ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνήθως μεγαλώνουμε με μοντέλα συμπεριφορών, τι πρέπει να κάνουμε, τι πρέπει να είμαστε...
Ο κάθε άνθρωπος βίωσε την παιδική του ηλικία, αναγκαζόμενος να δημιουργήσει έναν εαυτό, που θα μπορούσε να επιβιώσει μέσα στις κοινωνίες της ανθρωπότητας και τις απαιτήσεις τους.
Υπάρχουν δεδομένες αξίες και δεδομένες εστίες ευτυχίας, που τέθηκαν σαν στόχος στο κάθε παιδί, για να πετύχει στην ζωή του.
Μα αν καταφέρουμε να διακρίνουμε την Αλήθεια, τούτες οι αξίες και οι εστίες ευτυχίας που τέθηκαν σαν στόχοι, δεν κατάφεραν να φέρουν ομαλότητα στην πορεία της ανθρωπότητας.

Σε κάθε έναν από εμάς έρχεται ο καιρός να ξεσπάσει η κρίση...

Υπάρχει μέσα μας ένα "βαρόμετρο" που δυστυχώς δεν δείχνει προς την εκπλήρωση, ακόμα και αν έχουμε πετύχει όλους τους στόχους που μας έθεσαν...

Αυτό το "βαρόμετρο" καταπιέζει το Σθένος μας, σε ανύποπτο χρόνο, ακόμα και αν όλα πάνε καλά στην ζωή μας και τότε ο άνθρωπος σαστίζει...
Ενώ ακολούθησε πιστά τις εντολές και τις αξίες, δεν βρίσκει αιτίες που να μην είναι πλήρης και ευτυχισμένος...
Έτσι ονομάστηκε "ανικανοποίητος"...
Εχει αυτό, και θέλει το περισσότερο...
Εχει εκείνο, μα θέλει και το άλλο...

Πάντα κάτι φαίνεται να του χαλάει τον στόχο, να τον ωθεί να επανεξετάζει την ικανοποίησή του, μέχρι να βαρεθεί και να υποταχθεί στο δεδομένο της ζωής. Έτσι είναι...

Φαίνεται σαν ο Φυσικός Κόσμος να έγινε μια αρένα που μέσα της πολεμάει η κόλαση των δεδομένων αξιών, των κρίσεων και των επικρίσεων...
Όλη η Ζωή περνάει κρίση...

Μπορούμε εύκολα να πούμε ότι φταίνε οι άλλοι, για την παγκόσμια κρίση...Αλλά για την δική μας κρίση δεν μπορεί να φταίνε οι άλλοι...

Το ποιός φταίει που η ζωή πήρε θέση μάχης και πολέμου, δεν θα το βρούμε έτσι εύκολα.
Ο "φταίχτης" δυστυχώς δεν έχει ονοματεπώνυμο...
Ο πόλεμος δεν είναι θρησκευτικός, κοινωνικός ή οικονομικός...Δεν είναι μεταξύ λαών, θρησκειών και τάξεων...
Είναι μεταξύ Ανθρώπου και ανθρώπου...

Κάθε φορά που ένας άνθρωπος χάνει τον Στόχο του, τότε ένα σύνολο χάνει τον Στόχο του μαζί του...
Κάθε φορά που ένας άνθρωπος ασθενεί, τότε ένα σύνολο ασθενεί μαζί του.

Η σκοτεινή νύχτα που περνάει τούτη την στιγμή η ανθρωπότητα, είναι το σημείο 0 του καθενός μας, εκεί που ο άνθρωπος στέκεται σιωπηλά και ή μηδενίζει το παρελθόν του ή συνεχίζει την κρίση...

Όμως μπορούμε να εστιαστούμε και στο Άνθρωπο μέσα μας, που θέτει άλλου είδους Στόχους, από όσα μάθαμε σαν "στόχο"...

Αν ένας είναι Αγαπημένος μέσα στον κόσμο, σε πολύ λίγο χρόνο θα είναι Αγαπημένο ένα σύνολο...


@};-


H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry: @};- :x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Όμως μπορούμε να εστιαστούμε και στο Άνθρωπο μέσα μας, που θέτει άλλου είδους Στόχους, από όσα μάθαμε σαν "στόχο"...

Αν ένας είναι Αγαπημένος μέσα στον κόσμο, σε πολύ λίγο χρόνο θα είναι Αγαπημένο ένα σύνολο...
@};- :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Η σκοτεινή νύχτα που περνάει τούτη την στιγμή η ανθρωπότητα, είναι το σημείο 0 του καθενός μας, εκεί που ο άνθρωπος στέκεται σιωπηλά και ή μηδενίζει το παρελθόν του ή συνεχίζει την κρίση...

Όμως μπορούμε να εστιαστούμε και στο Άνθρωπο μέσα μας, που θέτει άλλου είδους Στόχους, από όσα μάθαμε σαν "στόχο"...

Αν ένας είναι Αγαπημένος μέσα στον κόσμο, σε πολύ λίγο χρόνο θα είναι Αγαπημένο ένα σύνολο...
:cry: :cry: :sunny: @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :cry: :cry: :cry: @};- @};- @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από elenaki »

:cry: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η Αλήθεια δε θα σου πει τι μπορείς να κάνεις, αλλά τι Είσαι
Βασούλα μου :cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Maraki »

:cry: :cry: :cry: @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Υπέροχο και Αληθινό Βασούλα!!! >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από eirini »

Ωωω Βάσω :cry: :cry: :cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Έφη »

:x :x :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-heartbeating: :cry:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ "ΜΙΛΑΝΕ"”