Damanhur - Μια Ατλαντίδα στις Αλπεις

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ελένη ^:)^

υπαρχουν και οι ιστοριες αυτων που πηγαινουν εκει για δουλεια όπως πχ οι συντηρητες τεχνης και οι αγιογραφοι

σε εκεινους ρποσπαθουν να κρυφτουν πισω παο το καλιμαυκι αλλα δεν μπορουν γιατι εκει παιζου πληρωμες και χρημα

ε εκει να ακουσετε βρωμιες :puke:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πάντως νομίζω πως ξεκίνησε ΙΣΩΣ με αγνούς στόχους το όλο εγχείρημα
Οσο εμβαθύνω στην εννοια της ''πνευματικής κοινότητας '' και εν γενει της ''πνευματικής ομαδας'' οπως γίνεται και στην εποχή μας , βεβαιώνομαι οτι οι στόχοι δεν ειναι ποτε ''αγνοί'' .
Ισως μερικοί να ξεκινούν την συμμετοχή τους , θεωρώντας οτι ειναι αγνοί αλλα δεν ειναι και αποκλειεται να μην το ανακαλύψουν στο δρόμο..
Οπου υπάρχει , έπιβολή, εξωτερική πειθαρχεία, συστημα διαβίωσης και τελετουργικού ..δεν υπάρχει το πνεύμα αλλα οι προσωπικές ιδιοτέλειες. Και αυτο γίνεται φανερό σε οποιον ειναι πολυ καιρό σε ενα σύστημα αφου ανακαλύπτει συνεχως το μεγεθος της αγνοιας του, και του ανεξερευνητου σε αυτά τα πεδία.
Αρα αν ειναι κανεις ειλικρινής με τον εαυτο του και θελει να λεγεται αγνος , θα εχει καταλάβει μόνος του , την μοναχικότητα και μοναδικοτητα του εσωτερικού δρόμου και θα ξέρει οτι δεν χρειάζεται να μετακινηθεί ουτε ενα εκατοστό απο την καρεκλα του για να συναντησει την Θεότητα,
Ακομη και αυτοί που ''ξενιτευτήκαν '' και εγιναν ερημιτες , οταν ελαβαν την φωτιση , καταλαβαν οτι η εργασία και ο σκοπος ειναι αναμεσα στην ζωή και στους ανθρώπους .
Γενικά οι γυναίκες είστε λιγάκι δογματικές σε αυτό το θέμα, δικαίως βέβαια..
Οπου υπαρχει μονοπλευρη ενεργεια , εχουμε ανισορροπία και αυτο το νιώθουν ολοι , οσοι για ενα μεγαλο διάστημα , βρεθηκαν μονο με το ιδιο φύλο. Το σύμπαν κυριαρχειται και απο τα δύο ειδη ενεργειας και αυτο ωφείλουμε να κάνουμε και εμεις . Αν λοιπον στην εποχή μας και με οσα πλεον εχουν βγει στο φως απο την εσωτερική γνωση , υπάρχουν ακομη σκληροπυρηνικοί που διαχωρίζουν, τοτε αυτοι λαθεύουν και ειναι στενομυαλοι και οχι οι γυναικες που στηρίζουν περισσότερο απο το ημισυ σε αυτή την ζωή.
Αλλωστε ειναι και γελοιο μια και ολοι αυτοί απο μια γυναικα βγήκαν ...θηλασαν και απο το σωμα της μεγάλωσαν.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

VasilisM έγραψε:Γενικά οι γυναίκες είστε λιγάκι δογματικές σε αυτό το θέμα, δικαίως βέβαια..
δεν νομίζω ότι είναι θεμα γυναικων η αντρων, εγω πχ δεν εχω καμια πρεμουρα να παω και σκυλιαζω που δεν με αφηνουν

το θεμα δεν είναι η προσβαση η μη το θεμα είναι η υποκρισια πισω απο το προσωπειο την αγιοσυνης και της πνευματικοτητας

φυσικα δεν χρειαζεται να πας στο αγιο όρος για να το συναντησεις ουτε καν στους κολπους της εκκλησιας

παντως εγω απο αντρες έχω ακουσει τα χειροτερα που αυτα βιωσαν και απο πρωτο χερι σαν εγαζόμενοι εκει μεσα @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ελένη ταυτίζεις την αγνότητα με την ανιδιοτέλεια, και δεν έχεις και άδικο. Γενικά οι στόχοι, όλοι κρύβουν έστω και ελάχιστα κάποια ιδιοτέλεια. Πιστεύω ότι είναι απίθανο να γίνει κανείς πλήρως ανιδιοτελής. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι παραδινόμαστε, ξεκινάμε όσο το δυνατόν πιο αγνά. Επίσης αυτοί που έλαβαν την φώτιση ήταν επιλογή τους να γυρίσουν πίσω και να δώσουν το φως και στους άλλους.. ο μύθος της σπηλιάς του Πλάτωνα νομίζω είναι η πιο εύστοχη παραβολή. Από αυτά που ξέρω δύο είναι οι τρόποι που μπορεί κάποιος να προχωρήσει στο πνευματικό μονοπάτι του, ακολουθώντας τον πρώτο, απέχεις από τον υπόλοιπο κόσμο, μοναχισμός κλπ, ο δεύτερος γίνεται μέσα στο σύνολο, όμως ο πρώτος συνήθως είναι πιο ταχύς από το δεύτερο..
παντως εγω απο αντρες έχω ακουσει τα χειροτερα που αυτα βιωσαν και απο πρωτο χερι σαν εγαζόμενοι εκει μεσα
Εγώ πάλι μόνο καλά λόγια ακούω, από αυτούς που το έχουν επισκεφτεί. Ισχυριζόμενοι οι περισσότεροι ότι έμαθαν πολλές "αλήθειες". Αλλά αρκεί κανείς να ψάξει μέσα του..
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βασίλη την αγνοτητα την θεωρω ως αλήθεια [ αν την ξερει κανεις].
Η ανιδιοτελεια ειναι συνυφασμενη με το πνευμα [ για μενα].

Σχετικα με τον μοναχισμό, προσωπικα δεν τον βλεπω ως πνευματικό μονοπάτι . Το πνευμα ειναι παντού και χρειάζεται εμας ..την ζωή για να εκδηλωθεί και να εμπειριώσει . Αν απομακρυνθούμε απο την ζωή , τοτε του στερούμε την αγάπη του.
Επίσης αυτο που γίνεται στα μοναστήρια δεν ειναι μοναχισμός αφου κανεις δεν ειναι μονος του αλλα ξεχωριστά φρουρούμενα χωριά εν ονοματι του θεού..
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασίλη μου δέξου μια συμβουλή από μια λίγο μεγαλύτερη σου >:d<

Όταν επισκεφτείς το όρος να φορέσεις τσίγκινο σωβρακάκι και στο κελί που θα κοιμηθείς βάλε και καμιά καρέκλα πίσω από την πόρτα. :D

Οι υπόλοιποι μην γελάτε γιατί ο Βασίλης μας είναι όμορφο και νεαρό παιδί και δεν θα την γλυτώσει εύκολα ;)
Και προσοχή γιατί εγώ είμαι σοβαρή γυναίκα και δεν λέω παραμύθια.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και προσοχή γιατί εγώ είμαι σοβαρή γυναίκα
[-o< θου κύριε.... =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Θα το έχω υπόψιν μου Ελισάβετ =)) =)) =)) =)) =))
Αν και δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Βασίλη όταν επισκεπτεται καποιος το όρος για πνευματικους λόγους ειναι και φυσικό οι μοναχοι να το προσεγγισουν φορώντας το πιο χριστιανικο ύφος τους διοτι άλλωστε αυτον τον ρόλο έχουν επιλεξει να παιζουν του καλου εναρετου χριστιανου αφιερωμενου στο ένα και μοναδικο θεο και στον υιο του τον Χριστό

εννοειται ότι τα λόγια τους θα είναι μεσα στην πνευματικοτητα και τον εν Χριστώ λόγο και ετσι και οι επισκεπτες ευφραίνονται και νοιωθουν έτσι πιο κοντα στο πνευμα τους εστω για εκεινες τις ώρες ουτε συζητηση φυσικα για την πρακτικοτητα στην ζωή, ο θεος έχει...........

όμως τι να τα κανω εγώ τα λόγια εν Χριστώ όταν για μια απλη εμπορικη συναλλαγή δειχνουν το πιο υπολογιστικο και εξουσιαστικο προσωπο, για τετοιες συαναλλαγες δυσκολα βρισκεις κατι αντιστοιχα τόσο εξουσιαστικο στη κοινωνια στους απλους εμπορους πολίτες

απλως παραθετω μια αποψη και δεν έχω την προθεση να επεμβω στην ελευθερια ουτε να πεισω και καποιον @};-

καπιοα στιγμη ένα αγιογραφος ζωγράφισε ένα Ιησου, τον εχει έτοιμο στο εργαστηρι του και τηλεφωνει στον μητροπολίτη να τον παραλαβει, του λειε λοιπον ο γραμματεας ναι μα φυσικα να τον φερεται αλλα ο μητροπολίτης επιθυμει να γραφτειται και στο κομμα, εννουσε στην ακροδεξια

απλως ο Ιησους δεν εφτασε ποτε στα χερια τους έμεινε στο εργαστηρι

το πόσο αποκαλυπτονται όταν τους συναναστραφεις σε εμπορικο επιπεδο δεν υπαρχει απλως αυτα τα ξερουν κυριως οι του σιναφιου

φυσικά δεν αγνοουμε ότι υπαρχουν και ανθρωποι, δυστυχως ελαχιστοι, που ουτε επιθυμουν να εξουσιασουν ουτε να επιβαλουν, απλως επελεξαν αυτον τον δρόμο χωρις να ενοχλουν και να ενοχλουνται, σεβαστο

συνηθως αυτοι δεν αντεχουν μεσα στα μοναστηρια για πολύ και καταφευγουν σε σκητες
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Vaso έγραψε:
ksan8oula έγραψε:Γιατί λέγεται Αγιο Ορος???Τι εγινε εκει και το ονομαζει ο κόσμος Αγιο??

Ποιος το αποφασησε οτι απαγορευεται?? (Βάσω το ξερω οτι μονο για τις γυναικες απαγορευται).
Δηλαδη αν παμε ενα καραβακι γεματο γυναικες εκει και προσπαθησουμε να αποβιβαστουμε :-?
Τι θα μας κανουν??????

Bρε Μαράκι...τον άγιο Κωνσταντίνο ποιός τον ονόμασε άγιο?
ε ο ίδιος ονόμασε και το όρος αυτό "άγιο"...

τι θα μας κάνουν?
θα μας ξυρίσουν το κεφάλι και θα μας χώσουν μέσα...απλά! :D :D

Να σου πω μεταξύ μας...πρεμούρα που είχα να πάω στο όρος! :D
Δέν έχω καμια όρεξη να πάω κάπου που ειμαι ανεπυθημητη αλλά αν, όπου εκκλησία =οίκος του θεού, τοτε με πετάνε εξω απο τον οίκο μου ...
Δε το εχω λοιπον σε τιποτα να επαναστατησω και ας μεινω φαλακρη :D <εγινα αγοραφοβικη για να μη μεινω φαλακρη ??>

Επειδη όμως ο θεός μου βρίσκετε οπου και εγω και επειδη ο οίκος μου βρίσκεται οπου και η ψυχη μου ,γι αυτο τους την χαριζω :))
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου

Επιστροφή στο “ΤΑΞΙΔΙΑ”