Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (Μέρος Α και Β)

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (Μέρος Α και Β)

Δημοσίευση από Vasoula »

Η εξελικτική πορεία του κάθε ανθρώπου είναι η μοναδική του εμπειρία. ΄Ολα μέσα στο Σύμπαν του Θεού έχουν νόημα και σκοπό...
Το πως θα έρθει ο καθένας σ' επαφή με την σπίθα του Θείου μέσα του, είναι ο δικός του προσωπικός Δρόμος, που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν!
Υπάρχει η νοητική αναγνώριση της Αλήθειας και η ζωντανή εμπειρία της Αλήθειας και η διαφορά είναι εμφανής στην πνευματική αυτάρκεια και αυτοπραγμάτωση του καθενός μας, κατά την διάρκεια της φυσικής του Ζωής.

Το σημαντικό είναι να είμαστε Παρόντες στην μεταμόρφωσή μας, έχοντας επίγνωση του Εαυτού μας και των πράξεών μας.
Με πυξίδα την Ψυχή μας, ο καθένας φτειάχνει τον χάρτη της εμπειρίας του και της "επιστροφής" του στην Ολότητα.

Πολλά πράγματα είναι που μας αποθαρρύνουν, μας πληγώνουν, μας φοβίζουν. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να θέσουν άμεσα τους πνευματικούς τους στόχους, ίσως η "επιστροφή" είναι κάτι που δεν έχουν ποθήσει αρκετά, ίσως δεν ξέρουν πως να το καταφέρουν ή ακόμα δεν ξέρουν ποιοί αληθινά είναι.

΄Ενα είναι σίγουρο! ΄Οτι κάποια στιγμή δεν θα έχουν άλλη επιλογή, από το να γίνουν συνειδητοί στην εξελικτική τους πορεία.

Τότε που θα έχει έρθει η σκοτεινή νύχτα της Ψυχής τους και προετοιμάζονται για το μεγάλο άλμα!

Η πτώση της Ψυχής στο φυσικό πεδίο, είναι ένα στάδιο εξέλιξης και εμπειρίας. Μια Επιλογή Δύναμης, Θάρρους και Θέλησης, που έχει προέλθει μόνο από την Αγάπη του Θεού για τον ΄Ανθρωπο. Και η "επιστοφή" της χρειάζεται να γίνει αντίστροφα...Να προέλθει από την Αγάπη του Ανθρώπου για τον Θεό.

Ο καθένας μας αγαπάει τον Θεό με τον δικό του τρόπο και για τους δικούς του λόγους. ΄Οταν αυτοί οι λόγοι γίνουν ένας Λόγος, τότε η επιστροφή στην Ολότητα αποκαλύπτει και την Αιωνιότητα.

΄Οπως και να περάσει ένας άνθρωπος την ζωή του, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα βλάψει την Θεία Ουσία του, τον Αληθινό Εαυτό του. Μπορεί να ξεχάσει, αλλά Εκείνος είναι πάντα ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.


Πολλοί λίγοι άνθρωποι, για να μιλήσουμε κυριολεκτικά, ζουν το παρόν.
Οι περισσότεροι προετοιμάζονται για να ζήσουν κάποια άλλη φορά
Τζόναθαν Σουιφτ






@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από AMALIA »

Xωρις λογια... @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Το σημαντικό είναι να είμαστε Παρόντες στην μεταμόρφωσή μας, έχοντας επίγνωση του Εαυτού μας και των πράξεών μας.
Με πυξίδα την Ψυχή μας, ο καθένας φτειάχνει τον χάρτη της εμπειρίας του και της "επιστροφής" του στην Ολότητα.
Εδω και Τωρα @};-

Ποσο χαιρομαι που "επεσα" σε αυτον σου το Λογο Βασουλα @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

τωρα "ειδα" και το βιντεο..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Giotoula »

Το Θεϊκό Σχέδιο είναι υπέροχο και εξελίσσεται μέσα από τον καθένα μας
@};- @};- @};-
Μέρος της Εμπιστοσύνης είναι να γνωρίζουμε ότι όσα χρειάζεται να γνωρίζουμε, θα μας αποκαλυφθούν
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

υπέροχο... @};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ταξιδεψα....!! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Το σημαντικό είναι να είμαστε Παρόντες στην μεταμόρφωσή μας, έχοντας επίγνωση του Εαυτού μας και των πράξεών μας.
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x

Βάσω, θα μπορούσες λίγο να αναπτήξεις το θέμα της τέρψης των αισθήσεών μας; Κάπου λες ότι "γλυκαινόμαστε" από τις αισθήσεις μας και ξεχνάμε το πνεύμα, και ότι μετά προσκολούμαστε σε αυτές και δυσκολευόμαστε να γυρίσουμε πίσω σε αυτό. Αλλά αυτό ακούγεται λίγο σαν να λες να απαρνούμαστε τις υλικές απολαύσεις, γιατί αυτές μας παρασέρνουν έξω από τον δρόμο μας. Και αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο... :? Μπορείς λίγο να μου το διευκρηνήσεις; Σ'ευχαριστώ! >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

θα προσπαθήσω Θοδωράκο μου, αν και είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες...

ίσως με ένα παράδειγμα...

Ενας άνθρωπος αντλεί ηδονή από την δύναμη που νιώθει, όταν κατακτά...
Αφήνει τα συναισθήματα του εγωισμού, να τον κατευθύνουν στην δύναμη που ασκεί στους άλλους, μέσω πολλών τρόπων:
μέσω του πλούτου
μέσω του σεξ
μέσω της διανόησης
μέσω του φόβου

Δεν μπορεί να ξεφύγει από κανένα από τα παραπάνω και προσπαθεί σχεδόν σε όλη του την ζωή να ελέγξει τους άλλους μέσω αυτών, και στην ουσία ελέγχεται μέσω αυτών.

΄Ετσι χάνει τους στόχους του...
Γιατί κύριο μέλημά του είναι ο έλεγχος και έτσι γίνεται έρμαιο των παθών του, που τον βάζουν ολοένα και πιο βαθιά στην ηδονή.
Και όσο πιο βαθιά στην ηδονή μπαίνει, τόσο πιο πολύ ελέγχεται...

Ο φόβος, γιατί μπορεί να σου δημιουργηθεί η απορία, προκαλεί μια άνευ όρων ευχαρίστηση στις αισθήσεις. Μέσω αυτού οι άνθρωποι νιώθουν ζωντανοί και δραστήριοι.
Πάρε παράδειγμα γυναίκες που κακοποιούνται από τους συντρόφους τους, παρ' όλα αυτά τους αγαπάνε και μένουν μαζί τους. Μην δίνεις σημασία στις δικαιολογίες που λένε, δες την καθαρή αιτία. Ο φόβος είναι σαν ναρκωτικό. Προκαλεί παροδική ηδονή.

Η κοινωνία, τέτοιες περιπτώσεις, τις τοποθετεί στην ψυχική ασθένεια...Μα είναι τόσο πολλές πια, που η ψυχική ασθένεια φεύγει από τα όρια της επιστήμης και γίνεται εσωτερική κατάπτωση.

Το ίδιο συμβαίνει και στους γονείς με τα παιδιά, καθώς και σε κάθε μορφή εξουσίας. Οι άνθρωποι νιώθουν ζωντανοί, όταν εναντιώνονται σ' αυτό που τους καταπιέζει, αλλά δεν μπορούν να ζήσουν και χωρίς καταπίεση. Ο φόβος τους προκαλεί ηδονή...

Ελπίζω να έγινα κατανοητή...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-o :-o :-( :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο φόβος είναι σαν ναρκωτικό. Προκαλεί παροδική ηδονή.
:-o :-o :-o

δεν το είχα ποτέ μου φανταστεί
και ναι, έχεις δίκιο
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ "ΜΙΛΑΝΕ"”