ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποτε έλεγα ότι η εσωτερική Γνώση λείπει από τους ανθρώπους για να αναζητήσουν το Θείο μέσα τους…
Πίστεψαν πολύ εύκολα ότι ο θεός ήταν έξω και οι περισσότεροι εξακολουθούν και το πιστεύουν…ακολουθούν δρόμους που θα τους οδηγήσουν στον Θεό, αναζητάνε χνάρια και αποδείξεις, αλλά οτιδήποτε είναι μέρος της Θειότητας, εδώ στον Φυσικό Κόσμο, γίνεται και αιρετικό, γιατί προσβάλει το φυσιολογικό, το νόμιμο, το επίσημο…

Δεν φτάνει λοιπόν μόνο η Γνώση, αλλά χρειάζεται και εκείνη η πνευματική ωριμότητα, που μπορεί να μας φέρει με πιο αυθεντικό τρόπο, μπροστά στην Ζωή, μέσα στον Εαυτό μας, για να βιώσουμε μια Μύηση…

Το «φυσιολογικό» είναι ο τρόπος που ο κάθε άνθρωπος μαθαίνει να χάνει την αγνότητά του, την αθωότητα του και τον Εαυτό του, γιατί από κάθε τι το φυσιολογικό λείπει ένα τμήμα της ίδιας μας της Ύπαρξης…
Λείπει εκείνο το κομμάτι των οφθαλμών που μπορεί να βλέπει «πανοραμικά», αυτό που τα μάτια μας βλέπουν με ολόγραμμα…
Λείπει εκείνο το κομμάτι της Ύπαρξής μας, που έχει το μεγαλείο της Ελευθερίας να αναγνωρίζει τον Κόσμο με μια ανοιχτή Καρδιά…

Το φυσιολογικό έγινε οι άμυνες μας και οι πόλεμοί μας…η πείνα και ο πόνος…οι αξίες και οι αγάπες μας, μπροστά στην ανάγκη της επιβίωσης…
Πως κατάφερε ο άνθρωπος να θέσει σε απόλυτη και άμεση και μοναδική προτεραιότητα, κάτι που έτσι κι αλλιώς συνεχίζεται, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες συνεχίζεται και άφησε, χωρίς διάκριση, την απώλεια του Εαυτού του, σε μη σημαντική προτεραιότητα, είναι απορίας άξιον…

Παρ’ όλα αυτά Άνθρωποι φωτισμένοι, είπαν και ξαναείπαν ότι το φυσιολογικό είναι και υποκριτικό μερικές φορές…Γιατί μιμείται την Ελευθερία, ενώ στην ουσία την στερεί από την πιο βαθιά της Ερμηνεία…

Το φυσιολογικό πολλές φορές είναι μια κακή απομίμηση της Αγάπης, της Ενότητας, του Εαυτού μας, του Θεού…Τα έργα Τέχνης δεν μπορούν να είναι αυθεντικά, αν οι υπογραφές του Εμπνευστή και του Δημιουργού τους δεν είναι οι γνήσιες…

Κάποιος μας γέννησε στον Φυσικό Κόσμο, μα κάποιος άλλος φροντίζει για την Αιωνιότητά μας, και όχι για την φθορά και τον θάνατό μας…
Το φυσιολογικό είναι να νιώθουμε ευγνωμοσύνη για τα φθαρτά και να αγνοούμε τα αιώνια…Η αιωνιότητα, αν προκύψει με διαφορετικό τρόπο, απ’ ότι μας είπε η θρησκεία, είναι αιρετική…
Να λοιπόν, πόσο εύκολο είναι να χάσουμε τον Εαυτό μας και την Πηγή μας, και να προσπαθούμε να ξεδιψάσουμε μέσω μιας επισφαλούς επιβίωσης…χωρίς ευλογία, χωρίς ιερότητα, χωρίς Αγάπη, χωρίς Σοφία…

Ο άνθρωπος θα επιβιώνει στην Γη, για χιλιάδες χρόνια ακόμα…Όσο και να θέλουν, κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με το Θείο Σχέδιο της Εξέλιξης…
Ακόμα και αν καταστρέψει τα πάντα γύρω του, ο άνθρωπος θα μείνει στην Γη μαζί με τις πέτρες, για να του θυμίζουν πάντα την καρδιά του, που ξέχασε να πάρει μαζί του στην Ζωή…

Ζωή ή επιβίωση…Ο ανοιχτός πόλεμος των ανθρώπων…γιατί ο κρυφός είναι πάντα το φυσιολογικό έναντι του αιρετικού, μέχρι να καταλάβει ο άνθρωπος, ότι η Αλήθεια δεν δίνεται σε πέτρινες πλάκες…ούτε καν σε νόμους…Υπάρχει πάντα μέσα εκεί που δεν πρόλαβε να κοιτάξει, ψάχνοντας τον Θεό σε λάθος τόπους…

@};-




H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

Το «φυσιολογικό» είναι ο τρόπος που ο κάθε άνθρωπος μαθαίνει να χάνει την αγνότητά του, την αθωότητα του και τον Εαυτό του, γιατί από κάθε τι το φυσιολογικό λείπει ένα τμήμα της ίδιας μας της Ύπαρξης…
Λείπει εκείνο το κομμάτι των οφθαλμών που μπορεί να βλέπει «πανοραμικά», αυτό που τα μάτια μας βλέπουν με ολόγραμμα…
Λείπει εκείνο το κομμάτι της Ύπαρξής μας, που έχει το μεγαλείο της Ελευθερίας να αναγνωρίζει τον Κόσμο με μια ανοιχτή Καρδιά…
Ζωή ή επιβίωση…Ο ανοιχτός πόλεμος των ανθρώπων…γιατί ο κρυφός είναι πάντα το φυσιολογικό έναντι του αιρετικού, μέχρι να καταλάβει ο άνθρωπος, ότι η Αλήθεια δεν δίνεται σε πέτρινες πλάκες…ούτε καν σε νόμους…Υπάρχει πάντα μέσα εκεί που δεν πρόλαβε να κοιτάξει, ψάχνοντας τον Θεό σε λάθος τόπους…
Βασούλα, μου λειψαν τα βιντεάκια σου

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:x :x :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ο άνθρωπος θα επιβιώνει στην Γη, για χιλιάδες χρόνια ακόμα…Όσο και να θέλουν, κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με το Θείο Σχέδιο της Εξέλιξης…
Ακόμα και αν καταστρέψει τα πάντα γύρω του, ο άνθρωπος θα μείνει στην Γη μαζί με τις πέτρες, για να του θυμίζουν πάντα την καρδιά του, που ξέχασε να πάρει μαζί του στην Ζωή…

Ζωή ή επιβίωση…Ο ανοιχτός πόλεμος των ανθρώπων…γιατί ο κρυφός είναι πάντα το φυσιολογικό έναντι του αιρετικού, μέχρι να καταλάβει ο άνθρωπος, ότι η Αλήθεια δεν δίνεται σε πέτρινες πλάκες…ούτε καν σε νόμους…Υπάρχει πάντα μέσα εκεί που δεν πρόλαβε να κοιτάξει, ψάχνοντας τον Θεό σε λάθος τόπους…
πολύ φοβάμαι Βασούλα μου ότι οι άνθρωποι θα αργήσουν και άλλο να καταλάβουν
βλέπω πολλούς γύρω μου που ακόμα βρίσκουν δικαιολογίες για τους γονείς ,την εκκλησία και την κοινωνία ,και εκείνη την ώρα πολλές φορές έχω αναρωτηθεί αν προσπσθούν να πείσουν τους άλλους η τον εαυτό τους ?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Πολυ μου αρεσε αυτο το βιντεακι σου,τα λογια του ολα μιλανε μεσα στην καρδια πραγματικα @};- :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

πολύ φοβάμαι Βασούλα μου ότι οι άνθρωποι θα αργήσουν και άλλο να καταλάβουν
βλέπω πολλούς γύρω μου που ακόμα βρίσκουν δικαιολογίες για τους γονείς ,την εκκλησία και την κοινωνία ,και εκείνη την ώρα πολλές φορές έχω αναρωτηθεί αν προσπσθούν να πείσουν τους άλλους η τον εαυτό τους ?

Ιωαννάκι, γιατί ανησυχείς...διευθέτησε τα του Εαυτού σου και οι άλλοι θα ακολουθήσουν την πορεία τους...
Κανείς δεν θα μπορέσει μέχρι το τέλος να αποφύγει τον Εαυτό του...

Ας μην μας νοιάζει αν ένας ή δέκα μπορούν να νιώσουν την Αλήθεια τους...Σημασία έχει η Ζωή τους και όχι αυτό που πιστεύουν ότι ζουν...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Κανείς δεν θα μπορέσει μέχρι το τέλος να αποφύγει τον Εαυτό του...
αυτό είναι αλήθεια ,θυμάμαι συχνά και εγώ πόσο απέγευγα να έρθω σε επαφή με τα συναισθήματα και τον εαυτό μου στο πολύ πρόσφατο παρελθόν.

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

κι εμενα μου λειψανε Βασουλα τα βιντεακια σου!! :x :x :x

ειναι πολυ Δυνατο το συγκεκριμενο!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

κι εμένα μου λείψανε τα βιντεάκια σου Βασούλα, κι αυτό είναι γεμάτο Αλήθεια που μιλάει κατευθείαν στην καρδιά!! :x :x >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

"Eρχομαστε με τα χερια αδεια,και με τα χερια αδεια φευγουμε οταν τελειωσει για εμας ο πιο πολυτιμος θησαυρος που ειναι ο χρονος!"
Ολο το βιντεο γεματο απο την Ουσια της Καρδιας.. :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Σ'Ευχαριστω για Ολο Βασουλα μου!!! @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Υπέροχο!
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Ακολούθα το Φως...
και μην σε παραπλανούν τα φώτα...

Ακολούθα την Αγάπη...
και μην σε παραπλανούν οι εξαρτήσεις...

Ακολούθα το μη αποδεικνυόμενο...
και μην σε παραπλανούν οι αποδείξεις...

Πατέρα-Μητέρα Μου...

Σαν Παιδί θα εισέρθουμε στο Βασίλειο...


Γιατί μόνο το Παιδί μπορεί να λέει την Αλήθεια πριν προλάβει το φυσιολογικό να το κάνει άνθρωπο, που υποκρίνεται ότι ζει...

Σε Ευχαριστώ! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Η Αλήθεια είναι εδώ :cry: :cry:

Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα μου >:d< Υπέροχο @};- @};- @};-
Ακολούθα την Αγάπη...
και μην σε παραπλανούν οι εξαρτήσεις...
:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασούλα είναι υπέροχο το βιντεάκι

ευχαριστούμε :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΙΡΕΤΙΚΑ...

Δημοσίευση από panos »

ολα ειναι μεσα μας το βιντεακι ειναι υπεροχο μιλαει μεσα στην καρδια ολα θα μεινουνε εδω οταν τελειωσει ο χρονος μας ολα @};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...

Επιστροφή στο “ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ "ΜΙΛΑΝΕ"”