Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ελεύθερη Βούληση…
Τόσο παρεξηγημένη υπόθεση…όσο και η Αγάπη!

Λέμε συχνά ότι όλα είναι δικές μας επιλογές…
Είναι όμως?

Εγώ δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο στον κόσμο που να θέλει να είναι ασθενής!
Δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο στον κόσμο, που του αρέσει να είναι υπόδουλος!
Δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο στον κόσμο που επιλέγει την καταπίεση!

Όλοι γνωρίζουμε όμως χιλιάδες ανθρώπους που είναι εγκλωβισμένοι μεταξύ νου και καρδιάς, αδύναμοι να επιλέξουν το οτιδήποτε έχει προϋποθέσεις Ελεύθερης Βούλησης.

Είναι εκείνοι οι συνάνθρωποί μας που ασθενούν από το περιβάλλον τους…
Που υποδουλώνονται στο περιβάλλον τους…
Που καταπιέζονται με το περιβάλλον τους…

Το περιβάλλον μας…
Φαίνεται να είναι υπεύθυνο για την ασθένειά μας, την υποδούλωσή μας, την καταπίεσή μας…
Φαίνεται να είναι υπεύθυνο για όλες μας τις επιλογές…

Και αν θεωρητικά μας λένε πως έχουμε Ελεύθερη Βούληση, αν δεν το νιώσουμε στην Καρδιά μας, η θεωρία θα απέχει από την πράξη, όσο η συνείδηση από το ασυνείδητο…

Η Ελεύθερη Βούληση είναι ένας Συμπαντικός Νόμος, που εξουθενώνεται μέσα στον κοσμικό προγραμματισμό και δίνει στους ανθρώπους εκείνο ακριβώς που είναι υποχρεωμένοι να επιλέξουν…Που εκπαιδεύθηκαν για να επιλέγουν…

Πολλοί γελάνε…νομίζοντας ότι επιλέγουν…
Γιατί δεν μπορούν να δουν, ότι οι επιλογές τους είναι πανομοιότυπες με αυτές που αποκλείουν…

Έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ καλού και κακού…
Ενώ η Ελεύθερη Βούληση δεν έχει επιλογές τέτοιου είδους…

Όσο ο άνθρωπος έχει επιλογές καλού και κακού, η Καρδιά του πάντα θα φοβάται, θα καταπιέζεται και θα υποδουλώνεται στις ίδιες του τις επιλογές…

Ο περιορισμός δεν αφορά τους άλλους, ούτε το περιβάλλον μας…
Αφορά μόνο τον νου μας, ενόσω προσπαθεί να ελέγξει την Ζωή μέσω επιλογών, ενώ ταυτόχρονα αφήνεται στο μοιραίο, που του προκαλεί η συναισθηματική του αστάθεια…

<<…τους βρήκα όλους μεθυσμένους. Δεν υπήρχε κανείς διψασμένος και η Ψυχή μου εθλίβη για τους γιούς των ανθρώπων, διότι είναι τυφλοί μέσα στην Καρδιά τους.
Δεν βλέπουν. Γυμνοί ήρθαν στο κόσμο, γυμνοί θα φύγουν…>>
(Ευαγγέλιο του Θωμά)


…Και όσο ο απόηχος των γιορτινών ημερών σβήνει, ας διατηρήσουμε τον Ήχο της Αγάπης, του πιο ελεύθερου Σημείου μέσα μας, που γνωρίζει πώς να Επιλέγει…


@};-



H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

υπέροχο Βασούλα! Ευχαριστώ :x @};- >:d<
…Και όσο ο απόηχος των γιορτινών ημερών σβήνει, ας διατηρήσουμε τον Ήχο της Αγάπης, του πιο ελεύθερου Σημείου μέσα μας, που γνωρίζει πώς να Επιλέγει…
@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλημέρα Βασούλα μου! >:d< Πολύ όμορφο @};- Και συγχρονικότατο...

Πάντα μου έκανε εντύπωση το αν μπορεί κάποιος να κάνει επιλογές, όταν είναι βουτηγμένος σε εξαρτητικές ανάγκες...

Και αυτό ξεκίνησε από την δική μου κατάσταση δηλαδή, όταν μου λέγανε πως κάνω κακές επιλογές (που μπορώ να πω πως ήταν, αν τις κρίνει κανείς από το αποτέλεσμα), όμως δεν μπορούσα να μην τις κάνω. Προκύψανε σε μένα ως ανάγκες και ποτέ μέχρι πιο πριν δεν είχα δει άλλο τρόπο να γεμίσω αυτές τις ανάγκες.

Και άλλωστε, αν δεν έκανα και τέτοιες επιλογές, δεν θα έφτανα να δω πως δεν με γεμίζουν, ώστε να ψάξω και κάτι παραπάνω.

Αλλά ναι, είναι αυτό, το ότι δεν επιλέγεις την ζωή σου, τις εμπειρίες σου, τις πράξεις σου, όταν το ασυνείδητο πιέζει. Εκείνα επιλέγουν και στην ουσία, απλά αντιδράς.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι, καλές και κακές επιλογές είναι ο κοσμικός μας προγραμματισμός...
Και όταν σου λένε οι άλλοι ότι οι επιλογές σου είναι κακές, δεν είναι γιατί ξέρουν το αποτέλεσμα...Η εμπειρία δεν φέρνει απαραίτητα και την Σοφία...Η εμπειρία ίσως μας φέρνει περισσότερο κοντά στην συνήθεια...Παθαίνω και μαθαίνω λέει ο λαός...Και έτσι πορεύεται ο άνθρωπος από τα παθήματά του...μα πιο Σοφός δεν γίνεται, δυστυχώς! Απλά ξέρει λίγο καλύτερα τι να αποφεύγει, για να μην πονάει...

Ο πόνος δεν τελειώνει όμως, γνωρίζοντας μόνο τι να αποφεύγεις, αλλά τις αιτίες του...

Και έτσι η ανθρωπότητα ανακυκλώνει το παρελθόν της, χωρίς Σοφία και χωρίς Αγάπη...

Γιατί αυτό που αποφεύγεται από το πάθημα, θα ξαναέρθει μπροστά σου σαν μάθημα...
Μέχρι να σε πείσει, ότι ναι έτσι είναι η ζωή, τι να κάνουμε?

Σοφός είναι εκείνος που γνωρίζει ότι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι, είναι περισσότερο ανόητοι από τους μικρότερους...Όσο ο νους γερνάει, χωρίς την καρδιά, πάντα τα παθήματα θα γίνονται μαθήματα χωρίς Αγάπη και χωρίς Σοφία...

Κάποιες εμπειρίες είναι αναπόφευκτες, ενόσω με υγιή καθοδήγηση θα μπορούσαν να είναι Επιλογές...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Annoula »

ας διατηρήσουμε τον Ήχο της Αγάπης, του πιο ελεύθερου Σημείου μέσα μας, που γνωρίζει πώς να Επιλέγει…
Τι όμορφο βιντεάκι. :x :x :x @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Βασουλα μου υπεροχο και συγχρονικοτατο!!! @};- :x :x :x
Όσο ο άνθρωπος έχει επιλογές καλού και κακού, η Καρδιά του πάντα θα φοβάται, θα καταπιέζεται και θα υποδουλώνεται στις ίδιες του τις επιλογές…

Ο περιορισμός δεν αφορά τους άλλους, ούτε το περιβάλλον μας…
Αφορά μόνο τον νου μας, ενόσω προσπαθεί να ελέγξει την Ζωή μέσω επιλογών, ενώ ταυτόχρονα αφήνεται στο μοιραίο, που του προκαλεί η συναισθηματική του αστάθεια…
Καθε μου επιλογη ειχε μεσα συναισθηματα εκδικησης,εγωισμου,προσδοκιων..
Καλες ,κακες,δεν εχει σημασια..σημασια εχει ο ελεγχος της ζωης μεσω αυτων των επιλογων..οπως το λες ακριβως!
Το αποτελεσμα ειναι παντα η συναισθηματικη ασταθεια..
Σε καθε μου Επιλογη αφηνομαι να νιωσω Ευγνωμοσυνη για ολα τα δωρα που μου ανταποδωσε..και αυτο βιωνεται απο την Καρδια.. :x
Σ'ευχαριστω για την Υπενθυμιση!!Μου χρειαζοταν.. >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Κάποιες εμπειρίες είναι αναπόφευκτες, ενόσω με υγιή καθοδήγηση θα μπορούσαν να είναι Επιλογές...
Ω Ναι!!! @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Σοφάκι, καλές και κακές επιλογές είναι ο κοσμικός μας προγραμματισμός...
Και όταν σου λένε οι άλλοι ότι οι επιλογές σου είναι κακές, δεν είναι γιατί ξέρουν το αποτέλεσμα...Η εμπειρία δεν φέρνει απαραίτητα και την Σοφία...Η εμπειρία ίσως μας φέρνει περισσότερο κοντά στην συνήθεια...Παθαίνω και μαθαίνω λέει ο λαός...Και έτσι πορεύεται ο άνθρωπος από τα παθήματά του...μα πιο Σοφός δεν γίνεται, δυστυχώς! Απλά ξέρει λίγο καλύτερα τι να αποφεύγει, για να μην πονάει...

Ο πόνος δεν τελειώνει όμως, γνωρίζοντας μόνο τι να αποφεύγεις, αλλά τις αιτίες του...

Και έτσι η ανθρωπότητα ανακυκλώνει το παρελθόν της, χωρίς Σοφία και χωρίς Αγάπη...

Γιατί αυτό που αποφεύγεται από το πάθημα, θα ξαναέρθει μπροστά σου σαν μάθημα...
Μέχρι να σε πείσει, ότι ναι έτσι είναι η ζωή, τι να κάνουμε?

Σοφός είναι εκείνος που γνωρίζει ότι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι, είναι περισσότερο ανόητοι από τους μικρότερους...Όσο ο νους γερνάει, χωρίς την καρδιά, πάντα τα παθήματα θα γίνονται μαθήματα χωρίς Αγάπη και χωρίς Σοφία...

Κάποιες εμπειρίες είναι αναπόφευκτες, ενόσω με υγιή καθοδήγηση θα μπορούσαν να είναι Επιλογές...

Αληθειες!! @};-

υπεροχο βιντεακι!! @};- :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Ναι, έτσι είναι Βασούλι...

Κάτι άλλο που με απασχολούσε πολύ και μόνο πρόσφατα άρχισα να αντιλαμβάνομαι... Είναι το πως είναι δυνατόν κάποιος που είναι σε θέση να ασκήσει ελεύθερος (από πρότυπα και προγραμματισμούς) την βούλησή του, να κάνει πράγματα που προκαλούν βλάβη, είτε στον ίδιο, είτε σε άλλους.

Βέβαια, στην πορία άρχισα να βλέπω πως, αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι σαν βλάβη, κάποιος άλλος να το θεωρεί ευλογία (και αντίστροφα βέβαια :D ) Και πως εξωτερική και εσωτερική βλάβη συχνά έχουν πολύ μεγαλύτερη απόσταση, από ότι φαίνεται...

Απλά ήταν εκείνο το θρησκευτικό πρότυπο, που είχε μείνει να δείχνει μέσα μου την θυσία ως κάτι άγιο, από την άλλη ο Λόγος, που μου έλεγε πως δεν υπάρχει θυσία, μόνο βήματα ζωής. Και ενδιάμεσα οι εμπειρίες μου, που έλεγαν πως δεν μπορείς να θυσιάσεις τίποτα, αν συνεχίζεις να το βλέπεις ως θυσία.

Γιαυτό το θέμα της Σταύρωσης μου έφερνε αντιστάσεις... Όμως νομίζω πως σταδιακά αρχίζω να έχω μια πιο σφαιρική κατανόηση... :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

το θέμα της σταύρωσης, Σοφάκι, νομίζω ότι σας το έχω ξαναπεί, μας έμαθαν να το άναγνωρίζουμε σαν θυσία, ενώ ήταν καθαρή Επιλογή...Όχι η επίπονη διαδικασία της σταύρωσης, αλλά η ακεραιότητα σ' αυτό που καλεί την Ψυχή μας, ακόμα κι αν οι άλλοι δεν το αναγνωρίζουν σαν Επιλογή, αλλά το καταγράφουν σαν ανταρσία...

Δεν το ήθελε ο Ιησούς που πόνεσε και σταυρώθηκε, είναι αστείο και να το σκεφτούμε...
Παρ' όλα αυτά το επέλεξε, για όλα αυτά που ήταν μέσα στην Ψυχή και την Καρδιά του, στην Ύπαρξή του την ίδια, σαν Αλήθεια, γιατί αν τα ακύρωνε για να αποφύγει την σταύρωση, δεν θα ήταν απλά ο Ιησούς, ο Άνθρωπός μας!

Όλα αυτά που έλεγε ήταν Αλήθεια, αλλά λίγοι το κατανόησαν, και ακόμα λιγότεροι τον πίστεψαν...

Ποτέ κανείς δεν θα βλάψει τους άλλους, μα ούτε τον Εαυτό του, αν οδηγό έχει την Ελεύθερη Βούληση...
Πρόσεξε, η Ελεύθερη Βούληση δεν είναι απλά μια ελεύθερη επιλογή...
Δικαίωμα έχεις να κάνεις ότι θέλεις σαφώς, ο καθένας έχει, αλλά αυτό δεν αφορά ούτε τους Νόμους, ούτε την Ελευθερία...

και αν δεν γίνεσαι δολοφόνος από φόβο, δεν προσμετράται στην πνευματική σου ωριμότητα, γιατί μπορεί να φαίνεται ότι επιλέγεις να μην είσαι δολοφόνος, αλλά στην ουσία ο φόβος σε κάνει να επιλέγεις και όχι η Ελεύθερη Βούληση...

Αλλο είναι επιλέγω να κάνω ότι θέλω, κι άλλο είναι Επιλέγω μόνο γιατί Είμαι Ελεύθερος! Εχει μια τόσο μεγάλη απόσταση το ένα με το άλλο, όσο το συνειδητό από το ασυνείδητο...

στο "ότι θέλω" υπάρχει το καλό και το κακό...Στο Είμαι Ελεύθερος υπάρχει η εσωτερική Νομοτέλεια στο Αγαθό!

Κάθε πράξη που γίνεται με εσωτερική Νομοτέλεια, σε ολοκληρώνει...Κάθε πράξη που γίνεται με μια απλή επιλογή του καλού ή του κακού, σε εξαρτά από τις επιπτώσεις της...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Κάθε πράξη που γίνεται με μια απλή επιλογή του καλού ή του κακού, σε εξαρτά από τις επιπτώσεις της...
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τί όμορφο βιντεάκι! Και τί ομορφή συζήτηση!
O:-) O:-) O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ο Θεός μέσα μας, ζεί και αναπνέει @};-

Υπέροχο :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ "ΜΙΛΑΝΕ"”