
Δε μπηκα σε αυτο το φορουμ για να περναει η ωρα μου με φιλους και φιλες ουτε νιωθω απορριψη αν δε μπω σε ομαδα..
Δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου και πιστεψε με δε νιωθω καθολου μα καθολου ασχημα ,αφου ακομα δεν θελω ΕΓΩ να ασχοληθω με αυτα.
Μπαινω στο φορουμ ,καλημεριζω και αρχιζω μελετη ......προς το παρον @};-
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μήπως τράβηξε αρκετα αυτό το θέμα;;;

Νομίζω ότι όλοι είπαμε ότι είχαμε να πουμε...

Αύριο αν δεν γραφτεί τίποτα τα δημοσιεύματα απο ένα σημείο και μετά θα διασπαστουν απο αυτό το τόπικ σε ένα νέο θέμα με νεο όνομα και θα κλειδώσει. αυτό το νέο θέμα θα μεταφερθεί σε άλλη ενότητα ανάλογα με το που ταιριάζει...

Αυτό προτείνω εγω..
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Eχεις δικιο Ηλια !
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το θέμα αυτό Μεταφέρθηκε όπως είπα παραπάνω.. και κλειδώνει...

Δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι άλλο να πούμε πάνω σε αυτό.

[-x =;

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4”