ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι άνθρωποι, λένε, κάνουν λάθη…
Τώρα, τι σημαίνει λάθος και σωστό και ποιος είναι ο κριτής, θα χρειαστούν χρόνια για να το αναλύσουμε.

Λάθος για την κοινή γνώμη είναι να μην ακολουθούμε τα πατροπαράδοτα, τους χαραγμένους δρόμους του σωστού, την ηθική, τους νόμους, τις εντολές, όσα μάθαμε ότι θα μας κάνουν ανθρώπους.

Και περνάνε τα χρόνια και οι αιώνες και Άνθρωποι δεν γινόμαστε…

…ή νομίζουμε ότι γινόμαστε εμείς, αλλά οι άλλοι παραμένουν «ζώα»!

Από τη στιγμή που θα σε απασχολήσουν τα καλά και τα κακά των συνανθρώπων σου, λέει ο ιδρυτής του Aikido, ανοίγεις μια πόρτα για να μπει μέσα η κακία. Το να ελέγχεις, να ανταγωνίζεσαι και να κριτικάρεις τους άλλους σε αδυνατίζει και σε νικά.
Morihei Ueshiba


Ό,τι για έναν ΄Ανθρωπο είναι αυτονόητο, για έναν άνθρωπο φαίνεται βουνό!

Ενα βουνό κοινής λογικής...

Οι άνθρωποι, όσο και να μορφωθούν, φτάνουν μόνο μέχρι την κοινή λογική...

αυτή που διατηρεί τις παραδόσεις...τις τιμά και τις επωάζει μέσα στο "καλό"...

Αν δεν ξέρεις ποιό είναι το "κακό" είναι αδύνατον να επιτρέψεις το παράλογο...

Αν δεν ξέρεις την αιωνιότητα, θα φοβάσαι διαρκώς τον χρόνο και τον χώρο, που συμβαίνουν τα δυσάρεστα γεγονότα, χωρίς να καταλάβεις ότι αυτά συμβαίνουν διαρκώς μέσα σου.
Και ενώ θα τα παλεύεις με κάθε τρόπο έξω από εσένα, αυτά θα γιγαντώνονται μέσα σου...
Τόσο πολύ, που κάποια στιγμή, δεν θα μπορέσεις άλλο να τα κουβαλήσεις και θα "σκύψεις" να τα υπηρετήσεις!

Η πνευματικότητα αφιερώθηκε στο αόρατο και, μέσα απο την θρησκεία, στον φόβο!
Οι άνθρωποι φοβούνται τα πνεύματα, γιατί έμαθαν ότι αυτά δεν αφορούν την ζωή, αλλά τον θάνατο.

Πέφτει πολυ βαριά η κληρονομιά της ζωής για έναν άνθρωπο μισό, που νομίζει ότι "ζωντανός" σημαίνει "κινούμαι", ενώ "νεκρός" σημαίνει "ακίνητος"

Ο Ιησούς είπε
Αν σας ρωτήσουν από που είστε, πείτε τους "γεννηθήκαμε από το Φως"
Εκεί όπου το Φως γεννιέται από τον Εαυτό του, στέκεται στητό και αποκαλύπτεται
μέσα στην εικόνα τους.
Αν σας ρωτήσουν "ποιοί είστε", απαντήστε "Είμαστε οι γιοί του και είμαστε οι πολυαγαπημένοι Ζώντος Πατρός"
Αν σας ρωτήσουν ποιό είναι το έμβλημα του Πατρός σας που βρίσκεται μέσα σας, πείτε τους "Είναι η κίνηση και η ανάπαυση"

Ευαγγέλιο του Θωμά

:x :x :x


H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:sunny: @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αν θυμηθείς ποιός Είσαι, τότε μπορεί να πολεμήσεις αυτό που έγινες
:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασούλα βάλε το κείμενο σε παρακαλώ να το τυπώσω και να το έχω συνεχώς μπροστά μου :-( :-( :-( @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ellaki »

Στην διάρκεια των διακοπών μου ξαναβρέθηκα με έναν παλιό φίλο με τον οποίο κάναμε παρέα τα εφηβικά μας χρόνια και είχα να τον δω από τότε.
Είναι πλέον ψυχικά διαταραγμένος, υπερβολικά αδύνατος, κινείται συνεχώς και είναι δύσκολο να καταλάβεις την ομιλία του.
Αγκαλιάζει και φιλά τις γυναίκες με <λαιμαργία> αλλά και αθωότητα.
Ο τρελός αγκαλίτσας του χωριού. :cry:

Την τελευταία φορά που τον είδα στα λογικά του ήταν φοιτητής της θεολογίας.
Όπως μου διηγήθηκε, αποφάσισε να γίνει μοναχός στο Όρος γιατί θαύμαζε τον Παίσιο.
Τον ρώτησα τι αφορούσε η πρώτη του συζήτηση με τον Παίσιο και μου απάντησε <διάκριση>.

Για τριάντα χρόνια ο ηγούμενος του παρείχε ψυχοφάρμακα για να κατασταλούν οι σεξουαλικές του ορμές.
Τελικά δραπέτευσε από μια εκκλησία που τον είχαν στείλει και έκοψε τα χάπια αλλά, αμφιβάλλω εαν καταφέρει να συνέλθει ποτέ. Ο διαχωρισμός από την Ψυχή του είναι έντονος και εμφανής.

Μου έφερε θλίψη η συνάντησή μας και χαίρομαι που δεν του στέρησα την αγκαλιά που τόσο ποθούσε, αδιαφορώντας για τα βλέμματα των παριστάμενων.
Ήταν η πρώτη φορά που αναγνώρισα έναν διαμελισμένο άνθρωπο και μίλαγε συνέχεια για αγάπη ...................

:-( @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Vasoula »

Για τριάντα χρόνια ο ηγούμενος του παρείχε ψυχοφάρμακα για να κατασταλούν οι σεξουαλικές του ορμές.
=((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-( :-( :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Danielli »

Από τη στιγμή που θα σε απασχολήσουν τα καλά και τα κακά των συνανθρώπων σου, λέει ο ιδρυτής του Aikido, ανοίγεις μια πόρτα για να μπει μέσα η κακία. Το να ελέγχεις, να ανταγωνίζεσαι και να κριτικάρεις τους άλλους σε αδυνατίζει και σε νικά.
Morihei Ueshiba
΄
Πολύ μεγάλη Αλήθεια... @};-

Ανυπομονώ να δω το βιντεάκι απ΄το σπίτι!! :x :x O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι συνθηκολογήσεις που συνάπτουμε οι άνθρωποι μεταξύ μας δεν φέρνουν ειρήνη…Απλά αποτελούν μια σύντομη παύση του πολέμου.
Αν η Ειρήνη δεν εκπορεύεται από μέσα μας, οι συνθήκες είναι το μέσον για να δούμε την άγνοιά μας. Πάντοτε, σε βάθος χρόνου, παραβιάζονται…

Κάθε τι που συντελείται στον φυσικό κόσμο, έχει σαν δημιουργό τον άνθρωπο.
Η θειότητα δεν εκφράζεται με τον μοναχισμό, αλλά με την Δημιουργία…
Κι αν λέμε «ας γίνει Φως», χρειάζεται να το παράγουμε μέσα στον κόσμο μας και όχι σε ένα «αποστειρωμένο» περιβάλλον.

Κάθε ένας από εμάς είναι ένας θεϊκός σπινθήρας Λόγου και Αγάπης και όχι ένα ασυνείδητο συναίσθημα μέσα σε ένα σώμα, που σκέφτεται…

Και είπε ο Ποιητής…

«Το βαθύ, ανθρώπινο χρέος μας είναι όχι να ξεδιαλύνουμε και να φωτίσουμε το ρυθμό της πορείας του Θεού, παρά να προσαρμόσουμε, όσο μπορούμε, μαζί του το ρυθμό της μικρής, λιγόχρονης ζωής μας.
Έτσι μονάχα κατορθώνουμε να έχτελουμε κάτι αιώνιο εμείς οι θνητοί, γιατί συνεργαζόμαστε με κάποιον Αθάνατο.
Μέσα στο γιγάντιο τούτον κύκλο της θεότητας, χρέος έχουμε να ξεχωρίσουμε και να συλλάβουμε καθαρά το μικρό πύρινο τόξο της εποχής μας.»
Ν.Καζαντζάκης



H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: :cry: :cry: :cry:

το θάρρος φάινεται απο το να αντέξεις την Ειρήνη μέσα στον Εαυτό σου @};- @};-
Οι συνθηκολογήσεις που συνάπτουμε οι άνθρωποι μεταξύ μας δεν φέρνουν ειρήνη…

:cry: @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};- @};- @};-

Δε ξέρω ποιά ΕΙΜΑΙ..τώρα όμως ξέρω ότι μπορώ να επιλέγω, κάθε στιγμή, ποιά ενέργεια επιτρέπω να με δονεί!!!

Σ' ευχαριστώ >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: :cry: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΡΙΛΟΓΙΑ "ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ"

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ "ΜΙΛΑΝΕ"”