EΠΙΤΡΕΠΩ...

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Emmaki »

:cry: :cry: :cry:

"και ολα εγιναν ΦΩΣ.....ΦΩΣ και ΣΙΩΠΗ"......

Επιτρεπω........ @};-

Βασουλα Σε Ευχαριστω..... :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Μέσα από ένα 10λογο προτροπών και "ου" έρχεται μια μοναδική,υπέροχη,υψηλά δονητική λέξη που παίρνει άλλη υπόσταση με την προσφώνηση του "επιτρέπω"
"Επιτρέπω να συμβούν όσα εσύ ψυχή μου επιλέγεις χωρίς να στέκομαι εμπόδιο επηρεασμένη από τα "ου" εκείνα που κάποτε θεωρούσα ορόσημα"

Βασούλα άλλο ένα διαμάντι στο στέμμα της Αγάπης- Σοφίας

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

HARIDEA έγραψε:Μέσα από ένα 10λογο προτροπών και "ου" έρχεται μια μοναδική,υπέροχη,υψηλά δονητική λέξη που παίρνει άλλη υπόσταση με την προσφώνηση του "επιτρέπω"
"Επιτρέπω να συμβούν όσα εσύ ψυχή μου επιλέγεις χωρίς να στέκομαι εμπόδιο επηρεασμένη από τα "ου" εκείνα που κάποτε θεωρούσα ορόσημα"

Βασούλα άλλο ένα διαμάντι στο στέμμα της Αγάπης- Σοφίας

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Φως και Σιωπή...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και θυμήθηκα ξαφνικά μια από τις μυήσεις που άκουσα μέσα μου μια φωνή να λέει "επέτρεψε".. πως το είχα ξεχάσει και αυτό?? σε ευχαριστώ που μου το ξαναθύμισες... :-( :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:και θυμήθηκα ξαφνικά μια από τις μυήσεις που άκουσα μέσα μου μια φωνή να λέει "επέτρεψε"..
Τι όμορφο... :-( :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από eirini »

τι όμορφο που το βρήκα :-( @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Φως και Σιωπή :x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29911
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Κάθε ημέρα εμείς επιλέγουμε να επιτρέψουμε να συμβεί Φως στην Ζωή...
Κάθε φορά αποδεικνύεται πως ο Λόγος δεν έχει αποστάσεις...Είναι μέσα μας και μας οδηγεί, τον έναν με τον άλλον, με τα όνειρα, με την Ζωή, με την Αγάπη, με το Φως, με τον Εαυτό μας...όλα ενωμένα και τέλεια εναρμονισμένα μεταξύ τους…
Μέσα στην διαφορετικότητά τους, επικοινωνούν, αγαπιούνται, φωτίζουν και φωτίζονται…

Επιτρέπω…

Να γίνει Φως!!!!!
ΕΠΙΤΡΕΠΩ
Ακρογονιαίος λίθος-λέξη απ' ότι έχω αντιληφθεί...
...Αλλά πως γίνεται αυτό;
...Κάτι με πάει προς το "αφέσου". Και όταν γίνει αυτό τότε θα αρχίσω κι εγω σιγά σιγά να επιτρέπω...
...Αλλά πάλι να αφεθώ σε τι;
Δεν καταλαβαίνω... Κάτι μου διαφεύγει...

Επίσης τί ακριβώς είναι ο διαλογισμός; Έχω στο μυαλό μου μια πολύ αφηρημένη έννοια...
Και πως γίνεται αυτό πρακτικά; Μπορέι να γίνει οπουδήποτε; Πρέπει πρώτα να έχεις πάρει κάποιο βαθμό στο ρεικι; Δεν έχω ιδέα από όλα αυτά... :-s
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από lazaros »

Να αφεθείς σε αυτό που εσυ θεωρείς αλήθεια...πολεμόντας αυτόν που σου λέει να "μοιάζεις".... :x :x :x

Τώρα το ρεικι λειτουργει σαν εργαλειο σε αυτήν την προσπάθεια σου,ο διαλογισμός εγω προσωπικά τον καταλαβαινω σαν μια κατάσταση όπου έρχεσαι σε επαφή με τον εσωτερικό σου κόσμο,αλλα και με τον εσωτερικό σου δάσκαλο... :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από JOANNA »

:cry: :cry:
Φως και Σιωπη :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: EΠΙΤΡΕΠΩ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο διαλογισμός δεν ανήκει σε κάποιο σύστημα. Έχουμε συνηθίσει να τον συνδέουμε με τις ανατολικές θρησκείες ενώ στην ουσία εφαρμόζεται σε όλον τον κόσμο.
Θα έλεγα ότι διαλογισμός είναι όταν ο νους σωπαίνει και το σώμα χαλαρώνει και αφήνεται να συμπλεύσει.
Στην αρχή δεν είναι καθόλου εύκολο γιατί το μυαλό μας είναι συνηθισμένο να γυρνάει στα καθημερινά μας θέματα και προβληματισμούς. Για τον λόγο αυτό συνήθως αρχικά προτείνουν να συγκεντρωθείς στην ανάσα σου και μετά σταδιακά σε κάθε μέρος του σώματός σου με σκοπό να χαλαρώσεις από όλες τις εντάσεις.

Όμως, όπως είπαν και τα παιδάκια, ο διαλογισμός δεν είναι μόνον χαλάρωση αλλά και μια ευκαιρία να έρθεις πιο κοντά στον τον εαυτό σου και να ακούσεις τις δεύτερες, τρίτες σκέψεις, να νιώσεις τα συναισθήματα που έχεις κρύψει, να ζεστάνεις το μέσα σου.

Μεγάλη σημασία έχει επίσης και ο χώρος που θα επιλέξεις να διαλογιστείς, να είναι ευχάριστα, ήσυχα και μια απαλή μουσική μαζί με ένα κεράκι βοηθάνε.
Βέβαια υπάρχουν και άνθρωποι που τους αρέσει να διαλογίζονται στην φύση, είτε περπατώντας είτε καθιστοί. Ότι ταιριάζει στον καθένα τελικά. Εξάλλου είναι τόσο όμορφο να αφεθείς στον ήχο της ανατολής, στην μαγεία του δειλινού, στο θρόισμα των φύλλων!

:x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ "ΜΙΛΑΝΕ"”